Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Bize kalırsa siz de o salona
TRUMP GRÖNDLANDI SATIN ALMAK İSTEMİŞ
ALMAN UZMANLAR UYARDI
URFA’DA KRİTİK ASKERİ ZİRVE
KAYIRMA TORPİL İLTİMAS PARTİ AYIRMIYOR


KILIÇDAROĞLU GRUPTA EKONOMİDEN VURDU - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
KILIÇDAROĞLU GRUPTA EKONOMİDEN VURDU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 04-12-2018 / 23-38

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
KILIÇDAROĞLU GRUPTA EKONOMİDEN VURDU

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında "Bizim bakkal Mehmet efendi, taşeron işçi arkadaşımız her sabah sofrada otomobil mi yiyor? Soğan, patates, peynir, zeytin yiyor" diyerek hükümete yüklendi.

Ekonomi üzerinden de iktidarı eleştiren Kılıçdaroğlu, ekonomiden herkesin şikayetçi olduğunu söyleyerek, 

"Eti gramla alan bir noktaya getirdiler milleti. ’Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 1,44 düştü’ diyor. İyi de ne düştü, neyin fiyatı düştü ona bakmak lazım. Bakıyoruz. Yüzde 44’lük düşüşün yüzde 38,8’i dizel otomobil fiyatlarındaki düşüş. Diğer yüzde 20,8’i de benzinli otomobil fiyatlarındaki düşüş. Bunlardaki düşüş nedeniyle enflasyon da biraz düşmüş oluyor. Bizim bakkal Mehmet efendi, taşeron işçi arkadaşımız bunlar her sabah sofrada otomobil mi yiyorlar? Yok öyle bir şey. Soğan, patates, peynir, zeytin yiyorlar, yumurtayı bulurlarsa yiyorlar. Bunlarda fiyat düşmedi. Tam tersine artış binde 48 devam ediyor. Yani vatandaşın sofrasındaki enflasyon devam ediyor. Kim yararlanıyor otomobilden? 46 bin 204 tane otomobil satılmış. Vergileri düşürdüler, enflasyon düştü. Yılbaşından sonra vergiler artacak, ne olacak? Yine artacak. Bizim derdimiz otomobil alanlar değil. Onların durumu iyi. Bizim derdimiz asgari ücretle geçinen, borç batağındaki vatandaş, iş bulamayan işsiz, emeklilikte yaşa takılanlar, asgari ücretin altında aylık alanlar." dedi

’VATANDAŞIN 520 MİLYAR BORCU VAR’

Vatandaşın borç batağında olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Vatandaşın bankalara 520 milyar lira borcu var. 10 ayda ödedikleri faiz 55,5 milyar lira. Kim kârlı, bankalar. Vatandaşım oturup bir düşünsün. Kendisi kime çalışıyor, bankalara çalışıyor. Alın teri bankalara gidiyor, faize gidiyor, tefecilere gidiyor. Çiftçi de borç batağında. Türkiye’de çiftçi üretmiyor. Canı yandı, ’Ben AK Parti’ye oy vermeyeceğim’. İlle canının yanması mı lazım? Komşuna bak, komşunun canı yanıyor. Cebinde para olmayan caddede rahat yürüyemez. Para olduğu zaman dik, onurlu yürür. Pancar işçisi de tütün işçisi de pamuk işçisi de hangi alana bakarsanız borç batağında. Devleti yönetmesini bilmiyorlar. Türkiye freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağıya gidiyor" diye konuştu.

Ekonomide yuların tefeciye kaptırıldığını savunan Kılıçdaroğu, "Para geldikçe de soyuluyorsun, para gittikçe de soyuluyorsun. Sen üretmiyorsun. Yuları onlara teslim etmişsin. Yalvarıyorsun; para gelsin. Para geliyor, TL düşüyor. Getiriyor doları TL alıyor. Doları götürüyor, TL yükseliyor. Bu sefer ikinci bir soygunun yolu daha açılıyor. Bunlar ülkeyi yönetmiyorlar. Ülkeyi perişan ettiler" dedi.

’BU, İKTİDARIN KONKORDATO İLAN ETMESİ DEMEKTİR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin diş fakültelerinin borcunu bile ödeyemez duruma geldiğini iddia ederek şöyle dedi:

"Durumu iyi olmayan firmalar konkordato ilan ediyor. Bunlar da yeni bir kanun teklifi getirdiler. 12’nci madde diyor ki; Devlete ait üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinin döner sermayesi işletmelerine devletin borcu var ama biz bu borcu ödeyemiyoruz. Dolayısıyla bu borçlarla ilgili bir oranı Cumhurbaşkanı belirleyecek, o oranı kabul edenlerin borcunu bir seferde ödeyeceğiz. Yani 100 lira borcu var. Cumhurbaşkanı bir kararname çıkaracak, ’50’sini ödüyorum, fit olalım’ diyecek. Bu, bu iktidarın konkordato ilan etmesi demektir. Diş fakültelerinin borcunu dahi ödeyemez noktaya geldiler."

’TASARRUF YAPA YAPA ÖĞRENCİLERİ Mİ BULDUNUZ?’

Hükümetin, sağlık tesislerinde mesleki eğitim ve staj yapan öğrencilerin yemeklerini ücretli hale getirerek tasarruf yaptığını da ileri süren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"2018’de diyorlar ki; ’Kriz var, tasarruf yapmamız lazım.’ Saraydan olmaz, saray çevresinden olmaz, sarayın mutfağından asla olmaz, lüks arabalardan olmaz, uçan saraydan, o da olmaz. Ve diyorlar ki; ’Sağlık tesislerinde mesleki eğitim ve staj yapan öğrencilere yemeklerin ücretsiz sunulabilmesine imkan bulunmadığını mütalaa ediyoruz.’ Ve öğrencilerden para almaya başlıyorlar. Hastanelerde görev yapan çalışan, pratiklerini artırmak için çalışan öğrencilerden yemek parası almaya başlıyorlar. Suriyelilere bedava veriyorsunuz. Hastane de bedava, ilaç da bedava. Bizim öğrencilere niye paralı? Yani bizim çocuklarımız ikinci sınıf vatandaş mı? Ben bunu söylediğim zaman kızıyorlar. Tasarruf yapa yapan bu öğrencileri mi buldunuz? İnsan gerçekten utanır. Tam bir rezalet. Lüks arabalardan vazgeçin. Uçan saraydan, yazlık sarayınızdan, kışlık sarayınızdan vazgeçin. Bütün bunlardan devleti yönetenler sorumlu. Bütün yetkileri ona verdiniz. Öyle yetkiler aldı ki şimdi konkordato ilan etme yetkisi de aldı. Bugün dişçilik fakülteleri için yarın da başka bir şey için alacaklar."

’3’ÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATINDA 52 İŞÇİ ÖLDÜ’

Kılıçdaroğlu, "Siz hak istediniz; jandarma geldi, polis geldi, biber gazı geldi, coplar, panzerler geldi. ’Neden hakkınızı arıyorsunuz?’ diye baskı kurdular, çıkardılar mahkemeye. Ve bazı arkadaşlarınız hapiste. 52 işçi hayatını kaybetti. 52 kişinin ölümünü gizlediler. Ancak, milletvekili arkadaşımız Sayın Ali Şeker’in soru önergesine gelen yanıtta 52 işçinin 3’üncü havalimanı inşaatında hayatlarını kaybettiğini söylediler. Bunların arkasında kimse durmadı, bizim dışımızda. Onların hakkını hiç kimse savunmadı. Sizlerin hakkını savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

’O SAVCI SARAYDA OTURUYOR’

Kılıçdaroğlu, 2007 yılında başlayan Ergenekon soruşturmaları kapsamında 60 bin kişinin telefonunun dinlendiğini, 3 bin kişi hakkında soruşturma yapıldığını, 588 kişinin tutuklandığını, 1360 kişinin ifade verdiğini, 7 sanığın ifade vermeden hayatını kaybettiğini, 7 sanığın kanser olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ’terörist’ suçlamasıyla tutuklandığını hatırlatıp, sonunda dava savcısının, Ergenekon örgütünün varlığının ispat edilemediğini söylediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"İftira ediliyor, delil yok, insanlar hayatını kaybetmiş, insanlar ölüme mahkum edilmiş ve ondan sonra şimdi ’Efendim biz yanlış yaptık’ diyorlar. Ölenlerin hesabını kim soracak, mağdur olanların hesabını kim soracak? Onların hakkı ve hukuk ne olacak, o aileler, o çocuklar ne olacak? Ali Tatar hayatını kaybetti. ’Ergenekon kasası’ dedikleri Kuddusi Okkır hayatını kaybetti. Türkan Saylan kanserden öldü. İlhan Selçuk, Fatih Hilmioğlu, Mehmet Haberal, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Kemal Alemdaroğlu, ölenlerin ve mağdurların listesini uzatmak mümkün. Bunların tamamının iftira olduğu şimdi ortaya çıktı. Ne dedi beyefendi, sarayda oturan zat; ’Bizi kandırdılar, aldatıldık’ dedi. Oysa bir dönem önce ’Ne istediyseniz size vereceğiz’ diyordu. Ne istediyseler verdiler onlara. ’Ergenekon’ dediler, Ergenekon’u verdiler. ’Bunları tutuklayın’ dediler, tutukladılar. ’Hapse atın’ dediler, hapse attılar. Savcının arabası zırhlı değil, kendi makam arabasını savcıya verdi. Şimdi o savcı yurt dışında. Ve çıktı sıkılmadan ’Ben bu davaların savcısıyım’ dedi. Savcıya bakın. Şimdi o savcı sahte deliller üreten savcı sarayda oturuyor. Sarayda oturan savcıyı iyi tanıyın, iyi bilin. Bizim Genel Başkanımız Sayın Baykal da ’Sen o davaların savcısıysan ben de o davaların avukatıyım’ dedi. Evet avukatıydı. Şimdi yargı aşamasını bekleyeceğiz."

BAHÇELİ’YE KENDİ SÖZLERİYLE CEVAP VERDİ

Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin grup toplantısındaki eleştirilerine de Bahçeli’nin daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirel sözleriyle cevap verdi. Muhalefet partilerini eleştirmemeye hep özen gösterdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Bahçeli bugün beni eleştirmiş. Sayın Bahçeli’ye hiçbir şey söylemiyorum. Onun ağzından sadece şunu söylüyorum, 8 Nisan 2014’te şunları söylüyor; ’Türklüğü reddeden, TC’yi silen, milliyetçiliği ayaklar altına alan bir inkarcıdan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı olmaz, olamaz, olmayacaktır. Tekeden süt sağılmaz, balda tuz bulunmaz, suda ateş yanmaz, Recep Tayyip Erdoğan’dan da Cumhurbaşkanı olmaz. Her vatan evladı Cumhurbaşkanı olabilir, ne var ki Recep Tayyip Erdoğan olamaz.’ Kim diyor? Sayın Bahçeli diyor. Sayın Bahçeli, şimdi kimin gölgesindesin? Ben sana şimdi ne söyleyeyim, senin sözlerini sana hatırlatıyorum o kadar. Ama Ülkücü kardeşlerime sözüm var. Ülkücü kardeşlerimin bayrak sevgisi, vatan sevgisi, insan sevgisi benim gönlümde ve benim yürüğümde de aynen vardır. Vatan sevgisi, bayrak sevgisi, insan sevgisi aynen vardır. Biz hiç kimsenin gölgesine sığınmayız. Hiç kimseden medet ummayız. Birilerinin önünde diz çöküp yalvarmayız, yakarmayız. Biz ayrıyız. Ülkücü kardeşlerime hiçbir sözüm yok. Ama partisine sahip çıkmayanları onun sözleriyle vurmak zorunda kaldım."

KILIÇDAROĞLU GRUPTA EKONOMİDEN VURDU : Google'da Ara
KILIÇDAROĞLU GRUPTA EKONOMİDEN VURDU


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  AKP VEKİLDEN BİR SKANDAL DAHA


         Erdoğan’ın temizlikçisi olmak isteyen AKP’li vekilden skandal paylaşım AKP Bilecik Milletvekili Selim Yağcı’nın Kurban Bayramı nedeni ile d&

  PERİNCEK HERKESE SATAŞMAYA DEVAM ETTİ


         Son seçimlerde bide 24 oy desteği bile olmayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek verdiği röportajda Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu gib

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cumartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 34°C 22°C

Pazar Sıcak Sıcak 36°C 18°C

Pazartesi Sıcak Sıcak 37°C 19°C           YORUMLAR
HASAN YILMAZ

     MAALESEF BU HASTALIK BİZDE HEPİMİZDE VAR. TOPLUM TEPKİ GÖSTERİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ELEŞTİRİYOR. ETİK DEĞİL DEĞİL ...

EREN EFE

     Sayın Haberci arkadaş Üniversitelerde akraba atamalatını da görün. Eski ADÜ Rektörü Cavit Bircan Karısını atama yaptığında ...

VAHDET TÜRKOĞLU

     Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi ...

KÜRŞAT GÜLER

     Ne Diyeyim eksik bile yazmışsın. Satılanlara ve Rannta kurban edilen doğaya mı yanayım, Türk Halkının vurdumduymazlığınamı? ...

VELİ TİRYAKİ

     Aydın bir çok ürün üretme ve yetiştirme kapasitesine sahipken Markalaşma yapamaması sebebiyle ekononomide esamesi okunmuyor. Aydına ...

İBRAHİM ADAYIŞ

     Ben bir AFAD çalışanı ve bir arama kurtarmacı olarak; bu çalışmanın çok önemli olduğunu söylemek isterim. Özellikle ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 4 √ Toplam : 1 - Başarı Buluyorum.
% 35 √ Toplam : 11 - Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 2 - Revizyon Gerekir
% 57 √ Toplam : 18 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim