Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ALMANYADA SEÇİMLERİN GALİBİ: SPA
BUGÜN 228 KİŞİ DAHA HAYATINI
CHP’Lİ BAKANDAN YURTİÇİN SORUÖNERGESİ
İzmirde Uluslararası Basın Akademisi kuruluyor
HİNDİSTAN COVİDE KARŞI ÇARESİZ: BİNLERCE ÖLÜ


ERDOĞAN ESNAF BULUŞMASINA KATILDI - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
ERDOĞAN ESNAF BULUŞMASINA KATILDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-02-2019 / 23-42

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ERDOĞAN ESNAF BULUŞMASINA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Esnaf Buluşması” programına katıldı. Başkent Voleybol Salonu’nda gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı

Konuşmasının başında buluşma programını gerçekleştiren Ticaret Bakanlığına ve esnaf kuruluşlarına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esnaf ve sanatkârlarımızı ülkemizin kilit taşı, birlik ve beraberliğimizin çimentosu olarak görüyorum. Bizim gözümüzde esnaf, hanelerimizin hariçteki üyesidir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan. esnafın dirliği, huzuru, refahı, mutluluğunu çok önemsediklerini, aile içindeki sıkıntının etkisi neyse, esnaftaki sıkıntının da aynı etkiye sahip olduğunu kaydetti.

 

Geçmişte gıda sektöründe esnaflık yapan biri olarak esnafları en iyi kendisini anlayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belediye Başkanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde de fırsat buldukça esnaflarla bir araya gelmeye önem verdiğini bildirdi.

“BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILARAK ESNAF VE SANATKÂRLARA DESTEK OLDUK”

Türkiye’de 3 binin üzerindeki odaya bağlı 1 milyon 756 bin esnaf ve sanatkâr bulunduğunu, bunların aileleriyle düşünüldüğünde 8-10 milyonluk bir toplum kesiminin oluştuğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafların finansman konusunda yaşadıkları zorlukları bildiklerini ve esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 47’den yüzde 4-5 ile yüzde sıfır seviyesine kadar indirdiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafların kullandığı kredilere sağlanan faiz sübvansiyonunu yüzde 20’den, yüzde 50 ile yüzde 100 arasına çıkartarak esnafın faiz yükü altında ezilmesini engellediklerini, kredi limitlerini artırarak esnaf ve sanatkârların 200 bin lira ile 500 bin lira arasında kredi kullanabilmesine olanak sağladıklarını anlattı.

Bugüne kadar sadece Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 2 milyona yakın esnafa 100 milyar lira kredi verdiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece bu yıl Halkbank aracılığıyla kullandıracak kooperatif kefaletli kredi tutarının 22 milyar lira olacağını açıkladı.

Kredi vadelerini beş, yedi hatta kimi durumlarda on yıla kadar uzattıklarını, son 17 yılda 7 milyar liralık hazine desteğini esnaf ve sanatkârın emrine verdiklerini, sadece geçen yıl işini büyüten, ayakta tutan, geliştiren 494 bin esnaf ve sanatkâra kredi verdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, borçları yeniden yapılandırılarak da esnaf ve sanatkârlara destek olduklarını vurguladı.

 

“VERGİ MEVZUATINDA ESNAF VE SANATKÂRLAR LEHİNE DÜZENLEMELER YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  KOSGEB ile de esnaf ve sanatkâra farklı imkânlar sağladıklarını, geçen yıl 26 bine yakın esnaf ve sanatkârın 431 milyon lira KOSGEB desteği aldığını belirterek, küçük sanayi sitelerinin inşasında TOKİ’yi etkin kullandıklarını, Esnaf ve Sanatkar Şûralarında meselelerin tartışılarak çözüm arandığını aktardı.

Ahilik kültürünü yaşatacak çalışmaları yaygınlaştırdıklarını, perakende sektörünü düzenleyen bir kanun çıkardıklarını, çalışma saatleri ve günlerinden belge düzenine kadar pek çok meseleyi çözüme kavuşturduklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkâr sektör analizleriyle uzun vadeli, gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalar üretilebilmesine zemin hazırladıklarını, vergi mevzuatında esnaf ve sanatkârlar lehine düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir içi ulaşımda görev yapan taksi, dolmuş, minibüs ve otobüsler için geçtiğimiz yıl ÖTV istisnası getirdikleri ve bu istisnayı Mart ayı sonuna kadar uzattıklarını bildirerek, “Tüm bu çalışmalarda tek bir amacımız vardır; o da esnaf ve sanatkârımızı rahatlatmak, işini daha iyi şekilde yapabilmesini temin etmek, geleceğini daha iyi görebilmesine katkıda bulunmaktır. Çünkü biz sizleri Allah için seviyoruz” dedi.

“BİRÇOK KALEMDE UCUZ ÜRÜNÜ VATANDAŞA ULAŞTIRMAK DERDİYLE HAREKET EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağustos 2018’deki kur-faiz-enflasyon üçgeninde yürütülen ekonomik saldırı sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşandığını bu esnada milletle, esnaf ve sanatkârlarla birlikte mücadele etmek yerine fırsatçılık yapmaya kalkanların çıktığını sözlerine ekleyerek, siyasette de ticarette de fırsatçılara karşı mücadele verdiklerini, milletin sebze ve meyve fiyatları başta olmak üzere, günlük hayatını doğrudan etkileyen fırsatçılıklar karşısında, haklı olarak çok öfkeli olduğunu söyledi.

Kendisinin de bu fırsatçılara karşı öfkeli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için bu tanzim satışları kurulması kararını aldık. Benim vatandaşıma yüksek fiyatlarla bu simsarların mal satmasını engelleyelim diye bu kararı aldık” ifadesini kullandı.

Seçim sonrasında belediyelerin organizasyonuyla, TESK, TESKOMB ve ilgili bakanlıkların tanzim satışları Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar götürme konusunda adımlar atılabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece sebze-meyve değil temizlik ürünleri ve başka birçok kalemde de ucuz ürünü vatandaşa ulaştırmak derdiyle hareket ettiklerini tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanzim satışa başlamadan önce fiyatları makul kar seviyelerine çekilmesi çağrısında bulunduklarını ancak karşılık bulamadıklarını için tanzim satışa başladıklarını ifade ederek hükûmet olarak doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yüzde 10 indirim yaptıklarını hatırlattı.

Akaryakıt fiyatlarını da vergi oranlarını değiştirmek suretiyle sabit tutmaya çalıştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, pek çok destek programını hayata geçirerek reel sektörün rahatlamasını sağlamaya çalıştıklarını, bunlara karşılık birilerinin fırsatçılıkta ısrar etmesi üzerine kendi tedbirlerini almaya başladıklarını söyledi.

“FIRSATÇILARA KARŞI YÜRÜTTÜĞÜMÜZ MÜCADELEDEN EN BÜYÜK FAYDAYI ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZ GÖRECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, amacın esnaf ve sanatkâra rakip olmak, onların ekmeğini ellerinden almak olmadığına dikkati çekerek, “Biz, sadece fırsatçılara derslerini vermek için bu yolu açtık. İşlerin normale döndüğünü, milletimizin sırtına kene gibi yapışan fırsatçıların yola geldiğini gördüğümüzde artık bu tür yöntemlere ihtiyaç kalmayacak. Bizim işimiz zaten bu değil ki ya, biz şu anda bu işi yoluna sokalım diye bu adımları attık. Serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde ama ahlakı, izanı, vicdanı elden bırakmayan esnaflarımıza, sanatkârlarımıza sonuna kadar destek olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Ahilik kültürünün yüceliğini örnekler vererek anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Şayet esnaf ve sanatkârlarımız kendi içlerinde ahilik değerlerine uymayan çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse, devletin bu tür müdahalelerine ihtiyaç olmaz. Bir kez daha altını çiziyorum; biz esnafımızın, sanatkârımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, tam tersine milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz, yaptığımız budur. Fırsatçılara karşı yürüttüğümüz mücadeleden en büyük faydayı esnaf ve sanatkârlarımız görecektir. Milletimiz kimin samimiyetle yanında olduğunu, kimin de fırsat bulunca elini cebine attığını görüyor. Bunun için yürüttüğümüz mücadelede en büyük desteği de sizlerden bekliyoruz.”

“İKTİDARDA BULUNDUĞUMUZ SÜRE BOYUNCA VATANDAŞLARIN HAYAT KALİTESİNİ, KAZANÇ SEVİYESİNİ ARTIRDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 yıldır her proje ve hizmette milletin her bir ferdinin kazanmasını amaç edindiklerini belirterek, iktidarda bulundukları süre boyunca vatandaşların hayat kalitesini, kazanç seviyesini artırdıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün geçim sıkıntısı çekmek demek, eskiden olduğu gibi yiyecek ekmeğe, giyecek elbiseye, yakacak oduna, gidecek yola, yapacak işe sahip olmamak demek değildir. Hamdolsun tüm vatandaşlarımız bu imkânlara, bu hizmetlere sahiptir. Bugünkü mesele kuru ekmek bulmak değil sofrayı donatmak meselesidir. Bugün mesele herhangi bir elbiseye değil en güzel elbiseye sahip olmak meselesidir. Bugün mesele çalışacak herhangi bir işi değil en rahat ve en yüksek gelirli işi bulmak meselesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Birkaç gün önce yaptığı bir konuşmada “Biz, Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Kandil’de F16’larımızla, Mehmetçiklerimizle teröre karşı bir mücadele veriyoruz. Buralarda uçaklarımızın yaktığı akaryakıtın, attıkları bombaların, Mehmet’imizin kullandığı silahtan çıkan mermilerin, tankta-topta kullanılan bütün o mühimmatın bedelini, fiyatını hiç düşünüyor musunuz?” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu millet, bu devlet tarihinde 18 Mart 1915’te Çanakkale’de bir tas çorbayı kardeşi Mehmet’le beraber paylaşan bir kültürün mensubudur. Bizim karşımıza patates, domates, patlıcan, sarımsak vesaire bunlarla çıkanlar inanın stoklarda bunları çürütmüşlerdir. Soğanı da çürütmüşlerdir, patatesi de çürütmüşlerdir, sarımsakları da çürütmüşlerdir, bunları hep yakaladık. Çıkmış bir tane Genel Başkan Bayan o da diyor ki; mermiye bunları birbirine karıştırıyor diyor. Sen siyaseti birbirine karıştırıyorsun da farkında değilsin, önce bunları bir defa masaya iyi yatıralım.”

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin Türkiye’nin en büyük şansı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, maruz kalınan saldırıların kısa sürede etkisiz hâle getirilmesinde, Suriye’de krizinde bölgedeki tüm aktörlerin en önemli muhatabı hâline gelinmesinde bu sistemin çok büyük faydalarını gördüklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin ardından 4,5 yıllık kesintisiz bir istikrar ve icraat dönemi yaşanacağını belirterek, “Bu dönemi Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak, bölgesinde ve dünyada daha güçlü hâle getirmek için en verimli şekilde değerlendirmek istiyoruz. Esnaf ve sanatkârlarımızın 31 Mart’a vereceği destek bu bakımdan bizim için kıymetlidir’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını esnaf duası yaparak bitirdi.


ERDOĞAN ESNAF BULUŞMASINA KATILDI : Google'da Ara
ERDOĞAN ESNAF BULUŞMASINA KATILDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  ERDOĞAN TEKNOFESTİN AÇILIŞINDA KONUŞTU


         Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yaptığı konuşmada, “TEKNOFEST rekorların ve rekortmenlerin festivalidir. TEKN

  İZMİRDE ULUSLARARASI BASIN AKADEMİSİ


         İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Avrupa Gazeteciler Birliği (Association of European Journalists -AEJ) Yürütme Kurulu Üyesi P

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim