TBMM Başkanı Mustafa Şentop, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Bakü’de Azerbaycan Başbakanı Ali Esadov’la görüştü.

Başbakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede konuşan Şentop, Azerbaycan ziyaretinin daha önceden planlandığını fakat Ermenistan’ın 27 Eylül’de gerçekleştirdiği saldırılar ve akabinde Azerbaycan’ın topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon üzerine daha anlamlı hale geldiğini söyledi.

Şentop, Türkiye olarak başından beri Azerbaycan’ı bu haklı davasında desteklediklerini belirterek, “Her şartta, her halükarda destekliyoruz. Çünkü bize göre Azerbaycan öncelikle dost ve kardeş bir ülkedir. Amma bu dava haklı bir davadır. Hem tarihen hem uluslararası hukuk bakımından Ermenistan işgalcidir, saldırgandır. Azerbaycan’ın vatan topraklarını işgal etmiştir. Bu bakımdan Azerbaycan’ın mücadelesi, davası haklı bir davadır, Birleşmiş Milletler sözleşmesine göre meşru müdafaa kabilindendir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Başbakanı Esadov da Azerbaycan için bu günlerin zor ama şerefli günler olduğunu belirtti.

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonun başarıyla sürdüğünü bildiren Asadov, “Kahraman ordumuz bugüne kadar 2 şehir, 1 kasaba ve 71 köyü işgalden kurtardı. Bundan gurur duyuyoruz.” dedi.

Esadov, çatışmaların ilk dakikalarından itibaren Türkiye’den her düzeyde gelen manevi destek için teşekkürlerini iletti.

Görüşmede, TBMM Başkanı Şentop’un yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da yer aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ile görüştü.

Azerbaycan Milli Meclisi’nde gerçekleştirilen ikili görüşmenin ardından heyetler arası toplantı yapıldı.

Şentop burada yaptığı konuşmada, Ermenistan’ın saldırılarından sonra Türkiye olarak her düzeyde ve her platformda Azerbaycan’ın yanında olduklarını gösterdiklerini belirtti.

TBMM’de grupu olan 4 siyasi partinin ortak açıklama yayınlayarak Ermenistan’ın saldırılarını kınadığını ve Azerbaycan’a desteğini belirttiğini hatırlatan Şentop, iki ülke milletvekilleri arasındaki dayanışmanın bu süreçte daha da arttığını kaydetti.

Türk parlamenterler olarak Azerbaycan’ın gayretlerine katkı sağlamak adına çalışmalara devam etikleri ifade eden Şentop, şunları söyledi:

Azerbaycan ordularının başarılarını yakından takip ettiklerini bildiren Şentop, Ermenistan’ın mağlubiyet yaşadıkça daha da saldırgan hale geldiğini ve başarısızlıklarını sivillere saldırarak örtmeye çalıştığını anlattı.

Şentop, Ermenistan’ın Azerbaycan ve Türkiye aleyhine kara propogandaya da hız verdiğini söyleyerek, “Bunlar çaresizliğin getirdiği çırpınışlardır. Bunların bizi olumsuz etkilemesine müsaade etmeyeceğiz. Morallerimizi yüksek tutacağız. ” diye konuştu.

www.yenicag.info