Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
EPGİS:BENZİN 11 LİRAYA ÇIKABİLİR
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil
FUAT OKTAYDAN YABANCI ELÇİLERE KAVALA TEPKİSİ


MENEMENDE GERGİN MECLİS - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
MENEMENDE GERGİN MECLİS
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-02-2021 / 00-39

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
MENEMENDE GERGİN MECLİS

Menemen Belediyesi’nde Başkan Vekilliği görevinin AK Partili Pehlivan’a geçmesinin ardından ilk meclis yapıldı. Meclis’te zaman zaman nabız yükselirken, ittifaklar arasında gerginlikler de yaşandı
Menemen Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetiminden AK Parti yönetimine geçmesinin ardından ilk meclis toplantısı yapıldı. Menemen Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Belediye Başkan Vekili AK Partili Aydın Pehlivan başkanlık yaptı. İlk toplantıya yer yer gerginlik hakim olurken; Menaş ve Meta-Su şirketlerini yönetimi konusunda Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasında tartışma yaşandı.
Oturumda belediye şirketlerine ait yetkilerin Başkan Vekili Pehlivan’a verilmesi gündeme geldi. Madde, 13 kabul oyuna karşılık verilen 18 ret oyu sonucunda kabul edilmedi. 

 


‘BURASI MENEMENLİLERİNDİR!’
Başkan Vekilliği seçimine ilişkin açıklamalarda bulunarak sözlerine başlayan Başkan Vekili Pehlivan, seçimin kaybedeni olmadığına dikkati çekti. “Hepimiz kazandı; Menemenli hemşerilerimiz kazandı” diye konuşan Pehlivan, “Burası ne benim ne bir partinin en de bir arkadaşımızın değil, burası Menemenli hemşerilerimizindir. Bundan sonra Menemen’de ben değil biz dönemi başlıyor. Biz hiçbir zaman yazılı ve sözlü önergelerimize cevap alamadık. Bundan sonra bizatihi benden bilgiler alacaksınız. Geçtiğimiz hafta Ankara ziyaretimiz oldu. Bakanlarımızla görüştük. 10 günlük sürede gerekli görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın bizlere destek vermesi bizleri son derece mutlu etmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, cuma günü ilçemizi ziyaret edecektir. Bizlerden bilgiler alacaktır” açıklamalarında bulundu.
531 MİLYON 865 BİN LİRA BORÇ
Göreve geldikleri günden itibaren belediyeye tek bir fatura bile kestirmediklerinin altını çizen Başkan Pehlivan, “Her şeyi kendimiz üstlendik. Makam aracı kullanmıyor, kendi aracımı kullanıyorum. Yakıt falan da almadım. Bundan sonraki süreçte de böyle olacak” dedi. Belediyede şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim olacağı vurgusuyla geçmiş döneme ait bilgilendirmelerde de bulunan Pehlivan, belediyenin 2018 yılında 66 milyon, 2019 yılında 93 milyon 338 bin TL, 2020 yılının 122 milyon eksiyle kapatıldığını açıkladı. Pehlivan toplam borcun ise 531 milyon 865 bin TL olduğunu açıkladı. 
CHP’DEN ‘GASP ETTİNİZ’ ÇIKIŞI
Pehlivan’ın açıklamalarının ardından konuşan CHP Grup Sözcüsü Ali Yılmaz da, belediye meclisinde yaşanan seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Siz bulunduğunuz makamı gasp ettiniz, şu an işgalci konumda bulunuyorsunuz” diyen Yılmaz, “CHP’lilerin oyuyla meclise gelen belediye meclis üyesine de bir çift sözüm var. Sen CHP’nin oyuyla belediye meclis üyesi seçildin. Ne hakla gidip de karşı partiye oy veriyorsunuz? Derhal meclis üyeliğinden istifa etmen gerekir” ifadelerini kullandı.
Yılmaz’ın açıklamalarının ardından sözü alan AK Parti Grup Sözcüsü Yusuf Demircioğlu da, “Siz kimin kime oy verdiğini nasıl oluyor anlıyorsunuz? Biz anlayamadık. Kast ettiğiniz belediye meclis üyesinin kim olduğunu anlayamadım. İsim verirseniz o da anlayacaktır. 2 kişi daha var. Onlar da Aydın Bey’e güvendi. Onlar da Aydın Bey’in bu işi yapabileceğini düşünerek oy verdi” dedi.  Bunun üzerine cevap veren Yılmaz, “Benim bahsettiğim meclis üyesi şu anda bağımsız, CHP’de değil” diyerek, şu anda mecliste tek bağımsız meclis üyesi statüsünde olan Noyan Özkan’ı işaret etmiş oldu.


ŞİRKET YETKİLERİ KARAKURT’TA!
Meclis’te gündem maddeleri arasında yer alan belediye şirketleri Menaş ve Meta-Su’nun yetkilerinin bir önceki Başkan Vekili Deniz Karakurt’tan alınarak şimdiki Başkan Vekili Aydın Pehlivan’a verilmesi de oylandı. Açık oylamanın sonucunda yetki Karakurt’ta kaldı. 
‘KONUYU YALANLAMADINIZ’
Oylamanın ardından söz isteyen Karakurt, Menemen’in en çok merak ettiği konunun bu olduğunu dile getirdi. Belediye hizmet ve personel alımlarının şirketler üzerinden yapıldığını söyleyen Karakurt, “Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerimizde de şirketler var. 5 büyükşehirde Cumhur İttifakı değil de Millet İttifakı adayları kazanınca büyük bir telaş sardı. Belediyeleri kilitleyelim dediler. Bunun için bir yol buldular. Bu şirketlerin yönetim kurullarını meclisten geçirelim dediler. Dava açıldı ve mahkeme reddetti. Danıştay onayladı. Bu karardan ve genelgeden sonra bütün belediyeler bu yetkileri meclisten geçirdiler. Biz de böyle yaptık. Aralık ayında seçim yapıldıktan sonra ocak ayında yetki tarafıma verildi. Şu anki süreci hepimiz biliyoruz. Bu sürecin hukuksuz olduğunu herkes biliyor. Bu süreci anlatmayacağım. Aldınız, göreve başladınız. Menemen halkı yapılanları görecektir. Görevi aldıktan sonra bankamatikleri tespit ediyoruz dediniz. Çok doğru, biz de görevi alınca bunu yaptık. Fakat mahkeme kararı çıkınca bu çalışmalarımız yarım kaldı. Sizden ‘Deniz Hanım gelin, elimizde bankamatikler var, şirket yetkileri sizde’ demenizi beklerdim. İşçiler beni aramaya, ‘Yetki sizdeymiş ama maaşları ödemiyormuşsunuz’ demeye başladılar. Ben de konuyla ilgili yetkililerin açıklama yapacağını söyledim ve sizin bir açıklama yapmanızı bekledim. Ben sizin samimiyetinize inandım ama siz hala konuyu yalanlamadınız” dedi.
‘YETKİLERİ VERMEYECEĞİZ!’
Konuyla ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nü arayarak bilgi aldığını da söyleyen Karakurt, “Müdüre, ‘Maaşları niye ödemiyorsunuz, paranız mı yok?’ dedim. ‘Hayır var ama talimat yok’ dedi. Bankamatikleri ödemek istemezsiniz, bunu anlarım. Sonra ödeyeceğiz dersiniz, bu da bir yöntemdir. Para belediyede, para hazır! İşçimizi çalıştırıyoruz. Sözleşme yok dediniz. 680 işçimiz var. Ekmeğiyle mi oynayacaksınız? Bu bir zulüm ve vicdansızlıktır. İşçimizi, bizi sindirmek ve korkutma için yalan! Sözleşme vardır. Kuraya da yok dediniz, sözleşmeye de yok diyorsunuz. Taraflar kendi iradeleriyle sözleşme yapabilirler, şekil şartına bağlamak zorunda değiller. İş yaptık, hizmet alındı, bitti. İşçilerimizi yalan, yanlış bilgilerle korkutmayın. Onların çocukları, aileleri var, eve ekmek götürmek zorundalar. Yetkiyi vermiyorum dedim, siz de bu hizmeti almıyorum dediniz. 680 kişiyi kapıya koydunuz. Kıdem tazminatı 100 milyonu geçer. Biz belediyeyi bu külfet, borç yükü altına mı sokacağız? Üstelik işçilerimizin ahını alarak! Siz bunu ödemezseniz 3 gün sonra 100 milyon ödersiniz. Tehditle bir yere gelemezsiniz. Bizimle masaya oturun. ‘Bu işçiyle çalışmak istemiyorum, bankamatik’ dersiniz. Oturup inceleriz. Bunu tespit etmek o kadar kolay değil. Ama insanların ekmekleriyle oynamak çok kolay. Bir kod ile girersiniz, işçiyi kapının önüne bırakırsınız. Bunun vicdanı kolay değil. Önce dürüstlük lazım. Önceki dönemde en büyük muhalif bendim. Sesimi çıkarmaz, otururdum. Faaliyet raporuna ben ‘hayır’ dedikten sonra sahte hesaptan tehditler aldım. Onlar bana saldırı yaptılar, sindirmeye çalıştılar. Siz de beni basınla sindirmeye çalışıyorsunuz. Sindiremezsiniz. Bu yetkileri vermeyeceğiz” diye konuştu.
‘İŞÇİLERİ KAPININ ÖNÜNE KOYMAYA…’
Teamüller gereği geçmişte Aksoy ve Karakurt’a yetkilerin oybirliği ile verildiğini hatırlatan Pehlivan da, “Bu şirketleri birbirinden ayırmamız son derece yanlış. Genel siyasete giriyorsunuz” dedi. 
Pehlivan’ın konuşması sırasında araya giren Karakurt, “Ben bunu vermiyorum. Verdiğim gün 300-400 işçi kapıda olacak. Siz sözünüzü tutmuyorsunuz! Biz bunu Aliağa’da yaşadık. 125 kişiyi kapının önüne koydu. Ben işçiyi kapının önüne koymanıza izin vermeyeceğim” çıkışında bulundu.
‘BUNU MENEMEN HALKI YEMEZ’
“Serdar Bey göreve geldiğinde 300 kişiyi çıkardınız, kapının önüne koydunuz. O gün sesiniz çıkmıyordu” diyen Pehlivan da, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “AK Parti ve MHP’nin gücünü arkanızda hissettiniz. Tam bir zeytinyağı modeliyle karşı karşıyayız. Hem yetki vermeyeceğim diyorsunuz hem de işçiye bizi hedef gösteriyorsunuz. Menaş’ın maaşlarını ödediniz mi? Bu çalışanlarımız Meta-Su şirketinin çalışanlarıdır. Siz yönetim kuruluna devam edecekseniz, siz bu arkadaşlarla çalışabilirsiniz. Millete hizmet için harcamadığınız enerjiyi buralarda harcamayın. Mahkeme kararı var, siz de buraya tekrar gelebilirsiniz. Geldiğimiz günden itibaren tek bir işçimizi işten çıkarmadık. Birlikte yöneteceğiz diyorsak bankamatikleri söyleyeceğiz. Bizler vicdanlı, ehli namus insanlarız. Liyakat önem vereceğiz. Evlatlarınız, damatlarınız, onlar, bunlar… Onları korumak adına mı yapılıyor? CHP’nin sekreterlerinden, danışmanlarından var. Onları mı korumak adına yapıyorsunuz? Siz de geldiğinizde işçi çıkardınız, Aydın Pehlivan bir işçi çıkarmadı. Hangi dayanakla bunları söylüyorsunuz, hayretler içinde izledim. Koltuğa ben oturacağım mantığıyla bu işleri çözemezsiniz. Davul başkasında tokmak başkasında olmaz. Sizden istirhamım şudur ki; bununla ilgili bankamatikleri birlikte, elimizi vicdanına koyarak yapacağız. Kararını birlikte vereceğiz. Sizlere söz veriyorum. Komisyonla yaklaşım içinde olacağız. Bizler de işvereniz. Çalıştığım arkadaşlarımın maaşını bir gün geç yatırmadım. Emek en yüce değerdir. Alın teri soğumadan emekçi kardeşlerimizin maaşı ödenmeli. Bunun için çalışacağız. 1 ay bile geciktirmeyeceğiz. Bütün gelirleri alın, kiraları toplayın maaşı siz ödeyin. Böyle mantık olmaz. Bunu Menemen halkı yemez.”
Nezaketini bozmayacağının da altını çizen Pehlivan, “Ah Menemen’im ah! ‘O gitti, bizler temiziz’ değil. Nezaketimi bozmayacağım ama bu kadar da kolay değil. Burada yapılan işleri görüp ses çıkarmamak ya da başkalarına yakınmak doğru değil. Size oy veren insanlara saygınız olsaydı ve burada ifade etseydiniz” diye konuştu.
‘BAŞKAN YARDIMCILARI’ TARTIŞMASI
Meclis’te Demircioğlu ve Bahadır İnanlı’nın başkan yardımcısını görevlendirerek, belediye başkanına verilen ödeneğin 3’te 2’sini aşmayacak şekilde belediye meclisince belirlenecek aylık ödenek alması da gündeme geldi. Konuyla ilgili CHP’den itiraz gelirken; CHP’li Grup Sözcüsü Yılmaz ise, başkan yardımcısı olarak belirlenen isimlere 3 bin 100 lira ödenmesi önerisinde bulundu. AK Partili üyelerden duruma itiraz gelirken; Yılmaz’ın önerisini doğru bulduğunu belirten Pehlivan, maaşların 3 bin 100 lira olmasının uygun olduğunu dile getirdi.
Meclis’te gündeme gelen bir diğer konu ise, Aydın Pehlivan’a 65 milyon liralık kredi çekme yetkisinin verilip verilmemesi oldu. Millet İttifakı’ndan konuyla ilgili itirazlar gelirken, AK Partili Demircioğlu, çekilecek kredi ile personele yapılacak ödemelerin karşılanacağını belirtti. Yapılan karşılıklı atışmaların ardından konu komisyona geri gönderildi.


MENEMENDE GERGİN MECLİS : Google'da Ara
MENEMENDE GERGİN MECLİS


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  TÜGVANIN İCRAATLARI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR


         Gazeteci Metin Cihan sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) görev yapan yöneticiler hakkında kendisine gel

  YARGITAY ÜYESİNDEN ACI İTİRAF


         ’Gruplar haremlik selamlık toplantı yapıyor. Atamalara müdahale ediliyor. Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’na vaziyeti aktardık ama sonuç? Hiç

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim