Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
EPGİS:BENZİN 11 LİRAYA ÇIKABİLİR
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil
FUAT OKTAYDAN YABANCI ELÇİLERE KAVALA TEPKİSİ


BÜYÜK MENDERES NEHRİ ÖLÜME Mİ TERK EDİLDİ? - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haber
 
BÜYÜK MENDERES NEHRİ ÖLÜME Mİ TERK EDİLDİ?
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 22-06-2021 / 11-25

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
BÜYÜK MENDERES NEHRİ ÖLÜME Mİ TERK EDİLDİ?

Afyonkarahisar’da başlayan, İç Ege Bölgesinden Batı Ege’ye doğru yılan gibi süzülerek sürdürdüğü yolculuğunda bereket dağıtan engin sularıyla ünlü Büyük Menderes Nehri her geçen gün kan kaybetmeye devam ederken, yolculuğu boyunca fabrikaların pis ve kimyasal atıklarıyla hızla kirlenmeye devam etmekte, diğer yandan da kurumaktadır. Zengin ve bereketli topraklara can damarı olan Büyük Menderes Nehri, bünyesinde barındırdığı balık ölümleriyle de kan kaybetmeye devam etmektedir.

     Afyonkarahisar iline bağlı Dinar ilçesi Suçıkan Mevkisinde yer yüzüne çıkan, 548 kilometrelik yolculuğunda 25 bin kilometrekarelik havzasındaki  milyonlarca çiftçinin can damarı olduktan sonra Aydın’ın Söke ilçesinde denizle buluşan Menderes Nehri, adeta son günlerini yaşıyor. Havzasında ve kaynağı yakınlarında çoğalan vahşi madencilik, kontrolsüz patlamaların yapıldığı taş ocakları debisini düşürdü. Nehrin suları artık Aydın’a ulaşmıyor bile. Birkaç yıl öncesine kadar kirliliği şikayet konusu olan nehir artık can çekişiyor, kuruyor.

 

    Bölgemizin çevre sorunlarını dile getiren ve çözüm için yetkilileri her ortamda uyarmaya devam eden AYÇEP ( Aydın Çevre Platformu) ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları,siyasi parti temsilcileri, ilgili dernekler ve halkın katılımıyla Aydın Efeler ilçesine bağlı Umurlu mahallesi bölgesinde Büyük Menderes Nehri yatağında yapılan etkinlikle bir kez daha yetkililerin dikkatlerini bölgeye çevirmeleri için bir avuç insan ile nehrimizi öldürmeyin, can damarımızı kesmeyin, diye bağırıyorlardı. Çevre halkının bu yakarmaları çok acı olmakla birlikte, sorun sadece Aydın’ın sorunu değil, Türkiye’nin tarımsal zenginlikleriyle ünlü Ege’nin yok olmasıyla ilgilidir. Marmara denizinde yaşanmakta olan kirliliğin bir benzeri  de Aydın-Denizli- Afyonkarahisar güzergahında yaşanmaktadır. Büyük Menderes Nehri’nin çıkış kaynağı olan Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde Su çıkan olarak adlandırılan yer Allahın bölgemize kazandırdığı bir değerdir. Dağın tepesinden çıkan kaynak suyu yolculuğu, yol boyunca çeşitli dere ve çaylarında birleşmesiyle tüm ovaları sulamakta, bölge halkının balık ihtiyacını karşılamakta ve Ege Denizine Söke ovasından sonra dökülerek denizle birleşmektedir. Büyük Menderes Nehrinin kimyasal atıklarla kirlenmesiyle Ege Denizi de çok yakın bir gelecekte Marmara Denizindeki benzer sorunları yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle tüm resmi ve özel ilgili kurum ve kuruluşların derhal harekete geçerek, tarım ve hayvancılıkla geçinen ülkemizin gelecekte daha büyük sorunları yaşamaması için önlem alınması kaçınılmazdır.

      AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, çiftçiler ile birlikte Büyük Menderes Nehrine dikkatleri çekmek, seslerini duyurmak için çabaladıklarını belirterek, kirli de olsa Büyük Menderes Nehrinin eski günlerini arar hale geldiklerini söyledi. Vergili, “İnsan oğlunun doymaz hırsı, çarpık sanayileşme, şehirlerin evsel ve organize sanayilerin atıklarının arıtılmadan Büyük Menderes Nehrine verilmesi, vahşi sulama yöntemleri, vahşi madencilik, Jeotermallerin yasadışı bir şekilde akışkanlarını Menderes’e bırakmaları nehri kirletse bizi üzse de az çok su akıyordu, ama artık Menderes’te su kalmadı, Menderes kurumaya başladı. Olmayan kirli suyu temizlemeye de gerek kalmadı” dedi.

        Menderes nehrinin sonunu Dinar’daki Dombay ovasına kurulması planlanan üç termik santral için yapılan çalışmaların getirdiğini, sadece Menderes’in değil, Kar kuyu Gölü’nün de kuruma noktasına getirildiğini savunan Vergili, sözlerine şöyle devam etti;  “Menderes’i besleyen ana kaynağın bitmesinin bir diğer nedeni de kontrolsüz açılan vahşi taş ocakları ve madenler, patlayıcılar, yer altı suyunun yönünü değiştirdi. Tabi ki dünyadaki küresel ısınmanın da etkisi var.  Sonuçta Menderes yok olmaya doğru gidiyor. Milyonlarca köylünün geçim kaynağı olan bu Menderes, üç beş kişinin çıkarı, 300 kişinin istihdamı için yok ediliyor. O gürül gürül akan Menderes’in Ege Denizi’ne ulaşması bu gidişle artık mümkün görünmüyor. Dere yatağı bitmiş balçık haline gelmiş, su canlıları, balıklar ölmüş”

ÇIĞLIĞI NE ZAMAN DUYACAKSINIZ?

AYÇEP olarak sorumluları uyardıklarını, ancak kimsenin harekete geçmediğini belirten Vergili şunları söyledi; “Uyarılarımızı, sesimizi, Menderes’in çığlığını kimsenin duymamasını görünce yasal yollara başvurma kararı aldık. Ziraat Odaları, Devlet Su İşleri ile Çevre Şehircilik yetkilileri hakkında görevlerini yapmadıkları için suç duyurusunda bulunacağız. Afyon, Uşak, Denizli, Aydın’ın hangi partiden olursa olsun tüm milletvekillerine sesleniyoruz, Menderes ölüyor. Menderes’in çığlığını ne zaman duyacaksınız? Siz kimin vekilisiniz?”


BÜYÜK MENDERES NEHRİ ÖLÜME Mİ TERK EDİLDİ? : Google'da Ara
BÜYÜK MENDERES NEHRİ ÖLÜME Mİ TERK EDİLDİ?


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  HELEN YAYINDAKİ HAREKETLİLİK SÜRÜYOR


         Akdeniz’de Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında deprem meydana geldi. AFAD’dan yapılan açıklamada depremin Kaş’a 155 kilometre uzaklıkta olduğu ve

  TEK SUALTI MİLLİ PARKIMIZ YILDIZKOY


         Türkiyenin ilk ve tek Sualtı Milli Parkı imara açılıyor.... Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde bulunan Türkiye’

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim