Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SOYLU: CİDDİ GÖÇ TEHDİDİ İLE KARŞIKARŞIYAYIZ
İMAMOĞLU TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN ÜÇRETİNİ AÇIKLADI
Özbekistan Sandığa Gitti
Akşener: Biz hazırız, şimdi onlar düşünsün
11. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Gerçekleşti


İYİ PARTİLİ ÇIRAY:PARAYI VEREN VATANDAŞLIĞI ALIYOR - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
İYİ PARTİLİ ÇIRAY:PARAYI VEREN VATANDAŞLIĞI ALIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 09-09-2021 / 12-03

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
İYİ PARTİLİ ÇIRAY:PARAYI VEREN VATANDAŞLIĞI ALIYOR

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Afgan göçmenlerle ilgili çarpıcı iddiaları Meclis gündemine taşıdı. 3 bin Afgan’a ABD’nin ödediği para karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verildiğini öne süren Çıray, iddiaların doğruluğunu soru önergesiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, artarak devam eden Afgan göçüyle ilgili iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

YANLIŞ POLİTİKALARIN DOĞAL BİR SONUCU

Son 10 yılda kaç sığınmacıya vatandaşlık verildi, parasını kimler ödedi?” diye soran Çıray, ayrıca ülkemize kontrolsüz bir biçimde giriş yapan 3 bin Afgan sığınmacının bedeli Amerika Birleşik Devletleri tarafından ödenen bir meblağ karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı aldıkları iddiasına da yanıt verilmesini istedi.

 

Çıray’ın açıklamalarına, “Bu bizi vatanımızda geçici koruma altında sığınmacı statüsünde beş milyon Suriyeliyi misafir etmek durumunda bırakan ve milletimize ağır maddi-manevi bedeller ödetmekle kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milletinin bekasını tehdit eden çok yanlış ve tehlikeli politikaların doğrudan ve doğal bir sonucudur” diye başladı.

2019 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın 110 bin Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verildiğini ve ilerleyen zamanda diğer sığınmacıların tamamına da vatandaşlık verilmesi ile ilgili süreçlerin başlayacağı açıklamasını hatırlatan Çıray, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının adeta yok pahasına satışa çıkarıldığı konusunda bir iddiayı gündeme getirdi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray,

“EĞER DOĞRUYSA TAM BİR SKANDAL…”

Çıray iddia ile ilgili şunları kaydetti:

* Türkiye’de mevcut uygulamada yabancıların özellikle konut satışı yoluyla 250 bin dolara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmeleri gibi tam bu ucube iktidar zihniyetine yakışan ucube bir uygulama söz konusuydu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının 250 bin dolar gibi son derece az ve devletimizi küçük düşüren bir meblağ karşılığında satışa çıkarılması zaten yeterince utanç verici ve alçaltıcıyken, şimdi bu meblağa ‘TAKSİTLE’ ödeme kolaylığı sağlandığı iddia edilmektedir.

Eğer bu iddialar doğruysa tam bir skandaldır. Zaten utanç verici ve alçaltıcı bir uygulamanın tam bir zillete dönüştürülmesidir.

Netice ‘itibardan tasarruf edilmez’ diyerek ekonomimizi israf ve yolsuzluk kıskacında batıranların, Devletimizin ve Milletimizin dış dünya karşısında itibarını yerle bir edecek niteliktedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin onurunu ayaklar altına almaktır. Bu iddiaların doğru olup olmadığı Türk Milletine derhal açıklanmalıdır.”

 

AMERİKA BEDELİ KARŞILIĞINDA ÜÇ BİN AFGAN’IN TC VATANDAŞI OLMASINI İSTEDİ Mİ?

Çıray, “AKP iktidarının, açık kapı politikaları ve diğer yanlış dış politikaları sonucu kaçak yollarla giriş yapan milyonlarca kontrolsüz sığınmacının Türk Milletinin birliğini, bütünlüğünü, kültürünü, ekonomisini ve güvenliğini tehdit edecek unsurları da beraberinde getirdiğini” belirterek başka bir skandal iddiayı da kamuoyunun gündemine taşıdı.

Çıray, “Ülkemize kontrolsüz bir biçimde giriş yapan 3 bin Afganistanlı sığınmacının bedeli Amerika Birleşik Devletleri tarafından ödenen bir meblağ karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı aldıkları iddia edilmektedir” dedi.

“Artık köşeye sıkışmış ve çaresiz olan iktidarın siyasi ömrünü uzatmak amacıyla giriştiği, politika bile denemeyecek uygulamaları, Türk Milletine yapılmış büyük bir kötülüktür” diyen Çıray, sözlerine şöyle devam etti:

* Biden ile kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıklarda el sıkışılan konulardan birisi de ABD’nin finansörlüğünde 3 bin Afganistanlıya Türk vatandaşlığı verilmesi miydi?

* Başta Almanya olmak üzere hiçbir biçimde ve ölçüde sığınmacı istemeyen Avrupa Birliği’nin sözde maddi desteklerle Türkiye’yi bir tampon bölge haline getirme arzularına ses çıkaramayan AKP iktidarı, eğer şimdi bir de kendi yüzüne karşı soykırımcısınız diyen ABD’nin ödediği vatandaşlık bedeliyle 3 bin Afganistanlıya gerçekten Türk vatandaşlığı vermişse bu tam bir mutlak çöküş ve batış halidir.

* İktidardaki zihniyetin, kendi iktidarının bekasını Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yücelten bütün değerlerin bekasının üzerinde gördüğünün apaçık ispatı olduğu gibi alçalma ve zillette sınır tanımayan bir anlayışın dipsiz bir dibe serbest düşüşüdür.

PARAYI VEREN VATANDAŞLIĞI ALIYOR

Çıray, “Dünyanın gelişmiş ve medeni ülkelerinde parayla vatandaşlık alabilmenin ciddi bir biçimde uygulanan pek çok kriteri bulunurken, Türkiye’de bu denli kolaylaştırılmış şekilde ve taksitle vatandaşlık verilmesi, ülkemizi dış dünyaya karşı küçük düşüren ve savunmasız bırakan bir beka sorunu yaratacaktır.” diyerek açıklamasını şöyle tamamladı:

* İngiltere’de, AB ülkelerinde, ABD’de vatandaşlık alabilmek için çok yüksek miktarlarda yatırımlar yapmanın yanı sıra, o ülkelerde 5-10 yıl boyunca yaşamak, o ülkenin diline hakim olduğunun resmi kanıtı, temiz bir adli sicil kaydı, ülkenin hukuki ve toplumsal düzeni hakkında temel bilgilere sahip olmak ve bunları bir sınavla kanıtlamak, geçimini sosyal yardım veya işsizlik yardımı olmaksızın temin edebilmek, gelir beyanı gibi pek çok kriter bulunmaktadır.

* Türkiye’de Türk Vatandaşlığı Kanunu ve diğer vatandaşlık entegrasyon kriterleri hiçe mi sayılıyor? Parayı veren vatandaşlığı alıyor mu? Her fırsatta yerli ve millilik nutukları atan ve muhalif olan herkesi vatan haini ilan eden Cumhur ittifakının bu boş hamasetlerinin ve ülkemizi içine soktuğu cenderenin hesabını millet ilk sandıkta soracaktır.

* Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı ilk seçimde gittiğinde yeniden güçlü, anayasal bir hukuk devletini inşa ederek, Türk Milletini hak ettiği refaha, kardeşliğe ve huzura taşıyacağız

Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

SON 10 YILDA KAÇ SIĞINMACIYA PARAYLA VATANDAŞLIK VERİLDİ VE BU PARAYI KİMLER ÖDEDİ?

1- Türk Vatandaşlığı almak için belirlenen 250 bin dolarlık bedele taksitle ödeme imkanı sağlandığı doğru mudur? Eğer doğruysa bu uygulama, Türkiye vatandaşlığının adeta on iki taksitle alınan beyaz eşya statüsüne indirgenerek, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin onurunu ayaklar altına almak değil midir?

2- 3 bin Afganistanlıya parayla vatandaşlık verildiği ve söz konusu vatandaşlık bedellerinin ABD tarafından ödendiği doğru mudur? ABD’nin parasını ödeyerek TC vatandaşı yaptığı başka yabancılar da var mıdır? Varsa toplamda kaç kişidir?

3- Taksitle ödeyerek 250 bin dolara vatandaşlık alma konusunda belirlenen Türkçe bilmek, milli güvenlik ve kamusal düzene karşı tehdit oluşturmamak, gelir ve meslek beyanı, en az 5 yıllık ikamet gibi kriterler uygulanmakta mıdır? Eğer uygulanıyorsa 3 bin Afganistanlının bu kriterleri taşıdıklarına dair verileri kamuoyu ile paylaşmayı düşünmüyor musunuz?

4- Son 10 yılda ülkemizde toplamda kaç sığınmacıya parayla vatandaşlık verilmiştir? Bu sığınmacılardan toplamda ne kadar para alınmıştır ve bu parayı kim ya da hangi ülkeler ödemiştir?

AHM


İYİ PARTİLİ ÇIRAY:PARAYI VEREN VATANDAŞLIĞI ALIYOR : Google'da Ara
İYİ PARTİLİ ÇIRAY:PARAYI VEREN VATANDAŞLIĞI ALIYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  SOYLU: CİDDİ GÖÇ TEHDİDİ İLE


         İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, günde 2 bin kişinin geldiğini belirterek Türkiye’nin çok ciddi bir göç tehdidiyle karş

  SOYLUDAN 10 BÜYÜKELÇİ AÇIKLAMASI


         İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tunceli’deki Ahpanos Vadisi’nde 5 yıl önce 570 teröristin olduğunu, bu sayının 19’a indiğini

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim