Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SezenAksu’dan açıklama: Beni öldüremezsin, ben herkesim
Son 24 saatte 72 bin 856
Sedef Kabaş tutuklandı
RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
21 Ocakta koronavirüsten 72 bin 555


Hüseyin Baş, Diyanete Alevi Başkan Olsun - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
HÜSEYİN BAŞ, DİYANETE ALEVİ BAŞKAN OLSUN
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 03-12-2021 / 19-22

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
Hüseyin Baş, Diyanete Alevi Başkan Olsun

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş yayın hayatına yeniden başlayan Flash TV’de Hakan Aygün ve Gizem Fidan’ın sunduğu Basın Kulübü programına konuk oldu.

Hüseyin Baş, “Sen, çıkıp ülkenin yöneticisi olarak merkez bankanla, mali kurumlarınla kavga edersen dövizi fırlatırsın. Bunu bugün bizim Cumhurbaşkanı’mız yapıyor. Bu, farkındalık içinde yapılan bir durum. Doların alıp başını gitmesi bilinçli... Dolar alıp başını gitmedi, doların buraya gelmesi istendi.” dedi.

 

Dolar kurunda yükseliş ve faiz tartışmalarına ilişkin görüşleri sorulan BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş şöyle konuştu:

“Hukuk fakültesi mezunuyum, iktisatta yüksek lisans yaptım. Şunu söyleyebilirim; bugün faiz yüzde 15. Bu yüzde 15 düşük bir faiz değil ki. Dünyada kaç tane ülke yüzde 15 faiz veriyor? Siyasi istikrar problemimiz var, kavga problemimiz var. Bakın, dünyada bürokrasi sınıfından olan herkes şunu bilir; sen, çıkıp ülkenin yöneticisi olarak merkez bankanla, mali kurumlarınla kavga edersen dövizi fırlatırsın. Bunu bugün bizim Cumhurbaşkanı’mız yapıyor. Sizce bu bilinçsizce yapılan bir şey mi? Bu farkındalık içinde yapılan bir durum. Doların alıp başını gitmesi bilinçli… Dolar alıp başını gitmedi, doların buraya gelmesi istendi.”

BTP lideri Hüseyin Baş’a, son günlerde BTP’nin Millet İttifak’ı içinde yer alabileceği yönünde çıkan haberler de soruldu.
Bu konuda kendilerine gelen resmi bir teklif olmadığını ifade eden Baş şunları söyledi; “Türkiye’de ekonomik sistem yanlış, eğitim sistemi yanlış, sağlık sistemi yanlış, tarım sistemi yanlış. Peki seçim sistemi doğru mu? Türkiye’de seçim sistemi de yanlış. Biz Türkiye’nin gerçeklerinden kopan insanlar da değiliz ama bu yanlış. Yüzde 10 barajı dediğimiz kavram zaten yanlış bir kavram. Bu, demokrasilerde olmaması gereken bir kavram. O yüzden biz bugünkü sıkıntıları çözebilecek argümanlara sahip bir parti olarak ittifaklara kapımız kapalı ya da açık demiyoruz. Bugünkü siyasi fiiller itibariyle Cumhur İttifakı ile yakınlaşmamız mümkün görünmüyor. Millet İttifakı ile de hiçbir resmi görüşmemiz olmadı, hiçbir girişimimiz de olmadı. Ama bütün siyasi parti genel başkanlarıyla sohbetlerim olmuştur. Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener ile Devlet Bahçeli ile görüşmelerim, sohbetlerim oldu. Böyle bir ayrımım da yok. Bağımsız Türkiye Partisi devlet ile milleti, asker ile milleti, Atatürk ile milleti buluşturabilecek, birleştirebilecek tek unsurdur bugün siyasette. O yüzden kim bizimle birlikte olmak isterse kazanacaktır. Ama derseniz ki ‘bir şey var mı ortada’? Hiçbir şey yok. Resmi bir talep olursa da parti organlarımızca da bunu değerlendiririz.”

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: Döviz hakimiyetinin son bulabileceği, ülkelerin kendi para birimleriyle, kendi alın terleriyle, emek ve üretimlerinin karşılığında ticaret yapabileceği tek formül Milli Para formülüdür. Bunların hepsi bu kitapta var ve Bağımsız Türkiye Partisi iktidarında bunlar uygulanacak.”

Dövizdeki yükseliş ve faiz tartışmasına ilişkin görüşleri soruların Hüseyin Baş, “Hukuk fakültesi mezunuyum, iktisatta yüksek lisans yaptım. Şunu söyleyebilirim, bugün faiz yüzde 15. Bu yüzde 15 düşük bir faiz değil ki. Dünyada kaç tane ülke yüzde 15 faiz veriyor?” dedi ve şöyle devam etti, “Siyasi istikrar problemimiz var, kavga problemimiz var. Bakın dünyada bürokrasi sınıfından olan herkes şunu bilir, sen çıkıp ülkenin yöneticisi olarak Merkez Bankanla, mali kurumlarınla kavga edersen dövizi fırlatırsın. Bunu bugün bizim Cumhurbaşkanımız yapıyor. Sizce bu bilinçsizce yapılan bir şey mi? Bu farkındalık içinde yapılan bir durum. Doların alıp başını gitmesi bilinçli. Dolar alıp başını gitmedi, doların buraya gelmesi istendi. Yoksa yüzde 15 faiz dolar 8 liradan 13 liraya çıkacak!”

“Ekonominin kitabını Prof. Dr. Haydar Baş yazdı”

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın bu değerlendirmesi üzerine araya giren Hakan Aygün, “Siz de ekonominin kitabını yazsanız mı acaba!” dedi.
BTP lideri, Aygün’e şu cevabı verdi; “Prof. Dr. Haydar Baş zaten yazdı ekonominin kitabını, Milli Ekonomi Modeli. 27 Şubat 213’te Rusya Meclisi Duma’da babam bu modeli 4.5 saat anlattı. Bugün Rusya’da bu model uygulanan bir model. Bugün Çin’de bu model uygulanıyor. 2005 Mortgage krizinden ABD bu modelle kurtuldu. Mesela burada senyoraj gelirinden bahsedilir, vatandaşın paraya sahip olmasından bahsedilir. 2005 yılında dünyaya ilan edilen Milli Ekonomi Modeli’nde geçen ve “senyoraj” denilen fiil 2008 yılında Joseph Stiglitz tarafından parasal niceliksel genişleme adıyla ekonomiyle sokuldu ve Stiglizt bu kavramla birlikte Nobel Ekonomi ödülü aldı. Bu, bu kitapta yazan kavramdır. Milli Ekonomi Modeli’nde mili paradan bahsedilir, devletlerin kendi milli paralarıyla ticaret yapmasından bahsedilir. İşte döviz hakimiyetinin son bulabileceği, ülkelerin kendi para birimleriyle, kendi alın terleriyle, emek ve üretimlerinin karşılığında ticaret yapabileceği tek formül Milli Para formülüdür. Bunların hepsi bu kitapta var ve Bağımsız Türkiye Partisi iktidarında bunlar uygulanacak.”

“Asgari ücretin 10 bin lira olması gerekir”

Programda asgari ücret gündemini de değerlendiren Hüseyin Baş, “BTP olarak vatandaşımıza para vermemiz lazım diyoruz. Bugün gündemimizde asgari ücret var. Şimdi çok daha yoğun olarak konuşulacak. Bu milletten kısılarak refah oluşturacaksa bugün 2 bin 800 lira yarın biz bunu 2 bin lira yapalım, niye yükseltiyoruz? Devlet böyle daha iyi dönecekse 2 bin lira olsun. İnsanlar biraz daha zorlansın ama devlet daha çok kar etsin. Mesela vergiler, KDV yüzde 18, bunu yüzde 48 yapalım. Bu, milletten alınarak olacak bir şey ise yüzde 48 vergi olsun! İşte burada devreye ben giriyorum. Ben uzun zamandır asgari ücretin 10 bin lira olması gerektiğini söylüyorum. Bu 10 bin lira da güncellenmeye muhtaç bugünlerde… Şimdi ben televizyon programları izliyorum, katılımcılar asgari ücret 10 bin lira olmalı diyor. Herkes bu noktaya geldi. Biz bunu nasıl verebileceğimizi de anlattık. Biz bunu verebiliriz, bunu devlet verebilir, Türkiye’nin geldiği nokta bu. Artık 3 bin, 5 bin… Bunlar ölümcül bir hastalığa yakalanmış bir hastanın yarasına bir tane daha merhem sürmekten farksızdır. Böyle çözülmeyecek bu iş.” dedi.


Hüseyin Baş, Diyanete Alevi Başkan Olsun : Google'da Ara
Hüseyin Baş, Diyanete Alevi Başkan Olsun


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  TKP, EMEP VE SOL PARTİ


         Akdeniz, ittifak sürecine ilişkin konuşurken ’EMEP, TKP ve Sol Parti üç büyük kentte halkın geçim sorunlarıyla ilgili ortak eylemle

  SEDEF KABAŞ TUTUKLANDI


         İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gazeteci Sedef Kabaş’ın ’Cumhurbaşkanı hakaret’ suçlamasıyla tutuklanmasına tepki gösterdi. Gaz

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 10 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 17 √ Toplam : 77 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 6 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 76 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 170 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim