Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AMAZON’UN KURUCUSU BUGÜN UZAYA FIRLATILACAK
Ersin Tatar: Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar
Erdoğan, KKTC’de gençlerle bir araya geldi
YÜCEL: Demokrasiden kopan TBB’yi değiştireceğiz
SOYLU KURBANI MEHMETCİKLE GEÇİRDİ


CHP’Lİ KABALIOĞLUNDAN SARAY MEMURLUĞU ÇIKIŞI - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
CHP’Lİ KABALIOĞLUNDAN SARAY MEMURLUĞU ÇIKIŞI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 22-10-2020 / 01-26

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
CHP’Lİ KABALIOĞLUNDAN SARAY MEMURLUĞU ÇIKIŞI

CHP Milletvekili ve Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu: 16 Ekim gecesi TBMM Genel Kurulu’nda bir gün sonra Meclis’e sunulması gereken bütçeye ilişkin teklifi geçirebilmek adına, bu beş madde ‘diğer partilerle mutabakat aranacağı’ gerekçesiyle tekliften çıkarılmıştır. Fakat aynı gün Plan ve Bütçe Komisyonu’na başka bir milletvekilinin imzasıyla sunulan yeni torba kanuna bu maddelerinin aynen konulduğu görülmektedir.

 Kaboğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Teklifin komisyon aşamasında, bütçenin saydamlığını ortadan kaldıran düzenlemenin yanı sıra Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği farklı konulara ilişkin beş düzenlemeyi de içinde barındırmaktayken 16 Ekim gecesi TBMM Genel Kurulu’nda bir gün sonra Meclis’e sunulması gereken bütçeye ilişkin teklifi geçirebilmek adına, bu beş madde ‘diğer partilerle mutabakat aranacağı’ gerekçesiyle tekliften çıkarılmıştır. Fakat aynı gün Plan ve Bütçe Komisyonu’na başka bir milletvekilinin imzasıyla sunulan yeni torba kanuna bu maddelerinin aynen konulduğu görülmektedir. Bütçenin şeffaflığını ortadan kaldırmak için adeta oldubittiye getirilen değişiklik ise aynı gün mükerrer gazetede yayınlanmıştır. Fakat bütçe Anayasal takvime göre sunulması gereken 17 Ekim tarihinde TBMM’ye sunulmamıştır. Plan ve Bütçe Komisyonu’na 16 Ekim tarihinde sunulan 2/3147 sayılı “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ise torbalar arası transferin aracı ve Yasama etiğinin hiçe sayılmasının kanıtıdır.”

SARAY MEMURLUĞU

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adını verdikleri tek kişi yönetimi ile devletin bütün belleğini reddedenler, kurumsal hafıza gerekçesi ile Saray’ın kariyer memurlarını oluşturmaktadır. Hizmetine ihtiyaç kalmayan raportörlerin diğer kamu kurumlarına atanabilmesine olanak sağlanması ve bunların içerisinde yer alan hâkim ve savcıların kürsüye geri döndüklerinde “tarafsızlık ve bağımsızlıklarını” koruyabilmeleri güçtür. Hâlihazırdaki personelin ise bu kadrolara atanacak olması aslında bu kadroların bir liyakat veya nitelik çerçevesinde oluşturulmadığının da kanıtıdır. Zira kariyer mesleklerde, o mesleğin aradığı kriterler esastır.

BAZ İSTASYONLARINA KOLAYLIK VE AF

Anayasa hukuku profesörü İbrahim Kaboğlu, teklifin 10. maddesiyle İmar Kanunu’na eklenmesi öngörülen düzenlemeye göre, 15 metrenin altında olan ve baz istasyonu olarak bilinen kule ve diğer ekipmanlar için ruhsat gerekliliğinin bulunmadığını ve bunlar açısından yalnızca izin belgesinin yeterli olduğunu; 11. maddeye göre de, halihazırda ruhsatsız durumda bulunan baz istasyonları ile kuleleri için ve ödemeleri gereken milyarlarca liralık cezalara af getirileceğini belirtti.

TBMM Anayasa Komisyonu sözcüsü Kaboğlu, Anayasa Mahkemesi’nin baz istasyonlarının yapı ruhsatiyesinden ve yapı kullanma izninden muaf tutulması konusunda verdiği 2009/121 sayılı iptal kararında, ruhsatlandırmaya baz istasyonları açısından getirilen istisnaların, “güvenlikli bir çevrede yaşama hakkı”nı zedelememesi gerektiğini belirterek, konuyu sağlık ve dengeli çevre üzerinden ele alan Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının uyulması gerekir dedi.

Kaboğlu, kanun teklifi ile “AYM’nin 2009’daki iptal kararının işaret ettiği ihlal sebeplerinde ısrar edilerek, halk sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Zira haberleşme istasyonlarının yaydığı radyasyon ile ciddi bir tehdit arz ettiği açıktır. Bu açıdan kule boyunu esas olarak ruhsattan bağımsız tutmak ve ilgili baz istasyonlarını imar mevzuatından muaf hale getirmek, “sağlıklı ve dengeli çevre” ilkesine zarar verecektir. Hastane, okul vb yaşam alanı gibi hususlarda özel düzenlemeler mevcutken; baz istasyonlarının bir kısıtlama olmadan kurulabilecek olması hem AYM içtihadına aykırıdır hem de halk sağlığı acısından ciddi bir tehdittir” dedi.

OHAL RUHU DEVAM EDİYOR

Kaboğlu, teklifin olağanüstü hal düzenlemelerinde yer alan ilave tedbirler hakkında başvuru yolunun belirlenmesine ilişkin 14. maddesinin de mağduriyetleri pekiştirici nitelik taşıdığını belirterek şöyle devam etti:

“Binlerce kamu görevlisini işinden uzaklaştıranlar, mağdurların pasaportuna, mülküne ve birçok hakkına ek tedbir adı altında müdahale ettiler. Mağdurların mahkemeye erişimini engellemek adına kurulan ve AKP’nin gaz odasına dönüşen OHALİİK, başvuruları incelemeyi 4 yıldır tamamlamadı. Anayasa Mahkemesi kararı gerekçesiyle getirilen düzenleme etkili bir başvuru yolu olmaktan öte dört yılı aşkın süredir mağduriyetler yaşayan insanların daha uzun süreler haklarına ulaşmalarına engel olacaktır. OHAL mantığıyla yapılan düzenleme, anayasal açıdan sona eren OHAL’in ruhunu yaşatmaya devam edecektir.” BİRGÜN


CHP’Lİ KABALIOĞLUNDAN SARAY MEMURLUĞU ÇIKIŞI : Google'da Ara
CHP’Lİ KABALIOĞLUNDAN SARAY MEMURLUĞU ÇIKIŞI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  TİP BAŞKANI BAŞ: ERDOĞAN YALAN


         TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye halklarının Erdoğan’a karşı dünyada eşi benzeri olmayan bir direniş sergilediğini söyledi. İP Genel Başkanı Erka

  ERDOĞAN: “İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ”


         KKTC ziyareti öncesi basın açıklaması düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıbrıs’ta çözüme anca

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...

NEVZAT YAŞAR

     Bu iyi parti içindeki çakallar aynı selçukludaki batinilere benzetiyorum bunlarda ne kişilik var nede onur. ...

CEREN KUTLUAY

     İYİ Parti Türkiyenin yükselen değeri. Aydındada en hızla büyüyen parti. Üye kaydı yükselen tek parti. Tüm ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 74 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 72 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim