Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
THK Çağırsınlar, motor çalıştıralım
AK PARTİLİ BELEDİYEDEN SAVURGANLIK ÖRNEĞİ
TSK’DA 127 KOMUTAN ATAMASI YAPILDI
YANGINLAR SÜRÜYOR HALA UÇAKLAR YATIYOR
DİYANET FETVALARINDA ATATÜRKÜ HATIRLADI


İSTANBUL BAROSU SEÇİME GİDİYOR - SİVİL TOPLUM - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
İSTANBUL BAROSU SEÇİME GİDİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 01-10-2018 / 22-41

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
İSTANBUL BAROSU SEÇİME GİDİYOR

40 bin 578 kayıtlı üyesiyle dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu’nda seçim yarışı başladı. Ekim ayı içerisinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak Genel Kurul’da başkanlık için (13-14 Ekim 2018 saat 10.00, çoğunluk sağlanamazsa 20-21 Ekim 2018 saat 10.00) şu ana kadar 8 isim adaylığını açıklandı.

Hem üye sayısıyla hem de konumu itibariyle İstanbul Barosu burada büyük bir öneme sahip.

BAŞKAN MEHMET DURAKOĞLU YENİDEN ADAY

Baroyu uzun yıllardır yöneten “Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu” başkan adayı şu anki başkan Av. Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu’nu “Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerini savunmanın kalesi” olarak nitelendiriyor, Cumhuriyet değerleri ve Atatürk konusunda duyarlı bir ekip olduklarını belirtiyor ve ekliyor: “Bu sadece ifadede değil, gereğini yerinde getirmede de önemlidir.”

Baroyu bütün toplumun umudu haline getirdiklerini vurgulayan Durakoğlu, “İstanbul Barosu Türkiye’de en etkin demokratik kitle örgütüdür. Bir meslek örgütü olmasına rağmen, çevre, doğa, kadın kısacası bütün yaşamsal alanlarda duyarlıdır” diyor.

“Avukatlara dokunan ve onların sorunlarını çözmede bir duruşumuz vardır” ifadelerini kullanan Durakoğlu, bu alanda yaptıklarını şöyle sıralıyor: “Yeni baro binası, iki ayrı sosyal tesis, sağlık hizmetleri, adliyeler arası servisler, baronun ekonomik yapısını güçlendirmek bu noktada sayabileceğimiz şeylerdir.”

Baronun pasif olduğu şeklindeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını, seçime yönelik kampanyalar olduğunu söyleyen Mehmet Durakoğlu, “İstanbul Barosu etkindir. Adalet arayışlarında, Cumhuriyet davasında, OHAL döneminde hep etkili olduk” diyor.

Bir baro deneyimi olan, barodan gelen anlayışı temsil ettiklerinin altını çizen Durakoğlu, sözlerini “Sadece baro yöneten değil, birikimleriyle de öne çıkan bir durumdayız. Göreve devam etmek anlayışındayız” şeklinde noktalıyor.

AVUKAT HAREKETİ’NİN ADAYI: BAŞAR YALTI


Av. Dr. Başar Yaltı “Avukat Hareketi”nin başkan adayı. Avukat Hareketi’nin bağımsız, çağdaş, toplumcu bir anlayışla yola çıktığını belirtiyor. Başta “Önce İlke” olmak üzere, sol yelpazede yer alan Çağdaş Avukatlar Grubu ve diğer gruplardan kopan bir grup avukat tarafından başlatılan bir oluşum.

Hareketin adayı Yaltı, sol-sosyal demokrat kimliğiyle tanınıyor. Bir süre İstanbul Barosu Yayın Kurulu üyeliği yapan Yaltı, 2010-2012 döneminde Baro Yönetim Kurulu Üyeliği, 2013-2017 döneminde ise Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yaptı.

Başar Yaltı, “Biz en geniş anlamıyla hukuk devletini savunan, bağımsız, tarafsız ve etkin bir yargı için mücadele verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Halkın içinde olacağız. Koltuğa yapışıp kalmayacağız. Adaletten yana hukukçularız. Bağımsız, özgür, adil, eşitlikçi ve emekten yana bir ülke istiyoruz. Halkçı baro dönemini başlatacağız” diyor.

BARODA DEĞİŞİM VE GELİŞİM HAREKETİ’NİN ADAYI: TALAT CANBOLAT

 

“Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi”nin başkan adayı Av. Prof. Dr. Talat Canbolat. Grubun AKP’ye yakın olduğu biliniyor. Önceki Genel Kurul’larda aday çıkaran “Hukukun Üstünlüğü Platformu” da Canbolat’ı destekliyor.

Talat Canbolat, “her türlü siyasi, ideolojik, dini, mezhepsel, cinsiyet veya başkaca ayrım gözetmeksizin, grup ve grupçuluktan uzak, ehliyeti ve liyakatı esas alan, demokrasiyi, hukuk devletini, evrensel değerleri özümsemiş, Cumhuriyetin kurucu değerlerine bağlı tüm meslektaşlarımızı birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeye çağırdıklarını” belirtiyor.

ORTAK HEDEF PLATFORMU ADAYI: CEM KAYA KARATÜN

 

Baro başkanlığı için adaylığını açıklayan bir diğer isim Av. Cem Kaya Karatün. İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nde (AHM) 7 yılı başkan olmak üzere toplam 10 yılı aşkın görev yapan, “Ortak Hedef Platformu”nun adayı Karatün, Milli Görüşçü bir isim. 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi’nden İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayıydı.

“Avukatlık kimliği yeniden itibar kazanmalı” diyen Karatün, avukatlara GBT kontrolü yapılmasını kabul etmediklerini, adliyelerde otopark, asansör ve güvenlik sorununun çözülmesi gerektiğini belirtiyor. İdeoloji değil mesleki birlikteliğin olmasını savunuyor. Karatün, ayrıca yeni avukatlara tecrübe paylaşımı yapılacak alanlar oluşturmayı, ilk 3 yıl aidat almamayı ve CMK’da fazladan 2 puan verilmesini istiyor.

İSTANBUL MİLLİYETÇİ AVUKATLAR GRUBU ADAYI: KAPTAN YILMAZ

 

“İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu” (İMAG) seçimlere Av. Kaptan Yılmaz’ın başkan adaylığıyla hazırlanıyor… Yılmaz, önceki Genel Kurul’larda da grubun yönetim kurulu adayıydı.

“Gücün değil, hakkın ve hakikatin vekilleriyiz”, “Avukat yoksa adalet yoktur”sloganlarıyla çalışmalarını sürdüren İMAG, sorunlara çözüm odaklı bir stratejiyle yola çıktıklarını belirtiyor. “Kurucu irade savunulacak, 1923 ruhu yaşatılacak”, “Etkin baro ve itibarlı avukat”, “Önce avukat”, “Güçlü baro, adil yargı” grubun seçim çalışmalarında kullandığı diğer sloganlarından.

AVUKAT HAKLARI MERKEZİ’NİN ADAYI: M. GÖKHAN AHİ


“Avukat Hakları Merkezi” başkan adayı olarak Av. M. Gökhan Ahi ile seçim yarışına dahil oldu. Ahi, İstanbul Barosu Bilişim Kurulu Merkezi Başkanlığı görevini iki dönem yürütmüştü.

Mesleğin onurunu ve itibarını yükseltmek için aday olduğunu söyleyen Gökhan Ahi, Baro yönetimine aday olmak için avukatların yaşadığı sıkıntıları gözlemlemek, deneyimlemek, aktif ve fiilen avukatlık yapıyor olmak, yeniliklere, teknolojiye açık olmak, değişime inanıyor olmak, her sabah gözlerini adliyelerde hak savunmak için açıp, her gece o günün hukuk adına neler yapıldığının muhasebesini yapmak gerektiğini ifade ediyor.

Önce İlke, Çağdaş Avukatlar ve diğer gruplardan ayrılanlar tarafından kurulan Avukat Hakları Merkezi 2016’daki seçimlerde de Av. Ömer Kavili’yi başkan adayı göstermişti.

TEK KADIN ADAY: ÇİĞDEM KOÇ

Baro seçimlerinin tek kadın adayı Av. Çiğdem Koç. Bağımsız aday olan Koç, “İstanbul Barosu gibi dünyanın en kalabalık barosunun asıl işlevi öncelikle bu düzene dair tüm ezberleri silip atmak ve yerinde gerçek anlamda bir yargının kurulmasına karargâh olmaktır” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Ben ‘adayım’ dedikten ve bununla ilgili açıklamalar paylaşmaya başladıktan sonra; ‘Evet, biz de böyle düşünüyoruz’ diyenlerin hepsi oy verse, diğer adayların hiç şansı olmaz, onu söyleyeyim. Ama, bu örgütlenme eksikliği, aslında bir yılgınlık, yorgunluk ve umutsuzluktan kaynaklanan atalet hali. Ben, bu atalet halinin ayağa kalkmış ve ‘hey, biz de varız’ diye sesini yükseltmeye çalışan ‘ataletten bıkmış’larından biriyim sadece.”


İSTANBUL BAROSU SEÇİME GİDİYOR : Google'da Ara
İSTANBUL BAROSU SEÇİME GİDİYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  ERGÜN ATALAY ADAY OLMAYACAK


         TÜRK İŞ ve Demiryol İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay bugün sendikanın düzenlediği bayramlaşma programına katıldı. T&U

  ERDEMİR SUÇLAMALARA MEKTUPLA ÇEVAP VERDİ


         Efeler Kent Konseyi’nin mevcut Kent Konseyi başkanı Tuncay Erdemir davet edilmediği 12 Haziran’daki genel kurulunda Efeler Belediye Başkan

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Perşembe Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Cuma Sıcak Sıcak 40°C 23°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C           YORUMLAR
ERDEM TUNÇ

     Bakan Pakdemirli ağzından baklayı kaçırdı. Basın açıklamasında Türk Hava Kurumu Chp ile işbirliği içinde deyiverdi. ...

SELİN SEVER

     Sayın Bakan TSK nın ve THK nın uçaklarını yaşlı diye kiralamadığınızı söylüyorsunuz. Acaba Rus Helikopterlerin 60 ...

HASAN YILMAZ

     MAALESEF BU HASTALIK BİZDE HEPİMİZDE VAR. TOPLUM TEPKİ GÖSTERİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ELEŞTİRİYOR. ETİK DEĞİL DEĞİL ...

EREN EFE

     Sayın Haberci arkadaş Üniversitelerde akraba atamalatını da görün. Eski ADÜ Rektörü Cavit Bircan Karısını atama yaptığında ...

VAHDET TÜRKOĞLU

     Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi ...

KÜRŞAT GÜLER

     Ne Diyeyim eksik bile yazmışsın. Satılanlara ve Rannta kurban edilen doğaya mı yanayım, Türk Halkının vurdumduymazlığınamı? ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 46 √ Toplam : 56 - Başarı Buluyorum.
% 15 √ Toplam : 18 - Başarısız Buluyorum.
% 5 √ Toplam : 6 - Revizyon Gerekir
% 35 √ Toplam : 42 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim