Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SezenAksu’dan açıklama: Beni öldüremezsin, ben herkesim
Son 24 saatte 72 bin 856
Sedef Kabaş tutuklandı
RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
21 Ocakta koronavirüsten 72 bin 555


ERDOĞAN AFRİKA ZİRVESİNDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
ERDOĞAN AFRİKA ZİRVESİNDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 18-12-2021 / 20-01

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ERDOĞAN AFRİKA ZİRVESİNDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye-Afrika ilişkileri 2005 yılından bu yana sürekli ivme kazanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başarıyla tamamlanan zirvenin düzenlenmesinde desteklerini esirgemeyen Felix Tshisekedi ile Musa Faki Mahamat’a şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet başkanlarına, bakanlara, heyet başkanlarına, Afrika’daki bölgesel teşkilatların temsilcilerine, Ankara’daki Afrika büyükelçilerine katılımları ve katkıları için teşekkür etti.

“BUGÜNKÜ ZİRVEYLE TÜRKİYE-AFRİKA İLİŞKİLERİNİ YENİ VE DAHA İLERİ BİR SEVİYEYE TAŞIYORUZ”

Türkiye-Afrika ilişkilerinin 2005’ten bu yana sürekli ivme kazandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, her alanda kaydedilen bu ilerlemede sayısı karşılıklı olarak artırılan büyükelçiliklerin çok büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2005’in Afrika yılı ilan edildiğini anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2005’te 12 olan büyükelçilik sayımız 2021’e geldiğimizde 43’e yükseldi. Hedefimiz inşallah bu sayıyı ilk etapta 49’a çıkarmak. Bu süre içinde Ankara’daki Afrika büyükelçiliklerinin sayısı da 10’dan 37’e ulaştı. Yine aynı dönemde ikili ticaretimizin gelişmesinde önemli rol oynayan ticaret müşavirliklerimizin sayısını da altıdan 38’e çıkardık. Bugünkü zirveyle Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve daha ileri bir seviyeye taşıyoruz. Birlikte kalkınma ve refah için güçlendirilmiş ortaklık temasıyla düzenlediğimiz zirvemizde kabul ettiğimiz bildiri ve ortak eylem planıyla ilişkilerimizi daha da derinleştirecek bir yol haritası üzerinde mutabık kaldık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-2026 dönemini kapsayan eylem planının kıtada barış, güvenlik ve adaletin tesisinden altyapı yatırımlarına, ticaretten gençlik ve kadınların gelişime kadar geniş bir yelpazede ortaklığa rehberlik edeceğini söyledi.

Zirve kapsamında ilgili bakanların iştirakiyle sağlık, eğitim ve tarım konularında ayrı oturumlar gerçekleştirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun içine savunma sanayisinin de dâhil olduğunu aktardı.

“AFRİKA KITASIYLA İŞ YAPAN FİRMALARIMIZI TEŞVİK ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 yılda kıtanın eğitim, sağlık, tarım ve insan kaynakları kapasitesinin artırılmasına yönelik fikir teatisinde bulunulduğunu, atılabilecek adımların ele alındığını belirterek, şöyle devam etti: "Biz birlikte kazanalım, birlikte kalkınalım, birlikte büyüyelim, insanlarımızın refahını birlikte artıralım istiyoruz. Ticaret Bakanlığımız ile Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Alanı Genel Sekreterliği arasındaki mutabakat zaptını bu bakımdan son derece önemsiyorum. Zirvede alınan kararların hayata geçirilmesini bakanlıklarımız, ilgili kuruluşlarımız ve özel sektör temsilcilerimizle iş birliği içinde çalışarak hayata geçireceğiz. Türkiye olarak Afrika içi ticaretin geliştirilme çabalarını destekliyor, kıtayla iş yapan firmalarımızı yerelleşme hususunda teşvik etmeyi sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Afrikalı mevkidaşlarıyla ikili gündemlerini ve bölgesel meseleleri değerlendirme fırsatları olduğunu dile getirdi.

Dün ve bugün liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Dünya 5’ten büyüktür düsturumuz çerçevesinde Afrika ülkelerinin Güvenlik Konseyi’ndeki temsilinin artırılması ve güçlendirilmesine destek verdiğimizi ifade ettim. Bu vesileyle terörizmden organize suçlar ve uyuşturucuyla mücadeleye, yoksulluğun azaltılması ve kalkınmadan eğitim ve salgın hastalıklara kadar pek çok konuda Afrikalı dostlarımızla iş birliğimizi sürdürme kararlılığımızın altını çizmek istiyorum. Aynı yaklaşımla Türk demokrasisine kasteden terör örgütü FET֒nün iltisaklı şahıs ve kurumlarının hâlen bazı Afrika ülkelerinde merci bulduklarını Afrikalı dostlarımızın dikkatlerine bir kez daha getirdim. Bugüne kadar FET֒yle mücadelemize destek olan, bu terör örgütünün faaliyetlerini yasaklayan, örgütle iltisaklı eğitim kurumlarını Maarif Vakfı’mıza devreden veya kapatan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tutumun diğer ülkeler tarafından da benimsenmesi haklı beklentimizdir."

Türkiye-Afrika ortaklığını bugünlere taşıyan zirvelerin ilkini 2008’de İstanbul’da, ikincisini ise 2014’te Malabo’da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü zirveye ev sahipliği yaparak Afrika ülkelerinin liderlerini Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Zorlu salgın şartlarına rağmen başarıyla icra ettiğimiz bu zirveyle Türkiye-Afrika ilişkilerinde kritik bir eşiği daha aştığımıza inanıyorum. Zirvelerin düzenli aralıklarla yapılmasına önem atfediyorum. Siz değerli misafirlerimizi 11-13 Mart 2022 tarihlerinde ’Diplomasiyi yeniden kurgulamak’ ana teması altında ikincisini düzenleyeceğimiz Antalya Diplomasi Forumu’nda yeniden görebilmeyi temenni ediyorum. Zirvenin başarıyla gerçekleştirilmesi yönünde gayret sarf eden başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere tüm ilgili kurum, kuruluşlarımıza ve emeği geçen herkese şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün kabul edilen 2022 bütçesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Meclisimize ve tüm milletvekillerimize bütçe çalışmalarında gösterdikleri gayret için şükranlarımı sunuyorum."

Basın toplantısı kapsamında, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi Genel Sekreteri Wamkele K. Mene arasında ticarette iş birliği konusunda mutabakat zaptına imza atıldı.


ERDOĞAN AFRİKA ZİRVESİNDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ : Google'da Ara
ERDOĞAN AFRİKA ZİRVESİNDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  BAHÇELİ, SEDEF KABAŞ’I HEDEF ALDI


         MHP Lideri Devlet Bahçeli, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle tutuklanan gazeteci Sedef Akbaş’ı hedef alarak, "Ki

  SEZENAKSU’DAN AÇIKLAMA: BENİ ÖLDÜREMEZSİN, BEN


         İktidar ve yandaşlar tarafından hedef alınan Sezen Aksu’dan açıklama geldi. ’Konu ben değilim, konu memleket’ diyen Aksu, dün yazdığı ’Avcı’ isimli şarkı

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 10 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 17 √ Toplam : 77 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 6 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 76 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 170 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim