Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SOYLU: CİDDİ GÖÇ TEHDİDİ İLE KARŞIKARŞIYAYIZ
İMAMOĞLU TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN ÜÇRETİNİ AÇIKLADI
Özbekistan Sandığa Gitti
Akşener: Biz hazırız, şimdi onlar düşünsün
11. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Gerçekleşti


BAŞKANALİ KILIÇ-AKUT’TAN HAYAT KURTARACAK İŞBİRLİĞİ - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
BAŞKANALİ KILIÇ-AKUT’TAN HAYAT KURTARACAK İŞBİRLİĞİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 10-10-2021 / 18-06

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
BAŞKANALİ KILIÇ-AKUT’TAN HAYAT KURTARACAK İŞBİRLİĞİ

Maltepe Belediyesi, AKUT Vakfı işbirliği kapsamında deprem bilinçlendirme seminerlerinin ilki gerçekleşti. ’18 mahallemizde gönüllüler ordusu kuracağız’ diyen Başkan Ali Kılıç ile AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki İstanbul’daki deprem gerçeği ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Maltepe Belediyesi, AKUT Vakfı işbirliği ile sürdürdüğü çalışmalar kapsamında deprem bilinçlendirme seminerlerinin ilkini gerçekleştirdi. Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Seminer öncesi konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Muğla’daki yangınlarda görev yapan ekiplere teşekkür etti. 

KILIÇ: 13 BİN BİNAMIZ RİSKLİ

Maltepe’deki yapıların yarısına yakınının olası bir depremde risk altında olduğunu belirten Kılıç, Maltepe sınırları içerisinde yaklaşık 29 bin binamız var. Yaptığımız araştırmalar sonucunda 13 bin binamız deprem riskiyle karşı karşıya. AKUT Vakfı ile başlattığımız projenin temelinde 18 mahallede bir gönüllüler ordusu oluşturmayı hedefliyoruz. En son İzmir depreminde yıkılan binaların etrafı  boştu ona rağmen enkazın derinine 4-5 günde ulaşılabildi. Örneğin Maltepe’de özellikle Fındıklı Mahallemizi göz önüne alalım o iç içe binalar, o dar sokaklarda bir enkaza tamamen müdahale etmek belki en az 5 gün, 10 gün alacak. Bu sebeple istedik ki Maltepe’nin her köşesinde afetlere karşı bir gönüllüler ordusu olsun. AKUT Vakfı ile bu anlamda çok değerli çalışmalara imza atıyoruz. Maltepe’mizi hep birlikte afetlere hazırlayacağız” diye konuştu.

‘MALTEPELİLERİ HAZIRLAYACAĞIZ’

İstanbul’da 7.4 büyüklüğünde deprem beklediklerini vurgulayan AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki Maltepelileri afet ve deprem konusunda hazırlayacaklarını belirtti. Mahruki, “Maltepe Belediyesi’nin acil durum yönetim sisteminin geliştirilmesini sağlıyoruz. Düzenleyeceğimiz bu seminerlerle Maltepelilerin afetler ve depremler konusunda hazırlanmasını sağlayacağız. 18 mahallede ilk müdahale ekipleri oluşturacağız. Bu ekiplerin eğitimlerini vereceğiz. Bu konuyu önemsiyoruz. Çünkü her afet ilk önce yereldir. İstanbul’da 7.4 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Gölcük depremiyle aşağı yukarı aynı büyüklükte bir beklenti var. Çok fazla can ve mal kaybına yol açabilecek bir deprem bizleri bekliyor.  Öncelikle tabi ki Maltepe Belediyesi’nde acil durum yönetim sisteminin revize edilmesi, mevcut olan planların geliştirilmesi ve bu konudaki kapasitenin artırılması ile alakalı çalışmalarımız sürdürüyoruz. Maltepelilere  acil durum konusunda, afetler konusunda farkındalık ve bilinçlendirme ile ilgili seminerlerle Maltepelilerin afetler ve depremler konusunda hazırlanmasını sağlayacağız” dedi.

MAHRUKİ: 3 MİLYON KİŞİ..

Beklenen İstanbul depreminin Marmara Denizi üzerinde, İstanbul’un, Güney Kıyıları’nın 30 kilometre uzağında meydana geleceğine vurgu yapan Mahruki, “Dolayısıyla merkez üssü olarak çok daha yakın bir yerde karşı karşıya kalacağız. Gölcük depremi 90 kilometre mesafedeydi, Avcılar’da yıkımlara yol açtı. Şimdi çok daha yakın bir merkez üssü olan bir deprem bekliyoruz. Özellikle 2000 öncesi yapılan binalarda mutlaka mikro bölgelendirme ve ölçeklendirme çalışmalarıyla buradaki yıkım riski bulunan, yüksek olan binaların tespit edilmesi en öncelikli konu aslına bakarsanız. 200 bin ağır ve orta hasarlı binanın olacağı, yaklaşık 3 milyon insanın yaşadığı bir yerleşim alanının olası İstanbul depreminden etkilenmesi bekleniyor. Aslına bakarsanız mahallelinin örgütlenmesi, yerel hazırlıklar, yerel yönetimlerin bu konudaki çabaları büyük fotoğrafın içerisinde incelemelerimizi  azaltma konusunda en önemli unsurlardan birini oluşturuyor. Ama bu işin o kadar da kolay olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

48 BİN AĞIR HASARLI BİNA

“Ülkenin örgütlü arama ve kurtarma yapısının bununla başa çıkması mümkün değil. 48000 ağır hasarlı bina diyoruz Türkiye’de 48000 tane kurtarmacı yok. O yüzden bu yerel örgütlenmeler, mahalli örgütlenmeler, halkın bu konuda eğitilmesi, daha bilinçli, daha duyarlı ve daha donanımlı hale getirilmesi son derece önemli. Maltepe Belediyesi’yle ve duyarlı başkan Ali Kılıçla birlikte, bu konuyu bir süredir konuşuyorduk zaten. Bundan aylar önce, ilk önce kendisi bize ulaşmıştı. Bizde çok büyük bir gururla elimizden gelen desteği veririz demiştik. O günden bu güne geldi. Maltepe Belediyesi de işi çok ciddiye aldı. İlgili personeliyle, birimleriyle, başkanı ile birlikte ve dediğim gibi buraya kadar da geldi. Hatta bir arada orman yangınlarında birlikte çok önemli bir hizmeti daha gerçekleştirdik. Akut Vakfı olarak afet bölgesine 10-11 araç yola çıktı. Hepsi Maltepe Belediyesi’nden sağlandı. Bu konuda gerçekten desteğiniz olağanüstüydü.  Ali Kılıç başta olmak üzere Maltepe Belediyesi’nin ilgili bütün personeline yardım eden herkese çok teşekkür etmek isterim” diye konuştu.

MUĞLA KAHRAMANLARINA TEŞEKKÜR

Konuşmaların ardından Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve AKUT Başkanu Nasuh Mahruki, Muğla’da yaşanan orman yangınlarına müdahale eden ve birçok hayata dokunan Maltepe Belediyesi personeline tek tek teşekkür plaketi verdi.


BAŞKANALİ KILIÇ-AKUT’TAN HAYAT KURTARACAK İŞBİRLİĞİ : Google'da Ara
BAŞKANALİ KILIÇ-AKUT’TAN HAYAT KURTARACAK İŞBİRLİĞİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  KKTC BAŞBAKANI ERSAN SANERSADECE BEN


         KKTC Başbakanı Saner, ’müstehcen’ görüntülerini içeren video hakkında açıklama yaptı ve "çok çirkin bir i

  SINIR ÖTESİ OPERASYON TEZKERESİ TBMM’DE


         Suriye ve Irak’a sınır ötesi operasyonunun 2 yıl daha uzatılmasını öngören tezkere Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayy

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim