Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
DEVA Partili Metin Gürcan gözaltına alındı
DAVUTOĞLU ERDOĞAN VE BAHÇELİ’ YE YÜKLENDİ
Türkiye ile BAE arasında 10 anlaşma
ALMANYADA KOALİSYON ANLAŞMASINA VARILDI
Akaryakıta zam yolda


PANDORA BİR ÇOK ÜNLÜYÜ ZORA SOKTU - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
PANDORA BİR ÇOK ÜNLÜYÜ ZORA SOKTU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-10-2021 / 18-46

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
PANDORA BİR ÇOK ÜNLÜYÜ ZORA SOKTU

Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu (ICIF) ve medya ortaklarıyla gizli offshore dünyasının kapılarını açan 12 milyon belge, dünyaca ünlü sanatçılardan spor dünyasına bir çok ünlü ismin de vergi sırlarını ortaya döktü. Pandora Papers sızıntıları çok sayıda siyasetçi, üst düzey kamu görevlisi ve iş insanının yanı sıra dünyaca ünlü yıldızların ve sporcuların da vergi ödemekten kaçındığını ortaya çıkardı.

Pandora Papers’den Çalık Holding’in offshore firmaları da ortaya çıktı

Pandora Papers ile Çalık Holding’in hesaplarında milyon dolarlar olan offshore firmaları ortaya çıktı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) paylaştığı yaklaşık 12 milyon belgenin içinden Çalık Holding de çıktı. Vergi cennetlerindeki faaliyetleri daha önce Paradise Papers sızıntıları ile ifşa olan Çalık Holding, yeni sızdırılan belgelerde tam dört offshore şirketle yer alıyor.

Çalık Holding yöneticilerinin de adının geçtiği ve hesaplarında milyon dolarlar olan bu şirketler, kayıtlara göre Holding’in ticari işlemleri için kullanılıyor.

DW Türkçe’nin Pelin Ülker’in belgelere dayandırdığı haberine göre; Çalık Holding’in ilişkili olduğu Britanya Virjin Adaları merkezli dört şirket var. Trident Trust offshore danışmanlık firması aracılığıyla kurulan Oipano Trading S.A, Textiles International Ltd, Lasarre Trading Ltdve Sonjah International Limited adlı şirketlere Straellington Nominee Limited adlı bir firma vekil hissedar olarak atanıyor. Belgelerden edinilen bilgilere göre Ahmet Çalık böylece perde arkasından şirketlerin faaliyetlerini yürütebiliyor.

Belgelere göre 18 Aralık 2000’de kurulan Oipano Trading’in direktörleri Şafak Karaaslan ve Metin Atalay. Şafak Karaaslan, Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Metin Atalay ise Holding’in Dubai’deki çalışanlarından biri. Firmanın varlıklarının ise 10 milyon ABD Doları olduğu belirtiliyor. Kayıtlara göre şirketin faaliyet alanı, tekstil satışı, tekstil danışmanlığı ve tekstil ürünleri alım satımı. İş yaptığı ülkeler ise Türkiye dışında Çalık Holding’in yurtdışı iştiraklerinin de bulunduğu Türkmenistan ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri). 24 Ağustos 2016 tarihli evraklarda ise şirketin hak sahipliğinin Türkiye’de Rema Group adlı tekstil şirketinin kurucusu olan Recai Arslan’a geçtiği görülüyor.

1995’te kurulan Textiles International Ltd.’nin faaliyet gösterdiği ülkeler ve faaliyet alanlarının da Oipano ile aynı olması dikkat çekiyor. Kayıtlarda firmanın değerinin 5 milyon dolar olduğu belirtiliyor. 10 Kasım 2010’da şirket direktörü Şafak Karaaslan’ın Trident yetkilileriyle olan yazışmalarında, şirket hisselerin devredilmediği, sadece kaybolduğunu deklare eden Ahmet Çalık imzalı bir evrağa rastlanıyor. Bu sayede şirketin gerçek sahibinin Ahmet Çalık olduğu anlaşılıyor. 24 Ağustos 2016’da ise firmanın hak sahipliğinin yine Recai Arslan’a geçtiği görülüyor. Ancak bu işlemin ardından Çalık Holding ile bağlantılı isimler şirket direktörlüğünde kalmaya devam ediyor. Bu görevi yürütmeye devam eden Şafak Karaaslan ve Metin Atalay, Şubat 2018’de görevi Çalık Holding’in tekstil sektöründe faaliyet gösteren şirketi Gap Pazarlama’nın ofis müdürü olan Süleyman Kankul’a devrediyorlar.

1993 yılında kurulan Lasarre Trading Ltd.’nin direktörleri de 2007 yılından itibaren Şafak Karaaslan ve Metin Atalay iken 2018’de bu iki isimler yerine yine Süleyman Kankul getiriliyor.

Aralık 2000’de 50 bin dolar sermayeyle kurulan Sonjah International Limited’in direktörlüğünü de Şafak Karaaslan ve Metin Atalay yürütüyor. Firma 23 Ocak 2017’de kapatılıyor.


PANDORA BİR ÇOK ÜNLÜYÜ ZORA SOKTU : Google'da Ara
PANDORA BİR ÇOK ÜNLÜYÜ ZORA SOKTU


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  MAGDALENA ANDERSSON 7 SAAT İÇİNDE


         İsveç’te ülkenin ilk kadın başbakanı olarak seçilen Magdalena Andersson 7 saat içinde görevini bıraktı Yeşiller Partisi’n

  ALMANYADA KOALİSYON ANLAŞMASINA VARILDI


         Almanya’da 26 Eylül’de düzenlenen seçimlerin ardından Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar koalisyon konusunda anlaştı.&

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim