Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Bize kalırsa siz de o salona
TRUMP GRÖNDLANDI SATIN ALMAK İSTEMİŞ
ALMAN UZMANLAR UYARDI
URFA’DA KRİTİK ASKERİ ZİRVE
KAYIRMA TORPİL İLTİMAS PARTİ AYIRMIYOR


ERDOĞAN 5-10 sene sonra onları geçeceğiz - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
ERDOĞAN 5-10 SENE SONRA ONLARI GEÇECEĞİZ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 24-11-2018 / 00-20

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
ERDOĞAN 5-10 sene sonra onları geçeceğiz

“Üniversiteler, özgürlüğün merkezi olmalarının yanı sıra değişimin de öncüleridir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadıköy’de İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarının açılışı ve kütüphane temel atma törenine katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Açılışı ve Kütüphane Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada akademi dünyasının destek vermediği, katkı sunmadığı bir mücadelenin menzile ulaşma şansı olmadığını belirterek, “Dünyanın her bölgesinde üniversiteler, özgürlüğün merkezi olmalarının yanı sıra değişimin de öncüleridir” dedi.

 

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir dönem yanlış ellerde yaşadığı sıkıntılara ve sorunlara rağmen İstanbul Medeniyet Üniversitesinin bugün gurur verici başarılara imza attığını söyleyerek, "İlk emri ikra, yani oku olan bir dinin müntesipleriyiz. Biz kalemin kılıçtan üstün tutulduğu bir medeniyetin mensubuyuz. Biz Avrupa’ınn cehalet karanlığına büründüğü dönemde en önemli ilim merkezleri kurmuş ecdadın torunlarıyız. Medeniyete, ilim öğrenmeye, kitap yazmaya öyle önem verilmiştir ki alimler eserlerini yazarken kullandıkları divitlerin uçlarını açarken çıkan artıkları çöpe atmamışlardır, ölümlerinden sonra mezarlarına konulmasını vasiyet etmişlerdir. Biri yaşadığımız İslam medeniyetinin alameti farikası nedir diye sorsa, ilk dile getirilecek kitap ve kütüphane olacaktır. Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’u fethettikten sonra önceliği kütüphanelere vermiştir" dedi.

"Türkiye kitap okuma oranında dünyada 86. sırada"

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kütüphane inşasından da bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin içerisinde 5 milyon cildi ihtiva edecek dev bir kütüphaneyi inşa ediyoruz. 5-6 ay içinde açılacak. İstanbul’da da tarihi Rami Kışlası’nı restore ediyoruz. Orası İstanbul’un en büyük kütüphanesi olacak. 5-6 milyon cildi bulacak. Dijital ortamda kaydı olacak. Tezhip, hat bütün bunların çalışmalarını yapacağız. Her fırsatta ilmi çalışmalar önceliğinin altını çiziyor, yeniden bilimde, teknolojide, sanatta ve kültürde ileriye taşıyacak çalışmalara ehemmiyet veriyoruz. Onca gayrete rağmen bu hususta arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamadık. Bilhassa kitap okuma, nitelikli akademik eserler, bilimde çığır açan çalışmalarda hala oldukça gerideyiz. Ülkemizde TV izlemeye altı saat, internete üç saat harcıyoruz. Kitap okumaya harcadığımız zaman, okumaya harcadığımız birkaç dakikayı zor buluyor. Türkiye kitap okuma oranında dünyada 86. sırada. Günde altı saati televizyona, üç saati internete ayıran gençlerimizin kitap okuma süresinin dakikalarla ifade edilmesi bize yakışmayan bir tablodur" dedi.

 

"Biz geleceğe dair hedefleri olan bir milletiz"

Kafe denilen vakit öldürme mekanlarının kütüphanelerden çok daha yaygın, çok daha kalabalık olması üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Millet kıraathanelerinin vakit öldürülen değil vakit değerlendirilen yerler olarak yepyeni bir vizyon ortaya koyacağına inanıyorum. Hala millet kütüphanelerinin ne olduğunu anlamayanlar var. ’Tuğla mı dizeceğiz ’diyenler var. Kıraathanenin manasını bilmiyor. Her açılışı yaptığımızda üniversiteli öğrencilerimizi kitapların başında gördüğümüzde gurur duyuyoruz. Millet bahçesinin bir köşesinde millet kıraathanesi olacak. Biz geleceğe dair hedefleri olan bir milletiz. Türkiye’yi muasır medeniyetler üzerine taşımayı hedefliyoruz. 2023 yılı hedefleri doğrultusunda kitap okuma oranının, özgün akademik makale rakamının bununla mütenasip olması gerekecektir. Bu noktada en büyük sorumluluklardan biri üniversitelerimizde. Üniversitelerin katkı vermediği mücadelede menzile ulaşma mümkün olmayacaktır" dedi.

Üniversitelerin değişimde öncü olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üniversitelerinin özgürleşme konusunda başarılı imtihan verdik. Üniversitelerimiz, statükonun, baskıcı, formatlayıcı, hürriyetleri kısıtlayıcı atmosferinden büyük oranda kurtulmuştur. 2002 öncesine göre Türk üniversiteleri alt yapı ve akademik özgürlükler bakımından çağ atlamıştır. 28 Şubat sürecinin faşist zihniyetinin üniversitelerde oluşturduğu tahribat önemli ölçüde giderilirken, üniversitenin kapıları milletin evlatlarına açılmıştır. Kimi üniversiteleri militan yetiştirme kampına dönüştüren terör örgütleri buralardan temizlenmiştir. 16 yıllık mücadelenin sonucunda birikmiş problemlerin çoğu çözülmüştür. Marjinal çevrelerin senelerce istismar ettikleri harç ve yurt gibi kronik sorunların tamamı dönemimizde hallolmuştur. Lisans öğrencilerine 500, master öğrencilerine 1000 lira, doktora bin 500 lira destek verir hale geldik. Biz geldiğimizde burs 45 liraydı. Hangi öğrencimiz burs veya kredi müracaat ettiği zaman kapıdan döndürülmez. Ancak bir sıkıntı var, herkes burs istiyor. Be kardeşim, be evladım niye kredi istemiyorsun. Burs miktarı 150 bin sayı. Ama kredi kim müracaat ederse alabiliyor. Ödemeye gelince faiz diye bir şey yok. Sigortalı bir işe girdiğin zaman çok düşük taksitlerle ödeme yapacaksın, iş sahibi olmadan gel bu parayı öde yok. Yeni dönemde niteliğe, kaliteye, keyfiyete odaklanmamız gerekiyor" diye konuştu.

Üniversitelerin eski alışkanlıklarından kurtulması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Durağanlaşmış belli kalıpların, belli ideolojik bagajların esiri olmuş bir üniversitenin değişime öncülük yapması beklenemez" dedi.

Almanya ziyaretinden de bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onlarda 3 milyon üniversite öğrencisi var. Bizde 8 milyona ulaştık. Nitelik itibariyle şu an zayıf olabiliriz ama beş on sene sonra onları yakalayıp geçeceğiz" dedi.


ERDOĞAN 5-10 sene sonra onları geçeceğiz : Google'da Ara
ERDOĞAN 5-10 sene sonra onları geçeceğiz


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  AKP VEKİLDEN BİR SKANDAL DAHA


         Erdoğan’ın temizlikçisi olmak isteyen AKP’li vekilden skandal paylaşım AKP Bilecik Milletvekili Selim Yağcı’nın Kurban Bayramı nedeni ile d&

  PERİNCEK HERKESE SATAŞMAYA DEVAM ETTİ


         Son seçimlerde bide 24 oy desteği bile olmayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek verdiği röportajda Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu gib

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cumartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 34°C 22°C

Pazar Sıcak Sıcak 36°C 18°C

Pazartesi Sıcak Sıcak 37°C 19°C           YORUMLAR
HASAN YILMAZ

     MAALESEF BU HASTALIK BİZDE HEPİMİZDE VAR. TOPLUM TEPKİ GÖSTERİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ELEŞTİRİYOR. ETİK DEĞİL DEĞİL ...

EREN EFE

     Sayın Haberci arkadaş Üniversitelerde akraba atamalatını da görün. Eski ADÜ Rektörü Cavit Bircan Karısını atama yaptığında ...

VAHDET TÜRKOĞLU

     Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi ...

KÜRŞAT GÜLER

     Ne Diyeyim eksik bile yazmışsın. Satılanlara ve Rannta kurban edilen doğaya mı yanayım, Türk Halkının vurdumduymazlığınamı? ...

VELİ TİRYAKİ

     Aydın bir çok ürün üretme ve yetiştirme kapasitesine sahipken Markalaşma yapamaması sebebiyle ekononomide esamesi okunmuyor. Aydına ...

İBRAHİM ADAYIŞ

     Ben bir AFAD çalışanı ve bir arama kurtarmacı olarak; bu çalışmanın çok önemli olduğunu söylemek isterim. Özellikle ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 4 √ Toplam : 1 - Başarı Buluyorum.
% 35 √ Toplam : 11 - Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 2 - Revizyon Gerekir
% 57 √ Toplam : 18 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim