Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
21 Ocakta koronavirüsten 72 bin 555
BURDURDA BİR CAMİDE AÇIM DİYE HAYKIRDI
TÜRKSAT’IN YÖNETİMİDE ÇİFTE MAAŞ ALIYORMUŞ
Seçilmiş dekanlarımız göreve iade edilsin


Boğaziçililer Bir Yıldır Direniyor - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
BOĞAZİÇİLİLER BİR YILDIR DİRENİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 04-01-2022 / 17-56

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
Boğaziçililer Bir Yıldır Direniyor

Direnişin birinci yılında bir araya gelerek Güney Kapı’ya yürüyen öğrenciler, açıklamalarında ’talepleri yerine getirilene kadar haklı direnişlerinden vazgeçmeyeceklerini’ vurguladılar.

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan direnişin birinci yılı dolayısıyla öğrenciler, üniversitenin Güney kapısına yürüdü. Burada açıklama yapan öğrenciler, “Taleplerimiz yerine getirilene kadar haklı direnişimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Boğaziçi Direnişi’nin birinci yılında üniversite bileşenleri Güney Meydan’da etkinlikler yaptı. Öğrenciler saat 14.30’da Güney Kapı’ya yürüyerek açıklama yaptı.

NACİ İNCİ VE YARDIMCILARINA YUMURTA ATILDI


Bugün saat 11.00’de pankart atölyesiyle başlayan etkinlikler akademisyenlerin rektörlüğe sırt dönme nöbetiyle devam etti. Nöbetin ardından öğrenciler “Kayyum rektör Naci İnci’nin biletini kestik” diyerek meydanda açıklamalarda bulundu. Meydana konulan direklere Naci İnci ve yardımcılarının fotoğrafları asılarak yumurta atıldı. Ardından öğrenciler, saat 14.30’da Güney Meydan’dan sloganlarla yürüyüşe geçti ve Güney Kapı’da açıklama yaptılar.

Öğrencilerin yaptığı açıklama şöyle:

Boğaziçi Direnişi’ne emek veren ve dayanışmayı yüreğinde hisseden herkese selam olsun!

Biz 1 yıldır kayyum atanan kişi değişse de zihniyetin kayyum olduğunun bilinciyle mücadeleye devam ettik. Güven oyundan sınıfta kalmasına rağmen rektör atanan kayyum Naci İnci, kayyum fakültelere yenilerini ekledi, kampüs içerisine usulsüz giren polis güçlerinin arkasına sığınarak, kendine güvenli kale saydığı kayyumluk binasının camından öğrencilerin gözaltına alınmasını alçakça izledi. Bu 1 yılda kampüslerimizin, mahallemizin polis ablukasıyla terörize edilmesine izin verildi, kayyumların temsilcisi olduğu cinsiyetçi ve fobik zihniyetin isteğiyle LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü kapatıldı ve CİTÖK fiilen işlevsiz hale getirildi. Üniversitemizdeki direnen ve akademiye sahip çıkan hocalarımızın sözleşmeleri yenilenmedi, kampüslerden uzaklaştırıldı. Kukla iradesiyle bugün zaten hak edenin yanını tutmayan yargı sistemi suistimal edilerek öğrenciler hakkında uzaklaştırma tedbir kararı çıkarıldı. Yine söylüyoruz ki kayyum Naci İnci kayyum kadro ve sıraladığımız tüm hamleler kayyumcu zihniyetin ataerkiden bağımsız olmadığını göstermektedir.

1 yıldır, iktidarın tüm güçlerini kullanarak Boğaziçi Direnişi’ne yüklenmesi bizi yıldırmak yerine ne kadar haklı ve meşru olduğumuzu gösteriyor. Gözaltı ve tutuklamalarla sınandık, çünkü yan yana geldiğimizde neleri başarabileceğimizi biliyorlar. Boğazımız sıkıldı, çünkü sesimizin bulduğu karşılığın farkındalar. Darp ve işkenceyle karşılaştık, çünkü dönmeyeceğimizi defalarca gösterdiğimiz haklı mücadelemizden bizi şiddetle vazgeçirebileceklerini sandılar. Ancak 1 yıldır, haklılığımızdan ve birbirimizden güç alarak hepsinin üstesinden geldik, gelmeye de devam edeceğiz. Direnişimiz ülkenin ve dünyanın dört bir yanından gördüğü destekle büyüyor, büyümeye devam edecek.

Okulumuzu başta kadınlar ve LGBTİ+lar için olmak üzere okulun tüm bileşenleri için güvensiz bir hale getirmek isteyen, atandığı rektörlük makamını kara emeller için kullanarak, arkadaşlarımız Berke ve Perit’in demokratik bir rektörlük seçimi istedikleri için hukuksuz tutuklanmasıyla, işkenceyle gözaltına alınmakla, haksız soruşturmalarla yıldırmaya çalışan Kayyum Naci İnci ve kayyum kadro gidene kadar direnişimiz sürecek!

Antidemokratik uygulamaların hayatımızı kuşattığı bu dönemde, Boğaziçi’nden yükselen haklı talebimize ses olmaya çalışan omuzdaşlarımız da şiddete maruz bırakıldı. Anayasal hakkımız olan madde 34; kolluk kuvvetleri ve iç işleri bakanlığınca hiçe sayıldı, gerekçesiz ve hukuksuz şiddet ve işkenceyle kampüslerimizden kaçırıldık, alıkonulduk,
gözaltında darp edildik. Bu bir yılda 1200’den fazla gözaltı, 15 tutuklu yargılama ve 30’dan fazla ev hapsiyle yüzleştik, tehdit edildik ama yılmadık.

2021 yılında 400ten fazla kadın, eril egemenlikten güç alan erkekler tarafından katledildi. Başvuran kadınlara verilmeyen 6284 sayılı kanunu gereğince korunma ve tedbir kararının; suistimal edilerek Naci İnci için uygulanması bugün hukuk sisteminin nasıl işlevsiz kaldığının göstergesidir. Aynı zamanda Naci İnci’nin kendi öğrencilerine karşı zorlama hapis kararı aldırmaya yönelik bu zorbalığının haklı öğrenci direnişinden korkmasından, sesimizi kısmaya ve irademizi kırmaya çalışmasından olduğu aşikardır. Ancak biz susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz!

Bunların tümü, iradesini iktidardan ihale almış kayyumun gasp ettiği koltuktan kalkmaması yüzünden yaşandı.
Biz, koltuk sevdasının memleketi nasıl mahvettiğine çocukluğundan beri şahit olan bir nesil olarak direniyoruz, çünkü bu koltuk sevdasının üniversiteleri yozlaştırmasını, emek sömürüsünü ve nefreti besleyen bir baskı düzeni içinde sindirilmeyi kabul etmiyoruz. Bir yıldır mücadeleyi umut kabul ettik,

TALEPLERİMİZ YERİNE GETİRİLENE KADAR HAKLI DİRENİŞİMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ.


Boğaziçililer Bir Yıldır Direniyor : Google'da Ara
Boğaziçililer Bir Yıldır Direniyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  DANIŞTAY’DAN DİKKAT ÇEKEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ


         Danıştay Başsavcılığı, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı ile iptal edilmesini hukuka aykırı buldu.Tam ismi "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İ

  MADURA ESADI ZİYARET EDECEK


         Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Suriye’nin resmi haber ajansı Sana’ya göre, ülkede sağlanan "barış ve istikrarı" kutlamak için

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 10 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 17 √ Toplam : 77 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 6 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 76 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 170 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim