Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
DİYANETTEN SKANDAL: YERLİ MALI İSTEMİYORUZ
AÖF final sınavı tarihleri belli oldu
1 Haziran koronavirüs tablosu!
ABD’de atlı polis göstericiyi ezdi
ALTERNATİF BAROLAR GELİYOR


İMAMOĞLU İSRAFA SAVAŞ AÇTI - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
İMAMOĞLU İSRAFA SAVAŞ AÇTI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 05-09-2019 / 10-49

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
İMAMOĞLU İSRAFA SAVAŞ AÇTI

İBB iştiraki İSPER’in, eski İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın binasını aylık 100 bin TL karşılığında kiralamasını değerlendiren İBB Başkanı İmamoğlu, "Bu ve bunun gibi israf kalemleriyle uğraşacağız" dedi. "İBB, İstanbul’da en son kiralama yapacak kurumlardan bir tanesidir" diyen İmamoğlu, "O bakımdan biz bu israfa karşıyız. Şu an gayrimenkul değerlemesi ve tespitleri yapıyoruz. Çok hızlı tedbirler alacağız" açıklamasında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını İSPER A.Ş.’deki sunum öncesinde yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Diyarbakır’da, kimlerle, neyi konuşuyor” sözlerini değerlendiren İmamoğlu, "Bu yorumlara üzülüyorum. Ben, İstanbul’u yönetirken, İstanbul’da kurumlarla kişilerle görüşüyorum. Görüştüğüm insanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Özgün bireyler. El sıkışıyoruz. Buna benzer bir durum Diyarbakır. Kiminle görüştüm. Yani yasanın seçim öncesi bütün incelemesini yaptığı, yasanın o sorumluluğu verdiği, YSK’nın bütün incelemeleri yapıp, ‘Bizim vatandaşımızdır’ dediği, hiçbir sorunu, hiçbir sıkıntısı yoktur, seçime girebilir’ dediği, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyla görüştüm. Kameraların önünde görüştüm. Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyesinde görüştüm. Orada yine seçilmiş bir belediye başkanı vardı. Kim o? Yine Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun bir seçime girmiş ve o ilçeyi, Diyarbakır’ı, yani bizim şehrimizi, bizim ilçemizi yöneten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile görüştüm. Kim terörist? Kim terör örgütüne üye? Yani bu ispat ister. Bu aynı zamanda iftira içerir. Çok acı ve gerçekten, yani şaşkın bir şekilde bu süreci izliyor ve gerçekten üzülüyorum. Memleketim adına üzülüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin 82 milyon vatandaşı adına üzülüyorum. Bu açıklamaları dinleyince, okuyunca, ‘Yapılmaması gerekir’ diye düşünüyorum. Zira bizim kapılı kapılar ardında konuşmak gibi bir geleneğimiz yok. Gayet şeffaf, Diyarbakır’a gittiğimizde, il başkanlığımızı ziyaret ettik kameraların önünde. Kapıyı kitlemedik. Belediyeye girdik, kamera önünde. Orada makamda hediyelerimizi verdik, kameralar önünde. Gittik esnaf lokantasında, Diyarbakır’ın o güzel şişini yedik, kebabını yedik kameralar önünde. Tavsiye ederim, Diyarbakır burma kadayıfı çok güzel. Ülkemizin lezzetlerini, ülkemizin vatandaşları ile paylaştık. Bu tanımlar, bu sıfatlar çok tehlikeli ve incitici. Biz, demokrasiyi güçlendirmek istiyoruz. Demokrasi güçlenirse, demokrasi karşıtı kurumları, kişileri, örgütleri zayıflatırsınız ve ülke kalkınır" ifadelerini kullandı.

Bir suçu varsa, niye geziyor?
Bakanlık kararıyla görevlerinden alınan Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya gelmesi ve ‘Aynı yerdeyiz, aynı noktadayız’ ifadelerinin hatırlatılması üzerine, "Ben de yasayla başvurusunu yapmış, hak kazanmış, ‘Hiçbir engeliniz yok’ denmiş, aday olmuş birisiyim" cevabını veren İmamoğlu, "Seçimi kazandım. YSK’nın hukuksuz uygulaması ile mazbatamızı elimizden aldılar. Ardından yine seçim yapıldı. Yine mazbatamızı aldık. Yani o vatandaşlarımız da başvurularını yaptılar. ‘Hiçbir engeli yok’ diyen YSK. Bir suçu varsa, niye sokakta geziyor? Beraber, yan yana Diyarbakır’ın sokaklarında yürüdük. Aynı yerdeyiz, Türkiye Cumhuriyeti’ndeyiz. Diyarbakır benim. İstanbul benim. Yani sizin olduğu gibi. Yani her yurttaşın olduğu gibi. Dünya güzeli şehirlerimiz. Hepsi bizim. Aynı yerdeyiz, aynı gemideyiz. Demokrasiyi birlikte güçlendireceğiz. Yapılan iş yanlıştır, istirham ediyorum, bu yanlıştan dönün ki birilerinin eline fırsat geçmesin. Demokrasi kuvvetlensin, hukuka aykırı olmayan kurumlar kuvvetlensin. Siyasi partiler, kanuna aykırı olmayan vatandaşın iradesi, milletin iradesi kuvvetlensin. Benim söylediğim her şey, bu memleketin bu memleket insanın yurdum insanının, Yurtta barış dünyada barış ilkesine uygun davranması gerekirken bir coğrafyanın gereğinin yapılması adına çok faydalı şeyler söylüyorum" dedi.


Yurdumuzun değerleri var
Diyarbakır ziyareti sırasında Kayapınar Belediye Başkanı’na Atatürk’ün portresi hediye ederek ne mesaj vermek istediği sorulan İmamoğlu, "Bu yurdumun değerleri var. Her yerde geçerli. Herkesin hissetmesini isterim. Hissedilmesini isterim. Bu ülkenin kurucusu var, kurucu değerleri var. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladık bir gün önce. Ve Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkenin kurucusu, bu değerlerin bize kazandırılmasının öncüsü. Bu anlamdaki değerlerin temsili noktasında, bunu her yerde dile getirmiş bir yurttaşım. Sadece belediye başkanlığımda değil, öncesinde, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaparken, şimdi. Her konuşmamda bunu hissettirdim. Daha önce birileri hediye etmemişse, onların sorunu, bilemem. Ama ben gittiğim her yere, bu ve bunun gibi simgesel, temsili hediyeler götüren birisiyim. Orada da yine makam odamda bulunan tablonun bir benzerini, vatandaşı hisseden, vatandaşla bütün kibirden arınmış, o duyguyu hisseden o güzel fotoğrafı paylaşmak istedim. 82 milyon insanın bir değeri, bir önderi olarak, bütün Türkiye Cumhuriyeti’nin Misak-ı Milli sınırlarının, Kurtuluş mücadelesinin, topyekun vermiş bir milletin önderi olarak, o posteri Diyarbakır’da paylaştım. Kendileri gayet de memnun oldular, aldıkları için. Ben de verdiğim için memnun oldum. Gittiğim her yere götürmeye de hazırım, götüreceğim de kimsenin kuşkusu olmasın" diye konuştu.

 

Benle konuşan adam fırça yiyor
İki seçim arası yaklaşık 2 bin 500 kişinin işe alındığının iddia değil tespit oladuğunu sözlerine ekleyen İmamoğlu, "Zaten şu anda yapılan, bunların içinde lüzumlu olan ya da gerekli olduğunu düşündüğümüz alımlar var elbette. Onlara elbette arkadaşlarım dokunmuyor. Onları ayırıyor, diğerlerini de tespit ediyor. Ben, onun için işçi temsilcilerini ağırladım. ‘Ben, doğru işe layık birisiyim diyorsanız, gelin yine başvurunuzu yapın. Göreceksiniz, hak ve hukukunuzu koruyacağım’ dedim. ‘Gidin, bunu arkadaşlarınıza anlatın’ dedim. Gayet güzel ağırladım. Duyuyorum ki, onlar bile fırça yemiş. Benle konuşan adam fırça yiyor. Niye fırça yiyorsun kardeşim. Amacın ne o zaman? Bazı işlere, doğru alımlar vardır, onları ayıklıyoruz" diye konuştu.

İşe alacaksa, buyursun alsın
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işten atılmalarla ilgili, “Bizim de yapacaklarımız” açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Ben, sayın Cumhurbaşkanı’nın hangi imada bulunduğunu anlayamam. Çünkü ima uzmanı değilim" diyen İmamoğlu, "Ne ifade etti? İşe alacaksa, buyursun alsın. Çok mutlu olurum. Eğer öyle bir şeyse. Aklıma ilk gelen o. ‘Allah razı olsun’ derim. ‘İstihdam yarattı’ derim. Çünkü, ülke son 30-40 yılın en yüksek işsizlik rakamlarını yaşıyor. En büyük, en acı günlerini yaşıyor. Milyonlarca insandan bahsediyoruz. Bunun en acı faturaları İstanbul’da yaşanıyor. Dolayısıyla keşke işe alsa. Değil 2 bin kişi, imayı yorumluyorum sadece, değil 2 bin kişi, 200 bin kişi, 2 milyon kişiyi bir anda işe alsa ülkemizin sayın Cumhurbaşkanı" ifadelerini kullandı.

 

Çok hızlı tedbirler alacağız

İSPER’in mevcut binasının aylık yüksek bir mevlaya kiralandığını ve İBB tarafından bu binaya toplammda 8 milyona yakın harcama yapıldığını sorulması üzerine "Söylediğiniz israfla ilgili az önce açıklama yaptım. Bu ve bunun gibi israf kalemleriyle uğraşacağız" yanıtını veren Ekrem İmamoğlu, "İBB, zaruri olursa, makul rakamlarla kiralama yapabilir. Bakın, ben de kiralama yaptım. Ama bedelinin 4’te birine, 5’te birine yaptım. Birine fırsat tanıyorsam veya belki de imkanı olmayan bir noktada kiralama yapıyorsam, olabilir. Ama İBB, İstanbul’da en son kiralama yapacak kurumlardan bir tanesidir. O bakımdan biz bu israfa karşıyız. Şu an gayrimenkul değerlemesi ve tespitleri yapıyoruz. Bu değerleme ve tespitler üzerinden, insan kaynaklarımızı ve kurumlarımızı yerleştireceğiz. Çok hızlı tedbirler alacağız. En önemli tedbirlerde birini de açıklayayım" dedi.

 

İBB başkanı olarak kendisine 17-18 tane makam hazırlandığını belirten Ekrem İmamoğlu, "Ben, ‘Yetmez’ dedim! ‘Daha fazla istiyorum’ dedim! Çünkü benim, yüzbinlerce makamım var İstanbul’da. Her esnafın, iş insanının iş yerleri benim makamım. Hatta her vatandaşımın evi benim makamım. Sokaklar benim makamım. Onun için, ‘Yetmez bana 17-18’ dedim! Bir tasarruf da orada yapacağım. Bu, israf ve tasarruf konusu, bizim hayat felsefemiz olmak zorunda. Türkiye iyi gitmiyor. Türkiye, bugün birçok konuyu konuşuyorsa, ne yazık ki ekonomik sıkıntılardan dolayı konuşuyor. Bu noktada, 16 milyonluk bir kentin yönetimi olarak, elimizden geleni yapacağız. Moraliniz yüksek olsun. Her şey çok güzel olacak" ifadelerini kullandı.

İSPARK’ta bir kaçak var
İSPARK’ın otoparklara ve bisiklet kiralamalarına yaptığı zam tartışmalarına değinen İmamoğlu, "Zam kararı değil, finansal düzenmeyle ilgili bir çalışma. Burada yanlış bir sistem hatası var. Bakın seçimde bangır bangır, “Kar ediyor, zarar etmiyor” denen bir kurumun, teslim aldığımız gün itibariyle, Haziran sonu itibariyle, 6 aylık bilanço, 18 milyon lira zararı var. İSPARK niye zarar etsin? Biz bununla uğraşıyoruz. İSPARK’la ilgili sadece benim katıldığım, 4 saate yakın bir toplantı yaptık. Arkadaşlarım yoğun çalışıyorlar. Bakın sayı veriyorum. İstanbul’da, 60 binin üzerinde ücretsiz ve indirimli yararlanan araç sayısı var. Ya bu nedir Allah aşkına? Tespitler yapılacak. Talimat verdim, derhal her kurumda bu anlamda yenileyin, yazılarını isteyin ve sayılarını azaltın. Allah aşkına 60 bin. 3 bin değil, 5 bin değil, 6 bin değil. 60 bin. Büyük sayı. Ücretsiz ve indirimli. Bunları düzenleyeceğiz. Tümünü elden geçireceğiz. Biliyorum ki büyük bir azalma olacağız. İkincisi; ya hangi çağda yaşıyoruz? Elden ücret! Burada bir kaçak var. Sorun var burada. Ve kredi kartlı ve İstanbul kart uygulamalı, Ekim ayı itibariyle tahsilat sistemi başlatacağız. Hatta geçici bir dönem ki, tamamında kredi kartlı sisteme geçeceğiz. Örneğin, 10 lira mı ödüyorsunuz elden, kredi kartıyla 9 lira olarak ödeyeceksiniz. Yani teşvik edeceğiz bu sistemi. Bunun gibi kararlar aldık Yanı sıra sistemin işlemediği bazı otoparklar var. Verimsiz kullanılıyor, bunlarla ilgili düzenlemeler başlatacağız. Yani amacına uygun olmuyor. Tümüyle ilgili verimlilik çalışması. Benim İSPARK’ım niye zarar edecek? Ayda 2-3 milyon lira zarardan bahsediyoruz. Tekrar söylüyorum; bizim yönetimde olmadığımız Haziran sonu itibari ile zararı 18 milyon lira. Bunları resmi olarak vereceğiz. Bir zam çalışması elbette olacaktır, ama şu an itibarı ile yoktur. Tüm bu söylediğim düzenlemelerden sonra fotoğrafı çekeceğiz ve ona göre hareket edeceğiz. Bir sistem hatası ile bazı yerlerde uygulama eksikliği olmuştur. Bunla ilgili vatandaşların, varsa fazla tahsilatları iade edilecektir. Konu bundan ibarettir. Görecekler, İSPARK, yıl sonunda olumlu anlamda, farklı sürprizlerle İstanbul haklına servis edeceğimiz değerli bir iştirake dönüşecek" bilgisini verdi.

2 ayda 2 bin 500 eleman alınmış

İBB’den çıkarılan işçilerin sorulması üzerine, "18 Nisan’da görev almış birisiyim. Bana brifing yapıldı. Aradan 2 ay geçti, bir brifing daha aldım. Nedir bu eleman farkı? Arada 2 aydan bahsediyoruz Allah aşkına. Nerede? duyduk mu “İBB, 2 bin 500 eleman alıyor” diye? Duyduk mu böyle bir şey? Hangi vicdana sığar?" tepkisini gösteren İBB Başkanı İmamoğlu, "Kaldı ki ben, görevi aldığım hafta, düşünün bir terazi koyalım ortaya, 1 milyar 600 milyon lira para gününden 15 gün önce hesaba yatıyor. Görevi aldığımda İBB’nin kasasında 5 milyon lira para vardı. Maaş ödeyecek parası yoktu. Yani bu kadar düzensiz bir sistemin içinde bir de siz, binlerce insanı işe alıyorsunuz. Biz de dedik ki “Bu adil değil.” Duyuru yapılmamış, insanlar adil bir şekilde işe alınmamış. Kardeşim ben, bundan sonra iddia ediyorum; İBB, liyakata göre işe insan alacak. Halamın oğlu, dayımın oğlu, birinin kızı hiç beni ilgilendirmiyor. Giyimi-kuşamı beni ilgilendirmiyor. İBB’ye İstanbul’dan insan kaynağı alacaksam, kuzeyliymiş, doğuluymuş, batılıymış beni ilgilendirmiyor kardeşim. İşe göre, en doğru en şekli uygun, biçimi uygun, en doğru insanın işe adil şekilde alınması için en adil yöntemi uygulayacağız. İSPER’deyiz. İnsan kaynakları uzmanı şirketimizin yeni genel müdürü hanımefendi yanımızda. Bütün sistemleri bugün burada konuşacağız. Adaletsizlik tespit edilmişse, bir yığın tespit edilmişse, bununla ilgili tedbir alıyorsa, bu İstanbullunun lehine. Sorumlu sendikanın başındaki arkadaşımızın o işe alımların yapıldığı gün de süreci takip etmesini diler ve isterdim. Bir cümle açıklasın onunla ilgili, başımın üstünde yeri var. Ben iddia ediyorum. Hangi sendika olursa olsun, bir işveren olarak, hayatı işveren olarak geçmiş biri olarak, belediye başkanlığı da işveren kimliğidir öyle kabul edelim, öyle kimliği ile beraber, her sendikanın başındaki insanla, sadece bahsettiğiniz değil, iş gücüne ve emekçiye hizmet etme, onun haklarını koruma noktasında yarışacak bir kimliğim var. Bu kadar iddialı konuşuyorum. Her sendikadan bahsediyorum. O fraksiyon, bu fraksiyon demiyorum. Her sendikanın başındaki insanla yarışırım adil olma konusunda. Benim felsefem budur. Arkadaşlarımın uygulaması da budur. Bu yolda da emin adımlarla devam edeceğim. Sokağa çıktığımda hiç kimse bana torpilci belediye başkanı partizan belediye başkanı diyemeyecek" dedi.

Bütün israflardan kurtulacağız
Vakıflara verilen bazı binalar geri alındığını ve bunun devamı geleceğini de sözlerine ekleyen Ekrem İmamoğlu, "Bütün israflardan kurtulacağız. Açıklayacağız bunları, çalışıyoruz. İBB, İstanbul’un en zengin kurumu, bir binaya, tek bir binaya 2 milyon 200 bin liraya yakın ayda kira öder mi? O kadar çok konu ve mevzu var ki. Ben, bunlarla mesulüm ve meşgulüm. Bu sabah 4’te başladı mesaimiz. Verimli yatırım nedir, verimsiz yatırım nedir, hepsini iyi biliyoruz. İyi ekonomistlerle çalışıyoruz. Yetmiyor, vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Ben bu milletin parasını, millete en verimli şekilde kullandırmak üzere, İBB Başkanı seçildim. Dolayısıyla, ne yazık ki çok israf var, çok ihmal var, tek tek açıklayacağız. Bu, tespit ettiğimiz bir bölümün açıklamasıydı. Yakında daha geniş açıklamalarımız olacak. Belki haftada, belki 15 günde bir olacak; ama ne yazık ki olacak. Keşke olmasaydı. Keşke denetimli bir mekanizma oluşturulsaydı, ben bunlarla uğraşmasaydım. Bazı kurumların sadece gelişmesine dönük cümleler kursaydım. Ama ne yazık ki böyle yoğun bir gündemimiz var ve olacak. Yani her gün bu noktada açıklamalarımız olacak, haftada ya da 15 günde bir tespitlerimizi sislerle paylaşacağım" açıklamasını yaptı.

DAMGA


İMAMOĞLU İSRAFA SAVAŞ AÇTI : Google'da Ara
İMAMOĞLU İSRAFA SAVAŞ AÇTI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  ALTERNATİF BAROLAR GELİYOR


         Avukatlar için tek baroya üye olma zorunluluğu kalkıyor AK Parti, baroların yönetim yapısı ile seçim sistemini değiştiren yasa çalışm

  MASKE KUMAŞINDA GÜMRÜK SIFIRLANDI


         Maske yapımında da kullanılan kumaşların Gümrük Vergi oranları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; pek çok ülkeden yapılacak bu tü

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
CENAP KAYAALP

     Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistandır; Vatan büyük ve Müebbet bir ülkedir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE... ...

HASAN ALİ KURTULMUŞ

     Akşam Güneşi Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılan sosyal aşk dalında,platonik bir aşkla ilerleyen duygu yüklü bir ...

SENEM BOZKURT

     Be Densiz Din Tüccarı. Ülkede sübyan cocuk tacizcileri tecavüzcülerine sessiz kalan Rüşvet ihtimas adam kayırmaya ses ...

KÜRŞAT GÜLER

     Prof.Öztürke katılıyorum.. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-tevfik-ozluden-kritik-uyari-maske-takanlar-dikkat-279485h.htm ...

SENEM ÇETİN

     Asuman Abla Yazınılarını duayeni olduk. Güzel yazın için teşekkür ediyorum. İl dışında bulunan Annemin bu vesileyle ...

HACI EREN KARTAL.

     Tüm gönüllü kardeşlerimizi tebrik ederim. Allah sizden razı olsun. Bu zor günlerde bizim gibi eve kapatılmış ...


           ANKET
Türkiyenin Covid-19 ile Mücadelesini başarılı buluyormusunuz...
% 50 √ Toplam : 7 - Evet Buluyorum
% 50 √ Toplam : 7 - Hayır Bulmuyorum
% 0 √ Toplam : 0 - Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim