Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
11. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Gerçekleşti
EPGİS:BENZİN 11 LİRAYA ÇIKABİLİR
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil


KARAMOLLAOĞLUNDAN HİTLER VE MUSSOLİNİ BENZETMESİ - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
KARAMOLLAOĞLUNDAN HİTLER VE MUSSOLİNİ BENZETMESİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-02-2021 / 22-48

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
KARAMOLLAOĞLUNDAN HİTLER VE MUSSOLİNİ BENZETMESİ

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, iktidarın aralarında uzay projesinin de olduğu bazı projelerin gerçeklikten uzak ve propaganda amaçlı olduğunu belirterek Hitler ve Mussolini benzetmesi yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’ın sorularını yanıtladı.

Saadet Partisi ile AKP arasındaki ittifak olup olmama ihtimaline ilişkin, "Başkanlık sistemini terk ediyoruz" demeden bir işe girilmez. Benim burada üzerinde durduğum noktalar çok net. Zor da olsa biz kendi temel prensiplerimizden taviz vermeye yanaşmayız belli imkanlar tanınsa bile. İttifak meselesini detaylandırmak istediğimiz havayı doğurmaz" dedi. 

Karamollaoğlu’nun satırbaşları şöyle oldu: 

Uzay yolculuğu

Karamollaoğlu, 2023’te Türkiye’nin uzaya insan gönderme projesi hakkındaki soru üzerine, “Üzülüyorum. Sadece ABD ve Rusya’nın Uzay’a insan gönderme imkanı var. Uzaya gitmek o kadar zor bir şey değil, paraya bağlı. "Ben uzaya çıkacağım, ben güçlüyüm" diyecekseniz, o iş iki senede olmaz. İktidar güvenirliliğini kaybetti. Hiçbir vaadi yerine getiremedi. Hala kendi aracımızı tamamen yapacak noktaya gelemedik. Milyonlarca lira para ödedik biz buna. Daha kendi arabasının motorunu yapmaktan bile aciz iktidar nasıl uzaya gidecek?” dedi.

Karmollaoğlu, “Uzaya gidecek kişinin vücudunun bile uzay ortamına alışması için iki seneden fazla süre lazım. Bu iş yaklaşık 100 milyar dolara mal olur. İktidar kendisi mahçup olur. O zaman gelince zaten bu laf unutulur” dedi. 

"Seçim yatırımı olarak görüyorum"

Uzay programı açıklamasını seçim yatırımı olarak gördüğünü söyleyen SP lideri,  “Ben işsizsem, geçinemiyorsam, "Önce benim ihtiyacımı karşıla, imkan sağla" derim. Bu bir politika. Tayyip bey anlaşılan, etraflı görüşen, kamuoyu nasıl etkilenir diye düşünen bir ekiple çalışıyor. Ciddiyeti önemli değil ama öyle fikirler ortaya atacaksınız ki kavga çıkacak” dedi.

"Geçmişteki bütün diktatörler böyleydi"

Karamollaoğlu, büyük hedefler açıklayan iktidarın söylemini Hitler ve Mussolini’ye benzeterek, “Anayasayı değiştirme gücü elinde olmayan iktidar ben anayasayı değiştirmek istiyorum diyor. Adalet reformu diyecekler, adaleti çiğneyenler serbest bırakılacaklar. Toplum bir defa güvenini kaybetti mi bir daha toparlanmaz. Hitler de, Mussolini de öyleydi. Geçmişteki bütün diktatörler böyleydi. Ben bu dönem için söylüyorum” şeklinde konuştu.

"Yolsuzluk neredeyse kural haline geldi"

Temel Karamollaoğlu, “Bir ülkede huzurun ve barışın tesisi önce ülkeyi yönetenlerin kendisi gibi düşünmeyenlerle kavga etmeden görüşme yaratmalarına bağlıdır. Söze başlarken, "Hainler" diyenlere ne konuşacaksınız. Arkasından liyakat, arkasından diyalog ve adalet gelir. Ondan sonra da size emanet edilen kamuoyuna ihanet etmemek gelir. Yolsuzluk neredeyse kural haline geldi” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör ataması

Karamollaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör ataması ve protestolar hakkında ise, “Rektörün acele bir terfi ile bir noktaya gelip, "Biz daha büyük işler yapacağız" demesi benim garibime gitti. Üniversitelerde iktidara karşı tepki oluştuğunda bazı çevreler bunu fırsat bilip onu anarşik bir ortama sürükleme çabasına girebilirler. Buna izin verilmemesi icap eder. Bu demek değildir ki orada tepki gösteren öğrencilerin tümü suçludur. Yıkmaya, yakmaya, tecavüze yeltenmediği sürece insanlar fikirlerini rahatlıkla söyleyebilirler. Sayın Cumhurbaşkanı’nın buna benzer ifadeleri 10 sene öncesinde var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bütün devlet kadrolarına, üniversitelere maalesef başka mevkilere sadece partiye bakarak atama yapılmasını doğru bulmuyorum. Siz kendinize yakınlığına göre tayin yaparsanız bu iş çözülmez. Melih Bulu’nun çekilmesi ile çözüleceğine ben inanmıyorum. Cumhurbaşkanına karşı bir tavır da olacağı için cesaret edilmez buna” dedi.

AK Parti’nin her şehirde üniversite kurmasının bir nedeninin bu sayede her şehirde inşaat ve istihdam alanı yaratmak ve şehirde bir ticari hareket yaratmak olduğunu öne süren Karamollaoğlu, “Üniversitelerde bir kadro hareketi başlatıldı. Bu kadro hareketi ile ilim adamları AK Parti’nin politikalarına destek veriyor manaları oluşturulacak” dedi.

“O zaman birkaç tane Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi açalım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize’de yaptığı “Üniversitemizin önce ülkemizde ilk 10’a ardından dünyada ilk 500’e girmesini bekliyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ismini taşıyan bir üniversiteye yakışan da budur” şeklindeki sözlerine yanıt verne Karamollaoğlu, “Recep Tayyip Erdoğan ismini taşımayan üniversitelerin ilk 500’e girmesine ihtiyaç yok yani? Birkaç yerlerde daha Recep Tayyip Erdoğan ismini versinler o zaman. Belki bu sayede birkaç üniversitemiz bir yerlere gelir.Partizanca yaklaşırsanız Türkiye ilk 500’e girmez” diye konuştu.

Dindar nesil açıklaması 

AK Parti’nin dindar nesil yetiştirme söylemi hakkında da konuşan Temel Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı "Dindar nesil" yetiştireceğiz diyor. Dindar kesim ne demek? İftira etmez, hakaret etmez. Yolsuzluğa karışmaz, rüşvet olmaz. Toplumda kendi gibi inanmayan, yaşamayan insanlarla iyi diyalog ile yaşamayı tercih eder. Adalete, liyakata önem verir. O söylenen dindarlık insanları dinden soğutuyor” dedi.

Laiklik meselesi 

Yeni anayasada laiklik olmaması yönündeki çağrıların hatırlatması üzerine Karamollaoğlu, “Bazı kavramlar var ki farklı tarif edilebiliyor. Laiklik tabiri de Fransa’dan gelen bir tabir. Laikliği tamamen dinsizlik olarak algılayanlar var. Geçmişte bazı dönemlerde laiklik dinsizlik gibi algılanınca, insanlara müdahale edilince tepki doğmuş. Fikir, düşünce, inanç özgürlüğü ise kimseye baskı yapamazsın” dedi.

Yeni anayasa çağrısı

Yeni anayasa çağrısı konusunda önceliklerinin sistem değişikliği konusunda olduğunu belirten Saadet Partisi Lideri, “Türkiye şu anda meselelerini rahat konuşacak bir ortama kavuşamadı. Bizim arkadaşlarımız bir hazırlık yapıyorlar, birincisi bugünkü başkanlık sisteminin değişmesi. Meclis hem denetleyebilmeli, hem de kanunları rahatlıkla yapabilmeli. Cumhurbaşkanı doğrudan doğruya halk tarafından mı seçilsin yoksa meclis tarafından mı seçilsin bu tartışılıyor. Adil bir seçim sistemi olmalı” şeklinde konuştu.

“Partizanca davranmayan seçim kurullarına ihtiyaç var”

İl Seçim Kurulu başkanlarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçileceği iddiası hakkında da konuşan Karamollaoğlu, “1960 ihtilalinden sonra getirilen bazı kurallar önemliydi. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Ulaştırma Bakanı değişiyordu seçime gitmeden önce. Kim nasıl tayin edecek? Onu da Cumhurbaşkanına vermemek gerek. Türkiye’de seçime güveni arttırmıştı bu. Hatalar, yanlışlıklar olabiliyordu ama azlıkla. Bizim Güneydoğu’da adaylarımız tehdit edildiler. Öldürüldüler, buna nasıl rıza gösterelim biz? Adil olan, partizanca davranmayan seçim kurullarına ihtiyaç var” dedi.

Saadet Partisi, AKP ile ittifaka girecek mi?

İttifaklar sadece seçim döneminde gündeme gelmeli” diyen Temel Karamollaoğlu,  AK Parti ile ittifak söylentiler için de "Başkanlık sistemini terk ediyoruz" demeden bir işe girilmez. Benim burada üzerinde durduğum noktalar çok net. Zor da olsa biz kendi temel prensiplerimizden taviz vermeye yanaşmayız belli imkanlar tanınsa bile. İttifak meselesini detaylandırmak istediğimiz havayı doğurmaz” diye konuştu.

“İttifaklar, en fazla milletvekillini çıkaracak tarzda oluşturulur”

Üçüncü bit ittifak önerileri için “Bu olasılık her zaman var” diyen Temel Karamollaoğlu,  “İttifaklar, en fazla milletvekillini çıkaracak tarzda oluşturulur. İttifak yaptığınız zaman aynı oranda oy olacağınızda kaç milletvekili çıkaracaksınız, yapmazsanız kaç milletvekili çıkaracaksınız buna bakılır. Herkes bunlar üzerinde yorum yapabilir. Bu yorumların bile bizi sağduyu ile meseleye yaklaştırması gerektiğinin kanaatindeyim. Bu zihniyeti oluşturabilirsek bütün meselelerin üzerinde geliriz” dedi.

“Şu anda bir ziyaretten ibarettir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saadet Partisi YİK Üyesi Oğuzhan Asiltürk’e yaptığı ziyareti değerlendiren Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“AK Parti zayıfladığını, oy kaybettiğini görüyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’den daha fazla teveccüh görüyor ama cumhurbaşkanı seçilmesine yetmiyor. İttifak olduğu zaman da Meclis’te çoğunluğu sağlayacak durumda değiller. Destek arıyor. Destek aramak için de geçmişte biz beraber olmuşuz -18 yıldır kapımız çalınmamış olsa bile- bir aşinalığımız var. Oğuzhan beyi de bu şekilde ziyaret etmeyi, acaba bir yakınlık kurabilir miyiz diye bir ihtiyaç olarak görmüşlerdir. Bunu garipsemem ama abartılmasının da doğru olmadığı kanaatindeyim.  Destek almak için gittiği gözüküyor"

Asiltürk’ün görüşmeden önce ve sonra partiyi bilgilendirdiği belirten SP lideri, "Bunun ne anlama geldiği gayet açık destek istiyor sayın Cumhurbaşkanı ama dediğim gibi bu desteğin istenmesi mutlaka sorgulanır. Şu anda bu bir ziyaretten ibaret. Bunu başka anlamlarda konuşmanın zamanı değil” dedi.

Adaylık açıklaması

Karamollaoğlu, kongrede yeniden aday olup olmayacağının sorulması üzerine, “Bir sonraki kongrede aday olup olmayacağım da belli değil. Yetkili organlarımızın, teşkilatlarımızın teveccühü olduğu taktirde sırt çevirmeyiz. Sağlığımız el verdiği müddetçe görevimizi yerine getirmeye çalışırız” yanıtını verdi.

Demirtaş ve Kavala’nın tutukluluğu

Selçuk Özdağ’a yapılann saldırının faillerinin serbest kalmasına çok üzüldüğünü söyleyen ve “Bu adalete bir müdahaledir. Bu toplumda güveni sarsıyor. Bir siyasiye saldırılmış, bu insanları siz serbest bırakıyorsunuz ya” diyen Karamolllaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tutukluluğun devamı hakkındaki soru üzerine de

“Adalet mülkün temelidir. Birilerini cezalandıracaksınız o cezalandırmayı gerektirecek olan hukuki delillerin olması lazım elinizde. Olmayınca adalet zedelenir. İnsanın uzun zaman tutuklu kalması endişe verici bir gelişmedir. Sistemin bozulduğunun da işaretidir. Türkiye’de en büyük problem adaletin siyasallaşması” şeklinde konuştu.


KARAMOLLAOĞLUNDAN HİTLER VE MUSSOLİNİ BENZETMESİ : Google'da Ara
KARAMOLLAOĞLUNDAN HİTLER VE MUSSOLİNİ BENZETMESİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  TÜGVANIN İCRAATLARI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR


         Gazeteci Metin Cihan sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) görev yapan yöneticiler hakkında kendisine gel

  YARGITAY ÜYESİNDEN ACI İTİRAF


         ’Gruplar haremlik selamlık toplantı yapıyor. Atamalara müdahale ediliyor. Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’na vaziyeti aktardık ama sonuç? Hiç

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim