Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracat mesajı
Koronavirüsten 187 kişi daha hayatını kaybetti
İYİ Partili Ümit Özlale iktidarı uyardı
TUİK’İN RAKAMLARINA KİMSE İNANMADI
ANAMUHALEFET LİDERİ TUİK’E ALINMADI


BİNÜÇYÜZ KG UYUŞTURUCUNUN SAHİBİ BULUNAMADI - - Ajans 09/ Aydın Haber
 
BİNÜÇYÜZ KG UYUŞTURUCUNUN SAHİBİ BULUNAMADI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 16-11-2021 / 21-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
BİNÜÇYÜZ KG UYUŞTURUCUNUN SAHİBİ BULUNAMADI

Sedat Pekerin Videolarında ifşa ettiği, Mersin Limanı’nda yakalanan 533 milyon liralık uyuşturucunun sahibi tespit edilemedi!

Mersin Limanı’nda geçen haziran ayında yakalanan bin 300 kilogram kokain yüklü muz konteynerlerine ilişkin iddianamede yer alan detaylar ortaya çıktı. Savcılık, yakalanan kokainin 533 milyon lira değerinde olduğunu belirtirken, sahibinin kim olduğu ise belirlenemedi.

Mersin Limanı’da geçen haziran ayında, içinde muz bulunan konteynerlerde yapılan aramada ele geçirilen yaklaşık bin 300 kilogram kokainin yasa dışı biçimde ülkeye sokulma iddiasıyla ilgili beş kişi hakkında dava açıldı. İddianameyi hazırlayan savcılık, uyuşturucu maddenin sahibinin kim olduğunu tam olarak belirleyemedi. Ancak, uyuşturucunun ithalatçı firma sahiplerince yurda sokulmaya çalışıldığını öne sürdü.

Savcılık, "muz kolilerinin içerisine zulalanmış şekilde yakalanan kokain cinsi uyuşturucu maddeyi alıcı kişilerin bilgisi olmadan gönderilmeyeceği değerlendirilmekle birlikte aksi durumun hayatın olağan akışına ters olduğu da aşikârdır" görüşü verildi.

T24’te yer alan habere göre, uyuşturucu maddenin ele geçirilmesiyle başlatılan soruşturma çerçevesinde Mersin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aktaş tarafından iddianame hazırlandı. 16 sayfadan oluşan iddianamede, soruşturma savcısı gümrük mevzuatındaki uygulamalara yer verdi. İddianamede haklarında uyuşturucu madde kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla dava açılan beş sanığın ifadeleri de yer aldı.

’MUZLAR BANA AİT AMA UYUŞTURUCU DEĞİL’

İçinde kokain bulunduğu ortaya çıkarılan muz konteynerlerini ithal eden Öz Şimşekler firmasının sahibi Nimet Şimşek, ele geçirilen uyuşturucu maddeyle ilgisinin olmadığını söyledi. Şimşek, kendisinin uzun yıllardır muz ithalatı yaptığını belirtirken söz konusu muz partisini Slovenya’daki Rostader firmasından "deniz üzerindeyken" yani konteynerler yola çıktıktan sonra satın aldığını belirtti.

Kendisinin muzların yüklendiği acente ve Ekvador ile herhangi bir ilgisinin olmadığını savunan Şimşek, toplam 473 bin dolar ödediğini kaydetti. Şimşek, "Bu uyuşturucuları kimlerin muzların arasına koyduğunu bilmiyorum. Muzlara bana aittir ama uyuşturucu madde bana ait değildir. Eşyaların x-ray aramasından geçtiğini bile bile uyuşturucu getirmem söz konusu olamaz" dedi.

Şimşek, "Mersin Limanı’na gelen muzları depomun haricinde hiçbir yere indirmem. Konteyner ile birlikte muz kesinlikle satmam. Bu muzları da benden almak isteyen olmadı. Bazı muzların kolisinde sararmış muz çıkmaktadır. Biz bunları diğer muzların içinden ayırırız. Uyuşturucu maddelerin sararmış muzların içinden çıkması tesadüf mü? Yoksa bilerek mi konulmuştur? Bilemiyorum" dedi.

İddianamede diğer sanıklar, Şimşek’in oğlu Halil İbrahim Şimşek, firma temsilcisi Mesut Sekin, firma çalışanı Rojbun Soylu ve depo çalışanı Erdal Şaldırdak da benzer ifadeler verdi.

SANIKLARIN, KOKAİN YAKALANMASINA İLİŞKİN HABERLERİ TAKİP ETTİĞİ BELİRLENDİ

Savcılık soruşturması çerçevesinde, sanıklardan Nimet ve Halil İbrahim Şimşek’in internet kayıtları üzerinde inceleme yapıldı. Baba ve oğul Şimşek’in 1 Ocak-18 Haziran 2021 tarihleri arasında İtalya, Malta, Yunanistan, İsviçre, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık ile çok sık internet görüşmesi ve mesajlarının bulunduğu anlaşıldı.

İddianamede, içinde kokain bulunan kolilerden birisinin içine yerleştirilmiş halde bulunan GPS cihazındaki incelemeden herhangi bir sonuç elde edilemedi.

Fakat sanıklara ait dijital materyallerin incelenmesinde sanıkların 9 Haziran 2021 günü Slovenya’da 740 kilogram kokain yakalanması olayıyla ilgili haberleri ve gelişmeleri takip ettikleri belirlendi.

TEKNİK TAKİP SONUÇSUZ KALDI

Bu arada, olayla ilgili olarak ihbarın güvenlik makamlarına ulaşmasıyla birlikte mahkeme kararıyla sanıkların iletişimlerine yönelik yapılan teknik takiplerden herhangi bir sonuç elde edilemedi.

ROTA TESPİT EDİLDİ

Savcılık, içinde uyuşturucu madde yerleştirilmiş halde bulunan konteynerlerin güzergâhını, "Ekvador (Puerto Bolivar Limanı) - Panama (Rodman Limanı) - Panama (Cristobal Limanı) - Malta (Marsaxlokk Limanı) - Mersin olarak tespit etti.

ELE GEÇİRİLEN KOKAİNİN DEĞERİ 533 MİLYON LİRA

Ayrıca, ele geçirilen kokainin piyasa değerinin ise; 533 milyon 383 bin 001.5 lira olduğu belirlendi.

SAVCILIK GÖRÜŞÜ

Soruşturma sonrasında savcılık iddianamede şu görüşü verdi:

"Alınan ifadeler doğrultusunda ve firmanın daha önceki, muz sevkiyatlarına bakıldığında tüm muz konteynerlerinin firmanın Mersin Serbest Bölgesi’ndeki iş yeri deposuna alındığı ve konteynerlerde bulunan muzların iş yeri deposuna indirildiği veya transit gönderilmek üzere tır araçlarına aktarım olduğu göz önünde bulundurulduğundan, söz konusu kokain cinsi maddelerin yakalandığı konteynerlerin de firmanın deposuna gideceğinden ve uyuşturucu maddenin bizzat muz kolilerinin içine saklanması nedeniyle şüphelilerin uyuşturucu maddelerden haberdar olmamalarının mümkün olmayacağı, ayrıca bu kadar yüksek miktarda (brüt: 1.300.934,15 gram) ve yüksek değerde (63.878.203,7 ABD doları) muz kolilerinin içerisine zulalanmış şekilde yakalanan kokain cinsi uyuşturucu maddeyi alıcı kişilerin bilgisi olmadan gönderilmeyeceği değerlendirilmekle birlikte aksi durumun hayatın olağan akışına ters olduğu da aşikârdır."

İddianamede, "aynı alıcıya gönderilen 89 adet muz konteynerlerinde iki ayrı konteyner içerisindeki muz kolilerinin içerisine zulalanmasının tesadüf olamayacağına" dikkat çekildi.


BİNÜÇYÜZ KG UYUŞTURUCUNUN SAHİBİ BULUNAMADI : Google'da Ara
BİNÜÇYÜZ KG UYUŞTURUCUNUN SAHİBİ BULUNAMADI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
       

  ALMANYADA KOALİSYON ANLAŞMASINA VARILDI


         Almanya’da 26 Eylül’de düzenlenen seçimlerin ardından Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar koalisyon konusunda anlaştı.&

  BİNÜÇYÜZ KG UYUŞTURUCUNUN SAHİBİ BULUNAMADI


         Sedat Pekerin Videolarında ifşa ettiği, Mersin Limanı’nda yakalanan 533 milyon liralık uyuşturucunun sahibi tespit edilemedi! Mersin Limanı’nda ge&ccedi

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Değerli Hocam Yazınizda 1400 yıldır muslümana insiyatif bırakılmadığını cok farklı bir üslüpla aktarmısışsınız... Topluma düşen birey ...

GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim