Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracat mesajı
Koronavirüsten 187 kişi daha hayatını kaybetti
İYİ Partili Ümit Özlale iktidarı uyardı
TUİK’İN RAKAMLARINA KİMSE İNANMADI
ANAMUHALEFET LİDERİ TUİK’E ALINMADI


Kılıçdaroğlu ve Akşener ’Türk Dünyası Ülkeleri Kutlamalarına katıldı - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER ’TÜRK DÜNYASI ÜLKELERİ KUTLAMALARINA KATILDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 09-11-2021 / 21-09

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
Kılıçdaroğlu ve Akşener ’Türk Dünyası Ülkeleri Kutlamalarına katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB tarafından düzenlenen “Türk Dünyası Ülkeleri 30. Bağımsızlık Yılı” sanat kutlamalarına katıldı. Etkinlikte konuşan iki lider, altı büyük Türk devletinin bir araya gelip, gücünü ortaklaştırdığı zaman, dünya tarihine yeni ve görkemli imzayı hep beraber atmış olacaklarının altını çizdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Harbiye’deki Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda düzenlenen “Türk Dünyası Ülkeleri 30. Bağımsızlık Yılı Sanat Kutlamaları”na katıldı.

Kılıçdaroğlu ve Akşener, etkinlik öncesinde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte “Türk Cumhuriyetleri’nde Yaşamdan İzler” adlı sergiyi, küratör Özlem Ketenci Çolakoğlu’nun anlatımıyla gezdi.

 

Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycanlı diplomatların da hazır bulunduğu kutlama etkinlikte ilk konuşmayı İmamoğlu yaptı.

“FİKİR KAVUNCU’DAN ÇIKTI”

“Türk Dünyasının çok değerli parçaları, dost ve kardeş ülkeler, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın bağımsızlıklarının 30. yılını İstanbul’da kutlamanın gururu ve mutluluğu içindeyiz” diyen İmamoğlu, etkinlik fikrinin sahibinin İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Kavuncu olduğunu aktardı.

Kavuncu’nun sunduğu fikri, ortak masada yaptıkları sıkı çalışmayla, çok değerli bir içerikle İstanbullulara kavuşturduklarının altını çizen İmamoğlu, “Bu kutlamayı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Tarihimizin ve medeniyetimizin bir özetidir’ dediği İstanbul’da yapıyor olmak bizim için çok anlamlı” dedi. İstanbul’un, Türk Dünyası’nın en büyük kenti ve gözbebeği olduğunu vurgulayan İmamoğlu, İstanbul’un Türk Dünyasına ilgisi; asli, manevi, güçlü ve süreklidir” ifadelerini kullandı.

“KUVVETLİ BAĞLILIĞI ÖN PLANDA TUTMALIYIZ”

Türk Dünyası Ülkeleri 30. Yıl Sanat Kutlamalarının, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” ile eş zamanlı gerçekleştiriliyor olmasının çok anlamlı bir örtüşme olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Atatürk, bir mensubu olmakla gurur duyduğu Türk Dünyası’nın bağımsızlığına her zaman çok büyük değer vermiştir. Kurtuluş Savaşımızın en zorlu zamanlarında bile yalnızca Anadolu’nun değil, tüm diğer Türk topluluklarının gelecekleriyle çok yakından ilgilenmiş ve onlara destek olmuştur.

*Atatürk, Türk Dünyası’nda dil ve kültür birliğinin geliştirilmesini sağlamak; ortak paydalar ve ortak değerler etrafında güçlü bir buluşmayı gerçekleştirmek yolunda çok önemli bir mücadele vermiştir.

 

Türk Dünyası’nın tüm mensuplarının birbirlerinin gelenek ve kültürlerini daha fazla öğrenmek için çok daha ilgili, hevesli ve çalışkan olmak mecburiyetinde olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Türk dünyasının bu ilişkilerine dair sürece, asla ve asla hiçbir hamasi, hiçbir siyasi duyguya alet etmeksizin birbirimize sıkıca, kuvvetli bir biçimde bağlılığı ön planda tutmalıyız” şeklinde konuştu.

AKŞENER: DÜNYA LİDERİ OLMANIN GETİRDİĞİ SONUÇ…

İkinci konuşmayı gerçekleştiren Akşener, siyaset yaşamı öncesinde üniversitede Tarih Bölüm Başkanı olarak görev yaptığı bilgisini paylaştı. Akşener, konuşmasına şöyle devam etti:

*Atatürk’ü anlatmak, onun gözünden Türklere, onun gözünden Türk dünyasına bakmak gibi bir misyonun sahibi saydım hep kendimi. Atatürk, Osmanlı’nın yıkılışını yaşamış bir kişi.

*Atatürk, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yıkılışını yaşamış bir kişi. ‘Dostumuz’ diye tariflediği Sovyet Rusya’nın da öncesinde Rus İmparatorluğu’nun yıkılışını görmüş, daha sonra da Sovyet Rusya’nın da bu kadar çok farklı alandan gelen insanları bir arada tutulamayacağını ta o günlerden görmüş.

*Rusya’nın, yani Sovyet Rusya’nın yıkılması halinde, orada ortaya çıkacak olan, -bugün Türk Cumhuriyetleri diyoruz- Türk topluluklarının Türkiye Cumhuriyeti’yle entegrasyonunun ortaklaşmasının, ortak değer üretmesinin yollarını aramıştır.

*Ve her birimize sözleriyle, bu yolculuğun bir gün başlayabileceğini, bir gün bu konuyla karşı karşıya kalabileceğimizi ve ta o günlerden kendimizi hazırlamamız gerektiğini söylemiştir.

*Bu da işte dünya lideri olmanın, vizyoner olmanın ve kardeşlerine ülke tarihine hem bağlı olmanın hem de o tarihi en iyi şekilde bilmenin getirdiği bir sonuçtur. Onu da huzurlarınızda çok derin bir saygıyla, şükranla ve rahmet anıyorum.

“EN BÜYÜK ÖZELLİĞİMİZ YETERİ KADAR TÜKETMEKTİR”

6 Türk Cumhuriyeti’nin ortak değerlerinin sanat yoluyla öğrenilmesinin ve hissedilmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Ben, 5 Türk Cumhuriyeti’ne, Türkiye Cumhuriyeti’yle beraber sonsuza kadar yaşayan bir dünya diliyorum. İnşallah bu 6 Cumhuriyet’in, yarının dünyasında hoyratça kullanılan ve sonunun geldiğinden endişe edilen bu dünyanın, o bizim medeniyetimizle kurtulabileceğini anlatabileceğimiz günler gelir.

İYİSİYASET


Kılıçdaroğlu ve Akşener ’Türk Dünyası Ülkeleri Kutlamalarına katıldı : Google'da Ara
Kılıçdaroğlu ve Akşener ’Türk Dünyası Ülkeleri Kutlamalarına katıldı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  SEDAT PEKER BAE’DE EV


         Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasındaki buzların erimesiyle uzun süredir bu ülkede bulunan organize suç örgütü li

  HÜSEYİN BAŞ, DİYANETE ALEVİ BAŞKAN


         Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş yayın hayatına yeniden başlayan Flash TV’de Hakan Aygün ve Gizem Fidan’ın sunduğu

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Değerli Hocam Yazınizda 1400 yıldır muslümana insiyatif bırakılmadığını cok farklı bir üslüpla aktarmısışsınız... Topluma düşen birey ...

GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim