Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
YAĞAN ÇAMURLU YAĞMUR FAYDALIMI ?
Biontech aşısı mı Sinovac aşısı mı?
BAKAN ELVAN’DAN 128 MİLYAR NEREDE SAVUNMASI
24 Saatte, can kaybı 341 oldu.
Vatandaşlara önemli uyarı: Sakın ödemeyin


MOSKOVADA ALİYEV VE PEŞİNYAN BULUŞTU - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
MOSKOVADA ALİYEV VE PEŞİNYAN BULUŞTU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 12-01-2021 / 11-49

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
MOSKOVADA ALİYEV VE PEŞİNYAN BULUŞTU

Azerbaycan ve Ermenistan liderleri Moskova’da Putinin evsahipliğinde buluştu.

Toplantı öncesi gizliliğe dikkat edilirken görüşmeye basın mensupları alınmadı.

Dışişleri bakanları 9 Ekim 2020’de Moskova’da yapılan toplantının aksine, devlet başkanları toplantısı yalnızca Rus resmi medyasında "birinci elden" yer aldı. Benim bilgilerime göre Erivan, Kremlin’den uluslararası medyanın toplantıya katılmasına izin vermemesini, hiç katılmamasını veya mümkünse sınırlı katılım sağlamasını istedi. Bu nedenle, dünyanın önde gelen medya kuruluşları toplantı için akredite edilmedi. Kremlin, Erivan’ın isteğini yerine getirdi. Toplantı neredeyse Rusya cumhurbaşkanının kişisel kameramanı ve fotoğrafçıları tarafından ele alındı. Video ve fotoğraflar daha sonra medyaya aktarıldı.

Rusya cumhurbaşkanının "gazetecilik parası" içinde yer alan medya temsilcilerinin böyle bir toplantıya katılmasına izin verilmedi.

Böylelikle, ben de dahil olmak üzere Rusya’da akredite olan tüm yabancı muhabirler, üçlü toplantıyı resmi Rus medyasının "monitöründen" bir Rus gazetecinin bakış açısından izlediler. Bu nedenle, sadece bir Rus gazetecinin bakış açısıyla ele alınan üçlü toplantıya ilişkin görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Toplantıdan önce ...

Genel olarak bildiğim kadarıyla 11 Ocak toplantısının son ana kadar gizli tutulması gerekiyordu. Ancak eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın damadı ve Vatikan’ın eski büyükelçisi Michael Minasyan, Telegram’a Moskova’da 11 Ocak’ta üçlü bir görüşme planlandığını ve Paşkina’nın bir başka Ermeni karşıtı belgeyi imzalayacağını söyledi.

Bundan sonra, Rus medyası "diplomatik kaynaklara" atıfta bulunarak 11 Ocak’ta Moskova’da üçlü bir toplantı yapılacağını yazmaya zorlandı. Kremlin, toplantıdan sadece bir gün önce, 10 Ocak’taki üçlü görüşmeyle ilgili bilgileri doğruladı. Putin aynı gün Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’u toplantıyı görüşmeye çağırdı ve ardından Dışişleri Bakanı, Güvenlik Konseyi Sekreteri, Savunma Bakanı ve özel servis başkanlarıyla üçlü bir ön görüşme yaptı.

Minasyan’ın gizlilik ihlalinden sonra Rusya’daki Ermeni diasporası harekete geçer. Rusya Ermeniler Birliği Başkanı Ara Abramyan, Paşkina’nın Moskova ziyaretini şiddetle protesto ediyor ve Rus Ermenilerini bu ziyareti protesto etmeye çağırıyor. Bu nedenle, bir grup Ermeni, Paşkina’nın Moskova’yı ziyaret etmesini önlemek için Erivan’daki ve Moskova’daki Ermeni büyükelçiliğinin önünde protesto ediyor.

Moskova polisi 11 Ocak sabahından bu yana Ermeni büyükelçiliği önünde güvenliği artırıyor. Rusya’daki Ermeni diasporasının tüm çabalarına rağmen, Pashkina’nın Moskova ziyareti gerçekleşiyor.

Vnukovo 2 havaalanından devlet başkanları doğrudan toplantı yeri olan Kremlin’e gider. Toplantı yaklaşık 14 Moskova saatinde başlıyor. Üçlü toplantı Kremlin’in "Temsilcilik Kabinesi" nde ("Predstavitelskiy Kabine") yapıldı.

Rusya cumhurbaşkanı bu kabinede genellikle ABD’den üst düzey delegasyonları kabul ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Donald Trump’ın eski uluslararası güvenlik danışmanı John Bolton, Kremlin’in bu salonunda, bu oval masanın arkasında ağırlandı.

Genel olarak, Rusya cumhurbaşkanının delegasyonlarla çok taraflı toplantıları veya toplantıları Kremlin’deki "temsil kabinesinde" yapılmaktadır.

Toplantı tutanaklarında sadece Rusya Devlet Başkanı konuşur. Bu konuşmada, üçlü toplantıda hangi konuların tartışılacağı ve kamuoyuna açıklanacağı belirlenir.

"Bana göre bugün, her şeyden önce, geçen yıl 9 Kasım tarihli ortak bildiride ana hatlarıyla belirtilen ana düzenleme alanlarındaki sonraki adımlar üzerinde anlaşmak önemli olacaktır. Üçlü toplantının başında yaptığı konuşmada, "Rus barışı koruma birliğinin faaliyetlerini, sınır çizgilerinin netleştirilmesini, insani sorunların çözümünü, kültürel miras alanlarının korunmasını kastediyorum." Dedi.

Böylece toplantının ana tartışma konusu bilinmektedir.

Ayrıca, Ermeni tarafının "statüsü" ve "üçlü bir açıklamanın ardından Hocaven’i sabote etmeye çalışan 62 kişilik bir terörist grubun (Ermeni tarafı onları savaş esiri olarak adlandırıyor) geri dönmesi" gündemde olmayacak.

Üçlü toplantı yaklaşık dört saat sürer.

Sonra devlet başkanları "basının" önüne çıkar.

"Basın temsilcileri" terimini tırnak içinde kullanıyorum çünkü orada medya temsilcisi yok. Başkanlar basitçe kamera ve mikrofonların önüne çıktı. Rus Kommersant gazetesine göre, Ermeni tarafı görüşmelerden önce herhangi bir bildiri veya belgeyi imzalamayı açıkça reddetti. Ancak Rusya Devlet Başkanı’nın konuşmasından ortak bir açıklamanın imzalandığı anlaşılıyor.

Devlet başkanlarının konuşmalarından sonucum:

Moskova toplantısının temel amacı, bölgedeki 30 yılı aşkın süredir bloke olan ekonomik ve ulaşım bağlarını yeniden tesis etmekti. Ortak bildiride atılan somut adımlar, başbakan yardımcıları ve uzman alt çalışma grupları düzeyinde üçlü bir çalışma grubunun kurulması, bunlar için belirli zaman ve görevlerin belirlenmesi bunu kanıtlıyor.

Kamuya açıklanmasa da, üçlü görüşmede Laçin koridorundaki Azerbaycan askerlerinin gözlemlenmesi, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Dağlık Karabağ’dan tamamen çekilmesi ve Ermenilerin, daha doğrusu Rusya’nın kontrolündeki Hankendi ve diğer bölgelerin Azerbaycan’ın yetki alanına taşınması üzerinde duruldu.

Açıkçası, bu kısa vadeli bir mesele değil ama uzun sürmüyor.

Dağlık Karabağ sorununun tarih olduğu görüşmenin sonuçlarına ilişkin Azerbaycan ve Rusya Cumhurbaşkanlarının ortak açıklamaları ve konuşmalarından açıkça anlaşılmaktadır. Paşinyan çatışmanın çözülmediğinden şikâyet etmesine rağmen, Hocavend’i sabote eden 62 Ermeni askerin iade edilmesi sorununun çözülmediğini söyledi ve yine de Dağlık Karabağ’ın nihai "statüsü" hakkında konuştu.

Hatta bir adım daha atan Paşinyan, bu sorunu Rusya, Azerbaycan, Ermenistan üçlüsü formatında değil Minsk Grubu formatında çözmeye hazır olduklarını belirtti. Böylece, Ermenistan Başbakanı üçlü bir görüşmede tekliflerinin göz ardı edildiğini belirtti.

Azerbaycan için bir diğer önemli nokta da Rusya cumhurbaşkanının bu sefer konuşmasında "statü" konusuna değinmemiş olmasıdır.

Vladimir Putin’in 10 Kasım’daki üçlü açıklamanın ardından röportaj ve konuşmalarında Dağlık Karabağ’ın nihai statüsü konusuna defalarca değindiğini hatırlattım. Ancak bu sefer Rusya cumhurbaşkanı bununla ilgili tek kelime etmedi.

Sonuç olarak, her zaman Ermeni yanlısı olan ve çoğu zaman Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü kışkırtan Birinci (Perviy) ana haber programında yayınlanan üçlü bir görüşme ile ilgili 12 dakikalık bir hikâyede uzun yıllardır ilk defa Azerbaycan haritası doğruydu. gösterildi. (Aşağıda haritanın bir ekran görüntüsünü yayınladım.) Harita sözde rejimin "sınırlarını" göstermiyor.

44 günlük savaştan sonra bile Ermenilerin kontrolündeki topraklarımız Azerbaycan toprakları ile aynı renkte sunuldu.

Konuda Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarını kullanarak Nahçıvan ve Türkiye ile, Ermenistan’ın ise Rusya ve İran ile Azerbaycan topraklarını kullanarak toprak ilişkilerini yeniden tesis edeceği vurgulandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın da belirttiği gibi, Dağlık Karabağ sorunu geçmişte kaldı ve şimdi gelecek hakkında düşünme, iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşama zamanı.

Paşinyan eli boş olarak Erivan’a döner. Çünkü Ermenistan için hem "statü" hem de "62 vatandaşın dönüşü" çözülmemiş durumda.

Moskova toplantısının gerçekten önemli ve faydalı olarak görülebileceği açıktır.

Daha önce de söylediğim gibi savaş bitti ama mücadele devam ediyor.

Farid Ekberov

Moskova

www.yenicag.az


MOSKOVADA ALİYEV VE PEŞİNYAN BULUŞTU : Google'da Ara
MOSKOVADA ALİYEV VE PEŞİNYAN BULUŞTU


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI DUYURDU!


         Milli Savunma Bakanlığı, Yunanistan Savunma Bakanlığı ile Güven Arttırıcı Önlemlere ilişkin toplantı yapılacağını duyurdu. MSB tarafından yapılan a&cc

  FATİH ERBAKANDAN MESNETSİZ İDDİA


         Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, yerel bir televizyon kanalında konuk olan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, yeni tip koronavir&uu

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
AHMET KABAK

     On binlerce kisisilerle yapilan lebalep kongrelerin sonucu. Yetmedi Saglik bakaninda katildigi binlerce kisinin katıldıgı cenaze torenlerinin ...

SERPİL KORUCU

     Vaka sayimiz Dunya rekoruna sebep oldu. 1.5 milyarlık Hindistanı bile geçtik. Toplum duyarsız. Bu duyarsızlar yüzünden ...

ASTO

     Ulkemizde ölumler 100 er 100 er olmaya baslandı. Kapanma icin ne bekleniyor. Yoksa Biz de ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Vekilim Yalan söylemek Günah Değilmi... ...

EREN EFE

     Eğitim_İş Sendikasının bu cesur kararını bir emekli öğretmen olarak takdirle karşılıyorum. İşte Atatürkün öğretmeni budur. ...

ASTO STK PLATFORMU

     Atatürk bu ülkenin Kırmızı çizgisidir. Hiç kimse bizim gönlümüzden çıkaramaz. Bu kararı alanları kınıyorum. Bu ülkenin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 32 √ Toplam : 30 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 62 √ Toplam : 58 - 2-BU YIL YAPILIR
% 8 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim