Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
HIZLI VAKA ARTIŞI DEVAM EDİYOR
Manavgat’ta Büyük felaket!
ASİLTÜRKTEN PARTİSİNE SİTEM
Çatışmada 3 Ermeni asker öldürüldü.
AKŞENER’DEN AB’YE SERT YANIT


KADINLAR KADIN DAYANIŞMA GÜNÜ İÇİN ALANA ÇIKTILAR - - Ajans 09/ Aydın Haber
 
KADINLAR KADIN DAYANIŞMA GÜNÜ İÇİN ALANA ÇIKTILAR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 25-11-2020 / 22-16

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
KADINLAR KADIN DAYANIŞMA GÜNÜ İÇİN ALANA ÇIKTILAR

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde rakamlar; kadınların maruz kaldığı şiddet, eşitsizlik ve hakimiyet tablosunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı rapora göre; son 10 ayda 363 kadın şiddete maruz kalarak hayatını kaybetti.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde, 81 ilde eş zamanlı toplantı düzenlendi. Aydın’daki ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme’ toplantısı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonunda gerçekleşti. Vali Vekili Dr. Ömer Faruk Günay başkanlığında toplantıya ilgili kamu kurum yetkilileri katıldı. Toplantıda Aydın’da kadına yönelik şiddetle ilgi gerçekleştirilen koruyucu ve önleyici olarak yapılan çalışmalar görüşüldü.

 

Şule Çet’in ölüm yıl dönümünde Adana’dan bir kadına şiddet vakası:  Şeyma’nın isyanı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ekim 2018 Raporu:

Ekim ayında erkekler tarafından 34 kadın öldürüldü; çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etmektedir. Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır.

Kadın cinayeti haberleri şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansırken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşmaktadır.

İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamlar bunları yapmıyor. Bizler, basına yansıyan ve doğrudan bize gelen başvurular halini derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Ancak çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri açıkladığımız ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla

 

Aydın’da KADES ihbar sayısı 841

Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) yalnızca kadınların kullanımına açık olduğunu ifade eden Kamal, kadınların ‘yardım iste butonu’ vasıtasıyla 7/24 kolluk birimlerine ulaşım sağlayabileceklerini ifade etti. Müdür Yardımcısı Kamal, İhtiyaç tespiti halinde mağdurların Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlerden hizmet alabileceklerini kaydederek, KADES Türkiye genelinde 545 bin 579 kez indirilmiş olup toplam ihbar sayısı 45 bin 920’dir. İhbar sayısı ilimizde ise 841’dir. Bakanlığımız, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 8 Mart 2015 yılında elektronik kelepçe ile ilgili protokol imzalandı. İlimizin de 2019 yılında dahil edildiği pilot uygulama kapsamında, Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nda bulunan elektronik izleme sistemi altyapısı uygulanmaktadır. İlimizde 5 yüksek riskli vaka hakkında elektronik kelepçe kararı alınmış olup, 3’ü aktif olarak izlenmekte olup, 2 kararın failinin yakalanamamış olmasından dolayı uygulanamamaktadır. Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında 2007 yılından itibaren başlatılan eğitimlerde bugüne kadar ülke genelinde 1 milyon 946 kişiye eğitim ve seminer verildi. Bu kapsamda ilimiz genelinde de çeşitli eğitimler verilmiş ve verilmeye de devam edilmektedir” diye konuşarak kadına şiddetle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri çerçevesinde kadınlar İstanbul Kadıköy’de biraraya geldi. 

Kadıköy’de farklı noktalarda toplanan kadınlar, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları ve öldürülen kadınların fotoğraflarıyla farklı yollardan İskele Meydanı’na doğru yürüyüş başlattı.

“Şiddet pandemiyle arttı”

“Erkek devlet şiddeti ve saldırıları pandemiyle birlikte katlanarak arttı. Kadınları şiddet ve cinayet riskiyle en çok baş başa kaldıkları evlere, hiçbir devlet koruması olmadan, hiçbir acil önlem-eylem planı hazırlamadan kapatmaya çalıştılar.

“Evden çalışma uygulamasıyla ve okulların açılmamasıyla birlikte hem ücretli işi hem ev işlerini hem de çocuk bakımını üstlenen, 7/24 çalışmaya hazır makineler olmamızı beklediler. Bizleri üniversiteleri kapatarak bilimsel eğitim hakkımızdan ve kamusal alanda eşit, özgür şekilde var olma imkanlarımızdan alıkoymaya çalıştılar.

“Gerici diyanet fetvalarıyla şiddeti, homofobiyi ve transfobiyi meşrulaştırmaya çalıştılar. Kamusal alanda erkekler, bekçiler ve polislerle üzerimizde ahlakçı denetim aygıtları kurmaya çalıştılar. Önümüze ısrarla sürdükleri yasa tasarılarıyla çocuk istismarını meşrulaştırmaya ve failleri aklamaya çalıştılar.

“Mega projelerle yaşam alanlarımızı yıkıma açarak, kamusal alanla ilişkimizi zayıflatmaya ve yoksulluğa itmeye çalıştılar.

“Kayyumlarla kadın kurumlarını ve merkezlerini kapatarak, eş başkanlığı hedef alarak onlarca yıllık mücadeleyle kazandıklarımızı gasp etmeye çalıştılar.

“Daimi savaş politikalarıyla erkek şiddetini pekiştirerek, üniformalı faillere yargılanmama güvencesi vererek, ceza uygulamayarak bizleri erkek-devlet şiddetine mahkum etmeye çalıştılar.


KADINLAR KADIN DAYANIŞMA GÜNÜ İÇİN ALANA ÇIKTILAR : Google'da Ara
KADINLAR KADIN DAYANIŞMA GÜNÜ İÇİN ALANA ÇIKTILAR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
       

 


         

 


         

             ....

Yorum : 0

 

             ....

Yorum : 0

 

             ....

Yorum : 0

 

             ....

Yorum : 0

 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...

NEVZAT YAŞAR

     Bu iyi parti içindeki çakallar aynı selçukludaki batinilere benzetiyorum bunlarda ne kişilik var nede onur. ...

CEREN KUTLUAY

     İYİ Parti Türkiyenin yükselen değeri. Aydındada en hızla büyüyen parti. Üye kaydı yükselen tek parti. Tüm ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 74 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 72 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim