Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AZİZ SANCARDAN GENÇLERE NASİHAT
Erdoğan: Türkiye’de Kürt sorunu yok çözdük
KORONADA VAKA VE ÖLÜM SAYISI DÜŞMÜYOR
AYM Özgür Gündem’in kapatılmasını anayasaya aykırı
Babacan: Cumhur İttifakı’nda yer almayacağımız kesin


İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 16-10-2020 / 22-12

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, 18 Ekim’de 13 yıl sonra ülkenin silah ticaretine uygulanan ambargo kaldırılacağı için ülkesinin silah alıp satabileceğini söyledi.

Önümüzdeki hafta halkımızı on yıllık acımasız silah ambargosunun sona ereceğine dair kutluyor ve müjdeleyeceğiz. İran cumhurbaşkanının resmi internet sitesine göre 14 Ekim’de düzenlenen kabine toplantısında Ruhani, "Amerika ile bu konuda dört yıl savaştık" dedi . 18 Ekim’de ambargo kaldırılacak. Halkın tahammülü nedeniyle ambargo kaldırılacak. "

Başkan, "Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA) yaptıklarını söyleyenler, bu onlardan biri. 18 Ekim Pazar gününden itibaren silah alıp satabiliriz ve bu, tarafından alınan önlemlerden biriydi. İhtiyat ve Umut Hükümeti ”.

2007 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından uygulanan uluslararası silah ambargosu, İran’ın askeri yeteneklerini önemli ölçüde zayıflattı. Ancak, nükleer anlaşmayı onaylayan 2015 BM Güvenlik Konseyi kararı 2231, 18 Ekim 2020’de İran’a silah ambargosunu kaldıran bir hüküm içeriyor.

JCPOA olarak da bilinen ve BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Rusya, Fransa ve Çin’in yanı sıra Almanya (P5 + 1) tarafından imzalanan dönüm noktası niteliğindeki nükleer anlaşma, İran’ın dondurulmuş olan paranın iadesi ve nükleerle ilgili yaptırımların kaldırılması karşılığında belirli bir süre için silah kalitesinde nükleer yakıt üretme kapasitesi.

Washington’un Mayıs 2018’de tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesinin ardından Trump yönetimi, ambargo uzatmasını güvence altına alamazsa İran’a yönelik sözde snapback BM yaptırımlarını tetiklemekle tehdit etti.

Bir Ermeni Telegram kanalına göre, İran’a yönelik silah ambargosunun kaldırılması, 27 Eylül’den bu yana Azerbaycan ile yaşanan yoğun çatışmalarda Erivan’ın da çıkarlarını karşılayacak.

“İran’a yönelik silah ambargosu Pazar günü sona eriyor ve ülke serbestçe silah satacak ve alacak. Belki de Ermenistan yakında İran’ın insansız hava araçlarını ve diğer silahlarını alacak. Üstelik İran, Ermenistan’a silah tedarikinde ve üçüncü ülkelerden silah tedarikinde resmi olarak bir geçiş ülkesi olarak hareket edebilecek ”dedi. Armenian Stories kanalı 14 Ekim’de.

Ekim ayı başlarında, İran nüfusunun önemli bir yüzdesini oluşturan çok sayıda Azerbaycanlı, Azerbaycan’a destek göstermek ve Rusya’nın Ermenistan ile sınırının kapatılmasını talep etmek için İran’ın kuzey illerinde sokaklara çıktı. askeri teçhizatın sınırları üzerinden Erivan’a taşınması.

Bazı haberler ve sosyal medya raporları, İran’ın askeri teçhizat ve silahların İran’ın Norduz sınır noktasından Ermenistan’a taşınmasını kolaylaştırmak için hava sahasını ve topraklarını açtığını ve işgal altındaki Dağlık’taki Ermenistan güçlerine yakıt sağladığını iddia ediyor. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi.

Ermenistan ile Azerbaycan güçleri arasında çatışmalar, işgal altındaki Azerbaycan topraklarına konuşlandırılan Ermenistan güçlerinin Azerbaycan’ın askeri mevzilerini ve sivil yerleşimlerini bombalamaya başlamasıyla 27 Eylül’de patlak verdi. Şu anda Azerbaycan topraklarında askeri operasyonlar yürütülüyor ve bu da Ermenistan ve Azerbaycan güçleri arasında 1994 yılında ulaşılan ateşkesten bu yana en yoğun çatışmaya işaret ediyor.

Ermenistan ve Azerbaycan, Azerbaycan’ın uluslararası alanda tanınan toprakları olan ancak Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesinde onlarca yıldır devam eden bir ihtilafın içine kilitlenmiş durumdalar. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ermenistan, Azerbaycan’a karşı 1994’te bir ateşkes anlaşmasına varılıncaya kadar süren bir askeri harekat başlattı. Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesi ve çevre yedi bölgesi dahil Azerbaycan’ın uluslararası alanda tanınan topraklarının yüzde 20’sini işgal etti. Bir milyon etnik Azeri bu bölgelerden zorla yerlerinden edildi ve 30.000 kişi öldürüldü.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi , işgal güçlerinin Azerbaycan topraklarından derhal çekilmesi ve ülke içinde yerinden edilmiş Azerilerin atalarının topraklarına geri dönmesini talep eden dört karar kabul etmesine rağmen , Ermenistan yasal olarak bağlayıcı dört belgeye de uymadı.

CASPİAN


İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR : Google'da Ara
İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  MİÇOTAKİS: ERDOĞAN’LA HEMFİKİRİZ


         Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, olası bir göç dalgasına karşı Türkiye’nin önemli bir ortak olduğunu belirterek yeni bir mü

  LİBYA-MISIR ARASINDAKİ YENİ ANLAŞMALAR İMZALANDI


         Kahire’yi ziyaret eden Libyalı bakanlardan oluşan bir heyet, Mısır tarafıyla ortak işbirliği yollarını ele alma ve Libya’da altyapı projelerinin uygulanmasının yanı

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim