Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İYİ Partili Poyraz’dan ’CHP’ye eleştiri" açıklaması
MANSUR YAVAŞTAN SOKAK HAYVANLARI İÇİN BÜYÜK
TÜRKİYEDE 25 İLE TRENLE ULAŞIM YOK
THY’nin yeni başkanı Ahmet Bolat oldu
SMAÇ BASKETBOL KULÜBÜ


EKONOMİ DAMAT ALBAYRAK EKİBİNE EMANET - EKONOMİ - Ajans 09/ Aydın Haber
 
EKONOMİ DAMAT ALBAYRAK EKİBİNE EMANET
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-12-2021 / 09-58

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
EKONOMİ DAMAT ALBAYRAK EKİBİNE EMANET
Berat Albayrak’ın Kasım 2020’de istifa etmesinin ardından, dikkat çeken görevden alma ve atamalar gerçekleşti.

Önce MB Başkanı Ağbal’n görevden alınarak yerine Kavcıoğlu’nun atanması, daha sonra Ticaret Bakanı Pekcan’ın yerine Albayrak’a yakınlığıyla bilinen Mehmet Muş’un getirilmesi, son olarak da Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifası ile koltuğun yine Albayrak’a yakın isimlerden olan Nureddin Nebati’ye geçmesi ile ’ekonomi yönetimi tamamen Albayrak ekibine geçti’ yorumları yapıldı.

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı görevinden Kasım 2020’de istifa etmesinin ardından, Albayrak’a yakın bürokrat ve danışmanların ekonomi yönetiminde göreve devam ettiği biliniyordu.

Albayrak’ın istifasın takip eden süreçte gerçekleşen görevden alma ve atamalar ise dikkat çekti. Görevden alınan kişilerin koltuklarını devrettikleri kişilerin ortak özelliği Berat Albayrak idi.

 

ÖNCE NACİ AĞBAL GÖREVDEN ALINDI

 

Bu dikkat çeken görevden alma ve atamaların ilki 20 Mart 2021’de gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Naci Ağbal, atandıktan yaklaşık 4,5 ay sonra, Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alındı.

 

Ağbal’ın yerine eski AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Böylece, Cumhuriyet tarihinde ilk kez, Merkez Bankası’na 20 ay içinde dördüncü başkan atanmış oldu. Naci Ağbal sadece 132 gün görev yapabildi.

 

Şahap Kavcıoğlu’nun tez danışmanı, son dönemde devlet yönetiminde, Merkez Bankası’nda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK), kamu ve özel banka yönetimlerinde yer alan isimlerde hep imzası olan Türkiye Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Borsa İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan’dı.

Arıcan, aynı zamanda eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da doktora tezi danışmanıydı.

 

ERİŞAH ARICAN KİMDİR?

 

Erişah Arıcan, Berat Albayrak’ın Temmuz 2018’de Hazine ve Maliye Bakanı olmasından iki ay sonra, 27 Eylül 2018’de Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Aynı tarihlerde Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyesi olan Arıcan, Albayrak’ın istifasının ardından da Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu.

 

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanı olan Erişah Arıcan, Borsa İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda BDDK’nin yetkilendirdiği tek derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya Derecelendirme AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı.

 

Ayrıca Berat Albayrak’ın tez danışmanı olan Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın tezlerine danışmanlık yaptığı Murat Uysal ve Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nda son iki yılda atanan dört başkandan üçü oldu.

 

Merkez Bankası’ndan sonra sıradaki durak ise Ticaret Bakanlığı oldu. Başında bulunduğu kendi şirketinden Ticaret Bakanlığı’na ürün sattığı ortaya çıkan Ruhsar Pekcan, 21 Nisan 2021’de görevden alındı. Pekcan’ın yerine eski AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı.

 

AKP’DE ALBAYRAK’A EN YAKIN İSİM

 

Mehmet Muş, Berat Albayrak’a yakın bir isim olarak biliniyor. AK Parti Grup Başkanvekilliği görevine de Berat Albayrak’a yakınlığı nedeniyle getirildiği öne sürülen Muş, Albayrak’ın istifası ardından sosyal medyada açık tavır belirten isimlerden biri olmuştu. 

O dönemde AK Parti Grup Başkanvekili olan Muş, “Bakanımız Sayın Berat Albayrak çok zor bir süreçte görev üstlendi. Kendi ayakları üzerinde duran milli bir ekonomi için önemli adımlar attı. Özverili çalışmalarına bizzat şahidiz. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle görevinin başında devam etmesini temenni ediyoruz” demişti.

 

SON ADIM HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

 

Ve ekonomi yönetiminde son deprem Hazine ve Maliye Bakanlığında gerçekleşti. Bakan Lütfi Elvan görevinden istifa ederken, Bakanlık koltuğuna son haftalarda yaptığı açıklamalarda dikkat çeken Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati oturdu.

Lütfi Elvan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir önceki grup toplantısında “Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” sözlerini alkışlamaması sosyal medyada gündem olmuştu.

Geçen hafta sosyal medyadan mesajlar paylaşan Yeni Bakan Nebati ise “2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız” diyerek dün geceki atamanın sinyalini vermişti.

Berat Albayrak’a yakın isimlerden olan Nureddin Nebati, yaklaşık üç ay önce İstanbul Süleymaniye’de birlikte yemek yerken görüntülenmişti. O günden bu yana Nebati’nin ismi Bakanlık koltuğuna yakın olan isim olarak öne çıkıyordu.

Nureddin Nebati, Berat Albayrak’ın istifa ettiği ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadığı saatlerde Ticaret Bakanı Mehmet Muş’la birlikte Albayrak’a desteğini ilk açıklayan isimlerden biri olmuştu. Nebati, sosyal medya hesabından, “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” demişti.

Nebati aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz Nebati’nin, aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu tespit etmişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı da olan Berat Albayrak’ın görevden ayrıldığı Kasım 2020 öncesinde uygulanan alışılagelmişin dışındaki politikalarla 2 yılda TCMB kendine ait rezervlerinin büyük bölümünü kaybetmişti.


EKONOMİ DAMAT ALBAYRAK EKİBİNE EMANET : Google'da Ara
EKONOMİ DAMAT ALBAYRAK EKİBİNE EMANET


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  TÜRKİYEDE 25 İLE TRENLE ULAŞIM


         "Çıktık açık alınla on yılda her savaştan, On yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan;Başta bütün dünyanın saydığı Başkumand

  EN İYİ FREN BALATASI ÇEŞİDİ


         Fren pedalına basıldığı anda harekete geçen ve fren sisteminin en ağır işini üstlenen kısım fren balatasıdır. Durmak istediğiniz zaman aracın fren pedalı

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 8 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 18 √ Toplam : 99 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 8 √ Toplam : 39 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 5 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 92 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 203 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim