Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
EPGİS:BENZİN 11 LİRAYA ÇIKABİLİR
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil
FUAT OKTAYDAN YABANCI ELÇİLERE KAVALA TEPKİSİ


BERBEROĞLUNDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
BERBEROĞLUNDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 19-05-2021 / 23-21

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
BERBEROĞLUNDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Bi’ Karar Ver’e CHP Milletvekili Enis Berberoğlu konuk oldu. Berberoğlu, Sedat Peker’in açıklamaları hakkında konuştu ve kara para transferi ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu: Yöntemler artık değişti. Dünyada yeni para transfer yöntemi, konteynerler. Bu konteynerler yıllar evvel rutubete, yangına dayanıklı yapılmış, para konteynerleri. 1.9 ton, şaka gibi. Bunu sulandırırsın, işleme sokarsın falan filan, ciddi bir para.

Peker’in açıklamaları, Türkiye’nin 90’lı yıllara geri mi dönüyor sorusunu akla getirmeye devam ediyor. Bi’ Karar Ver’e konuk olan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, 90’lı yıllara damgasını vuran Susurluk skandalı üzerinden konuya dair açıklamalar yaptı ve çok çarpıcı ifadelerde bulundu.

"KARA PARA KONTEYNER İLE TAŞINIYOR"

Berberoğlu, Susurluk skandalı ile Sedat Peker’in açıklamaları arasındaki ilişki hakkında konuştu. İki mevzuyu kıyaslamanın zor olduğunu belirten Berberoğlu, dikkat çeken bilgiler paylaştı:

"Susurluk’la Sedat Peker mevzusunu kıyaslamak zor. Yöntemler artık değişti. Dünyada yeni para transfer yöntemi, konteynerler. Çünkü nakit paradan vazgeçip, bir bankayla çalışmaya başladığın zaman işin zorlaşabiliyor. Her yerde despot var. Mesela Rusya’da para tutuyorsun, Putin bir gün ’senin paran yok’ diyor. Bir dolu insan, paralarını konteynerlere koyuyor.

Bu konteynerler yıllar evvel rutubete, yangına dayanıklı yapılmışlar. Para konteynerleri. Bu da bir hizmet neticede. Bir yerden bir yere bir şey gönderiyorsun. Hemen piyasaya dönebilmesi açısından, yüz dolarlık banknotlar halinde bayağı para alıyor. İyi de bu konteyner nerede duracak? Sürekli deniz üstünde olmuyor. Bir de limanlarda oluyor. Benim dikkatimi çeken bir gelişme var. Türk girişimciler liman sahipliğinde bayağı öne geçtiler, tebrik etmek lazım. Bakalım başka nerelerde var. Öyle baktığın zaman artık işin rengi değişti. 1.9 ton, şaka gibi. Bunu sulandırırsın, işleme sokarsın falan filan, ciddi bir para. Kolombiya yetkilerinin söylediği eğer doğruysa , eğer hakikaten Türkiye’ye girecekse... Türkiye en azından, hakikaten çağ atlamış bir konumda."

DEĞİŞEN ’KARAKTERLER’ OLDU

Berberoğlu, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini hatırlatarak, "Darbe yapacak cesareti ancak silahlanırsan alırsın. Sen bu adamların eline nasıl silah verdin? Bu artık din kardeşliği değil. O yüzden Sedat Peker sır değil. Orada ne hata yaptılarsa burada da bunu yapıyorlar. Bu ülke belli bir kişinin komutasında yönetiliyor. Ortada bunca rezillik var neden ağzını açıp bir şey söylemiyor?" diyerek hükümetin Peker olayına sessizliğini eleştirdi.

’Türkiye’nin Susurluk’ta bir şansı vardı’ ifadesini kullanan Berberoğlu, Türkiye’nin 90’lı yıllara geri dönmeye başladığı tartışmalarına şöyle açıklık getirdi:

"Türkiye’de derin, sığ devlet olmaz. Türkiye’de devlet korkaktır, tehditleri ciddiye alır. Devlete hakim olamadığınız zamanlarda, böyle olaylar oluyor. Susurluk patladığında, Türkiye bugünkü gibi yönetilemiyordu." 

Berberoğlu şöyle devam etti:

"FETÖ borsası gibi Susurluk borsası varmış. Devlet yine panikteymiş, yine katiller varmış ve bir de hırsızlar varmış, şimdi sadece karakterler değişti. Susurluk çetesi temizleniyor derken biz devleti FET֒ye teslim etmişiz, bunu gördük. Susurluk dönemiyle Türkiye hesaplaşmış olsaydı FETÖ olmazdı."

"SEDAT PEKER KİME, NE DİYOR?"

Sedat Peker’in açıklamalarını değerlendiren Berberoğlu, şimdiki dönemi ve 90’lı yılları karşılaştırdı:

"Ben Susurluk hakkında Hürriyet Gazetesi’ne yazmaya başladığımda bir yıl boyunca patronumdan neden bunu yazıyorsun diye bir şey gelmedi. ’Delirdi’ dediler. Kimse benden böyle bir performans beklemiyordu. İlk kitabı 1997 yazında yazdım, çok da sattı. 90’larda rahmetli Necmettin Erbakan, bunu ciddiye almadı ve eleştiri topladı. Hemen hemen Türkiye’de siyasete tapan herkes bunun aydınlanması konusunda ifade kullandı. Refah Partisi o kadar uzun zamandır iktidardan uzaktı ki, burada Necmettin Erbakan ve partisini suçlayacak bir delil bulmak hakikaten zordu. 90’larda komisyonlar kuruldu. İlk defa devlet Musa Anter cinayeti sebebiyle özür diledi. Bu benim için çok önemlidir. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun raporunda bu yapılanın yanlış olduğu yazıldı. Bunlar önemli emarelerdir. Keşke yüzde biri, şu anda yaşansa."

"SOYLU’DAN İSTİFA BEKLİYORUM"

Berberoğlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun , Sedat Peker’in yönelttiği iddialar ile ilgili savcılığa şikayette bulunmasını değerlendirdi ve Mehmet Ağar’ı örnek göstererek Soylu’yu istifaya beklediğini açıkladı.

Berberoğlu, "İçişleri Bakanı belli ki Mehmet Ağar ile bir abi kardeş ilişkisi içinde. Mehmet Ağar açıklama yapıyor, Süleyman Soylu ’bak ben böyle cümle duymak istemem’ diyor, Mehmet Ağar özür diliyor. 3 Kasım 1996’da sabah saatlerinde, gazetelerde Susurluk kazası yazıldı, soruşturma açılacağı belli oldu. 8 Kasım’da Mehmet Ağar İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etti. Benzer bir performansı Süleyman Soylu’dan beklerim. Kendisi ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Sedat Peker’in açıklamaları öyle ya da böyle kanıtlanabilir  ya da kanıtlanamaz cinsten. Sedat Peker’e yurtdışı dahil olmak üzere koruma kararını kim vermiş? Mehmet Ağar zaten o yüzden hüküm giymişti" dedi ve şöyle devam etti:

"Mehmet Ağar’a yöneltilen, hüküm giymesine yol açan mesele, silah kaçakçılığı yapan çetelerle, bir takım işbirliği içinde olduğu bilinen bir adama pasaport düzenlemesi konusunda, somut kanıtlar bulunması. Mehmet Ağar kendi hakkındaki soruşturmayı dışarıdan izledi. İktidar partisinin bakanıyken istifa etti, dışarıdan izledi. Süleyman Soylu diyor ki, ’Ben Sedat Peker’e kaçması için bir haber yollamadım.’ Peki. Aksi ispatlanana kadar herkes masumdur, nokta. Bunu araştıracak olan İçişleri Bakanlığı Müfettişi, Süleyman Soylu orada otururken, ’Rahatlıkla araştıracak, sonuca varacak’ diyecek kadar saf biri var mı? Bir yöneticinin kendi altındakilere ’Beni soruşturun’ demesi kadar komik bir şey olabilir mi? Bunu yapanın istifa etmesi lazım."

JİTEM’İ KURANLAR YİNE Mİ ORTAYA ÇIKTI?

JİTEM oluşumu hakkında konuşan Berberoğlu şu bilgileri paylaştı:

"JİTEM adı JİTEM değildi zaten. Şu anki PKK sorunu 90’lı yıllarla kıyas kabul edilmeyecek bir noktada. En önemli sebebi de Abdullah Öcalan’ın şu anda İmralı’da olması. O olay tabiri yerindeyse PKK hareketinde kırılma noktası oldu ve bir daha o kadar güce erişemediler. PKK’nın o günlerden bakarsanız öyle bir dehşete kapıldı ki devlet. İstanbul’da valilik yapan Kemal Yazıcıoğlu nereden geldi? Güneydoğu’dan. Yanında adam getirdi mi, getirdi. Hanefi Avcı Diyarbakır Emniyet İstihbarat Başkanı’ydı, gelirken yanında adam getirdi mi, getirdi. Sedat Bucak, oradaki savaş beylerinden biriydi. Mehmet Ağar ile anlaştılar, silahlandı. PKK’ya karşı fiilen savaş verdi. Geldi mi, geldi. 90 yılların başında Türkiye’de birden bire onun ekibi bunun ekibi şunun ekibi ortaya çıktı. JİTEM de o ekiplerden biriydi.

"ÇETELER ÇETELERİ DOĞURDU"

"Bugünkü kanser, yönetim biçimi. Yani hiç kimse hiçbir yere yetişemiyor. Herke bir sonraki varsaydığı senaryoya uygun davranıyor, kendi gücünü toplamaya çalışıyor. İçişleri Bakanlığı bir tarafta, Milli Savunma Bakanlığı bir tarafta, Hazine Bakanlığı bir tarafta... Maalesef böyle. O çeteler de, bu çeteleri oluşturdu. İki dakikada dayağı yiyince her şeyi anlatan adamın yerinde 6 ülke değiştirmiş, her gittiği yerde konforu yerinde bir adam çıkıyor karşıma; Sedat Peker."

Berberoğlu Sedat Peker’in videolarının milyonlarca izlenmesinde şu benzetmeyi kullandı:

"Türkiye’de bildiğim kadarıyla en fazla izlenen Türk filmi Eşkıya filmiydi. Türkiye eşkıyayı seviyor yapacak bir şey yok."

KARARTV

 


BERBEROĞLUNDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR : Google'da Ara
BERBEROĞLUNDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  KKTC BAŞBAKANI ERSAN SANERSADECE BEN


         KKTC Başbakanı Saner, ’müstehcen’ görüntülerini içeren video hakkında açıklama yaptı ve "çok çirkin bir i

  SINIR ÖTESİ OPERASYON TEZKERESİ TBMM’DE


         Suriye ve Irak’a sınır ötesi operasyonunun 2 yıl daha uzatılmasını öngören tezkere Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayy

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim