Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil
FUAT OKTAYDAN YABANCI ELÇİLERE KAVALA TEPKİSİ
Ned Price: Biz böyle bir teklif


ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ - EKONOMİ - Ajans 09/ Aydın Haber
 
ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 04-03-2021 / 00-10

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ

Şubatta aylık enflasyon yüzde 0,91 ile beklentileri aşarken, yıllık enflasyon yüzde 15,61 ile Temmuz 2019’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Gıda fiyatları enflasyona tek başına 5 puanlık etki yaptı. Üretici enflasyonu ise yüzde 27,09 ile Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek düzeyde.

Tüketici enflasyonu şubatta gıda fiyatlarının etkisiyle yüzde 0,91 ile yüzde 0,71 olan beklentilerin üzerinde arttı. Yıllık enflasyon ise ocak ayındaki yüzde 14,97’den yüzde 15,61’e yükseldi. Bu yıllık enflasyonda Temmuz 2019’dan beri görülen en yüksek seviye.

Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 1,22 arttı ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 27,09’a çıktı. Üretici enflasyonunda da Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkılmış oldu.

Çekirdek enflasyon verisi manşet tüketici enflasyonundan daha hızlı arttı. Merkez Bankası’nın para politikası için takip ettiği B çekirdek enflasyonu yüzde 16’dan yüzde 16,92’ye, C çekirdek enflasyonu ise yüzde 15,5’ten yüzde 15,61’e yükseldi. Analistler enflasyondaki artışın Merkez Bankası’nı yeni bir adım atmaya yöneltebileceği görüşünde. 18 Mart’taki toplantıda 100 baz puana varan faiz artışı beklentileri yoğunlaştı. Analistlerin nisanda tepe noktası beklentileri de yüzde 16-16,5 seviyelerine çıkarıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gıda fiyatları şubatta aylık yüzde 2,57 artarken manşet tüketici enflasyonuna etkisi 0,67 puan oldu. Taze sebze ve meyvede aylık enflasyon yüzde 5,21, işlenmemiş gıdada ise yüzde 1,64 oldu. İşlenmiş gıdada da yüzde 2,27 aylık enflasyon oluştu. Şubatın zam şampiyonu da gıdadan çıktı. Şubatta ocak ayına göre kabak yüzde 19,92, salatalık yüzde 19,47, patlıcan yüzde 16,06 zamlandı. Sera ürünlerinde bu artış yaşanırken limon yüzde 15,06, mandalina yüzde 13,97 fiyat artışıyla dikkat çekti. Kaşar peynirinde yüzde 10, tavuk etinde yüzde 6,8, tereyağında yüzde 6,59, sütte yüzde 5,17, beyaz peynirde yüzde 4,99 artışlar yaşandı. Gıda fiyatlarında bu yüksek fiyat artışları da manşet enflasyonda beklentilerin aşılmasına neden oldu.

 

Normalleşme giyim ve ayakkabıyı etkileyecek

Giyim ve ayakkabı grubunda pandemi etkisiyle düşen talep fiyatları baskılamaya devam etti. Şubatta giyim ve ayakkabı grubunda şubatta enflasyon yüzde 0,93 geriledi ve bu manşet enflasyonu 0,05 puan düşürdü. Ancak hem yeni normalleşme adımları hem de ilkbahar sezonu ürünlerinin raflara çıkacak olması martta giyim ve ayakkabı grubunda enflasyon artışı beklentilerini güçlendiriyor. Konutta kira ve doğalgaza yapılan yüzde 1’lik devam zammı konut grubunda yüzde 0,6 aylık artış ve manşet enflasyona 0.09 puanlık katkı getirdi. Ev eşyası küçük de olsa her ay fiyat artışlarını sürdürüyor. Şubatta da yüzde 0,32’lik artış ve manşet enflasyona 0.03 puanlık etki var.

İlaç fiyatları yüzde 6,09 arttı

Sağlık grubunda ilaç fiyatlarında her yıl yapılan yenileme ile gelen yüzde 6,09’luk zam etkili oldu. Sağlık grubu enflasyonu yüzde 3 arttı ve manşet enflasyonu 0.1 puan etkiledi. Ulaştırma grubunda otomobil ve benzin fiyatlarında anlamlı yükselişler yaşanmasa da tamirat ve yüzde 3,79’luk köprü zamları etkili oldu.

Eğlence ve kültür grubunda Türk Lirası’ndaki güçlenme fiyatlara yansıdı ve ithal yoğunluklu bilgisayar, tablet, evcil hayvan mamaları gibi ürünlerin fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu da eğlence ve kültür grubunda yüzde 0,98’lik düşüş getirdi. Lokanta ve otellerdeki yüzde 1,32’lik artışta da döner, pizza, burger gibi paket servisli gıda fiyatlarındaki zamlar etkili oldu. Yeni normalleşme dönemiyle beraber martta da yükselişler bekleniyor. Altın fiyatlarındaki yüzde 5,93’lük gerileme çeşitli mal ve hizmetler grubunda aylık enflasyonun yüzde 2,32 gerilemesine ve bunun da manşet enflasyonu 0,11 puan düşürmesini sağladı.

ENAGrup: Enflasyon şubatta yüzde 1,84 arttı

Enflasyon Araştırma Grubu, yaptığı açıklamada şubatta günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi’nin aylık bazda yüzde 1,84 arttığını belirtti. Açıklamada, “TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en çok aylık düşüş yüzde 6.19 ile Haberleşme en fazla yükseliş ise yüzde 12,86 ile Eğlence ve Kültür kaleminde gerçekleşmiştir” denildi.

Merkez Bankası üzerinde baskı arttı

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan TL’nin bir değer kazanımı sürecinde olunsa da, hem iç faktörler hem de emtia fiyatlarındaki artışın getirdiği küresel baskıdan dolayı enflasyonun artmaya devam ettiğini belirterek “18 Mart’ta bir proaktif adım gelme olasılığı var. Enflasyondan ve global faizlerden gelen baskı, bir ay önceki PPK’ya göre daha fazla ağırlık kazandı. Bir faiz artışı daha olursa, bu büyük ihtimalle son faiz artışı olacaktır” dedi.

Dinamik Menkul Değerler’in notunda, TCMB’nin enflasyon beklentilerini düşürmek için harekete geçebileceğini belirtilerek “TCMB’nin önümüzdeki toplantıda politika faizi olan yüzde 17,0 üzerinde bir artış yapması durumunda yüzde 12,0 düzeyindeki yıl sonu tahminimizi revize etme ihtiyacı duymayız ancak aksi takdirde mevcut tahminimizi yukarı çekmemiz gerekecek” denildi. İnfo Yatırım “TCMB’nin 18 Mart’ta Şubat’ta Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddesi jeopolitik riskler ve siyasi konular birlikte coronavirüs salgını ve buna ilişkin oluşan ekonomi adımları olacaktır. 18 Mart’ta gerçekleşecek PPK toplantısında faiz artırımı öngörmüyoruz” dedi.

DÜNYA GAZETESİ


ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ : Google'da Ara
ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK


         Brothers Medikal, TurkishExporter’ın katkısıyla 2 yıl gibi kısa bir sürede 15 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Brothers Medikal Genel Müdür&

  MERKEZ BANKASI, FAİZİ YÜZDE 16’YA


         Merkez Bankası Para Politikası Kurulu metnine eklediği ‘indirim için sınırlı alan kaldığının farkındayız’ ifadesiyle piyasa tarafından önden

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim