Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
UNICEF Tigray İçin Uyardı
LİBYA’DA ÇATIŞMALAR BİTMİYOR
Sedat Peker ’’Benim için anlaşma yaptı
Ekrem İmamoğlu: Cumhurbaşkanı bize imreniyor
AKŞENER’DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI


GİRESUN’DAKİ SELİN NEDENİ HES’LER - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haber
 
GİRESUN’DAKİ SELİN NEDENİ HES’LER
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-09-2020 / 14-12

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
GİRESUN’DAKİ SELİN NEDENİ HES’LER

CHP Giresun’da meydana gelen sel felaketi ile ilgili olarak hazırladığı raporu kamuoyuna sundu.

Türkiye’deki HES Gerçeği ve Giresun Felaketi isimli raporda, “ Eko sistemi dikkate almayan yerleşim planının felaketin meydana gelmesinde etki olduğuna dikkta çekilen raporda, “ Giresun’da aşırı yağışlardan dolayı Dereli, Espiye, Doğankent, Tirebolu, Güce, Görele ve Yağlıdere ilçelerinde yaşanan sel, heyelan ve su baskınlarının sebepleri etüt edildiğinde: Giresun’da doğan veya denize dökülen akarsu ve dereler üzerinde bir master plandan yoksun, kontrolsüz ve plansız şekilde hayata geçirilen hidroelektrik santral projelerinin (HES) olduğu, bölgenin yağış durumu, ekosistemi ve havza planları dikkate almayan yerleşim planlarının yapılmasının, kontrolsüz, niteliksiz HES, enerji nakil hattı gibi inşaat işlerinin, yol yapımlarının, ve zayıf ulaşım altyapısının olduğu gözlenmektedir” denildi.

Raporda, “ Türkiye’de hidroelektrik projeleri yapılırken bir yanda yerel çevre halklarının isyan ettiği, diğer yanda firmaların HES projeleri için birbiriyle yarıştığı, akarsuların denetimsiz biçimde özel sektöre devredilmesiyle HES lisansı borsasının oluştuğu, lisansların ticari metaya dönüştüğü büyük bir pazar oluşturulmuştur. Tüm bunlar yapılırken içinde tüm doğanın bileşenlerini barındıran “ekosistem” ikinci plana atılmıştır” ifadeleri de yer aldı.

Giresun’daki sel felaketinin 15 yıllık HES Politikalarının yanlışlığını ortaya koyduğuna dikkat çekilen raporda, şu ifadeler yer aldı: “ Giresun ve İlçelerinde yapılmış ve yapılmakta olan hidroelektrik projelerinin yarattığı olumsuz etkiler ve ekosistem üzerinde yaratılan tahribat sonucu yağan yağmur sele, heyelana ve su baskınlarına sebep olmuştur. Nehirler, büyük miktarda su kütlesi taşıyan akarsular olmanın ötesindedir; çevrelerindeki canlı ve cansız varlıklarla bir bütün oluşturan ekosistemlerdir. Doğdukları kaynaktan, döküldükleri yere kadar insan da dahil birçok canlı türüne yaşama ve beslenme alanı sunmaktadır. Bu nedenle ülkemizdeki, bir nehir üzerine “HES ya da baraj yapılmıyorsa, su boşa akmaktadır yaklaşımı” kısa, orta ve uzun vadeli stratejiden yoksun sadece konuyu meta olarak gören yanlış bir politikadır.  Giresun’da yaşanılan sel, heyelan ve su baskınları son 15 yıldaki HES yapımı sırasında izlenen politikaların, uygulamaların ne kadar hatalı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.”

İhmalin ÇED mevzuatının bilinçili zafiyetinden kaynaklandığı belirtilirken, “ Bu ihmal, Devlet Su İşleri su kullanım izin mevzuatından, Enerji Politikasından, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Yönetmeliği’nden ve Kamulaştırma Kanunundaki  bilinçli zafiyetten kaynaklanmıştır. Yatırım izin ve prosedür süreçleri kısaltılarak, stratejik planlamadan uzak enerji üretim yaklaşımından, acele kamulaştırma adı altında santral yapılacak yerel halkın ev, tarla veya otlak ve mera alanlarına el konularak, halkı bilgilendirme toplantıları yapılmayarak ekosistem dengesi, çevresel ve sosyal konular yok sayılmıştır” denildi.

75 kilometrelik nehirde 7 HES inşaasının doğaya ihanet olduğunu belirtilen raporda, şu ifadeler de dikkat çekti: “ DSİ ihaleleri ile, açık artırmalar ile halkın, insanların ve diğer canlıların malı olan nehir ve dereleri en fazla birim fiyatı veren özel yatırımcılara pazarlamıştır. Bu sebeple; Giresun’da yaşanan afette en büyük hasarın olduğu Dereli İlçesinin yakınından geçen 75 km uzunluğundaki Aksu Nehrinde toplam kapasitesi 172 MW olan 6 hidroelektrik tesisi faaliyette olup, 13 MW’lık bir santralin de inşaatı devam etmektedir. 75 km gibi kısa bir nehir üzerinde 7 farklı santrali, 7 farklı cebri boru hattı-iletim kanalını, 7 farklı santralin enerji nakil hatlarının yapılmasını, tüm bunlar için kesilen ağaçları, talan edilen köyleri, orman ve mera alanları nasıl tolere edilebilir? 7 ayrı noktada suyu enerji üretmek üzere alıkonan bir nehirde nasıl canlı flora ve fauna kalabilir?  7 ayrı noktada yapılan inşaat çalışmaları nasıl doğayı, yaban hayatını  tahrip etmez? Keza, Espiye İlçesi sınırlarında yer alan sadece 65 km uzunluğundaki Yağlıdere üzerinde toplam kapasitesi 98 MW olan 4 hidroelektrik santralı bulunmaktadır. Giresun sınırları içinde yer alan nehir ve dereler Ek 2’de yer alan haritada verilmektedir. Özetle, Giresun ve İlçelerinde, Aksu Deresi çevresindeki yoğun yağışın yarattığı sel ve toprak kaymasına şaşırmamak gerekir. Çünkü bu bölge HES projeleri ile talan edilmiş ve sistematik olarak “doğaya ihanet” edilmiştir.”  

HES yaptırımları gerçekleştirilirken ÇED süreçlerinin layıkıyla yapılmadığı belirtilen raporda, “ Projeler MW olarak kapasitesine göre yapılacak çalışmanın boyutunun tanımlanması ciddi bir eksikliktir. Özellikle HES projelerinde proje kapasitesi ile çevresel ve sosyal etki arasında lineer bir ilişki yoktur. Hatta düşük kapasiteli HES projelerinde elektrik enerjisi elde etmek için yüksek düşülere ihtiyaç duyulur. Bu sebeple nehirden bir noktadan cebri boruya alınan su uzun kilometreler boyunca taşınarak, bu arada yeşil ve orman alanlar tahrip edilerek en yüksek düşü sağlanmaya çalışılır. 50 MW ve üstü projeler için ÇED Raporu hazırlanarak ÇED Olumlu kararı ve Halkın katılımı toplantısı yapılması gerekirken HES yatırım kapasitesi 49 MW olarak belirlenmiş ve böylece merkezi idare yerine yerel idare ile çok daha yüzeysel çalışmalarla ilerlenmiştir. Dolayısıyla Türkiye’de ÇED Yönetmeliğinin EK 1 listesine giren ve ÇED Raporu hazırlanması gereken proje sayısı çok azdır” denildi.

Giresun’da hiçbir derede kimülatif etki analizinin yapılmadığına da dikkat çekilen raporda, “ Bundan sonra yapılacak HES projeleri, yaşanan bu felaketten ders çıkarılarak ele alınmalıdır. Bu projelerin 2005-2020 dönemi yapılan yatırımların sonuçları dikkate alınarak titizlikle planlanması elzem görünmektedir. Ayrıca, iklim nehir ve dere su rejimleri iklim değişikliği etkisi ile değişmesi beklenmektedir. Dolayısıyla; sürdürülebilir su kullanımını sağlamak adına tüm akarsu havzalarında tarımı, içme suyu ihtiyacı, sudan enerji üretimi ve diğer sektör ihtiyaçları da dikkate alınarak ‘Etkilenebilirlik Analizi’ çalışmaları yapılmalıdır. Giresun’da yaşanan sel felaketi ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.

Giresun’da irili ufaklı bir çok dere ve akarsu bulunmaktadır. Bu dereler üzerinde hali hazırda yaklaşık toplam kurulu gücü 850 MW olan 38 adet faal hidroelektrik tesisi bulunmaktadır ifadelerine yer verilen raporda, “  Bu hidroelektrik santralleri arasında 100 MW üzerinde barajlı tesisler olduğu gibi 3-4 MW kapasiteli nehir tipi tesisler de yer almaktadır. Giresun’daki sel felaketinden en çok etkilenen Dereli ilçesi yakınından geçen Aksu Deresi üzerinde toplam kurulu kapasitesi 172 MW olan 6 hidroelektrik tesisi bulunmaktadır. 13 MW kapasiteli 7. tesisinde yatırımı devam etmektedir. Espiye İlçesi sınırlarında yer alan sadece 65 km uzunluğundaki Yağlıdere üzerinde de toplam kapasitesi 98 MW olan 4 hidroelektrik santralı bulunmaktadır. Giresun’da kapasitesi yaklaşık 140 MW olan inşaatı devam eden 9 hidroelektrik santrali yatırımı da devam etmektedir. Ayrıca lisan ve proje aşamasında olan santraller olduğu da bilinmektedir” ifadelerine yer verildi.  YAKINPLAN


GİRESUN’DAKİ SELİN NEDENİ HES’LER : Google'da Ara
GİRESUN’DAKİ SELİN NEDENİ HES’LER


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  İMAMOĞLU: DENİZLERE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARI GURURLA


         "Denizlerimizi korumak için sadece 2 yılda yaptığımız yatırımları gururla sunarız..." İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğl

  ERDOĞAN MUSİLAJ TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ


         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Denizi’nde görülen müsilaj (deniz salyası) meselesinin çözümü için Y&uu

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...

NEVZAT YAŞAR

     Bu iyi parti içindeki çakallar aynı selçukludaki batinilere benzetiyorum bunlarda ne kişilik var nede onur. ...

CEREN KUTLUAY

     İYİ Parti Türkiyenin yükselen değeri. Aydındada en hızla büyüyen parti. Üye kaydı yükselen tek parti. Tüm ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 74 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 72 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim