Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
DEVA Partili Metin Gürcan gözaltına alındı
DAVUTOĞLU ERDOĞAN VE BAHÇELİ’ YE YÜKLENDİ
Türkiye ile BAE arasında 10 anlaşma
ALMANYADA KOALİSYON ANLAŞMASINA VARILDI
Akaryakıta zam yolda


KILIÇDAROĞLU: KADINA ŞİDDETTE HİÇBİR İNDİRİM OLMAYACAK - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
KILIÇDAROĞLU: KADINA ŞİDDETTE HİÇBİR İNDİRİM OLMAYACAK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 18-11-2021 / 21-21

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
KILIÇDAROĞLU: KADINA ŞİDDETTE HİÇBİR İNDİRİM OLMAYACAK

Hak ihlallerini arttığını belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Türkiye’de demokrasi yok, insan hakları ihlalleri fena boyutta. Emin olun öyle olaylar anlatıldı ki dün bana gerçekten içim karardı" dedi.

Türkiye’de insan hakları ihlallerini arttığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eskiden siyasi parti liderleri televizyonda özgürce tartışırlardı. Bu kaldırıldı, demokratik standartlarda aşınma var, Türkiye’de demokrasi yok, insan hakları ihlalleri fena boyutta. Emin olun öyle olaylar anlatıldı ki dün bana gerçekten içim karardı" ifadelerini kullandı.

Habertürk Televizyonu canlı yayınında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirdi. 

"Bu sistem Türkiye’yi buraya getirdi. Bundan sonra daha da kötüye götürecek" diyen Kılıçdaroğlu, "Erken seçim talebimiz vatandaşımız daha büyük problemle karşılaşmasın diye. Millet, millet diyorsunuz. Tamam gidelim sandığa. Veya referandum yapsınlar, seçime gidilsin mi diye" şeklinde konuştu.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına atıf yaparak Merkez Bankası Başkanı’nın bağımsız olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı sağlama kapasitesi yoktur. Para Politikaları Kurulu’na arkeolog tayin edildi. Tarihi paraları mı inceleyecek orada?" dedi. 

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa açıklamasındaki "At izi it izine karıştı" ifadesini hatırlatan Kılıçdarooğlu, "128 milyar dolar, o tarihlerde dolar 7-8 lira mıydı, belki de 6 liraydı bilmiyorum. 128 milyar alanların elde ettiği kara bakın. Damat giderken at izi it izine karıştı diye açıklama yaptı. Merkez Bankası bunu neden araştırmadı? Yasal yetkisini bir protokol ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredemez. Bütün bu değişimler oluyor, sessizliğini koruyan Hazine ve Maliye Bakanı. Hiç konuşmuyor, niçin?" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

 

 

HELALLEŞME CHP’YE MESAFELİ OLANLARIN DİLLENDİRDİĞİ BİR KAVRAMDI: 

Benim CHP’ye mesafeli olan kesimlerle yaptığım toplantıların sonunda pek çok kişi ’helalleşmemiz lazım’ diye güzel temennilerde bulundular. Ben bunu kamuoyuna açık toplantılarda da dillendirdim. Birbirimizi anlamamız gerektiğini, oturup konuşmamız gerektiğini ifade ettim. Kavram biraz benden çok, benim dışımda CHP’ye mesafeli olan kesimlerin dillendirdikleri kavramdı. Güzel bir kavram aslında.

ÖNYARGILARI KIRDIĞIMIZDA FARKLI BİR TÜRKİYE OLACAK:

 Var olan sorunlara önyargıyla yaklaşıyoruz, önyargılardan kurtulabilirsek çok güzel şeyler yapabiliriz. Farklı düşünceleri bir araya gelerek tartışabiliriz. Siyaset kutuplaştı, birbirimize farklı gözlerle bakmaya başladık. Neredeyse yan yana geldiğimizde birbirimizin yüzüne bakamayacak pozisyon içine giriyoruz. Önyargıları kırdığımız andan itibaren farklı bir Türkiye, farklı bir anlayış. Yunus’un dediği gibi sevgiyle...

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ DOĞRU OLMADIĞINI İBB BAŞKAN ADAYIYKEN SÖYLEDİM: 

Bir sürü mağduriyet var. Sadece başörtüsü değil. Ben ilk başörtüsü yasağının doğru olmadığını İBB adayı iken Okmeydanı mitinginde söylemiştim. Yusuf Ziya Özcan YÖK Başkanı iken ’Yapmayın bu yasakları kaldırın’ demiştim. Kendisi de bu konuda açıklama yaptı. Şimdi o mağduriyetleri telafi edemeyiz. Üniversiteye devam edemedi, büyük acılar yaşadı. Onların acılarını anlamalıyız, yaşadıkları sorunları anlamalıyız. Aynı acıların yaşanmaması için gelecek inşa etmeliyiz.

KİM MAĞDURSA YANINA GİDELİM: 

Roboski’yi ve diğerlerini söyledim. Diyarbakır hapishanesindeki işkenceler, 28 Şubat mağdurları diyorsunuz, daha sonra 28 Şubatçıların yargılanması sağlayan FETÖ organizasyonu var. Onlara da yapılanın yanlış olduğuna inanıyorum. Bir kişiye haksızlık yapıldığı zaman bizden olup olmadığına, benim yanımda olup olmadığına bakmaksızın haksızlık karşısında net tavır takınmamız lazım. Bir ortak payda oluşturmalıyız. Bir kişi mağdursa yanına gidelim, oturalım, konuşalım, sorunu çözelim.

EMİNE ŞENYAŞAR ADALET DİYE BEKLİYOR: Yanlış mahkeme kararları da verilebilir, insanlar mağdur olabilir. Güneydoğu’da hastaneyi basmaları. Kadıncağız (Emine Şenyaşar) adalet diye bekliyor. İnsanın içi eziliyor. Bir kadın oğulları gitmiş, kocası hastanenin içinde tüple öldürülüyor. Bununla ilgili dava açılamıyor, davaya gizlilik kararı koyuluyor. Demeliyiz ki burada adalet olmalı, bir hak teslim edilebilmeli. Helalleşme ile hukuku da karıştırdılar. Hukuk ayrı ama helalleşme biraz daha farklı. Helalleşme kucaklaşma, sevgiyi egemen kılmadır. Böyle bakmamız gerekiyor.

KADINA ŞİDDETTE HİÇBİR İNDİRİM OLMAYACAK: 

Kadına yönelik şiddet konusunda siyasetçilerin çok duyarlı olması lazım. Siyasiler var olan yasalar karşısında, ’o gün kravat taktı, hakime saygı gösterdi, iyi halden yararlandı, düşük cezadan kurtuldu’ bu doğru değil. Bunu kesinlikle bitirmemiz gerekiyor. Hiçbir indirim olmayacak, en ağır şekilde cezalandırılacak.

KADINA ŞİDDETLE İLGİLİ YARGITAY’DA ÖZEL BİR DAİRE KURULMALI: 

Yargıtay’da bununla ilgili özel bir dairenin kurulması istiyoruz. Bu konuda özel mahkemelerin olmasını istiyoruz. Aile içinde çatışma olduğu zaman olay karakola intikal ettiğinde, en az bir kadın polisin olduğu ekip tarafından olayın irdelenmesini, çözülmesini istiyoruz. Kadına yönelik şiddet buralarda görülmeli.

UZLAŞMA KÜLTÜRÜNÜ HAPİSHANEDE YAPMAYALIM: Bu ülkede acıların yaşanmasını istemiyorum, insanların bir arada özgürce tartışmalarını istiyorum. Bütün isteğim çocuklarımıza güzel bir yüzyıl bırakalım. Yaşanan acılardan ders çıkaranlardan birisiyim ben. 68 olayları yaşadık, gençliğimizde insanlara önyargılarla yaklaşılırdı. Ülkücüler ile devrimciler hapse düşünce ’Biz niye kavga ediyoruz’ dediler. Uzlaşma kültürünü hapishanede yapmayalım, masa başında, sohbet sırasında yapalım diye düşündüm.

MİLLETVEKİLLERİMİZ ROBOSKİ’YLE İLGİLİ RAPOR HAZIRLADI: 

Biz iktidar değiliz. Olaylarda mağdur olanlar var. Roboski’ye milletvekili arkadaşlarımız gitti, güzel bir rapor hazırladılar. Bu bir üstlenme olayı değil. Hak ihlalleri demetinin Türkiye’ye getirdiği açmaz. Yoksa o günlerde CHP iktidarda değil ki. 28 Şubatçılar insanlar adaletle yargılanmadılar. Onların haklarını da savunacağız. Beni severler, sevmezler ayrı bir şey. Haksızlık varsa onun üzerine gitmek zorundayız.

GENEL BAŞKAN OLUNCA İLK ZİYARET ETTİĞİM YERLERDEN BİRİ MENDERES’İN MEZARIDIR: 

27 Mayıs’ta siyasal idamların yapılması aslında doğru değil. Orada da biz yokuz zaten. İktidara en yakın olduğumuz dönemde askeri darbeler olmuştu. 27 Mayıs olmasaydı ilk seçimde CHP iktidar olacaktı. Ben genel başkan olduğumda ilk ziyaret ettiğim yerlerden birisi Adnan Menderes’in mezarıdır. Celal Bayar’ın mezarına karanfiller bıraktım. Devlet hoşgörü ve engin insan sevgisiyle yönetilir.

FAKIBABA DÜZGÜN BİR İNSAN: 

Siyasi otorite haksızlığa karşı sessiz kalırsa, görmezden gelirse aslında en büyük haksızlığı yapmış olur. Öldürülen, eşi ve çocukları öldürülen kadının, Suruç’ta öldürülen kadının hala elinde adaletle orada beklemesi. Kadıncağız Türkçe bilmiyor. Avukatı bana izah etti. İnsanın biraz vicdanı sızlar. Fakıbaba (AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba) düzgün bir insan. Bürokrat ve doktor iken tanırım. Haksızlığa tahammül edemiyor. Bakın kaç savcı değişti. Haksızlığı kimler tarafından yapıldığını biliyorsunuz. Ben oraya genel başkan yardımcısı arkadaşı görevlendirdim. Gittiler görüştüler, savcıyla görüştüler. Bunu önümüzdeki ay parlamentoya getireceğiz. Kadın eline bir kağıt adalet istiyor. Orada bile izin vermediler.

CUMARTESİ ANNELERİ VE DİYARBAKIR ANNELERİ ADALET İSTİYOR: 

Cumartesi ve Diyarbakır anneleri adalet istiyor mu? Evet istiyor. Ama ’Bu anne bize yakın, öbürünü yerin dibine batırayım, çünkü bize oy veriyor’. Siyaseti bu alandan çıkarmamız lazım. Diyarbakır anneleri de haklı. Öbür taraftan çocuğun mezarını göstermiyor. Galatasaray Meydanı’nda oturuyorlardı. Hayır burada oturmayacaksınız dendi. Evlatlarını görmeden bu anneler öldü. Devlet dediğiniz kurum bu kadar acımasızca yönetemez. Anne de biliyor çocuğu öldü veya öldürüldü, ama ona mezarını gösterin. Mezarını gösterseniz geri gelecek mi, gelmeyecek tabii. Ama benzer bir olayı bu coğrafya yaşamasın artık.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİ FENA BOYUTTA: 

Eskiden siyasi parti liderleri televizyonda özgürce tartışırlardı. Bu kaldırıldı, demokratik standartlarda aşınma var, Türkiye’de demokrasi yok, insan hakları ihlalleri fena boyutta. Emin olun öyle olaylar anlatıldı ki dün bana gerçekten içim karardı. Bir şekliyle bunun aşılması lazım. Uyuşturucu önümüzdeki süreç içerisinde en büyük tehlike olarak toplumun önünde duracaktır. Türkiye’nin buradan kesinlikle çıkması lazım. Evet Türkiye’nin ciddi sorunları var, sorunları çözemiyorlar doğrudur. Bugün ekonomi tam bir felaket içindedir. Neyin ne olacağını kimse bilmiyor; yarın değil 1 saat sonra ne olacağını kimse bilmiyor.

CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA YANGIN SÖNDÜRECEĞİZ NE DEMEK?: 

Devlette liyakat kalmamış, bakanlar bakan değil. Bakan ’Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yangınları söndüreceğiz’ diyor. Ne demek bu? Yangınları söndürmek için talimat mı olur. Cumhurbaşkanının ’Bay Kemal’ demesinden rahatsız değilim. Biz onun çözüm üretmesini istiyoruz. Emekliye iki maaş ikramiyeye direndiler, taşeron işçiye direndiler, en son TRT payını kaldırdılar. Şimdi zamlar yeterince yansımadı. Toplumda ciddi tedirginlik var. Bunun altından nasıl çıkacaklar bilmiyorum.

REFERANDUM YAPSINLAR SEÇİME GİDİLSİN Mİ DİYE: 

Bu sistem Türkiye’yi buraya getirdi. Bundan sonra daha da kötüye götürecek. Bizim erken seçim talebimiz vatandaşımız daha büyük problemle karşılaşmasın diye. Biz bunu deyince hakaret ediyorlar, hiçbirisi umurumda değil. Sistemi değiştiremezler. Bir kişi egosuna yenilmişse sistemi değiştiremez. Biz buna kibir diyoruz. Her şeye ben karar veririm, her şeyi ben bilirim noktasına gelmişse, bu ruhsal yapıdan kurtulamamışsa onun sistemi değiştirmek diye bir düşüncesi yok. Millet, millet diyorsunuz. Tamam gidelim sandığa. Veya referandum yapsınlar, seçime gidilsin mi diye.

DÜNYA MERKEZ BANKASI’NIN BAĞIMSIZ OLMADIĞINI ERDOĞAN’DAN DİNLİYOR: 

Dün Sayın Erdoğan açıklama yapıyor, ’Merkez Bankası bırakın da bağımsız karar versin.’ Aynı Erdoğan Meclis’te ’Merkez Bankası Başkanı’nı görevinden aldık, çünkü laf dinlemiyordu’ diyordu. Hangi Erdoğan? Dünya kamuoyu Merkez Bankası Başkanı’nın bağımsız olmadığını Erdoğan’ın kendi açıklamalarından dinliyor. Merkez Bankası Başkanı’na görevi TBMM veriyor. Ama Erdoğan bu kanunu iğdiş ediyor. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı sağlama kapasitesi yoktur. Para Politikaları Kurulu’na arkeolog tayin edildi. Tarihi paraları mı inceleyecek orada? Efendim faizi indireceğiz, güzel, asıl yardım etmek istiyorsan, faizi indiriyorsun dolar çıkıyor, doları indirirsen faiz yukarı çıkacak. Faizi devlet alıyor. Yıllık faiz 19.2. Peki 1’e indirsin. Vatandaş borcunu ödeyemeyince yüzde 19.2 faiz alıyorsunuz, indir, sıfır yap. Yetki sende. Faizini düşür götürsün yatırsın. Merkez Bankası’nın faiz indirmesi elinde dolar tutanlara, bankada parası olanlara yarıyor. Köprülere para ödenecek? Kim ödeyecek, halk ödüyor, bizle ödüyoruz. Dolar yükseldi, Avro yükseldi tamam. Peki ne olacak bu milletin hali?

128 MİLYAR DOLARI ALANLARIN ELDE ETTİĞİ KARA BAKIN: 

Sayın Erdoğan şunları yapacağız diye paket açıklıyor mu? Açıklayamaz. 128 milyar dolar, o tarihlerde dolar 7-8 lira mıydı, belki de 6 liraydı bilmiyorum. 128 milyar alanların elde ettiği kara bakın. Damat giderken at izi it izine karıştı diye açıklama yaptı. Merkez Bankası bunu neden araştırmadı? Yasal yetkisini bir protokol ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredemez. Bütün bu değişimler oluyor, sessizliğini koruyan Hazine ve Maliye Bakanı. Hiç konuşmuyor? Niçin?

DUVAR


KILIÇDAROĞLU: KADINA ŞİDDETTE HİÇBİR İNDİRİM OLMAYACAK : Google'da Ara
KILIÇDAROĞLU: KADINA ŞİDDETTE HİÇBİR İNDİRİM OLMAYACAK


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  DEVA PARTİLİ METİN GÜRCAN GÖZALTINA


         Deva Partisi’nin kurucu isimlerinden Metin Gürcan gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kaps

  KAVALA’NIN TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ


         Gezi Davası’nda Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi. Dört yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala’nın da yargılandığı birleştirilmiş

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim