Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ABD ÇİN’E YAPTIRIM KARARI ALDI’
SÜSLÜ KADINLARDAN DİKKAT ÇEKME EYLEMİ
PAŞAYEVA’DAN TÜRKİYE İÇİN ÇARPICI SÖZLER
UYGUR TÜKLERİNE İYİ PARTİ SAHİP ÇIKTI
ÇİMENTO ÜRETİMİNDE EKONOMİ DARALDI


LÜBNAN SURİYELİ MÜLTECİLERİ GÖNDERİYOR - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
LÜBNAN SURİYELİ MÜLTECİLERİ GÖNDERİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 28-06-2018 / 16-57

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
LÜBNAN SURİYELİ MÜLTECİLERİ GÖNDERİYOR

Lübnan yüzlerce Suriyeli mülteciyi sınır dışı etti

Lübnan sınırları içinde yaşayan Suriyeli mülteciler, rejimin kontrolü altındaki yerlere gönderilmeye başlandı.

Lübnan sınırları içinde yaşayan Suriyeli mülteciler, rejimin kontrolü altındaki yerlere gönderilmeye başlandı. Ancak bu süreçte Birleşmiş Milletler Mülteci Komisyonu (UNHCR) sahada herhangi bir şekilde rol almıyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Suriyeli mültecileri ülkesine göndereceğine dair söz vermiş ve “Lübnan ’yerlerinden edilmiş Suriyeliler’ için bir çözüm bulmaya çalışmaktadır” demişti.

"Geri dönüş hızlı bir şekilde tamamlanmalı"

Cumhurbaşkanı, sayıları yaklaşık 1 milyonu bulan mültecilerin geri dönüş sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğini, ne siyasilerin bu konuyu tartışıp bir çözüm bulması ne de BM ve AB’nin süreci incelemesi ile kaybedecek vakit olmadığını da sözlerine ekledi.

Perşembe günü Lübnan medyasında çıkan haberlere göre yaklaşık 400 mülteci, sığındıkları Arsal’dan Lübnan ordusu tarafından çıkarılarak, Zümrani geçidi üzerinden Batı Kalamun’daki Flitah ve Kara bölgelerinde bulunan köylerine gönderildi. Bölge kaynaklarıysa Suriye rejiminin yola çıkan bu mültecileri istemediğini aktarıyor.

Lübnan Kamu Güvenliği Genel Direktörü aynı gün yaptığı açıklamada; “Saat 08:00’dan itibaren, Vadi Hamid kontrol noktası üzerinden, Suriye’ye “gönüllü olarak” geçiş yapacakların, otobüslerin ve araçların güvenliğini garanti ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Lübnan’ın Arsal kentine sığınan yaklaşık 3000 Suriyeli mülteci, Kalamun’a geri dönebilmek için hazırlıklara başladı ancak Suriye tarafında gerekli ayarlamaların yapılabilmesi için rejimin ikna edilmesini bekliyorlar.

31 milyon kişi kendi ülkesinde mülteci

Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi 2017’de 31 milyon kişinin kendi ülkesinde mülteci durumuna düştüğünü açıkladı.

Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi (IDMC) direktörü Alexandra Bilak 2017 yılında 31 milyon kişinin şiddet ve afetler yüzünden kendi ülkesinde mülteci durumuna düştüğünü açıkladı. Bir yıl zarfında bu kadar insanın yerini terk edip kaçmaya zorlanmasının utanç verici bir durum olduğunu belirten Bilak, savaş ve baskıcı rejimlerle daha kararlı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Afet Yönetimi Kongresi’nin 2017 raporuna göre doğal felaketler yaklaşık 19 milyon kişiyi yerinden etti. Şiddet ve çatışmalar yüzünden bulunduğu yeri terk edip ülke sınırları içindeki başka yerlere sığınmak zorunda kalan kadın, erkek ve çocuk sayısı ise 11 milyon 800 bini buluyor. Raporda bu rakamın bir yıl öncesine kıyasla neredeyse iki katına çıktığı belirtiliyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi Sahra altı Afrika ülkelerinde 5,5 milyon, başta Suriye olmak üzere Arap ülkelerinde ise 4,5 milyon kişi ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı.

Ülkesinde terör, baskı ve silahlı çatışmalardan kaçan 40 milyon kişinin bir bölümü yıllardır eskiden yaşadığı çevreye geri dönememiş. Norveç Mülteci Konseyi Başkanı Jan Egeland korunmaya muhtaç olanlar için kalıcı çözüm bulunması gerektiğini ve insani yardımlarla hayatını idame ettirebilenlerin yardım bağımlılığının uzadığını söyledi.

Fırtına, sel, yangın ve kuraklık gibi doğal felaketlerin 135 ülkede kitlesel kaçışa yol açtığı belirtilen rapora göre afetlerden etkilenenlerin sayısı Çin’de 4,5 milyon, Filipinler’de 2,5 milyon, Küba ve ABD’de ise 1,7 milyonu buluyor.

Kaynak: Mepa News


LÜBNAN SURİYELİ MÜLTECİLERİ GÖNDERİYOR : Google'da Ara
LÜBNAN SURİYELİ MÜLTECİLERİ GÖNDERİYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  SARAY’DAN ’HEDİYE UÇAK’ AÇIKLAMASI


         İbrahim Kalın, Beştepe’de bulunan Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulundu. "Modern diplomasi tarihine geçecek adımlar atıyoruz" iddiasında bu

  ENİS BERBEROĞLU ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU


         CHP Milletvekili Enis Berberoğlu tahliye edildi Mahkeme, CHP milletvekili Enis Beberoğlu’nun "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri ca

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Az Bulutlu Az Bulutlu 35°C 17°C

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 33°C 20°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 33°C 17°C           YORUMLAR

           ANKET
İYİ PARTİ AKŞENER İLE DEVAM ETMELİ Mİ?
% 77 √ Toplam : 23 - EVET- ETMELİ
% 20 √ Toplam : 6 - HAYIR- ETMEMELİ
% 4 √ Toplam : 1 - BENİ İLGİLENDİRMİYOR
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim