Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AŞI OLMAYANLAR AMERİKAYA GİREMEYECEK
KORANA BUGÜN DE 231 CAN ALDI
Erdoğan: ’ABD’yle Ortak Çıkar ve Değerlere
ABD’DE TÜRKEVİ DUALARLA AÇILDI
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler kazandı


ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 30-04-2021 / 23-28

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU

39 yıldır uygulanan Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği’nde bütünüyle değişikliğe gidildi.

39 yıldır uygulanmakta olan Devlet Memurları Disiplin Yönetmleği’nde bütünüyle değişikliğe gidildi. Yeni yönetmelikle birlikte Cumhurbaşkanı’na tüm kamu idarelerinde görevli istisnasız her memurun disiplin amirliği yetkisi tanındı.

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’na verilmiş olan devlet memurluğundan çıkarma yetkisi İçişleri Bakanlığı’na devredildi. 

Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği ile “Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik" yürürlükten kaldırıldı. 

Cumhurbaşkanı Tüm Memurların Disiplin Amiri Oldu

39 yıldır yürürlükte olan eski yönetmelikte yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı, tüm memurların disiplin amiri oldu. Önceki yönetmelikte yer alan "Başbakan ve bakanlar başında bulundukları Başbakanlık ve Bakanlık teşkilatı ile bunlara bağlı kuruluşlarda görevli bütün memurların disiplin amiridirler" hükmü kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı disiplin kurulu başkan ve üyeleri, İdari İşler Başkanı’nın onayı ile göreve gelecek. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı, ilgili veya ilişkili kamu idarelerinde ise disiplin kurulu başkan ve üyeleri üst yönetici onayı ile görevlendirilecek.

Büyükşehir Belediyelerinin Yetkileri İçişleri Bakanlığı’na Devredildi

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun aynı zamanda mahalli idarelerin yüksek disiplin kurulu olduğuna dair düzenlemeye eski yönetmelikte olduğu gibi yeni yönetmelikte de yer verildi. Fakat, Büyükşehir Belediye Başkanlıklarında kurulacak yüksek disiplin kurullarının "belediye encümeninden teşekkül etmesine" ilişkin düzenleme, yeni yönetmelikte yer almadı. Böylece büyükşehir belediye başkanlıklarındaki yüksek disiplin kurulu görevi İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na devredilmiş oldu.

Öte yandan, eski yönetmelikte, büyükşehir belediyelerinde çalışan memurlar hakkında devlet memurluğundan çıkarma cezası verme yetkisi Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’nda bulunuyordu. Ancak yeni yönetmelikle birlikte "Mahalle idarelerde görev yapan memurlar hakkında devlet memurluğundan çıkarma cezası vermeye İçişleri Bakanlığı yüksek disiplin kurulu yetkilidir" denilerek bu yetki, İçişleri Bakanlığı’na verildi.

İsimsiz İhbarla Soruşturma Başlatılabilecek

Devlet memurları ile ilgili somut delile dayanmayan, başvuru sahibinin adı, soyadı, imzası ve adresi bulunmayan ihbar ve şikayetler bu düzenlemede de işleme alınmayacak. Fakat; ad, soy ad, imza ve adres bulunmasa dahi somut delile dayanan ihbar ve şikayetler hakkında disiplin soruşturması yeni düzenlemeyle başlatılabilecek.

Dilekçe Hakkının Kullanılması Dair Kanun’un 4. maddesinde “Yetkili makamlara verilen veya gönderilen dilekçelerde, dilekçe sahibinin adı, soy adı ve imzası ile iş veya ikametgâh adresinin bulunması gerekir” hükmü yer almakta. Son Başbakan Binali Yıldırım tarafından imzalanıp, 21 Ekim 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2016/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde “Terör örgütleri veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyetlerde bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplarla mücadelenin, idarelere dilekçe verilmek suretiyle de desteklendiği” ifade edilmişti. Fakat, bu kapsamda, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına; “idarelere verilen dilekçelerden sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresini ihtiva etmeyenlerin incelenmeyeceği” talimatı gitmişti. FETÖ’nün isimsiz ihbar yönetimi sıklıkla kullandığı biliniyordu.

Soruşturmasız Ceza Verilemez

Yeni yönetmelikte; "disiplin cezası verilebilmesi için memur hakkında soruşturma açılması zorunludur. Soruşturma yapılmadan disiplin cezası verilemez" hükmü yer alırken, disiplin soruşturmasının memurlar arasından görevlendirilen "muhakkik" eliyle yürütülmesi kuralı getirildi. Yine yeni yönetmelikte, "Memura, savunma hakkı tanınmadan disiplin cezası verilemez. Savunma, soruşturma sürecinin son aşamasında disiplin amiri tarafından istenir" hükmü de yer aldı.

Cezaların Silinmesi

Uyarma ve kınama cezalarında beş yıl, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarında on yıl geçtikten sonra memurun talep etmesi halinde verilen cezaların özlük dosyalarından silinebilme hakkı tanındı.

 


ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU : Google'da Ara
ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  AŞI OLMAYANLAR AMERİKAYA GİREMEYECEK


         ABD yönetiminin, ülkeye seyahat edecek 18 yaş üzerindeki tüm yabancı ülke vatandaşlarına Kovid-19 aşısı zorunluğu getireceği belirtildi. Yen

  SEYFİ BOZÇELİK GÖREVİNİ DEVRETTİ


         Muğla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak yapıl

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim