Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
CUMHUR İTTİFAKINDA REVİZYON BAŞLADI
ÜÇ LİDER SOÇİ’DE SURİYE ZİRVESİNDE BULUŞTU
ÖZAKCAN’ SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
KARADAĞ’DAN TÜRK YATIRIMCIYA DAVET
İZMİR’İN TARIMI, ORMANI TALANA AÇILIYOR!


Şık: Soruşturma açılmasını beklemiyordum - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
ŞIK: SORUŞTURMA AÇILMASINI BEKLEMİYORDUM
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 04-06-2018 / 12-43

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Şık: Soruşturma açılmasını beklemiyordum

Şık: Soruşturma açılmasını beklemiyordum

677 sayılı Kanun hükmünde kararname ile (KHK) Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık’a, kansere neden olan ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından gizlendiğine dair yazı dizisi nedeniyle soruşturma açıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmaya gerekçe olarak “göreve ilişkin sırrın açıklanması”, “yasaklanan bilgileri temin”, “yasaklanan bilgileri açıklama” ve “takdir olunacak diğer suçlar” gösterildi.

Şık’ın geçtiğimiz Nisan ayında Cumhuriyet gazetesinde “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz” başlıklı yazı dizisi yayınlanmıştı.

Yazı dizisinde Sağlık Bakanlığı’nın, 2011-2016 yıllarında kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası’nda yaptığı geniş çaplı bir araştırma yer alıyordu.

Şık’a göre halktan gizlenen araştırmada insan sağlığını tehdit eden pestisitin taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada maksimum kalıntı limitlerini aştığı ortaya çıkmıştı.

“Soruşturma açılmasını beklemiyordum”

Gıda mühendisi Şık, Sağlık Bakanlığı’nın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmaya ilişkin Yeşil Gazete’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Ben Antalya’da yaşıyorum. Soruşturma açıldığına ilişkin bilgi bana geçen hafta ulaştı. Dün suçlamaların neler olduğunu görme şansım oldu. Bunun üzerine süreci duyurmamın uygun olacağını düşündüm. Önümüzdeki 10 gün içerisinde İstanbul’daki Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade vermeye gitmem gerekiyor. İfade sonucuna göre ya takipsizlik kararı verilecek ya da bu konu bir davaya dönüşecek. İki ihtimal var, ne olacağını birlikte göreceğiz.

“Bu sonuçlar halk sağlığı açısından çalışmanın yapıldığı bölgelerdeki problemli noktalara işaret ediyor”

Benim önsezim böyle bir konunun asla herhangi bir soruşturma ya da dava konusu olmayacağına yönelikti. Deseniz ki bunu nereden böyle düşünüyorsunuz? Bakanlığın bu konunun daha da büyümesini istemeyeceğini düşünüyordum. Ama soruşturma açmaları bu konuyu daha başka bir çerçeveye taşıdı. Davaya dönüşürse belki olay daha da büyüyecek. Nihayetinde şunu düşünmek gerekir ve her fırsatta da bunu söylüyorum. Burada konu benim yaptığım açıklamanın niteliğinden öte burada muazzam bir çalışmanın sonuçları var. Bu sonuçlar halk sağlığı açısından çalışmanın yapıldığı bölgelerdeki problemli noktalara işaret ediyor.

“Kamuoyuna açıklamak ve böyle bir çalışmanın varlığına dikkat çekmek istedim”

Bakanlığın bu konuyla ilgili bir ara rapor çıkarmaması, kamu kurumlarını önlemler alınması için harekete geçirmemesi bir sorun. Yani normal bir ülkede, herhangi bir kamu kurumunun yapması gereken işleri yapmaması sorun edilir. Benim de derdim buydu. Bunu kamuoyuna açıklamak ve böyle bir çalışmanın varlığına dikkat çekmek istedim.”

“Yapılan çalışmaların sonuçlarının gizlenmesi kabul edilemez”

Bülent Şık dün kişisel Twitter hesabından soruşturma ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu.

“Soruşturma “Ergene Havzası İlleri, Kocaeli ve Antalya’daki Çevresel Ortamlarda Bulunan Kanserojen Maddeler” araştırmasının sonuçlarını açıkladığım yazılar için açılmış. Araştırma projesini yürüten kurum olan Sağlık Bakanlığı aynı zamanda şikayetçi olarak görünüyor. “Göreve ilişkin sırrın açıklanması, Yasaklanan bilgileri temin, Yasaklanan bilgileri açıklama ve Takdir olunacak diğer suçlar” diyor bana gelen savcılık yazısında.

Kapsamlı, sonuçları milyonlarca insanı ilgilendiren bir halk sağlığı çalışmasından elde edilen vahim sonuçlar karşısında Sağlık Bakanlığı tarafından önlem almaya vesile olacak bir ara rapor yazılmadığı gibi, ilgili kamu kurumlarını uyaracak herhangi bir girişim de yapılmadı. Kamu adına iş görmekle mükellef kurumların yaptıkları çalışmaların sonuçlarını halka açıklamaları, halk sağlığını koruyucu çalışmaları yapmaları, gereken önlemleri almaları bir zorunluluktur.

Yapılan çalışmaların sonuçlarının gizlenmesi kabul edilemez. Devletin, kamu kurumlarının bu kadar yıprandığı, halk ve çevre sağlığının bu kadar tahrip edildiği bir ülkede verilerin gizliliğinden, yasak verileri çalmaktan söz etmekse gülünçtür. Bir akademisyenin asli sorumluluğu devlete ya da kurumlara değil halka karşıdır. Bu sorumluluk içinde olduğumuz şartlarda ne kadar aşındırılmış ve baskı altına alınmış olsa da hatırlamamız gereken gerçek şudur: Kamu sağlığını ilgilendiren konularda sır ya da yasak olamaz.”

Bülent Şık kimdir?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli laboratuvarlarda çalıştı. 2009 yılında öğretim üyesi olarak Akdeniz Üniversitesi’ne geçti. Üniversitede Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin kurulumu ve faaliyete geçmesi çalışmalarını yürüttü. 2010-2015 yılları arasında aynı merkezde Teknik Müdür Yardımcılığı yaptı. Gıdalarda ve sularda katkı maddelerinin ve çeşitli toksik kimyasal maddelerin kalıntılarının belirlenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyeliği yaparken 22 Kasım 2016’da çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarıldı.

Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi – Bülent Şık

Hangi sebzede arsenik, hangi suda tarım ilacı var? – Bülent Şık

Suyumuzu da zehir ettiler… – Bülent Şık

Bakanlığın gizlediği açıklama: İşte suyu içilemez 52 bölge! – Bülent Şık


Şık: Soruşturma açılmasını beklemiyordum : Google'da Ara
Şık: Soruşturma açılmasını beklemiyordum


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  İZMİR’İN TARIMI, ORMANI TALANA AÇILIYOR!


         İlk olarak 2014 yılında yayımlanan İzmir-Manisa 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı, geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ta

  ÇANKIRI 4.9 İLE SALLANDI


         Çankırı’da bu akşam saat 20.14´te Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Zeminden 6.99 kilom

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 18°C 7°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 20°C 8°C

Çarşamba Çok Bulutlu Çok Bulutlu 19°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 30 √ Toplam : 54 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 45 √ Toplam : 82 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 13 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 20 √ Toplam : 37 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim