Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
EPGİS:BENZİN 11 LİRAYA ÇIKABİLİR
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil
FUAT OKTAYDAN YABANCI ELÇİLERE KAVALA TEPKİSİ


KUZEY ORMANLARI RES TEHDİDİ ALTINDA - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haber
 
KUZEY ORMANLARI RES TEHDİDİ ALTINDA
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 15-04-2021 / 23-22

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
KUZEY ORMANLARI RES TEHDİDİ ALTINDA

Istrancalarda ve Trakya bölgesinde yapılan Rüzgâr Elektrik Santrali (RES) nedeniyle göçmen kuşların güvenli geçiş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri son alanlardan birisi durumunda olduğuna dikkat çeken doğa savunucuları, yüz binlerce göçmen kuşun göç yolu üzerinde bulunan Kuzey Ormanları’nın, Türkiye’nin en büyük RES projesinin tehdidi altında olduğunu belirterek, projenin iptalini istiyor.

İstanbul Çatalca mevkilerinde yapılmak istenen RES’lere ilişkin projenin iptali için, 12 imzacı kurum tarafından change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Projenin doğaya ve çevreye birçok zararının olduğuna dikkat çeken çevre örgütleri, ÇED işleyişinin de hukuksuz olduğunu söyledi.

 

Almanya merkezli Dirkshof şirketinin sahibi olduğu Universal Wind Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kuzey Ormanları’nın İstanbul Çatalca mevkilerindeki sık meşelik alanlar yok edilerek kurulumuna başlanan İstanbul RES Projesinde 44 adet RES tribünü dikilmesi planlanıyor. Tribünleri yerleştirmek için ise orman alanının tıraşlanarak yok edilmesi söz konusu.

Göçmen kuşlar tehlike altında

Proje sahasının Istrancalarda ve Trakya bölgesinde yapılan Rüzgâr Elektrik Santrali (RES) nedeniyle göçmen kuşların güvenli geçiş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri son alanlardan birisi durumunda olduğuna dikkat çeken doğa savunucuları, yüz binlerce göçmen kuşun göç yolu üzerinde bulunan Kuzey Ormanları’nın, Türkiye’nin en büyük RES projesinin tehdidi altında olduğunu belirterek, projenin iptalini istiyor.

Proje neden yapılmamalı

Proje sahasının aynı zamanda Terkos Havzası’nın Önemli Doğa Alanı’nın içerisinde yer aldığını belirten çevre örgütleri, İstanbul’un doğal kalabilmiş son alanlarından birisi olan bölgenin, rüzgar elektrik santrali projesi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak projenin neden yapılmaması gerektiğini sıraladı.

Doğa savunucuları tarafından projenin neden yapılmaması gerektiği şöyle sıralandı:

  • Proje sahası; sayıları her geçen gün azalan birçok yaban hayvanı türünün yuvası olan Çilingoz Yaban Hayat Geliştirme Sahası içinde ve çevresinde bulunuyor.
  • Proje, en az 300 yıllık kadim meşe ormanlarını ve bu ormanların içerisinde barındırdığı biyolojik çeşitliliği yok edecek.
  • Proje sahası her yıl 120 binden fazla leyleğin kullandığı göç yolu üzerinde yer alıyor. Küçük orman kartalının dünya nüfusunun %90’nı İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapıyor. Rüzgar tribünleri kuşları girdabına alarak özellikle süzülerek göç eden kuşların ölümlerine neden olmasının yanında leyleklerin ve diğer süzülerek göç eden kuş türlerinin zorlu göç yolculuğunda dinlenme alanlarını yok edecek. Ayrıca bu alanda yaşayan en az 34 kuş türü, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altında bulunuyor.
  • Proje sahasının kuş uçuşu 2-20 km uzaklığında büyük yarasa kolonilerinin bulunduğu Çilingoz, Yaylacık Mağarası, Kocakuyu Mağarası, Gümüşpınar Mağarası ve İkigöz Mağarası gibi önemli mağaralar bulunuyor. Proje, aralarında küresel olarak tehdit altında olan yarasalar için doğrudan tehdit içeriyor.
  • Proje sahasının yer aldığı bölge, arıcılık faaliyetleri mutlak koruma altında bulunuyor.
  • Proje sahası, Tarihi Roma Su Yolu’na ait su galerisi hattı kalıntıları ile aynı bölgede bulunuyor.

ÇED işleyişi hukuksuz

İstanbul RES Projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda verilen “Olumlu” kararın belirtilen nedenlerle, hukuka ve ÇED işleyişine uygun olmadığını ifade eden doğa savunucuları, “Bölgedeki insanların yaşamını tehlikeye atan bu proje aynı zamanda İstanbul’un son doğal alanlarından birisini ve bu bölgede yaşayan yüz binlerce canlıyı yok edecek” dedi.

İstanbul RES Projesi’nin hayata geçirilmesi planlanan bölgede, tamamı aynı ormanlık alan içinde konumlanmış birçok başka RES projesinin de bulunduğu belirtilen imza kampanyası metninde, “Bölgedeki benzer faaliyetlerin çevresel etkilerinin bir bütün olarak ele alınması gerekli. Kümülatif etki değerlendirmeye tabi tutulmaksızın idarece verilen ÇED olumlu kararı hatalı” ifadelerine de yer verildi.


KUZEY ORMANLARI RES TEHDİDİ ALTINDA : Google'da Ara
KUZEY ORMANLARI RES TEHDİDİ ALTINDA


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  HELEN YAYINDAKİ HAREKETLİLİK SÜRÜYOR


         Akdeniz’de Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında deprem meydana geldi. AFAD’dan yapılan açıklamada depremin Kaş’a 155 kilometre uzaklıkta olduğu ve

  TEK SUALTI MİLLİ PARKIMIZ YILDIZKOY


         Türkiyenin ilk ve tek Sualtı Milli Parkı imara açılıyor.... Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde bulunan Türkiye’

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim