Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Çocuk Şenliği Renkli Görüntülere Sahne Oldu
YSK’DAN ÇİFTE STANDART
YSK ARA KARARI VERDİ
EMİNAĞAOĞLU: OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ
YAVAŞ BŞB’DE RANTIN SEBEBİ ŞİRKETLERİDİR


BAKANDAN İMAM HATİPLERE YENİ İMAJ - EĞİTİM - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
BAKANDAN İMAM HATİPLERE YENİ İMAJ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 05-08-2018 / 22-55

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
BAKANDAN İMAM HATİPLERE YENİ İMAJ
Milli Eğitim Bakanlığı’nın liseye geçişte kontenjan sorununu çözmek için gönderdiği genelgede durumu uygun olan imam hatiplere Anadolu Lisesi sınıfı açılması istendi.

Yaklaşık 200 bin öğrenci, liseye geçiş sistemi nedeniyle mağdur oldu. İstedikleri okullardaki kontenjan durumunu e-okul sisteminden anlık takip eden veliler, sorunun biran önce çözülmesini istiyor. Kontenjanlarda ufak değişiklikler olurken MEB yetkilileri, asıl değişikliğin pazartesi gününden itibaren kontenjanlara yansıyacağını söylüyorlar. İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne 20 Temmuz’da talepler doğrultusunda bazı okulların tamamen bazı okulların ise kısmen dönüştürülmesi istendi.

Aydınlık’tan Özlem Konur Usta’nın haberine göre,Bakan Ziya Selçuk imzasıyla gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Kamu kaynaklarının verimli kullanılması öğrenci ve veli taleplerine uygun yerleştirme için ikili kayıt bölgeleri başta olmak üzere tercih yaptığı halde yerleşemeyen öğrenciler de göz önünde bulundurularak; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardan tür değişikliği yapılarak Anadolu lisesi veya çok programlı Anadolu lisesine dönüştürülebilecek okullar ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardan fiziki kapasitesi uygun olanların dersliklerinin Anadolu liselerine, bununla birlikte Anadolu liselerine ait bina ve boş dersliklerin de ihtiyaç olması halinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okul türüne dönüşüm ve tahsis taleplerinin müfettiş raporuna bağlı olarak 27 Temmuz 2018’e Bakanlığımıza teklif edilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

İHTİYAÇ FAZLASI İMAM HATİPLER DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

30 Temmuz’da yapılan yerleştirmeye göre boş kontenjan yüzde 47,69’u imam hatip, yüzde 44,45 meslek, yüzde 4,84’ü Anadolu liselerine ait. MEB’in yazısı, sonuçların açıklandığı 30 Temmuz’dan on gün öncesine ait. Ancak yazıdaki, “bazı öğrencilerin yerel yerleştirmeye başvuru yapmalarına rağmen yerleşemeyecekleri öngörülmekte” ifadesi bakanlığın çıkacak tablonun farkında olduğunu gösteriyor. Gazetelere müjde diye yansıyan “MEB yetkisinin Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak gerekirse ikili eğitim olacak” açıklaması da eğitim camiasına beklenen ilgiyi görmedi. Eğitim İş İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Zekeriya Çakmak, bakanlığı günü kurtarmaya değil gerçekçi çözümler üretmeye davet etti. Çakmak Aydınlık’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “MEB, okulları imam hatipleştirme çabalarının fiyaskoyla sonuçlandığının farkında. Bir çıkış arıyor. Genelgeye göre uygulama, yerelin inisiyatifine bırakılmış. Aynı çatı altında iki farklı okul türünün olması, bunlardan birinin de imam hatip olması pedagojik açıdan uygun değil. Ortaokullarda imam hatip sınıfları açtılar, koridorları ayırdılar. Öğretmen odalarını ayırdılar. Katlar arasında geçişi engellediler. Ama çok sorun yaşandı. Bu genelge kaos ortamını ortadan kaldırmaz. İkili eğitim de çözüm olmaz. Geçen yıl, 2019’da tekli eğitime geçileceğini söylemişlerdi. İkili eğitim ya da sınıf mevcutlarının arttırılması eğitimin kalitesini düşürür. Günü kurtaracak geleceği bitirecek politikalardan uzak durulmalı. İmam ve hatip ihtiyacına göre gerekli olan imam hatip okulu sayısı belirlenmeli. İhtiyacın dışında kalan bütün imam hatipler Anadolu lisesine ya da düz liseye dönüştürülmeli. Mesleki eğitim kurumları içeriğine uygun olarak yeniden düzenlenmeli ve öğrenciler mesleki ve teknik okullara yönlendirilmeli. Avrupa’da öğrenciler yüzde 70 oranında mesleki eğitim görüyor, bizde oran yüzde 20’lerde. Mesleki eğitim, sanayiye uygun olarak, diğer dersleri de görecek şekilde çağdaş şekilde yapılandırılmalı.”

KARMA EĞİTİM SORUNU

İmam hatiplerin büyük çoğunluğu kız ve erkek olarak ayrılıyor. Zekeriya Çakmak, “Genelgenin uygulanması halinde aynı koridorda bir sınıf Anadolu lisesi müfredatıyla karma eğitim yapacak, yanında yalnızca kızların eğitim gördüğü bir imam hatip sınıfı olacak. Bu mümkün değil, pedagojik de değil” dedi.

 

Kaynak Yeniçağ: Milli Eğitim Bakanı’ndan İmam Hatip hamlesi


BAKANDAN İMAM HATİPLERE YENİ İMAJ : Google'da Ara
BAKANDAN İMAM HATİPLERE YENİ İMAJ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  ÇOCUK ŞENLİĞİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE


         Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde, ‘ADÜ Şehirde’ etkinlikleri kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle

  ADÜ AKILLI KAMPÜS İÇİN İLK


         Huawei Türkiye Kurumsal İş Çözümleri Başkanı Roben Zeng, İnfotürk Grup Genel Müdürü Murat Tepeli, Yönetim Kurulu Ü

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 13°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 29°C 12°C

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 15°C           YORUMLAR
AYŞE.

     MSB sonuçta bakan bu sözü kullanmış mı. Ben bakana yakıştıramadım. bunun mazereti olmaz. ...

CEMİL KAYA

     AKP Günlerdir kaybettiği seçimleri YSK Desteği ile almaya çalışyor.Demokrasinin teminatı Oy Torbalarını delmeye çalışyorlar. Etmeyin Vatandaşın ...

KÜRŞAT GÜLER

     İstanbul Seçimleri İstanbula İhanet Ettik etmeye devam ediyoruz diyenlere bir derstir... ...

FATMA ÇULHA

     Arzu kardeş Ülkemizin insanını ne güzel resmetmişsin. İş bu biziz AZ BİLE YAZMIŞSIN Kalemine sağlık... ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. ...

ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 45 √ Toplam : 13 - DEMOKRASİ
% 25 √ Toplam : 7 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 1 - AKP
% 4 √ Toplam : 1 - CHP
% 25 √ Toplam : 7 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim