Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Dünyaca ünlü ’Rio Karnavalı’ ertelendi
SezenAksu’dan açıklama: Beni öldüremezsin, ben herkesim
Son 24 saatte 72 bin 856
Sedef Kabaş tutuklandı
RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi


LİBYADA BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
LİBYADA BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-12-2021 / 18-43

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
LİBYADA BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

Adaylardan Süleyman el-Beyudi ölüm tehdidi alırken Seyfulislam Kaddafi’nin adaylığının reddedilmesine karşı yaptığı temyiz başvurusuyla ilgili duruşma hakim olmadığı için yapılamadı.

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılması planlanan tarih yaklaştıkça her gün ortaya çıkan yeni olaylar ve sorunların artmasıyla, seçimlerin planlandığı gibi 24 Aralık’ta yapılmasının önündeki zorluklarda artıyor. Tüm bunlar Libyalıları, ülkenin bağımsızlığından bu yana ilk kez kendi oylarıyla bir cumhurbaşkanı seçmek için sandık başına gitmekten uzaklaştırıyor.

Seyfülislam Kaddafi ve avukatları, Pazartesi günü, adliye binasına konuşlandırılan askerler çekilmeden önce yaptıkları açıklamada, duruşmanın silah zoruyla engellendiği suçlamasında bulundular.  Askerlerin çekilmesinin ardından binanın güvenliği polise devredildi. Ancak tüm bu gelişmelerin, mahkeme heyetini davayı karara bağlaması beklenen duruşmaya katılmaya ikna etmediği anlaşılıyor.

Öte yandan Libyalı siyaset analisti Muhammed el-Esmer, “Sebha’da olanlardan, seçimleri korumakla yükümlü olan, ancak seçimleri organize etmek yerine Başbakan’ın seçimlere katılmasıyla rakip haline gelen hükümettir. Başbakan, seçimlerde aday olduktan sonra, örgütsel açıdan rakiplerinin güvenliğini takip etmeyecektir. Sebha’daki resmi kurum çalışanları ve yargı mensupları tehditler nedeniyle kendisine (Başbakan’a) ulaşamıyorlar” yorumunda bulundu. Esmer, bu çerçevede Müsteşar Abdullah Sel’um’un Vaddan’da ailesine yönelik tehditler aldığına dair resmi bir şikayette bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Diğer taraftan Yüksek Ulusal Seçim Komisyonu, başta güvenlik sorunları olmak üzere seçim sürecinin önünde duran tüm bu zorluklara rağmen genel seçimlerle ilgili kararlar yayınlayarak bu zor koşullarla mücadele etmeye devam ediyor. Komisyon son olarak, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için bir seçim propagandası yönetmeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Yönetmelikte, seçim kanunlarına göre cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde aday olanların seçim kampanyalarını düzenleyen usul, esas ve denetimlere açıklık getiren 31 madde yer aldı.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu da (UNSMIL), Libya Siyasi Diyalog Forumu tarafından onaylanan yol haritasına ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2021 tarihli ve 2750 sayılı kararında öngörüldüğü şekilde cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin düzenlenmesi taahhüdünü teyit etti.

Uluslararası toplum tarafından seçimlerin 24 Aralık’ta gerçekleştirilmesi için bir yol haritası dayatılmasının çözüm olmadığını düşünen Dersi, seçimlerin istikrar sağlanana kadar bir süreliğine ertelenmesi ve daha sonra yapılması çağrısında bulundu. Dersi, mevcut çatışma halinin devam etmesinin, seçimlerin hiç yapılamaması ve ülkenin yeniden kendisini şiddetli çatışmaların ortasında bulmasına yol açacağını öne sürdü.

Dibeybe’ye itiraz sonuçlandı

Dibeybe’nin avukatı Abdurrauf Kanbic, aleyhteki iki temyiz başvurusunu da kazandıklarını söyledi. Resmi Libya Haber Ajansı’nın bilgi sahibi bir kaynaktan aktardığına göre Dibeybe, mahkemenin ‘aleyhindeki itirazları’ reddetmesinin ardından seçim yarışına geri döndü.


Hafter sessizliğini sürdürüyor

Libya Ulusal Ordusu (LUO) eski komutanı olan Mareşal Halif Hafter, Zaviye Asliye Mahkemesi Temyiz Komitesi’nin geçen salı günü aleyhine yapılan itirazı kabul etmesinin ve adaylığını kabul etmemesinin ardından sessizliğini koruyor. Ancak Hafter’e yakın kaynaklar, kararın ‘yasa dışı ve bağlayıcı olmadığı’ görüşünde. Kaynaklar, mahkemenin, Seçim Komisyonu’nun Zaviye hariç sadece üç şehirle sınırladığı cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarına karşı yapılan itirazları değerlendirme yetkisi olmadığını vurguladı.

SEÇİMLERİN ERTELENMESİ GÜNDEMDE

Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Libya Birlik Hükümeti, Birleşmiş Milletler’in (BM) seçimleri zamanında tamamlamak için gerekli yardımı sağlama sözüne rağmen bu ayın sonunda yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini erteleme olasılığının önünü açtı.

BM misyonu Başkanı Jan Kubis geçen salı akşamı Mazin ile yaptığı görüşmede, bakanlığa tam görevlerini yerine getirmesi için yardım etme ve adil seçimlere ulaşmak için bu kazanımların korunmasını sağlama sözü verdi.

İçişleri Bakanı Halid Mazin, seçimleri korumak için tasarlanan güvenlik planına karşı eylemlerin, ihlallerin ve saldırıların yaygınlaşmasının, sürecin ilerlemesine zarar vereceği ve seçimleri zamanında tamamlama taahhüdünü engelleyeceği uyarısında bulundu.

Aawsat


LİBYADA BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR : Google'da Ara
LİBYADA BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  DÜNYACA ÜNLÜ ’RİO KARNAVALI’ ERTELENDİ


         Brezilya’da şubatın son haftası yapılması planlanan dünyaca ünlü Rio Karnavalı, ülkede artan Kovid-19 vakaları nedeniyle ertelendiği bildir

  UKRAYNA: ÇATIŞMANIN AYAK SESLERİ YÜKSELİYOR


         Rusya’nın Ukrayna sınırına 100 bin asker konuşlandırıp tatbikatlar yapmasıyla başlayan gerilim, tüm diplomatik girişimlere rağmen yükseliyor. Dü

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 10 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 17 √ Toplam : 77 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 6 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 76 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 170 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim