Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Çocuk Şenliği Renkli Görüntülere Sahne Oldu
YSK’DAN ÇİFTE STANDART
YSK ARA KARARI VERDİ
EMİNAĞAOĞLU: OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ
YAVAŞ BŞB’DE RANTIN SEBEBİ ŞİRKETLERİDİR


ERDOĞANDAN ABD MALLARINA BOYKOT KARARI - EKONOMİ - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
ERDOĞANDAN ABD MALLARINA BOYKOT KARARI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 14-08-2018 / 23-56

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
ERDOĞANDAN ABD MALLARINA BOYKOT KARARI

Erdoğan: ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız

AK Parti bugün 17.nci yaş gününü kutluyor. Erdoğan, "İktidarının 17. Yılında AK Parti Sempozyumu"nda konuştu

"ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan"Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var. Biz kendimize yeteceğiz" diye konuştu. Erdoğan, "Bodoslama bir şekilde üzerimize geliyorlar. Yapabileceğimiz iki şey var. Bunlardan biri ekonomik, diğeri siyasi tavırdır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen "İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu"nda konuştu.

Erdoğan, "Biz en başından beri AK Parti’yi milletimizin partisi olarak gördük ve öyle tanımladık. AK Parti’nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir. Cumartesi günü yapacağımız kongrede bu konuyu enine boyuna tartışacağız. AK Parti’yi anlamak için önce Türkiye’yi ve Türk milletini anlamak gerekir" dedi.

Türkiye’ye yönelik açık bir ekonomik saldırı olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bodoslama bir şekilde üzerimize geliyorlar. Buna karşı yapabileceğimiz iki şey var. Biri ekonomik, diğeri siyasi tavırdır. Ekonominin gerektirdiği teknik tedbirleri aldık, alıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile tüm yetkili kurumlarımız bu konuda gece gündüz çalışıyor, biz de tüm süreci yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yapabileceğimiz ikinci ve bana göre asıl olan husus, siyasi duruşumuzu sağlam tutmaktır. Madem maruz kaldığımız saldırının ekonomimizin gerçek durumuyla bir ilgisi yoktur, öyleyse kendimizi buna göre konumlandırmamız gerekir.

Son döviz olayına bakalım. 4.8 seviyesinden nasıl oldu da 7’ye fırladı. 15 Temmuz sabahı 2.8 seviyesinde olan kurun 2 yılda 4.8 seviyesine çıkmış olması dahi anlamsızken bunu nasıl izah edeceğiz? Ortada bir anormallik var mı diye baktığımızda gördüğümüz manzara şudur: 1994 ve 2001 krizinde, Avrupa’da ve Asya’da olduğu gibi bankaları mı battı? Hayır. Bugün ülkemiz, dünyadaki en sağlam bankacılık sistemlerinden birine sahiptir. Borçlarımızı tıkır tıkır ödüyoruz.

Hamd olsun ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor. İstihdamda, turizmde rekorlar kırdığımız bir dönemden geçiyoruz. Turizmde adeta patlama yaşıyoruz. Savaşa mı girdik, işgale mi uğradık, sosyal ve siyasal bir kaos mu yaşıyoruz? Hayır. Güvenliğin ve istikrarın teminatı bir ülke durumundayız.

’ÇİN’DEN RUSYA’YA PEK ÇOK YERİ EKONOMİK AÇIDAN HEDEF ALMIŞ DURUMDALAR’

Bir hareket tarzı belirlemek zorundayız. Bizim yaptığımız şu an budur. İşin ekonomi tarafının küresel boyutu olduğu açıkça ortadadır. Çin’den Rusya’ya, pek çok yeri ekonomik açıdan hedef almış durumdalar. Kanada’yı hedef almış durumdalar. Ancak bunlar tek başına ülkemizde yaşananları izah etmiyor. Demek ki ülkemize yönelik daha büyük operasyon var. Ülkemizi 16 yılda 3.5 kat büyütmekle elbette ki çok büyük iş yaptık. Bunun büyük bir husumete yol açması akla ve mantığa uygun değildir.

Kendimiz kazandığımız kadar iş yaptığımız yerlere, özellikle kazandırmaya dikkat ediyoruz. Dış ticaret rakamlarımıza baktığınızda gerek ABD’yle, gerek Avrupa’ya ilişkimize baktığınızda karşı tarafın daha çok kazandığını görüyoruz.

’TÜRK LİRASI’NIN ONURUNU KORUMAMIZ BUNLARA EN GÜZEL CEVAP OLACAKTIR’

 Kendimize güveniyoruz, bu noktada kendimize inancımız var ama eksiklerimizi de gayet iyi biliyoruz. Bizim yaptığımız en önemli değişim ülkemizi ekonomide çok üst bir düzeye taşımamızdır. Birileri kabullenemiyor, rahatsızlık burada. Bunlar sahada istediklerini yaptıramayınca ekonomiyi de bir silah olarak kullanmaktan çekinmiyorlar. Ekonomiyle ilgili kararlarımızı bu denli soğukkanlılıkla almamızın arka planında bunlar vardır. Biz sizinle stratejik ortak değil miyiz? Biz sizinle Somali’de, Kosova’da beraber olmadık mı? Ne yapmak istiyorsunuz? Nereye varmak istiyorsunuz?

Ama şunu bilmeniz lazım, bu milletin karakteri sağa sola savrulan bir karakter değildir. Ha şunu da söyleyeyim. Yaşadığımız sürecin bize bir maliyeti var. Ama operasyonu gerçekleştirenlere de bir maliyeti olduğu şüphesiz. Bugün de milletimizle birlikte, 15 Temmuz’da olduğu gibi doların, kurun, enflasyonun karşısında aynen dimdik duracağız. Onlar yoğun bir şekilde şu an Türk Lirası’nı alıp doları bankalarda bozduruyor. Mesele bu. Dolar, tabii bozdurulur. Türk Lirası’nın onurunu korumamız bunlara en güzel cevap olacaktır.

’ONLARIN IPHONE’U VARSA ÖBÜR TARAFIN SAMSUNG’U VAR’

Değerli kardeşlerim, buradan milletimize ve iş dünyasına sesleniyorum. Ekonomi tetikçilerine verilecek en güzel cevap işimize dört elle sarılmak olacaktır. Depoları kilitlemenin anlamı yoktur. İhraç, ihraç, ihraç…

’Üretimi askıya alalım’, çok yanlış yaparsınız. Üretim, üretim, üretim… Daha çok ter dökeceğiz, dışarıdan dövizle aldığımız her ürünün daha iyisini, daha kalitelisini biz burada üreteceğiz. Dışarı satacağız.

ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafın da Samsung’u var, Venüs var, Vestel var. Dolayısıyla biz kendimize yeteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp biz dışarıda servis edeceğiz. Bu millet bunları yapmaya muktedirdir.

İnsansız hava araçları istediğimizde bize ’Kongre izin vermiyor’ dediler. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Şimdi biz üretiyoruz bunları. Hem de istediğimiz kadar. Mesele bu.

Bu millet onlar gibi bakan değil, kazan-kazan esasına göre hareket eden bir millettir. Hammaddeden yarı mamüle, yarı mamülden mamüle, mamülden yüksek teknolojiye… Bunları biz yapacağız.

Dünya kazan biz kepçe, daha çok dolaşacağız. Şimdi bu hafta içinde Batı’da, uluslararası camiada birçok yapacağımız görüşmeler olacaktır. İrtibatlarımızı kuruyoruz, kurmaya devam edeceğiz. Sağ olsun Batı’dan dostlar arıyor, onlarla görüşüyoruz. Ve Türkiye’de bir araya gelmenin gayretleri içerisindeyiz ve dayanışmamızı bu şekilde sürdüreceğiz.

’ÜLKEMİZE YATIRIM YAPMAYI DÜŞÜNENLERİ DAHA ÇOK TEŞVİK EDECEĞİZ’

Ülkemize yatırım yapmayı düşünenleri daha çok teşvik edeceğiz. Kaynakları içeriden dışarıya doğru değil, dışarıdan içeri doğru akıtacağız. Bunları başardığımızda önümüze konan engellerin birer birer devrildiğini, yazılan senaryoların birer birer yırtıldığını göreceğiz.

Millet olarak bunu daha önce defalarca başardık. Bunu Çanakkale’de başardık mı? Başardık. İstiklal Harbi’nde başardık mı? Başardık. AK Parti 16 yıldır başardık mı? Başardık.
İnşallah bu defa da başaracağız.

Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım. Bize müjdeler var, hiç unutmayın. Rabbinizin yardımı yakındır hiç endişe etmeyin. Yani, bekle-gör anlayışıyla üretimi durdurursak, ihtiyat diyerek ticareti atlatırsak, önümüzü görelim diyerek yatırımları ertelersek o zaman bu iş bitmiş demektir.

’SEN TÜRK’SÜN, TÜRK LİRASI’YLA BERABER YOLUNA YÜRECEKSİN’

’Dövize gidersek kurtuluruz’ yok. O zaman batarsın. Sen Türk’sün, sen Türk Lirası’yla beraber yoluna yürüyeceksin.

Bu hadise karşısında da asla küçük düşünmüyoruz. Bizim asıl hedefimiz konjonktürel krizi aşmak değil, 2023 hedeflerine ulaşmaktır. Şimdi önümüzde ne var? 26 Ağustos var değil mi? Yeniden Malazgirt’ten yola çıkacağız unutmayın. Yeniden bir diriliş olacak inşallah.

2023 hedeflerimize ulaştığımızda kişi başına düşen milli gelirimizi iki katından fazla artıracağımız için her vatandaşımız iki kat daha zengin hale gelecektir.

Bazılarının, özellikle gençlerimizi tahrik etmek için yurt dışı güzellemeleri yaptıklarını görüyorum. Şundan emin olunuz, yurt dışında verdiği emeği ve ortaya koyduğu gayreti burada sergileyen herkes, ülkemizde çok daha iyi bir hayat seviyesine kavuşacaktır.

Yurt dışında sefalet içinde hayatını sürdürmeyi tercih eden varsa, elbette kendi bileceği bir iştir. Ama bununla kalmayıp bir de ülkesini karalamayı tercih edenlere biz ’mankurt’ diyoruz. Bizim mankurtlara ihtiyacımız yok


ERDOĞANDAN ABD MALLARINA BOYKOT KARARI : Google'da Ara
ERDOĞANDAN ABD MALLARINA BOYKOT KARARI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  BERAT ALBAYRAK EKONOMİK PAKET AÇIKLIYOR


         Berat Albayrak reform paketini açıklıyor Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni reform paketini açıklamak üzere Dolmabahçe’de b

  BŞB’LERİN İMAR YETKİLERİNE TIRPAN


         Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Türkiyenin başta İstanbuli Ankara, İzmir, Adana, Mersin olmak üzere en önemli B&uum

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 13°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 29°C 12°C

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 15°C           YORUMLAR
AYŞE.

     MSB sonuçta bakan bu sözü kullanmış mı. Ben bakana yakıştıramadım. bunun mazereti olmaz. ...

CEMİL KAYA

     AKP Günlerdir kaybettiği seçimleri YSK Desteği ile almaya çalışyor.Demokrasinin teminatı Oy Torbalarını delmeye çalışyorlar. Etmeyin Vatandaşın ...

KÜRŞAT GÜLER

     İstanbul Seçimleri İstanbula İhanet Ettik etmeye devam ediyoruz diyenlere bir derstir... ...

FATMA ÇULHA

     Arzu kardeş Ülkemizin insanını ne güzel resmetmişsin. İş bu biziz AZ BİLE YAZMIŞSIN Kalemine sağlık... ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. ...

ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 45 √ Toplam : 13 - DEMOKRASİ
% 25 √ Toplam : 7 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 1 - AKP
% 4 √ Toplam : 1 - CHP
% 25 √ Toplam : 7 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim