Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
21 Ocakta koronavirüsten 72 bin 555
BURDURDA BİR CAMİDE AÇIM DİYE HAYKIRDI
TÜRKSAT’IN YÖNETİMİDE ÇİFTE MAAŞ ALIYORMUŞ
Seçilmiş dekanlarımız göreve iade edilsin


Boğaziçi akademisyenlerinden ‘hukuksuz kadrolaşmaya’ dava - EĞİTİM - Ajans 09/ Aydın Haber
 
BOĞAZİÇİ AKADEMİSYENLERİNDEN ‘HUKUKSUZ KADROLAŞMAYA’ DAVA
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 12-01-2022 / 10-15

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
Boğaziçi akademisyenlerinden ‘hukuksuz kadrolaşmaya’ dava

Boğaziçi akademisyenleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atadığı ‘kayyım rektör’ Prof. Dr. Naci İnci’nin yaptığı iki atamayı da hukuksuz olduğu gerekçesiyle yargıya taşıdı.

Atamalar için ‘İnci’nin kadrolaşma çabaları’ diyen akademisyenler üniversiteye telafisi güç zararların verileceği yönünden uyarıda bulundu.

Üniversiteye ocak ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan Prof. Dr. Melih Bulu, temmuz ayında görevden alınmış; yerine Naci İnci atanmıştı. Akademisyenler ise anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Prof. Dr. Naci İnci’yi rektör olarak atayan 21 Ağustos 2021 tarihli cumhurbaşkanlığı kararının iptali için 19 Ekim 2021 tarihinde Danıştay’a başvurmuştu.

Akademisyenlerin açtığı iki yeni dava, 10 Aralık 2021 tarihini taşıyan ilk başvuru üniversitenin Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ne yapılan doktor öğretim üyesi atamasına, 9 Ocak 2022 tarihli ikinci başvuru ise üniversitenin lisansüstü eğitimden sorumlu Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürlüğüne İzmir’de bulunan Bakırçay Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. İlhami Öztürk’ün atanmasına yönelik.

‘Demokratik, özgür ve özerk üniversite için direnişin yanı sıra hukuk mücadelesini de devam ettirdiklerini’ belirten Boğaziçi akademisyenlerinin açıklaması şöyle:

“Bir yıldır gerçekleşen anayasaya aykırı iki rektör atamasının yanı sıra bu atamalarla üniversitemizde oluşturulan yönetimlerin, en temel üniversite özgürlüğü ile ilgili hukuksuz ve yasadışı işlemlerine karşı Danıştay’a ve çeşitli idari mahkemelere yirmiye yakın başvuru yaptık.

Bu başvurularda görevlerini defaatle kötüye kullanmış olan Prof. Dr. Melih Bulu, Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, eski YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve bu hukuksuz uygulamalardan aynı derecede sorumlu olan ve duyurunun gerçekleştirildiği sırada rektör yardımcılığı yapan rektör Prof. Dr. Naci İnci için de suç duyurusunda bulunduk.

‘Bölüm ve fakülte görüşü olmadan atandı’

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümü Başkanlığı 5 Kasım 2021 tarihinde gelen bilgilendirme yazısıyla bölüme yeni bir atama yapıldığını öğrendi. Atama süreci yaz aylarında başlamış ve rektörlük tarafından üniversite kamusuna haber verilmeden yürütülmüştü. Üstelik 1416 sayılı yasa uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı’nca İngiltere’ye yüksek lisans ve doktora eğitimleri için burslu olarak gönderilen bu kişinin doktorasını aldığı akademik uzmanlık alanı üzerinde ne o zamanki bölüm, ne fakülte, ne de üniversite yönetimleri gereksinim bildirmemişlerdi. Özetle, Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Naci İnci ve yakın çevresi dışında kimsenin varlığından haberi olmadığı bir kişi bölüm ve fakülte görüşü olmadan, üstelik bölüm akademik isterlerini sağlayıp sağlamadığı belirsizken ve en önemlisi 1416 sayılı yasaya açıkça aykırı olarak usule aykırı olarak atanmıştır.

‘Oy çokluğu sağlama uğraşı’

İkinci hukuksuzluk, hem Bulu hem İnci ile süren senato ve üniversite yönetim kurulunda oy çokluğu sağlama uğraşının daha önce de gördüğümüz ve idari mahkemelere başvurduğumuz örneklerinden birisidir. Senatör ve ÜYK üyelerimiz, İnci’nin keyfi kararlarına karşı durdukları için, atanmış yönetim enstitülere görüşlerini kolayca belirleyebilecekleri müdürler atamak istiyor ve bunun için üniversite dışı çözümler aramak zorunda kalıyor. Bu konuda en son örnek Sosyal Müdürler Enstitüsü Müdürlüğü’ne atanan Doç. Dr. İlhami Öztürk’tür. Bakırçay Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olan Doç. Dr. İlhami Öztürk

• Önce 2547 S.K. 40/b usulü ile ve geçici olarak görevlendirildi,
• Daha sonra 17 Kasım 2021 tarihinde de asaleten Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü olarak atandı.
• Oysa 9 Şubat 2021 tarihinde, açık bulunan enstitü müdürlüğüne, bağlı 18 bölümde çalışan, mesleki açıdan yeterli, yönetsel tecrübeye ve birikime sahip tam zamanlı 73 profesör, 53 doçent, 106 doktor öğretim üyesinin 201’inin katıldığı bir eğilim belirleme yoklaması yapılmış ve katılanların 197 evet, 4 hayır oyu vererek iradelerini net bir şekilde ortaya koydukları bir müdür belirlenmişti.
• Gerek 15 Temmuz 2021 tarihinde görevden alınan Bulu gerek onu takip eden İnci akademisyenlerin eğilimlerini hiçe saymış ve seçilen müdürü atamamıştır.
• Üstelik İnci, İlhami Öztürk’ü asaleten enstitü müdürlüğüne atamadan 7 gün önce 2547 SK m.40/b usulü ile geçici olarak görevlendirmiştir.

Bu atama siyasi saiklerle üniversitemizi antidemokratik olarak ele geçirmek amacıyla gerçekleşmiş alenen hukuksuz bir atamadır. Üniversitelerin siyasî güdüm altına alınma çabasının sadece üniversiteler için değil tüm toplum için telafisi güç zararlar doğuracağı aşikârdır. Bu nedenle bir kamu üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyenleri olarak üniversitemizde gerçekleşen bu iki atamanının durdurulması isteğiyle idari mahkemeye başvurduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Avukat Fırat Kuyurtar da açılan davalar hakkında şunları söyledi: “Boğaziçi Üniversitesi’ne 2 Ocak 2021 yılında Melih Bulu’nun atanması ile birlikte başlayan direniş bir yılını doldurdu. Anayasal kurumlar başta olmak üzere ülkemizin kıymetli değerleri olan kamu kurumları siyasal otoritenin pervasız, baskıcı ve yıkıcı otoritesi ile ciddi bir saldırı altında.

Boğaziçi Üniversitesi de bu kurumlardan birisi ve ülkemizin üniversite alanında göz bebeği olması gereken bir kurum. Derdimiz, bu değere karşı idare eliyle başlamış saldırıları hukuk alanında yürüttüğümüz mücadele ile durdurmak, koruyabildiğimiz ölçüde korumak ve netice itibariyle bilinen manada varlıklarını devam ettirebilmelerini sağlamak. İşte bunun içindir ki geçtiğimiz zaman diliminde birçok konuda yirmiye yakın dava açtık ve açmaya da devam ediyoruz.

‘Boğaziçi’ne müdahale eden grup mahkemeyi de etkileme çabasında’

Evet, Boğaziçi Üniversitesi’ne müdahale eden grup, ‘oyunu’ kurallarına göre dürüst ve adil bir şekilde oynamıyorlar ve mahkemeleri etkileme çabasına dahi girişiyorlar. Ama biz ne onların bu zorbaca tutumlarından çekiniyoruz ve bu nedenle pes ediyoruz, ne de zorbalıkla korkuttukları veya etkileri altına aldıkları yargıçlardan adalet bekliyoruz. Biz hukuka, hukukun üstünlüğüne inanan yurttaşlar olarak, hukuka bağlı yargıçlar da olduğuna ve bu zorlu süreçte elbet bir şekilde hukukun tekrar tesis edileceğine inanıyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi’ne son olarak yapılan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür ataması ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ne 1416 Sayılı Kanun uyarınca yapılan atama insanların aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değil. Kendilerini üstünlerin hukukuna tabi gören Boğaziçi Üniversitesi rektörü ve çalışma arkadaşları, görünüşte evrak eksikliklerini gidermek için hemen her yola başvuruyorlar ve neticede ben yaptım oldu demekten başka bir şey de yapmıyorlar.

‘Hukuken hesabını vermeli’

Sanki Boğaziçi Üniversitesi’nin yüzlerce akademisyeni kendilerini ve akademiyi yönetme, planlama kapasitesi, bilgi, birikimine sahip değillermiş gibi hiçbir tecrübesi olmayan ve kurum dışından tanımadıkları bir kişinin idaresine mecbur kılınıyorlar, sanki Boğaziçi Üniversitesi Bölümleri kadro ihtiyaçlarına kendileri karar veremezmiş gibi, sanki Boğaziçi Üniversitesi ülkede ve dünya çapında en iyi öğrencilerin girmek için birbirleri ile yarıştıkları bir üniversite değilmiş gibi bir gece ansızın, kurumun bütün dengesini yıkıcı neticeleriyle bozmak pahasına atamalar yapıyorlar. Sadece bu cümleden dahi, rektörün, idarenin yaptığı işlemleri hangi hukuki ölçütlerle yaptığının hukuken hesabını vermesi gerektiği açık. Akıl, bilim, vicdan bu yapılanlara itiraz etmeyi gerektiriyor ve bu nedenle de bir milim geri durmaksızın, sonuç ne olur demeden, süresinde, etkili ve güçlü bir şekilde itiraz edilmeye devam ediliyor.”


Boğaziçi akademisyenlerinden ‘hukuksuz kadrolaşmaya’ dava : Google'da Ara
Boğaziçi akademisyenlerinden ‘hukuksuz kadrolaşmaya’ dava


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  SEÇİLMİŞ DEKANLARIMIZ GÖREVE İADE EDİLSİN


         İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri, düzenledikleri açıklamalarla s

  BOĞAZİÇİ AKADEMİSYENLERİNDEN ‘HUKUKSUZ KADROLAŞMAYA’ DAVA


         Boğaziçi akademisyenleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atadığı ‘kayyım rektör’ Prof. Dr. Naci İnci’nin yaptığı iki at

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 10 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 17 √ Toplam : 77 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 6 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 76 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 170 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim