Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ANKARALILAR SAĞLIKLI GÜVENİLİR SÜTE KAVUŞTU
DAVUTOĞLUNDAN ERDOĞANA SERT CEVAP
BAKAN AKAR: NATO BİZİ YALNIZ BIRAKTI
YUNANİSTAN YİNE PONTUS YALANINA SIĞINDI
Erdoğan Uyardı: Kaleminizi Kırarız


Bakan Selçuk: 15 Ekim’i bekleyin - - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
BAKAN SELÇUK: 15 EKİM’İ BEKLEYİN
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 17-09-2018 / 23-03

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
Bakan Selçuk: 15 Ekim’i bekleyin

Canlı yayında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "15 Ekim’de açıklayacağımız bir vizyon belgesi var. Bu belge bizim yol haritamızı ortaya koyacak" dedi. Selçuk ayrıca, karma eğitimi kaldırma gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT’de katıldığı canlı yayında eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Eğitim aslında toplumsal mutabakat olmadan yapılacak bir iş değil. Bu bir millet ödevi. Millet ödevi olduğu için herkesin ortak paydasına dikkat etmek gerekiyor. Vizyon belgesini 15 Ekim’de açıklayacağız.

"15 EKİM’E KADAR BİRAZ SABRETSİN İNSANLAR"

İki ay bir haftadır birçok kişi icraat bekliyor, ’Bir şey yapması lazım artık Ziya Hoca’nın’ diyorlar. Sosyal medyada özellikle bunu fark ediyorum. Ben bir bilim insanıyım ve veriyi görmeden bir planlana yapmam. Yani sahayı görmem lazım ve bütün sistemi kabaca bir analiz etmemiz lazım arkadaşlarla. Bunu yapmadan, akşam düşündüm, sabah şunu yapayım meselesi değil bu. Onun için 15 Ekim’e kadar biraz sabretsin insanlar. Neyi planladığımızı ne yapmak istediğimizi çok daha net olarak ifade etme fırsatımız olacak. Ben bilerek hemen acil icraatlara geçmemeyi tercih ediyorum.

Eğitim bir sistem, hatta uluslararası bir sistem. Aynı zamanda ulusal bir sistem. Bu sistemin alt sistemleri var. Alt sistemlerin birlikte dönüştürülmesi söz konusu. Bizim yapacağımız değişiklik sistemin bütün yapılarını düzenleyecek bir sistem.

"ESKİ ÖĞRETMEN OKULUNA BENZER BİR ÖĞRETMEN EĞİTİMİNE YÖNELMEK SÖZ KONUSU"

Yeni mezun olacak öğretmen adaylarının eğitiminin yeniden düzenlenmesi ve biraz eski öğretmen okuluna benzer bir öğretmen eğitimine yönelmek söz konusu. Öğretmenlerden şikayet ediliyor yıllardır. Öğretmen mezuniyetinden önce ve sonra çağın gerektirdiği destekleri alamıyor. Öğretmen kendisi kemale ermek için öğretmenlik yapar. O olgunlaşma sürecinde de çocuklara katkısı olur. Öğretmenlerimiz uzun soluklu eğitimlere katıldığında kendilerine hem sertifika, belge, diploma anlamında hem de maddi olarak bazı katkıların olması planlanıyor.

"Yerleştirme ile ilgili gelmek istediğimiz sistemi 2 ay içinde açıklayacağız"

"YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ GELMEK İSTEDİĞİMİZ SİSTEMİ 2 AY İÇİNDE AÇIKLAYACAĞIZ"

Aslında liseye geçişle ilgili ben göreve geldiğimde bir kılavuz vardı. Biliyorsunuz bu kılavuza dayalı olarak sınav yapılıyor. Bu kılavuzun bir kılavuz değiştirildiği zaman sınav iptal oluyor hukuki olarak. 3 bin küsür çocuğumuz için Cumartesi günü yeni bir genelge yayımladık. Okulların çocuklarımızı yerleştirirken daha esnek davranmaları yönünde. Bugün itibarıyla bu tür sorunların çözülmüş olması gerekiyor. Bundan sonrasında benzer sorunlar çok büyük oranda yaşanmayacak.

Yerleştirmeyle ilgili getirmek istediğimiz sistemi 2 ay içinde açıklayacağız. Bu yerleştirmeyle herkes çok rahat yerleşecek.

"YERLEŞTİRME BİÇİMİ İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER GEREKİYOR"

Bir sınav siteminde sınavı değiştirmek, soruyu değiştirmek, adını değiştirmek, sınav sistemini iyileştirmek ya da ortadan kaldırmak ile ilgili olan değişkenler değil. Yerleştirme biçimi ile ilgili değişiklikler gerekiyor. Bu soru sistemini değiştirmeyi de gerektiren bir şey, formül mü ezberlemesi gerekiyor, biz sorunun içinde vereceğiz. Dolayısıyla kitabı açıp bulabileceği bir şeyi senin hafızan güçlü mü diye bir sınav düşünmüyoruz. Bizim düşündüğümüz şey sayıl dediklerim gibi sözelde okuduğunu anlama gibi konular. Bu tür sorular öğrenme ve öğretme sürecini dönüştürecek. Çocukların sınava olan tamplerini değiştirecek.

Mesleki eğitimi güçlendirmeden asla yükseköğretim talebini düşüremeyiz. Mesleki eğitim iyileştirilir ve çocuklar orada tatmin olursa sınava girmekle ilgili talep azalacaktır.

"YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ ŞEY İNŞA"

Biz aslında bir reform falan yapmıyoruz. Reformun içindeki form dediğimiz şey gerçekten doğal olanı taşımaz. Bizim yapmaya çalıştığımız şey inşa, bütünsel dönüşüm.

"MÜFREDATLA İLGİLİ KISA VADEDE BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK"

Benim için müfredatla ilişkili diğer artlar oluştuğunda etkili bir parametredir. Eğer sadece müfredat üzerine değişim olursa bu tek ayaklı olur. Benim şu anda müfredatla ilgili kısa vadede bir düşüncemiz yok. Benim temelde felsefi olarak düşüncem şudur: Müfredat, teknik aslında acemi öğretmene lazımdır. Usta öğretmenin müfredata ihtiyacı yoktur. Acilen bir şey yapmanın gerekmediğini düşünüyoruz.

KARMA EĞİTİMİN KALDIRILACAĞI İDDİASI

Ben geldiğimden beri neyle uğraşsak neye enerji harcasak diye bir sıralama yapsak. Onun içinde karma eğitim yok.

İKİLİ EĞİTİMİN KALDIRILMASI

3 yıllık vizyonun temel parametrelerinden birisi bu. Biz bunu kaldırmak zorundayız. 2020’nin sonu bizim hedefimiz.

"20 BİN ÖĞRETMEN DAHA ATANACAK"

-Bütçede bir tasarruf dönemindeyiz. Bu sene planlanan öğretmensayısı 20 binle sınırlıydı. Sonradan 5 bin atama daha gerçekleşti. Ben göreve geldikten sonra sayın Cumhurbaşkanımızdan bir istirhamım oldu. Aralık sonunda 20 bin öğretmen daha atanacak. Meclis’in açılmasını bekliyoruz.

Öğretmen arkadaşlarıma daha fazla bir şey söylemeyim. Onlar benim ne demek istediğimi biliyorlar. Çocuklarıma, kuzularıma söyleyeceğim şey; çaba göstermeleri, emek vermeleri. Velilerimizden beklentim şu; kendi öz geçmişlerine bakarak çocuklar için bir öz gelecek yaratmasınlar. Müsaade etsinler öğretmenlerinin sağduyusuna güvensinler ve çocuklarının peşinde aşırı derecede durmasınlar.  Bıraksınlar bu çocuklar hayatla mücadele etsin, çocuklarının her problemini önceden çözmesinler.

 

Kaynak Yeniçağ: 


Bakan Selçuk: 15 Ekim’i bekleyin : Google'da Ara
Bakan Selçuk: 15 Ekim’i bekleyin


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
       

  ADÜDE İLK DERSİ BİNALİ YILDIRIM


         Adnan Menderes Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Açılışa katılan AK Parti İzmir Milletvekili

  TÜRGEVİN YURTLARINI İBB YAPMIŞ


         İBB  aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı ve TÜGVA

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Çok Bulutlu Çok Bulutlu 16°C 7°C

Pazartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 15°C 4°C

Salı Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 17°C 4°C           YORUMLAR

           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 90 √ Toplam : 272 - 1- Evet Bekliyorum
% 7 √ Toplam : 19 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 5 √ Toplam : 13 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim