Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
21 Ocakta koronavirüsten 72 bin 555
BURDURDA BİR CAMİDE AÇIM DİYE HAYKIRDI
TÜRKSAT’IN YÖNETİMİDE ÇİFTE MAAŞ ALIYORMUŞ
Seçilmiş dekanlarımız göreve iade edilsin


Merkez Bankası’na dair düzenlemeye tepki - EKONOMİ - Ajans 09/ Aydın Haber
 
MERKEZ BANKASI’NA DAİR DÜZENLEMEYE TEPKİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 11-01-2022 / 20-33

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
Merkez Bankası’na dair düzenlemeye tepki

Genel Kurul’da görüşülen kanun teklifinde Merkez Bankası’na yatırılan yabancı ülke para,mal ve yatırımlarının haczini engelleyen düzenleme muhalefet tarafından “ulusal güvenlik riski” nedeniyle eleştirildi.

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “2/4058 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nde Merkez Bankası’na yönelik getirilen düzenleme muhalefet tarafından eleştirildi.

Kanun teklifinin bütünü üzerine yapılan konuşmalarda muhalefet partileri “kur korumalı mevduat sistemine” getirilen yasal düzenleme, Merkez Bankası’na yatırılan yabancı ülke merkez bankalarına ait paralara haciz uygulanmayacağına dair güvence verilmesine yönelik sert eleştirilerde bulundu. Muhalefet bu durumu “güvenlik riski” olarak yorumladı.

‘MERKEZ BANKASI İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR’

Kanun Teklifi bütünü üzerine söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, komisyon görüşmelerinde Merkez Bankası’na dair düzenlemeye ilişkin sordukları sorulara yanıt alamadıklarını ifade etti. Hangi ülkenin, hangi sebeple Türkiye Cumhuriyeti’nden böyle bir kanun talep ettiğine dair sorularının yanıtsız kaldığının altını çizen Dervişoğlu, “Ekonominin temelinde güven ve istikrar vardır. Gözlerdeki ışıltı, diğer ülke merkez bankalarına yetmiyor olacak ki Merkez Bankamızı itibarsızlaştıracak bu düzenlemeyi Genel Kurula getirebilme cüretine kapıldınız. Merkez Bankası gibi itibarlı ve köklü bir kurumun kodlarıyla bu denli oynanırsa ve bağımsız olması gereken Merkez Bankası, siyasetin tasallutu altında böyle ezilirse tecrübe ettiğimiz bu akıbet de kaçınılmaz hâle gelir” dedi.

‘SANDIĞI GETİRİN GÖRELİM’

TL’nin pul ve mutfakların yangın yeri olmasının sorumlusunun AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu kaydeden Dervişoğlu, “Yüksek faiz, yüksek enflasyon, yüksek dolar kuru Türkiye’nin kaderi olmamalıdır. Türk milleti böyle bir iktidara mecbur, muhtaç ve mahkûm değildir. Elinize aldığınız sopa ve polisiye tedbirlerle ne fiyatları ne de döviz kurunu kontrol edemezsiniz. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı tarafından ekonominin istikrara kavuşturulamayacağı artık anlaşılmıştır. Tehlikeli ve akıbeti malum ekonomi deneylerinizle milletimizin zamanını çalmayı artık bırakın. Sandığı milletin önüne bir an önce getirin el mi yaman, bey mi yaman görelim bakalım” diye konuştu.

‘LİBYA’DAN 3-5 KURUŞ ALMAK İÇİN YASA ÇIKARIYORLAR’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan da, Merkez Bankası düzenlemesine yönelik sert eleştirilerde bulundu. Paylan, şöyle konuştu: “Merkez Bankası Başkan Yardımcımız burada gelmiş diyor ki: ‘Ya, benim kasam tükendi. Hatta yetmez, eksi 57 milyar dolardayım ben; damat bey sattı dolarları, şimdi de Tayyip Bey satıyor dolarları, eksi 57 milyar dolardayım. Güvenilir ülkeden de sermaye gelmiyor buraya, vallahi ben batık durumdayım. Ne yapacağım?’ Vallahi üçüncü dünya ülkeleri var; Libya gibi ülkeler var mesela. ‘Şimdi Libya bana para koymak istiyor, para yatırmak istiyor üç beş milyar dolar, ona muhtacım’ Ee... ‘Ama Türkiye’deki müteahhitlerin de Libya’dan alacağı var’ diyor. Şimdi, Libya ‘Parayı buraya koyacağım’ diyor ama ‘Ya senin müteahhitlerin haciz koyarsa... Sen bana bir yasa çıkar’ da diyor Libya. Yasa da şöyle çıksın diyor: ‘Meclisteki Cemal Öztürk imza versin, AKP’li 100 milletvekili imza versin, Mecliste bu yasaya el kaldırsınlar; Türkiye’nin müteahhidi Libya’dan alacaklı ama Libya buraya para yatırırsa o para haczedilemesin.’ Arkadaşlar, ben hiç bu kadar utandığımı hatırlamıyorum.

Böyle bir yasa teklifi bu Meclis’e verilebildi ve eğer AKP ve MHP milletvekilleri el kaldırırlarsa bu yasa teklifi bu Meclisten geçecek. Bakın, arkadaşlar, iflas eden esnaf tefeciye düşer. Bunlar tefeciye düştüler, düne kadar ‘kabile devleti’ dedikleri Libya’dan üç beş kuruş bulmak için bizim müteahhitlerimizin alacakları karşısında haczetmemesi için yasa çıkarmayı bile göze alıyorlar.

ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ

Bu yasa başka niye çıkıyor? Şimdi, Arap Emirlikleri buraya para verecek, değil mi? Tayyip Bey gidecek, diyecek ki: ‘Bana 3-5 milyar verin, muhtacım.’ Arap Emirlikleri diyor ki: ‘Senin Libya’da güçlerin var, şimdi o güçlerini çekersen ben sana para verebilirim. Bir de ben sana para verirsem benim param haczedilmesin.’ Bak, ulusal güvenlik meselesi dedim ya. Bir ülkenin kasası boşaldığında tefeciye düşer; borç alan da emir alır, bunu unutmayın. Düne kadar ‘hain’ dediğiniz, ‘Darbenin arkasında var’ dediğiniz Arap Emirlikleri ne yapacak? Şimdi diyecek ki arkadaşlar: ‘Size para vereceğim ama siz hele bir Libya’dan çekilin, hele bir de bana haczedilmeme güvencesi verin.’”

Paylan’a sataşmada bulunan MHP Milletvekili Ümit Yılmaz’ın “Geçen sene ‘Çekilin’ diyordunuz” sözleri dikkat çekti.

Paylan, “Bunlar hepimiz için utançtır ve bu utanca yol verilmemesini bütün Meclis’ten hassaten rica ediyorum” dedi.

CHP: PARA YATIRMAK İSTEYEN HANGİ ÜLKENİN MERKEZ BANKASI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubu adına konuşan Cavit Arı ise “Buradaki para nedir? Bu para kimin parası? Bu düzenleme ihtiyacı nereden çıkmıştır? Para yatırmak isteyen merkez bankaları hangi ülkenin merkez bankaları? Bugüne kadar hangi ülkenin merkez bankası para yatırmak istedi de böyle bir düzenleme olmadığı için vazgeçti? Buna ilişkin yaşanmış bir örnek var mı? Yani bu ihtiyaç nereden doğdu? Bu para kimin parası? Bu düzenlemeye neden ihtiyaç var?” sorularını yöneltti.

‘VAZGEÇİN’

Merkez Bankası’na yönelik düzenlemenin Türkiye’nin güveninin zedelediğini aktaran Arı, “Türkiye’nin itibarının yok edilmesi düzenlemesidir. Yani böyle bir düzenlemeyi nasıl kabul edersiniz anlaşılır gibi değil. Yani siz bu ülkenin itibarını düşünmüyor musunuz? Yani buraya bir ülkenin merkez bankası para yatıracaksa ‘Bizim koşullarımız belli; gelin, bu koşullarda para yatırın’ diyebilirsiniz ama deniliyor ki: ‘Siz böyle bir düzenleme yapın, biz ancak o zaman yatırırız.’ İşte, o zaman, akıllara ‘Bu paralar kimin parasıdır?’ sorusu gelmekte. Defalarca sorduk, biraz önceki soruları orada sizlere sorduk; bir kelimelik dahi tatmin edici cevap veremediniz. Yani neymiş efendim, işte, para yatırmak isteyen ülkeler bizden böyle bir talepte bulunmuş. Bizim kanunlarımızda zaten bir anlamda da haczedilemezlik hükümleri bulunmaktadır; bu, İcra ve İflas Kanunu’nda da düzenlenmiştir; 82, 83 ve 89’uncu maddelerinde zaten yasal bir engel bulunmaktadır. Dolayısıyla, böyle bir düzenlemeye de ihtiyaç yoktur. Bu düzenlemeden esas itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarını düşünerekten vazgeçin” ifadelerini kullandı.

Genel Kurul kanun teklifinin birinci bölümünde yer alan maddelerin görüşülmesiyle devam ediyor.


Merkez Bankası’na dair düzenlemeye tepki : Google'da Ara
Merkez Bankası’na dair düzenlemeye tepki


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  AHMET DAVUTOĞLU’NDAN ’YOLSUZLUK’ ÇIKIŞI


         Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Elmadağ’da dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Yolsuzluk kanallarının tümünü keseceğ

  TÜRKİYE 80’LERE Mİ DÖNÜYOR


         Türkiye’de Organize Sanayi Bölgeleri’nde 72 saat elektrik kesintisi yaşanacak. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada, "Kısıntıda ke

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 10 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 17 √ Toplam : 77 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 6 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 76 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 170 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim