Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Çocuk Şenliği Renkli Görüntülere Sahne Oldu
YSK’DAN ÇİFTE STANDART
YSK ARA KARARI VERDİ
EMİNAĞAOĞLU: OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ
YAVAŞ BŞB’DE RANTIN SEBEBİ ŞİRKETLERİDİR


CAPİTAL DERGİSİ UYAEDI - EKONOMİ - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
CAPİTAL DERGİSİ UYAEDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 22-08-2018 / 22-59

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
CAPİTAL DERGİSİ UYAEDI

Fransız ekonomi dergisi Capital, Türk Lirası krizinin dünya ekonomi ve piyasalarındaki etkilerini analiz etti. Capital, gelişmekte olan ülkelerden Güney Afrika ve Brezilya paralarının da krizden etkilenerek domino etkisiyle yıkılabileceğini, ancak Avrupa ve Euro Bölgesi ülkelerinin krizden doğrudan etkilenmeyeceğini yazdı. Ekonomi dergisi, TL krizinin kısa vadede çözülmeyeceğini, zira bağımsız olmadığı düşünülen Merkez Bankası’nın gerekli önlemleri almadığına vurgu yaptı.

Türkiye krizinin üzerinden 2 hafta geçmesinin ardından, krizin dünya ve Avrupa ekonomilerine etkilerini inceleyen Capital, "Türk lirası etrafında yaşanan ekonomik kriz, gelişmekte olan pek çok ülkede türbülansa yol açtı. Korkulardaki artış, piyasalarda güçlü bir etki yaratan derin bir krizi tetikleyebilir," uyarısında bulundu.

Krizin etkilerinin Türkiye’nin sınırlarını aşması nedeniyle tüm dünyada dikkatle izlendiğine dikkat çeken Capital, Avrupa bankacılık stoklarının yanısıra, bazı gelişmekte olan ülkelerinin para birimlerinin de, uluslararası yatırımcıların topluca çekilmesi nedeniyle domino etkisinden zarar gördüğünü dile getirdi.

Capital’e açıklama yapan Bank Postale Portföy Yönetimi Stratejisti Stephane Deo, "Türkiye krizinin başlangıcından bu yana, krizden pek çok ülke etkilendi. Kriz, gelişmekte olan ülke para birimlerinin referans para birimi dolara karşı hareketleri üzerinde oldukça güçlü bir etki yarattı. Ekonomileri en kırılgan olan gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybetti," dedi.

Stratejist Stephane Deo, "Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerindeki aşağı yönlü baskı oldukça yaygın, çünkü Türkiye’deki kargaşa karşısında, birçok yatırımcı ortaya çıkan fonların hem tahvilleri, hem de hisselerini sattılar. Böylece, sadece Türk piyasasından değil, diğer gelişmekte olan ülkelerin varlıklarından da ayrıldılar. Bu genelleşen düşüş dalgası, bir kaç çeyrek dönemdir yerleşen bir hareketin ulaştığı doruk noktasıdır," diye konuştu.

Stephane Deo, Ocak ayı başından, Temmuz ayı sonuna kadar olan dönemde, yani krizin patlak vermesinden hemen önce, TL’nin dolar karşısında zaten yüzde 30 oranında değer kaybettiğinin altını çiziyor ve özellikle 2018’in ikinci çeyreğinde, Güney Afrika randı, Malezya ringiti ile Hint ve Endonezya rupilerinin baskı altına girdiğini kaydediyor. Deo, "FED’in kademeli olarak faiz oranını artırmasıyla, gelişmekte olan ülkelerde dolar yükseldi. Bu ülkelerin paraları, merkez bankalarının savunma amaçlı faiz oranlarını artırmasına rağmen, ciddi anlamda darbe yedi," dedi.

Capital’e göre, ABD Merkez Bankası tarafından üflenen karşı rüzgarlara rağmen, ekonomisi kırılgan gelişmekte olan ülkelerin sorunları bir anda arttı. Türkiye, dış ticaretindeki dengesizlikler ve cari açık nedeniyle bu ülkeler arasında en önde yer alıyordu. Türkiye’nin cari hesap bakiyesi ağır açık veriyor. Üstelik ülkenin Merkez Bankası son derece gevşek. Ocak ayında, yüzde 12,98’lik bir enflasyona, yani yüzde -5 reel faiz oranına rağmen, merkez bankasının kısa vadeli faiz oranı yüzde 8 idi. Capital’e göre, bu şartlarda, Türkiye’nin ilk düşen ülkelerden birisi olması" şaşırtıcı olmadı.

"Önlem alınmıyor, kriz kısa vadede giderilemez"

Uzman Stephane Deo, TL’deki hareketliliğin bir süre kalıcı olacağını ve kısa vadede krizin yarattığı türbülansın giderilemeyeceği öngörüsünde bulunuyor:

"Birincisi bir döviz krizi patladığı zaman, söz konusu ülkenin Merkez Bankası, parasını korumak için, kısa vadeli faiz oranlarını artırmalı. Ama burada durum öyle olmadı. Türk Merkez Bankası, yatırımcıların ’Merkez Bankası Erdoğan’a bağımlı’ kaygısından uzaklaşmak için gereken adımları atmıyor. Erdoğan, her ne pahasına olursa olsun, büyüme rakamlarının düşmemesi için faiz oranlarını artırmaya yanaşmıyor. Üstelik böylesine ciddi bir para krizi durumunda bir borç aracı ya da IMF yoluyla ekonomiye nakit akışını sağlamak gerekir. Katar’ın 15 milyar dolarlık yardımına rağmen, Türk ekonomisindeki kriz bitmekten çok uzak."

Güney Afrika ve Brezilya sırada, Rusya dirençli

Capital Dergisi, krizin bundan sonra etkileyeceği diğer ülkelerin analizini de yaparak, ekonomileri Türkiye’den daha güçlü olsa da, yatırımcıların korku sonrası çekilmesi nedeniyle, Güney Afrika ve Brezilya’nın domino etkisiyle düşebilecek ülkeler olduğunu yazdı. Ekonomi piyasalarının Endonezya ve Filipinleri de yakından izlediği belirtilen analizde, bu iki ülkenin ödemeler dengesinin son derece kırılgan olduğu vurgulandı. Türk ekonomisinde yaşanan türbülansın Ruble’yi de etkilediği ancak, petrol ihracatı ve geniş döviz rezervleri sayesinde, Rus ekonomisinin daha dirençli olduğu belirtildi.

Avrupa krizden etkilenmez

Yatırımcılar, TL krizinin, dünya ekonomilerini istikrarsızlaştırmasından endişe ediyor. Ancak uzmanlar bunun ’çok düşük bir ihtimal’ olduğunu vurguluyor. Capital, ’Türk ekonomisinin bir resesyondan geçeceği ve bunun diğer ekonomileri etkilmeyeceği’ tespitinde bulunuyor. Özellikle Euro Bölgesi ekonomileri için doğrudan bir etki yaratma riskinin olmadığının altını çiziyor: "AB ile yakın ilişkilerine rağmen, Türk ekonomisi, dünya ekonomi sahnesinde küçük bir oyuncu olmaya devam ediyor. Dünya genelinde GSYIH’nın en fazla yüzde 1’ini, Euro bölgesi ekonomilerinde ise yüzde 2,8’ini temsil ediyor."

AMERİKANINSESİ


CAPİTAL DERGİSİ UYAEDI : Google'da Ara
CAPİTAL DERGİSİ UYAEDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  BERAT ALBAYRAK EKONOMİK PAKET AÇIKLIYOR


         Berat Albayrak reform paketini açıklıyor Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni reform paketini açıklamak üzere Dolmabahçe’de b

  BŞB’LERİN İMAR YETKİLERİNE TIRPAN


         Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Türkiyenin başta İstanbuli Ankara, İzmir, Adana, Mersin olmak üzere en önemli B&uum

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 13°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 29°C 12°C

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 15°C           YORUMLAR
AYŞE.

     MSB sonuçta bakan bu sözü kullanmış mı. Ben bakana yakıştıramadım. bunun mazereti olmaz. ...

CEMİL KAYA

     AKP Günlerdir kaybettiği seçimleri YSK Desteği ile almaya çalışyor.Demokrasinin teminatı Oy Torbalarını delmeye çalışyorlar. Etmeyin Vatandaşın ...

KÜRŞAT GÜLER

     İstanbul Seçimleri İstanbula İhanet Ettik etmeye devam ediyoruz diyenlere bir derstir... ...

FATMA ÇULHA

     Arzu kardeş Ülkemizin insanını ne güzel resmetmişsin. İş bu biziz AZ BİLE YAZMIŞSIN Kalemine sağlık... ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. ...

ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 45 √ Toplam : 13 - DEMOKRASİ
% 25 √ Toplam : 7 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 1 - AKP
% 4 √ Toplam : 1 - CHP
% 25 √ Toplam : 7 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim