Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da
Kılıçdaroğlu: Faizcilerin bütün umudu Erdoğan’dır
Cumhuriyet’den çıkarılan gazetecilerle ilgili yeni adım
ERDOĞAN HAVALİMANINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
İmamoğlu paylaştı: İşte gerçek enflasyon


Hibatullah Ahundzada, Taliban Hükümetini Yönetecek - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
HİBATULLAH AHUNDZADA, TALİBAN HÜKÜMETİNİ YÖNETECEK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 09-09-2021 / 12-40

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
Hibatullah Ahundzada, Taliban Hükümetini Yönetecek

Yeni kabine için adlandırılanlar arasında Katar’daki Taliban müzakere ekibinin üyeleri ve bazıları ABD’nin Guantanamo gözaltı merkezinde hapsedilenler var.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, grubun bir sonraki hükümetin adı ve yapısı konusunda yabancıların müdahalesini reddedeceğini söyledi. 

"Afganistan’ın içişlerine kimsenin karışmasına izin vermeyeceğiz. Hükümetin adı, türü ve şekli Afganlara ait ve onlar karar verecek” dedi. 

Taliban ayrıca yeni hükümetin “Afganistan İslam Emirliği” olduğunu söyledi. 

Taliban’ın kültür komisyonu üyesi Anaamullah Samangani, "Afganistan’daki yeni hükümet, Afganistan İslam Emirliği adı altında resmen çalışmalarına başladı" dedi.  

Salı günü açıklanan yeni kabinede Molla Hassan Ahundzada devlet başkanı (başbakan) olarak atanırken, Molla Baradar ve Mevlevi Hannafi’nin yardımcıları oldu. 

Kilit üyelerin kısa bir biyografisi: 

Yeni kabine için adlandırılanlar arasında Katar’daki Taliban müzakere ekibinin üyeleri ve bazıları ABD’nin Guantanamo gözaltı merkezinde hapsedilenler var.

Başbakan (devlet başkanı) olan 65 yaşındaki Molla Hassan Ahundzada aslen Kandahar ilinin Şah Velikot ilçesindendir. Ahundzada, 1996 ve 2001 yılları arasında süren ilk Taliban rejimi sırasında dışişleri bakanı, Kandahar valisi ve Afganistan’ın kuzeyinde askeri yetkili gibi çeşitli görevlerde bulundu. 

Molla Ömer liderliğindeki Taliban’ın kurucularından 45 yaşındaki Abdul Ghani Barader, Uruzgan ilinin Dehrawood ilçesinden. Dini bir medreseden mezun oldu. 

Savunma Bakanlığı vekili Mevlevi Muhammed Yakub, Taliban’ın kurucusu Molla Muhammed Omar’ın oğlu. 25 yaşında ve Uruzgan’ın Dehrawood semtinden. 

İstihbarat Direktör Vekili, Gazne’nin Khogyani semtinden 49 yaşındaki Abdul Haq Wasiq’tir. Pakistan’ın Quetta kentinde bir medreseden mezun oldu. Wasiq, 13 yıl boyunca ABD’nin Guantanamo gözaltı merkezinde kaldı ve önceki Taliban rejiminde istihbarat müdür yardımcısı olarak çalıştı.

İçişleri Bakanı Vekili Serajuddin Hakkani, Hakkani Ağı’na liderlik eden merhum Celaleddin Hakkani’nin oğludur. 

Dışişleri bakanı vekili Molla Amir Khan Mutaqi, Paktia eyaletinin Zurmat ilçesinden. İlk Taliban rejiminde enformasyon ve kültür bakanı olarak çalışıyordu. 

53 yaşındaki Enformasyon ve Kültür Bakanı Molla Khairullah Khairkhah, Kandahar ilindendir. Guantanamo’da 12 yıl geçirdi. 

53 yaşındaki adalet bakanı Mevlevi Abdülhakim Hakkani, Kandahar’ın Maiwand semtindendir. Pakistan medresesinden mezun oldu ve adli teşkilatlarda çalıştı. 

53 yaşındaki sınırlar ve kabile işlerinden sorumlu bakan vekili Molla Noorullah Noori, Zabul Eyaletinden. İlk Taliban rejiminde Belh ve Laghman eyaletlerinin valisiydi. 13 yılını Guantanamo’da geçirdi. 

Siyasi Parti Liderleri Kabine Seçimlerini Protesto Etti

Afganistan’ın önde gelen siyasi partilerinden bazıları Çarşamba günü Taliban’ın Salı günü geç saatlerde açıklanan yeni geçici hükümetine kabinenin kapsayıcı olmadığını ve siyasi partilerin hariç tutulduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Selahaddin Rabbani liderliğindeki Cemiyet-i İslami Partisi yaptığı açıklamada kabinenin dengesiz olduğunu söyledi. Açıklamada, "Hükümetin açıklaması, Taliban’ın siyasette ve iktidarda önceki empoze edilen liderlere göre daha tekelci ve aşırıcı olduğunu gösterdi" denildi.

Bu arada Cemiyet-i İslami Partisi’nin bölünmüş hizbinin başkanı Atta Mohammad Noor yeni kabineyi eleştirdi.

Facebook sayfasında şunları yazdı: “Hükümetin açıklaması tüm düzenlemelere ve yürürlükteki yasalara aykırıdır. Bu hegemonyanın, tekelin ve geçmişe dönüşün işaretidir. "Bize göre, bu hükümet başarısızlığa mahkumdur."

tolonews


Hibatullah Ahundzada, Taliban Hükümetini Yönetecek : Google'da Ara
Hibatullah Ahundzada, Taliban Hükümetini Yönetecek


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  SURİYE’NİN DERA KENTİNDE RUS GÜÇLERİNE


         Suriye’de ülkenin güneyindeki Dera Valiliği’nde bugün (Cumartesi) Suriye rejim güçlerinin kontrol ettiği bölgede Rus gü&cc

  AZERBAYCAN, ESİR ERMENİSTAN ASKERLERİNİ İADE


         Azerbaycan, kasım ayında gözaltına alınan 10 Ermenistan askerinin Erivan’a teslim edildiğini açıkladı. Azerbaycan, kasım ayında sınır bölgesinde me

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SEMİH KOCA

     Geliyor Beklenmekte olan. Ok yaydan çıkmıştır... Meral Hanım ve ekibinin Tüm ülkede karşılığı gittikce artmakta. iyi ...

ASTO

     Barolar Birliğinin Seçimininde çıkan sonuç Adalet için Umut olmuştur. Baro Yönetimine seçilen Av.Gökhan Bozkurtu ...

ADNAN SARSILMAZ

     Murşit Bey, Çağdaş, sağlıklı toplumlar bu tip gerçek bireylerden oluşurlar. Cemiyet hayatına adapte olamamış cemaatleşen sistemlerde ...

VELİ TİRYAKİ

     Sayın Hocam Birey olmak işte bu nedenle önemlidir ama belki de, bizden istenen tam da budur. ...

SEVGİ KOLCU

     Birey olmak, toplumdan kendini yalıtmak değil, bütünün içinde kendi gibi bulunabilmektir. İnsan bireysel varlık olduğu kadar ...

VELİ TİRYAKİ

     Değerli Hocam Yazınizda 1400 yıldır muslümana insiyatif bırakılmadığını cok farklı bir üslüpla aktarmısışsınız... Topluma düşen birey ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim