Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TİRYAKİ;TÜRKİYE KELİMESİ BİZİ BAĞLAYAN DEĞERDİR.
İZMİRDEN KAHRAMAN PÖH’LER DUALARLA UĞRLANDI
ÇETEYE RAĞMEN EN AZ %60
AKŞENERDEN SÜPPRİZ ZİRVE
ADINI ERDOĞAN KOYDU ’CUMHUR İTTİFAKI’


Irak Başbakanı İbadi, Türkiye’ye geldi - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
IRAK BAŞBAKANI İBADİ, TÜRKİYE’YE GELDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 26-10-2017 / 00-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
Irak Başbakanı İbadi, Türkiye’ye geldi

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edilen İbadi, daha sonra Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki gayrimeşru referanduma karşı tavrının değişmediğini vurgulayarak, “Başından itibaren biz Irak’ta toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu ifade ettik. Bunu kabullenmemiz mümkün değildi. Yapmış olduğumuz uyarılara rağmen olumlu bir gelişme olmayınca, bazı yaptırım kararları aldık. Türkiye, İran ve Irak olarak yaptığımız görüşmeler ve attığımız adımlarla şu anda olumlu bir noktaya geldiğimize inanıyorum” dedi.


“Irak’ın Toprak Bütünlüğünden Yanayız”

Heyetler arası görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın ile diğer yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile yaptıkları görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyerek, temaslarına ve Irak’ta yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“IKBY’NİN GAYRİMEŞRU REFERANDUMU İLE İLGİLİ TAVRIMIZ DEĞİŞMEDİ”

Yaptıkları görüşmelerde; siyasi, askerî, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda iki ülke arasında atılabilecek adımları değerlendirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin almış olduğu gayrimeşru referandum kararına ilişkin tavrının değişmediğini söyledi.

Başından itibaren Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını ve bundan sonra da bunu aynı şekilde ifade edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapmış olduğumuz bazı uyarılara rağmen herhangi bir olumlu gelişme olmayınca da bazı yaptırım kararlarını almak durumunda kaldık. Türkiye, İran ve Irak olarak yapmış olduğumuz görüşmelerle, attığımız adımlarla şu anda olumlu bir noktaya geliyoruz, geldiğimize inanıyorum” diye konuştu.

“BÖLGENİN HUZURU İÇİN ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Türkiye ile Irak arasındaki ikili ticaret hacminin yaklaşık 9 milyar dolar olduğunu hatırlatan ve bunun daha iyi noktalara taşınmasını temenni ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zira her yönüyle bizim komşuluklarımız, kardeşlik bağlarımız çok çok ileri. Aynı medeniyet değerlerini taşıyan iki ülkeyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ın yakın dönemde çok büyük darbeler aldığını; Musul, Kerkük, Telafer ve Anbar’ın durumunun ortada olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani neredeyse Bağdat’a kadar DEAŞ terör örgütü buraları yıkarak gitti. Merkezî Yönetim kararlı attığı son adımlarla DEAŞ denilen bu terör örgütünden neredeyse ülkenin bütününü -yüzde 15-20 civarında, bunun haricinde- temizlemiş vaziyette. İnanıyorum ki, bu kalan DEAŞ terör örgütü de temizlenecektir. Tabi bu durumu fırsat bilen PKK terör örgütünün de aynı şekilde Irak’ta bir yapılanmasının olduğunu biliyoruz. Kandil ve Sincar gibi bu bölgelerde PKK’nın bir varlığı söz konusu. Ve bütün buralarda da bizler her türlü dayanışma içerisinde ortak mücadeleyi sürdürmeye Türkiye olarak varız. Temennim odur ki, Irak’taki bütün bu yıkımların olduğu bölgede küllerinden yeniden buralar ayağa kalksın. Bizler de ellerimizden gelen desteği inşallah vereceğiz. Bölgenin barışı, huzuru için de atılması gereken adımları inşallah atacağız.”

Petrol boru hattının da çalıştırılması noktasında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, kara yolu üzerindeki sınır kapılarıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her şeyin bir mutabakat içerisinde yürüyeceğini, Irak Merkezî Yönetim endeksli olarak bu adımların atılacağını sözlerine ekledi.

IRAK BAŞBAKANI İBADİ: “GÖREVİMİZ, IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAMAK”

Irak Başbakanı İbadi de istikrarsızlıktan yoksun, sıkıntıların yaşandığı bir coğrafyanın parçası olduklarını; ancak bu sıkıntıların aşılması için gerekli zaman geldiğini düşündüklerini söyledi. Görevlerinin Irak’ın toprak bütünlüğünü sağlamak ve sadece Irak’ı değil bütün bölgeyi tehdit eden terör örgütlerine karşı mücadele etmek olduğunu vurgulayan Irak Başbakanı İbadi, Irak ile Türkiye arasında sadece hükûmetler ve yönetimler düzeyinde değil, halklar arasındaki köklü ve tarihî bağların tekrardan yeşermesi ve güçlenmesi için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

İbadi, daha sonra Başbakan Binali Yıldırım ile Başbakanlık konutundaki görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Başbakan İbadi, "Buraya Türkiye ile ilişkilerimizi en üst düzeye ulaştırmak için gelmiş bulunmaktayız. Beraberimde bakanlardan oluşan bir heyetle birlikte Türkiye’ye geldik. Bizler Türkiye ile ilişkileri gerçekten önemsiyoruz." diye konuştu.

İbadi, "Geliştirmeyi arzuladığımız alanlar ekonomi, ticaret, petrol, su, kültürün yanı sıra siyasi alanda da iş birliğimizin gelişmesini önemsemekteyiz." dedi.

Irak’ın parçalanmasına yönelik tehditlerin bertaraf edilmesinde uluslararası toplum, Irak merkezi hükümeti ve Irak’ın komşularının tutumlarının önemli olduğunu vurgulayan İbadi, "Şüphesiz Türkiye ve diğer ülkelerin desteğiyle birlikte Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması, anayasal ve hukukun üstünlüğünün sağlanmış olması, en önemlisi de parçalanmasının önlenmesi hayata geçirilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

İbadi, sözünü ettiği alanlarda iş birliği ve koordinasyon halinde olmayı ve karşılıklı ziyaretleri yoğun şekilde sürdürmek istediklerini belirtti.

Başbakan İbadi, "Bizler her iki ülkenin de çıkarları temelinde bir ülkenin çıkarının diğerinin önüne geçmeyecek şekilde iç işlerine de müdahale etmeksizin, kalkınma, gelişmeye odaklanarak ve gençlerimizi de bu sürece dahil ederek, bölgemizdeki güvenlik ve istikrarın daha iyi düzeylere gelmesi için çalışmalıyız." diye konuştu.

Iraklıların ülkelerini parçalamak isteyen teröre karşı birlik içinde durmayı seçtiğini dile getiren İbadi, şunları kaydetti:

"Bu duruşla beraber bu başarıyı sağlamış oldular ve bu şekilde de devam ediyorlar. İnşallah artık çok sınırlı düzeyde kalan Enbar’ın batısındaki bölgenin de terörden kurtulmasıyla birlikte ve federal yönetimin yetkilerinin tüm Irak topraklarını kapsamasıyla birlikte Irak’ta istikrar ve gelişmeye yönelik yeni bir aşamanın başlangıcını da yaşamış olacağız."

İbadi konuşmasında ayrıca "Irak komşu ülkeleriyle birlikte imar ve kalkınma alanında istenilenleri gerçekleştirerek çok güçlü bir mesaj da vermiş olacak. Bu mesaj da terörle bu bölgeyi yıkmak, parçalamak isteyenler bunu gerçekleştiremediler ve gerçekleştiremeyecekler."ifadelerini kullandı.


Irak Başbakanı İbadi, Türkiye’ye geldi : Google'da Ara
Irak Başbakanı İbadi, Türkiye’ye geldi


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  İZMİRDEN KAHRAMAN PÖH’LER DUALARLA UĞRLANDI


         İzmir’den PÖH timi, ’Zeytin Dalı Harekatı’ için uğurlandı  TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Afrin’deki terör örgütlerine

  ÇETEYE RAĞMEN EN AZ


         Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Geçirdiği rahatsızlık sonrasında kendisine dest

 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Cuma Çok Bulutlu Çok Bulutlu 18°C 8°C

Cumartesi Kuvvetli Sağanak Kuvvetli Sağanak 18°C 9°C

Pazar Çok Bulutlu Çok Bulutlu 17°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMELİ
% 51 √ Toplam : 58 - PARLAMENTER SİSTEM
% 29 √ Toplam : 33 - BAŞKANLIK SİSTEMİ
% 2 √ Toplam : 2 - YARI BAŞKANLIK SİS.
% 19 √ Toplam : 21 - KARARSIZIM
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim