Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
DEVA Partili Metin Gürcan gözaltına alındı
DAVUTOĞLU ERDOĞAN VE BAHÇELİ’ YE YÜKLENDİ
Türkiye ile BAE arasında 10 anlaşma
ALMANYADA KOALİSYON ANLAŞMASINA VARILDI
Akaryakıta zam yolda


Kavala Tutukluluğunun Dördüncü yılında mesaj yayınladı - - Ajans 09/ Aydın Haber
 
KAVALA TUTUKLULUĞUNUN DÖRDÜNCÜ YILINDA MESAJ YAYINLADI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-11-2021 / 20-39

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
Kavala Tutukluluğunun Dördüncü yılında mesaj yayınladı

Hayatımın dört yılını kaybettikten sonra teselli bulabileceğim şey, benden sonra yargı karşısına çıkacak olanların daha adil bir muamele görmeleri ihtimali

Dört yıldır cezaevinde olan iş insanı Osman Kavala, "Eğer AİHM kararlarına uyulmamasının hükümete maliyeti tutukluluğumun sağlayacağı yararlardan daha büyük olursa seçimlerden önce serbest kalabilirim" dedi.

İş insanı Osman Kavala tutukluluğunun dördüncü yılının dolması vesilesiyle Der Spiegel’in sorularını cezaevinden yazılı olarak yanıtladı. Kavala aralarında ABD; Almanya ve Fransa’nın da yer aldığı 10 ülkenin büyükelçilerinin, kendisinin serbest bırakılmasını talep eden bildirisinin "Türkiye’nin iç içişlerine müdahale olmadığını" söyledi. Yargıya asıl müdahalenin AİHM kararlarının Türkiye’de uygulanmaması olduğunu savunan Kavala, siyasi gerekçelerle cezaevinde tutulduğunu ifade etti.

Osman Kavala, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin daha önce de Türkiye’ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulaması ve kendisini serbest bırakması için defalarca çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Avrupa hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu’nun da buna benzer açıklamalar yaptığını ifade eden Kavala, "Türkiye büyükelçilerin açıklamasını Avrupa Konseyi Bakanları Komitesi’nin ihlal davası açabileceğine dair bir uyarı olarak ciddiye alsaydı, bu makul olurdu. Ancak ne yazık ki bu (çağrı) Türk kamuoyuna böyle yansımadı. Yine de büyükelçilerin inisiyatifi faydalı oldu çünkü insan haklarının sadece Türkiye’nin meselesi olmadığı, uluslararası ilişkilerde de bir rol oynadığını gösterdi" dedi.

"AB Türkiye ile diyaloğu sürdürmeli"

Kavala AB’nin Türkiye’ye yaptırımlar uygulamasına ise karşı çıktı. Der Spiegel’in bu konudaki sorusuna, "AB Türkiye ile diyaloğu sürdürmeli ve bunu yaparken de insan hakları ve hukukun üstünlüğünü dile getirmeli. Bu, yaptırımlara başvurmaktan daha iyi" yanıtını verdi.

Kavala, "Erdoğan iktidardayken serbest bırakılacağınıza inanıyor musunuz?" şeklindeki  soruya ise şu yanıtı verdi:

"Önümüzdeki seçimlere dek aşırı gergin siyasi gerilimli bir süreç olacaktır. Yabancı güçlerin hükümeti devirmek istediği yönündeki komplo teorisi bu aşamada bilinçli olarak kullanılacaktır. Bu nedenle salıverilmem seçimlere kadar bir temenni olabilir. Diğer yandan Kasım ayı sonuna dek serbest bırakılmazsam, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ihlal prosedürünü başlatacağını açıkladı. Eğer AİHM kararlarına uyulmamasının hükümete maliyeti tutukluluğumun sağlayacağı yararlardan daha büyük olursa seçimlerden önce serbest kalabilirim."

İş insanı Osman Kavala, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle neden bu kadar ilgilendiği" yönündeki soruya ise, "Cumhurbaşkanının bu olayın ayrıntıları ya da bana yönelik suçlamalarla ilgilendiğini sanmıyorum. İlgilendiği, benim ne kadar hapiste kalacağım. 2013’teki Gezi protestolarının hükümete karşı bir dış komplo olduğu efsanesini sürdürmek istiyor" yanıtını verdi.

Tutukluluğunun dördüncü yılında mesaj yayınladı

İş insanı Osman Kavala tutukluluğunda dört yılın dolması vesilesiyle yazılı bir mesaj da yayınladı. "Osman Kavala’ya Özgürlük" inisiyatifinin açıkladığı mesajda Kavala, Silivri Cezaevi’nde dördüncü yılını tamamladığını ifade ederek şu görüşlere yer verdi:

"Bu süre içinde sadece cezaevinde olduğum için kendi hayatımı yaşama imkanımı kaybetmekle kalmadım, hedef gösterildim ve kamuoyunda hakkımda ’karanlık’ ve ’kötü’ bir insan izlenimi yaratılmaya çalışıldığı için, kendi gerçekliğim de tahrif edildi. Hayatımın dört yılını kaybettikten ve bir ’memleket sorunu’ haline geldikten sonra, teselli bulabileceğim şey, yaşadıklarımın yargıdaki sorunlarla yüzleşilmesine katkıda bulunması ve benden sonra yargı karşısına çıkacak olanların daha adil bir muamele görmeleri ihtimalidir."

10 büyükelçiden Osman Kavala açıklaması

İş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için 10 ülkenin büyükelçilerinin Kavala’nın serbest bırakılması için yayınladıkları bildiri gerginliğe neden olmuştu. Büüyükelçilerin bildirisine hem Türk Dışişleri Bakanlığı, hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepki göstermişti. Erdoğan büyükelçilerin "istenmeyen kişi" ilan edileceğini açıklamış,  büyükelçilerin gelen tepkilerin ardından sosyal medya üzerinden Kavala bildirisiyle Türkiye’nin iç işlerine karışmadıklarını belirten bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama Ankara’da olumlu karşılanmış ve tansiyon düşmüştü.

Kavala hakkındaki dava süreci

İş insanı Osman Kavala hakkındaki dava süreci ise devam ediyor. Kavala tutuklu yargılandığı Gezi davasından Şubat 2020’de beraat etmiş ve hakkında tahliye kararı verilmişti.  Ancak bu karardan birkaç saat sonra hakkında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturma çerçevesinde tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Şubat 2021’de bu dava Gezi davası ile birleştirildi. Birleştirme kararının ardından Kavala 8 Ekim’de yapılan duruşmada, iddianamede kendisine isnat edilen suçların somut delillere dayanmadığını savunarak, "Sudan bahanelerle tutukluluğumun sürdürülmesi yargısız infazdır, algı yaratma çabasıdır, AİHM’in kararının etrafından dolanma girişimidir. Umarım, davaların birleştirilmesi, Türk yargısının karşı karşıya olduğu tehditlerin daha iyi anlaşılmasına vesile olur. Umarım ülkemizde bir daha böyle bir iddianame hazırlanmaz, böyle şey bir daha yaşanmaz" diye konuşmuştu. Osman Kavala bu davada "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile "siyasal ve askeri casusluk" suçlarından yargılanıyor.

DW


Kavala Tutukluluğunun Dördüncü yılında mesaj yayınladı : Google'da Ara
Kavala Tutukluluğunun Dördüncü yılında mesaj yayınladı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
       

  AİHM ESKİ YARGICI TÜRMEN TEHLİKEYİ


         Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski yargıcı ,Önceki dönem CHP Milletvekili Rıza Türmen, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı

  KAVALA TUTUKLULUĞUNUN DÖRDÜNCÜ YILINDA MESAJ


         Hayatımın dört yılını kaybettikten sonra teselli bulabileceğim şey, benden sonra yargı karşısına çıkacak olanların daha adil bir muamele görmeleri i

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim