Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracat mesajı
Koronavirüsten 187 kişi daha hayatını kaybetti
İYİ Partili Ümit Özlale iktidarı uyardı
TUİK’İN RAKAMLARINA KİMSE İNANMADI
ANAMUHALEFET LİDERİ TUİK’E ALINMADI


MERALAR İMARA AÇILIYOR - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haber
 
MERALAR İMARA AÇILIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 21-07-2021 / 11-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
MERALAR İMARA AÇILIYOR

Meralar her geçen yıl ranta kurban gidiyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, son 5 yılda 20 bin hektar mera alanının vasfının değiştirildiğini açıkladı. CHP’li Gürer, “Mera alanları korunamadığı veya amaç dışı kullanıma açıldığı için sorunlar artmakta” dedi.


Malatya Büyükşehir Belediyesi, meraları imara açmaya başladı. Büyükşehir statüsünden yararlanılarak alınan kararlarla, ihtiyaç olmadığı halde bazı meralar rezerv yapı alanı ilan edildi.

Yeni Yaşam Gazetesinin haberine göre, Malatya’da AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlığında gerçekleştirilen temmuz ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda, 100 hektarlık mera alanının rezerv yapı alanına çevrilmesine karar verildi. Battalgazi ilçesi Bulgurlu Mahallesi’ndeki 100 hektarlık mera vasıflı alanın, rezerv yapı alanına çevrilmesinin ön tahsis talebi oy birliğiyle kabul edildi. Oturum sırasında gerçekleşen tartışmalar sırasında, merada rezerv alanına çevrilen bölgenin henüz ne yapılacağının belli olmadığı anlaşıldı. Belediye Meclisi’nin ihtiyaç olmadığı halde böyle bir planlamaya gitmesi Bulgurlu halkının tepkisine neden oldu. AKP’li Malatya Belediyesi’nin büyükşehir yapılmasından sonra, köylerin mahalle sayılmasından da yararlanarak meraları yapı alanlarına dönüştürmesi eleştiriliyor. 

 

 

Karar oy birliğiyle alındı

 

 

Belediye Meclisi toplantısında rezerv yapı alanı olarak tahsis edilen Battalgazi ilçesi Bulgurlu Mahallesi 5348/1, 5352/2, 5353/1, 5354/3 ve 5346/6 no’lu ada/parsel numaralı mera vasıflı alanların, tahsis amacı değişikliği işlemlerinin başlatılması hakkındaki İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu oy birliği ile kabul edildi. Mera alanının rezerv yapı alanına çevrilmesinin ön tahsis talebi oy birliğiyle kabul edildi.

 

 

İhtiyaç yok, keyfi...

 

 

Konu ile ilgili bilgilendirme yapan İmar Komisyon Üyesi Süleyman Bayram, Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a hitaben yaptığı açıklamada, aslında meraların imara açılmasının bir ihtiyaçtan kaynaklanmadığı anlaşılıyor. Bayram’ın açıklaması şöyle: “Başkanım burası Bulgurlu Mahallesi, yaklaşık 100 hektar civarındaki bu alanın kentsel servis alanına dair kullanılmasına, rezerv alanı olmasına ilişkin ön tahsisin yapılmasını talep ediyoruz. Olumlu talep gelirse sanayi, kentsel dönüşüm alanı, depolama alanı olabilir” dedi. (Net Haber Gazetesi’ne 13 Temmuz 202)

 

 

Süleyman Bayram’ın bu açıklaması üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bölgeden gelen şikayetleri boş çıkarmak için şu öneride bulundu: “İçeriğinin ne olduğunu şimdiden belirlerseniz, yarın sıkıntıya girmezsiniz. Bunlarla ilgili yüzlerce şikâyet geliyor.” 

 

 

Ranta kurban ediliyor

 

 

Hayvancılığı geliştirmek ve köylüyü desteklemekten söz eden iktidarın, belediyeler eli ile meraları imara açması hayvancılığın inşaat rantına kurban edilmesi olarak değerlendiriliyor. Meralar, bir ihtiyaç veya talep olmadan imara açılmış. Eğer ileride talep gelirse depo, sanayi veya kentsel dönüşüm alanı olarak değerlendirilecekmiş.

DOĞAL YAŞAM DA YOK EDİLİYOR

Sadece hayvanların beslenmesi, ot, yem bitkisi üretimi için değil; doğal kaynakların korunması, sürdürülebilir tarımsal üretim için meralara büyük önem veriliyor. Ancak Türkiye’de 1928’de çayır-mera alanı 46 milyon hektarken günümüzde 15 milyon hektarın altına kadar düştü.

AHM


MERALAR İMARA AÇILIYOR : Google'da Ara
MERALAR İMARA AÇILIYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  2022 İÇİN POŞET FİYATLARI BELİRLENDİ


         Market zincirlerinin yüzde 100 zam talebine karşın plastik poşetlerin bu yıl da 25 kuruştan satılmasına karar verildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişi

  PERU’NUN KUZEYİNDE 7,3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM


         28 Kasım (Reuters) - Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) Pazar günü Kuzey Peru’nun 7.3 büyüklüğünde bir deprem olduğunu s&oum

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Değerli Hocam Yazınizda 1400 yıldır muslümana insiyatif bırakılmadığını cok farklı bir üslüpla aktarmısışsınız... Topluma düşen birey ...

GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim