Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
EREN YILDIRIM SERBEST BIRAKILDI
Türkiyenin ilk sanal fuarı Shoedex
DİYANETTEN SKANDAL: YERLİ MALI İSTEMİYORUZ
AÖF final sınavı tarihleri belli oldu
1 Haziran koronavirüs tablosu!


RUS RESMİ AJANSINDAN SKANDAL BAŞLIK - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
RUS RESMİ AJANSINDAN SKANDAL BAŞLIK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 29-02-2020 / 23-54

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
RUS RESMİ AJANSINDAN SKANDAL BAŞLIK

Rusya’nın resmi yayın organı Sputnik Ajansı’nda “Çalınmış şehir: Fransa 80 yıl önce neden Suriye’nin köşesindeki şehri Türkiye’ye verdi” başlıklı haberde, Hatay’ın çalınan bir il olduğu yazıldı.

Söz konusu haber Sputnik’in yabancı diller bölümünde yer alsa da Türkçe yayın yapan kısmında yer almadı.

“Çalınmış şehir: Fransa 80 yıl önce neden Suriye’nin köşesindeki şehri Türkiye’ye verdi” başlığıyla Sputnik’te yer alan haberin metni:

“Türkiye bu ay İdlib’de toplam 54 askerini kaybetti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Rus müttefikleri, Türkiye’yi bölgedeki aşırıcı grupları diğer savaşçılardan ayırmaya yönelik anlaşmaya uymamakla suçluyor.

Suriye ordusu İdlib’in güney yarısını şu an kontrol ediyor fakat çatışma Hatay sınırından geçmeye çalışan mülteci akınını artırdı.

Suriye ve Türkiye arasındaki sınır Asi Nehri’ne ulaşana kadar doğudan batıya nispeten düz bir çizgi şeklinde uzanıyor.

Tekrar batıya dönmeden ve Kılıç Dağı’nın ötesinde Akdeniz’le buluşmadan önce aniden aşağı doğru inerek yaklaşık 128 km güneye doğru yöneliyor.

Suriyelilerin İskenderun Sancağı olarak isimlendirdiği, stratejik açıdan Doğu Akdeniz’in bu küçük köşesi Türk devleti için hayati önem taşıyor.

Şu an Hatay olarak isimlendirilen şehir Antakya ve İskenderun şehirlerini ve Dörtyol limanını barındırıyor. Dörtyol limanı 1923’te sona eren soykırımdan önce Ermeni nüfus tarafından Chork Marzban diye isimlendiriyordu.

Aynı yıl modern Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk, Lozan Antlaşması’nı imzaladı. Bu anlaşmayla Türkiye’nin sınırları güvence altına alınmış oldu.

Bu sınırlar Hatay ili dışında bugün aynen korunuyor. Hatay, 1939’da aniden Türkiye sınırlarına dahil olmuştu.

Suriye, Lübnan ve Ortadoğu’nun önemli bir kısmı, I. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğradıktan sonra çökene kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun parçasıydı.

Lozan Antlaşması’na göre, II. Dünya Savaşı patlak vermeden önce, Hatay Fransız mandasındaki Suriye ve Lübnan’ın bir parçasıydı. Paris bir anda referandum yapmaya karar verdi ve Hatay Türkiye’ye dahil olma yönünde oy kullandı.

Lübnan’ın da ayrı bir devlet olmasıyla birlikte Suriye 1945’te bağımsızlığına kavuştu ve Hatay’ı Türkiye’nin bir parçası olarak tanımayı reddeti.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk silahlı kuvvetleri birkaç yıl önce Suriye içindeki çatışmaya çekilene kadar bu konuda çok az şey söylenmişti.

Suriye medyası Hatay’ın (İskenderun Sancağı’nın) şüpheli ve tartışmalı biçimde Türklere verilmesinin altını çizmeye başladı.

1930’ların sonunda Fransa, Hitler’in Almanyasıyla yaklaşan savaş konusunda endişeleniyordu ve Fransız diplomatlar umutsuz biçimde Avrupa ve Ortadoğu’da muhtemel müttefiklerle anlaşma yapmaya çalışıyordu.

Atatürk 1938’de öldü ve halefi İsmet İnönü, Türk milliyetçisi tutkusunu devam ettirmeye hevesliydi.

Böylece yaklaşan savaş esnasında Fransa dostluk anlaşması önerdiğinde, İnönü öneriyi Türkiye’nin Hatay’ı geri alması şartıyla kabul etmeye istekliydi.

Fransa kabul etti fakat teknik olarak Lozan Anlaşması’nın ihlali anlamına geldiğinden, saygınlık kılıfı kazandırmak için Fransa referandum önerdi.

Hatay o dönem pek çok farklı etnik grubu içinde barındırıyordu: Türkler, Türkmenler, Sünni Araplar, Aleviler, Ermeniler ve hatta bazı Yunanlar. Herhangi birinin çoğunluk olmadığı Hatay’da, Ankara’nın Anadolu’nun diğer bölgelerindeki Türkleri otobüslerle getirerek referandum sonuçlarında hileye başvurduğu düşünülüyordu.

Türkiye-Suriye ilişkileri Hatay konusunda onlarca yıldır gergin fakat 1990’larda Türkiye’nin, Kürt gerillalarıyla mücadelede Suriye’den yardım istemesiyle ilişkiler gelişmeye başladı.

Suriye iç savaşının 2011’de başlamasından hemen önce, Asi Nehri’nde Suriye-Türkiye Dostluk Barajı kurulması için 28 milyon dolarlık anlaşma imzalandı.

Fakat çatışma nedeniyle inşaat ertelendi ve cihatçı isyancılarla yan yana olsalar da Esad’ın Türk askerlerini hedef almaya teşebbüs etmesinin ardından Erdoğan’ın öfkelenmesiyle şimdi Türkiye ve Suriye’nin arası açılıyor. 

 

Kaynak: www.abcgazetesi.com


RUS RESMİ AJANSINDAN SKANDAL BAŞLIK : Google'da Ara
RUS RESMİ AJANSINDAN SKANDAL BAŞLIK


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  MUĞLA ULAŞIMDA 35 BİN 663


           Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri koronavirüs salgını sonrasında bugüne kadar toplu taşıma araçları, taksi ve otogarlarda 35 bi

  TÜRKİYENİN İLK SANAL FUARI


         Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonu ve desteğiyle Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği öncülüğünde İZFAŞ’ın işbirl

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
AHMET CAN

     Sayın Cumhurbaşkanımız Ülke ekonomisini düze çıkarmak için mücadele ederken Diyanet arkadan hançerlemekmi istiyor. Başkan senin amacın ...

CENAP KAYAALP

     Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistandır; Vatan büyük ve Müebbet bir ülkedir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE... ...

HASAN ALİ KURTULMUŞ

     Akşam Güneşi Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılan sosyal aşk dalında,platonik bir aşkla ilerleyen duygu yüklü bir ...

SENEM BOZKURT

     Be Densiz Din Tüccarı. Ülkede sübyan cocuk tacizcileri tecavüzcülerine sessiz kalan Rüşvet ihtimas adam kayırmaya ses ...

KÜRŞAT GÜLER

     Prof.Öztürke katılıyorum.. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-tevfik-ozluden-kritik-uyari-maske-takanlar-dikkat-279485h.htm ...

SENEM ÇETİN

     Asuman Abla Yazınılarını duayeni olduk. Güzel yazın için teşekkür ediyorum. İl dışında bulunan Annemin bu vesileyle ...


           ANKET
Türkiyenin Covid-19 ile Mücadelesini başarılı buluyormusunuz...
% 50 √ Toplam : 9 - Evet Buluyorum
% 45 √ Toplam : 8 - Hayır Bulmuyorum
% 6 √ Toplam : 1 - Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim