Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SEDAT PEKER İDDİALARINI SÜRDÜRÜYOR
İYİ PARTİNİN ANAYASA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
Diyarbakır’daki tartışılan heykeller kaldırıldı
CHP’DEN SOYLUYA İSTİFA ÇAĞRISI
Meral Akşener rakam verdi


ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 30-04-2021 / 23-28

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU

39 yıldır uygulanan Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği’nde bütünüyle değişikliğe gidildi.

39 yıldır uygulanmakta olan Devlet Memurları Disiplin Yönetmleği’nde bütünüyle değişikliğe gidildi. Yeni yönetmelikle birlikte Cumhurbaşkanı’na tüm kamu idarelerinde görevli istisnasız her memurun disiplin amirliği yetkisi tanındı.

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’na verilmiş olan devlet memurluğundan çıkarma yetkisi İçişleri Bakanlığı’na devredildi. 

Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği ile “Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik" yürürlükten kaldırıldı. 

Cumhurbaşkanı Tüm Memurların Disiplin Amiri Oldu

39 yıldır yürürlükte olan eski yönetmelikte yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı, tüm memurların disiplin amiri oldu. Önceki yönetmelikte yer alan "Başbakan ve bakanlar başında bulundukları Başbakanlık ve Bakanlık teşkilatı ile bunlara bağlı kuruluşlarda görevli bütün memurların disiplin amiridirler" hükmü kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı disiplin kurulu başkan ve üyeleri, İdari İşler Başkanı’nın onayı ile göreve gelecek. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı, ilgili veya ilişkili kamu idarelerinde ise disiplin kurulu başkan ve üyeleri üst yönetici onayı ile görevlendirilecek.

Büyükşehir Belediyelerinin Yetkileri İçişleri Bakanlığı’na Devredildi

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun aynı zamanda mahalli idarelerin yüksek disiplin kurulu olduğuna dair düzenlemeye eski yönetmelikte olduğu gibi yeni yönetmelikte de yer verildi. Fakat, Büyükşehir Belediye Başkanlıklarında kurulacak yüksek disiplin kurullarının "belediye encümeninden teşekkül etmesine" ilişkin düzenleme, yeni yönetmelikte yer almadı. Böylece büyükşehir belediye başkanlıklarındaki yüksek disiplin kurulu görevi İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na devredilmiş oldu.

Öte yandan, eski yönetmelikte, büyükşehir belediyelerinde çalışan memurlar hakkında devlet memurluğundan çıkarma cezası verme yetkisi Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’nda bulunuyordu. Ancak yeni yönetmelikle birlikte "Mahalle idarelerde görev yapan memurlar hakkında devlet memurluğundan çıkarma cezası vermeye İçişleri Bakanlığı yüksek disiplin kurulu yetkilidir" denilerek bu yetki, İçişleri Bakanlığı’na verildi.

İsimsiz İhbarla Soruşturma Başlatılabilecek

Devlet memurları ile ilgili somut delile dayanmayan, başvuru sahibinin adı, soyadı, imzası ve adresi bulunmayan ihbar ve şikayetler bu düzenlemede de işleme alınmayacak. Fakat; ad, soy ad, imza ve adres bulunmasa dahi somut delile dayanan ihbar ve şikayetler hakkında disiplin soruşturması yeni düzenlemeyle başlatılabilecek.

Dilekçe Hakkının Kullanılması Dair Kanun’un 4. maddesinde “Yetkili makamlara verilen veya gönderilen dilekçelerde, dilekçe sahibinin adı, soy adı ve imzası ile iş veya ikametgâh adresinin bulunması gerekir” hükmü yer almakta. Son Başbakan Binali Yıldırım tarafından imzalanıp, 21 Ekim 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2016/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde “Terör örgütleri veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyetlerde bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplarla mücadelenin, idarelere dilekçe verilmek suretiyle de desteklendiği” ifade edilmişti. Fakat, bu kapsamda, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına; “idarelere verilen dilekçelerden sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresini ihtiva etmeyenlerin incelenmeyeceği” talimatı gitmişti. FETÖ’nün isimsiz ihbar yönetimi sıklıkla kullandığı biliniyordu.

Soruşturmasız Ceza Verilemez

Yeni yönetmelikte; "disiplin cezası verilebilmesi için memur hakkında soruşturma açılması zorunludur. Soruşturma yapılmadan disiplin cezası verilemez" hükmü yer alırken, disiplin soruşturmasının memurlar arasından görevlendirilen "muhakkik" eliyle yürütülmesi kuralı getirildi. Yine yeni yönetmelikte, "Memura, savunma hakkı tanınmadan disiplin cezası verilemez. Savunma, soruşturma sürecinin son aşamasında disiplin amiri tarafından istenir" hükmü de yer aldı.

Cezaların Silinmesi

Uyarma ve kınama cezalarında beş yıl, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarında on yıl geçtikten sonra memurun talep etmesi halinde verilen cezaların özlük dosyalarından silinebilme hakkı tanındı.

 


ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU : Google'da Ara
ERDOGAN TÜM MEMURLARIN DİSİPLİN AMİRI OLDU


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  SEDAT PEKER İDDİALARINI SÜRDÜRÜYOR


         Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, kendisine yönelik operasyonlar sonrası çektiği videoların dördüncüs&uum

  BAKANDAN RAMAZAN TEDBİRLERİ UYARISI


          İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram süresince alınacak tedbirleri düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. Bakan Soylu, vatandaşlara bayra

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
NEVZAT YAŞAR

     Düşüncelerine aynen katılıyorum kardeşim bu durmuş tuna denilen gazeteci bozuntusu beni arada özelimden sökede ve kuşadasında ...

EREN EFE

     Sayın Bakanlarımız Bu dolandırıcıyı tanımadıklarını açıklamışlar. Benim ve Türk Milletinin merak ettiği tanımadığınız bir kişi sizin ...

AHMET CALIMSİZ

     Meyve veren agac taslanır. İyı parti sahaya inince Fincanci atlari ürktü. Demirci Aydında IYI Parti birinci ...

AHMET KABAK

     On binlerce kisisilerle yapilan lebalep kongrelerin sonucu. Yetmedi Saglik bakaninda katildigi binlerce kisinin katıldıgı cenaze torenlerinin ...

SERPİL KORUCU

     Vaka sayimiz Dunya rekoruna sebep oldu. 1.5 milyarlık Hindistanı bile geçtik. Toplum duyarsız. Bu duyarsızlar yüzünden ...

ASTO

     Ulkemizde ölumler 100 er 100 er olmaya baslandı. Kapanma icin ne bekleniyor. Yoksa Biz de ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 52 √ Toplam : 69 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 44 √ Toplam : 58 - 2-BU YIL YAPILIR
% 6 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim