Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TÜRK KONSEYİ PANDEMİ GÜNDEMİYLE TOPLANIYOR
AKŞENER CÜNEYT ÖZDEMİRE DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU
MASKELER ECZANELERDEN DAĞITILACAK
Bugün Türkiye’de 96 kişi daha öldü
ASUMAN DOKUZLU BU DA GEÇER YAHU!


LİBYA’DA SAVAŞ KIZIŞIYOR - - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
LİBYA’DA SAVAŞ KIZIŞIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 14-12-2019 / 20-20

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
LİBYA’DA SAVAŞ KIZIŞIYOR

Trablus’un güneyinde LUO güçleri ile UMH güçleri arasında şiddetli çatışmaların devam ettiği bildirildi. Bölgedeki kaynaklar ise Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, LUO komutanlarının tüm askerleri birimlere ‘ölüm emri’ verdiği ifade edildi.

Libya’da UMH’ye bağlı birlikler, Hafter güçlerine bomba yağdırdı

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı savaş uçaklarının Misrata kentindeki Hava Kuvvetleri Kolejine saldırı düzenlemesinin ardından Ulusal Mutabakat Hükümeti, Hafter’i uyarmıştı. UMH’ye bağlı birlikler bugün, Hafter’i destekleyen çok uluslu güçleri topçu ateşiyle hedef aldı.

TRABLUS’A OPERASYON’ PLANLARI BOŞA ÇIKARILDI

UMH tarafından 10 Aralık’ta yapılan yazılı açıklamada, General Halife Hafter’i destekleyen yabancı güçlere işaret edilerek, "çok uluslu" güçlerin 6 Aralık’ta Trablus’a girmeyi planladığı yönünde bilgi alındığı ve saldırı planlarının boşa çıkarıldığı belirtilmişti.


Yapılan açıklamada, “Askeri birlikler aldıkları emirleri kararlılıkla uygulamaktadır, düşman bölgelerinde ilerleyen askerlerimizin şiddetli ateşi karşısında, milislerin altındaki toprak sarsılmış ve geri çekilmek dışında çareleri kalmamıştır” denildi.

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’ndan bir yetkili, LUO’nun Halife Hafter’in emri uyarınca Trablus içlerine ilerlediğini ileri sürdü.

Serrac’tan kararlılık mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, dokuzuncu aya giren çatışmalarda UMH güçlerinin kararlılıkla savaştığını, geri çekilmenin söz konusu olmadığını söyledi. Serrac yaptığı açıklamada, “Savaş tellalları, tahripçi fitneciler, barışçıl Trablus kentine saldırmaya karar verdiler. 17 Şubat devrimcileri bu saldırıları püskürtmeyi başardı. Saldırganlar bu toprakların kandırılmış çocuklarıdır. Tek adam yönetiminin kurbanlarıdır, bu ülke böylesi insanlar yüzünden on binlerce evladını yitirdi. Devrimciler, bu işbirlikçi darbeci güçlere savaş sanatında unutamayacakları dersler verdi. Saldırılarının bir sonuca ulaşmayacağını bilmeleri gerekir. Artık tek adam anlayışının bir daha dönmemek üzere bu ülkeden silinmesi gerekir. Tüm Libya halkını hukukun egemen olduğu adil, medeni devlet projesinin etrafında kenetlenmeye çağırıyorum” dedi.

Halife Hafter’i destekleyen ülkeleri de uyaran Serrac, “Bu ülkelere tavsiyem Libya’yı kendi haline bırakmalarıdır. Burası onların askeri karargâhı ya da çiftliği değildir ve olmayacaktır. burası özgürlüğün ve demokrasinin egemen olacağı bir ülkedir” dedi.

Bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam ediyor

Öte yandan yerel basında, Hafter’e bağlı güçlerin Trablus’un güneyindeki Hamza askeri karargâhını ele geçirdiği yönünde haberler yer aldı. Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan LUO yetkilisi, Trablus’taki çatışma alanlarının değişken ve hareketli olduğunu söyledi. 

UMH’ye bağlı Burkan el-Gadap (Öfke Volkanı) operasyon odasından yapılan açıklamada, Trablus’un güneyindeki Tugar bölgesinde kontrolün sağlandığı, Selahaddin bölgesinde de 11 militanın teslim olduğu belirtildi. 

Burkan el-Gadap komutanlarından General Usame Cuveyli, Halife Hafter’in “Trablus’un ele geçirilmesi için beklenen saat geldi” diyerek, militanlarına yönelik yaptığı son konuşmanın, Muammer Kaddafi’nin son söylemleriyle benzeştiğini, Hafter’in dokuz aydır çatışmalardaki askeri başarısızlığını örtmek için böyle konuştuğunu söyledi. Hükümet güçlerinin Trablus’u savunmakta kararlı olduğunu ifade eden General Cuveyli, “Güçlerimiz her türlü saldırı karşısında tamamıyla hazırlıklıdır, Hafter Trablus’a girmeyi sadece hayal edebilir” dedi.

Halife Hafter, 12 Aralık akşamı ülkenin başkenti Trablus’a yönelik süren kuşatmada “belirleyici savaşı başlattıklarını” açıklamıştı.

Libya’da iki hükümet bulunuyor

Merkezi Trablus’ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere Türkiye, Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor.

Hafter güçlerine bağlı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ni ise Mısır, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya’dan destek buluyor.

Libya ile askeri anlaşma Meclis’te

Türkiye ile Libya arasındaki güvenlik ve askeri işbirliği anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Anlaşma, iki ülke arasında askeri eğitim anlaşmaları, istihbarat değişimi, lojistik iş birliği, hibe ve lojistik sistemler alanlarını kapsıyor.

Türkiye ve Libya buna göre, güvenlik ve askeri eğitim, ortak tatbikatlar, terörizm ve yasa dışı göç ile mücadele, istihbarat değişimi ve operasyonel iş birliği, lojistik iş birliği, hibe ve lojistik sistemler, askeri tıp hizmetleri, barışı koruma, insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele operasyonlarında, iş birliğinde bulunacak.

AAWSAT


LİBYA’DA SAVAŞ KIZIŞIYOR : Google'da Ara
LİBYA’DA SAVAŞ KIZIŞIYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
       

  TROPİK FIRTINA FİLİPİNİ VURDU


          Noel arifesinde yetkililer, vatandaşların kıyı bölgelerini boşaltmaları gerektiğini ve feribot hizmetlerinin kapatıldığı limanlarda binlerce kişinin daha ma

  LİBYA’DA SAVAŞ KIZIŞIYOR


         Trablus’un güneyinde LUO güçleri ile UMH güçleri arasında şiddetli çatışmaların devam ettiği bildirildi. Bölgedeki kay

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Üniversiteler Akademik Bilim yuvalarıdır. Böyle Kalmalıdır. 3 dönem vekillik yapan şahsiyeti bulunmaz hint kumaşıymış gibi ...

DAVUT K

     Yokuş, “Sağlık Bakanı’nın da açıklamalarına baktığınızda hayatını kaybedenlerin genelini umrecilerimiz oluşturuyor. Bu vatandaşlarımızın vebali başta Diyanet ...

SELİN SEVER

     ÖLÜM Sayların açıklanması ve bu konuda şeffaflık çok güzel. insanlara moral oluyor. Ancak Bazı uzmanların bazı ...

EREN EFE

     Sayın Başkan Atatürkün Kurduğu partinin başkanı olarak Atatürkün kurduğu ve yönetimini teslim ettiği İŞ BANKASI ile ...

HASAN ALİ CENK

     Ispartada 260 vakanın 241 i umreci sorumluları istifa ettimi soruşturma açıldımı. Merak ediyorum. ...

ARZU CEPRELLİ

     İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 20 √ Toplam : 18 - 1 Evet Gerekliidir.
% 55 √ Toplam : 50 - 2 Hayır Yapılmasın
% 26 √ Toplam : 23 - 3 Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim