Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
RUSLAR KALANİŞKOFU ARABİSTANDA ÜRETECEK
CUMHUR İTTİFAKINDA REVİZYON BAŞLADI
ÜÇ LİDER SOÇİ’DE SURİYE ZİRVESİNDE BULUŞTU
ÖZAKCAN’ SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
KARADAĞ’DAN TÜRK YATIRIMCIYA DAVET


SİYASETİ ÖYLE KİRLETTİLER Kİ! - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
SİYASETİ ÖYLE KİRLETTİLER Kİ!
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 03-06-2018 / 12-33

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
SİYASETİ ÖYLE KİRLETTİLER Kİ!

Türkiyede bütün algıları kırarak kadın aday olarak ortaya çıkarak ben halkın oyları ile Milletin  Cumhurbaşkanı olacam diyen Meral Akşeneri yıprakmak için yapılam oyunların biri daha deşifre oldu.

FETÖ’nün gerçek yüzünü on yıllar evvel kamuoyuna tüm gerçekliğiyle açıklayan, 18 Aralık 2002 günü evinin önünden uğradığı bir suikast ile ile hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlunun eşi Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu Meral Akşener hakkında oluşturulmak istenen FETÖ algısını kırmak için İYİ Parti’den aday olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, oyunları bozmak için, İYİ Parti’ye katıldı ve İzmir’den milletvekili adayı oldu.

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, Sözcü yazarı Selcan Taşı Hamşioğlu’na konuştu.

 

İşte Selcan Taşçı Hamşioğlu’nun o özel röportajı:

“ADAYLIKTAN ÇEKİL’ DİYE ARACI GÖNDERDİLER!"

Tamam “dezavantajlı kesimlerin sesi olmak” için...

Tamam “özellikle kadınlar ve çocuklara dair sosyal projeler”i var...

Tamam, “Necip Hablemitoğlu davasıyla ilgili fiili engellemeleri böyle aşabileceğine” inanıyor...

Ama bunların her biri için üç yıl önce de, beş yıl önce de girebilirdi siyasete...

“Meral Hanım’a karşı müthiş eşitsiz bir ortam var. Kadın olarak haksızca bir şey yapılıyor. Üzerinde yaratılmaya çalışılan bir algı var, kendisi de sürekli yanıtlıyor. Buna karşı ‘Çekilin, geldim işte. Ben de buradayım. Şimdi de söyleyin’ demek istedim” diye özetliyor Hablemitoğlu, siyasete neden şimdi ve neden İYİ Parti’den girdiğini"

Netleşsin diye “FETÖ algısını kırmak için mi?” diye bir daha soruyorum;

“Evet” diyor, “Onu kırmak için... Önemli bu.”

 

MERAL HANIM BENİ ANLADI

Akşener, belli ki “özel bir kadın” Hablemitoğlu için. Ve yine belli ki, Hablemitoğlu da Akşener için öyle. İkisi de birbirinin “farkında”. Ve anladığım kadarıyla, biraz da bu farkındalık yaklaştırmış Hablemitoğlu’nu İYİ Parti limanına:

"Bir gün, ortada Meral Hanım’ın henüz hiçbir siyasi parti girişimi yokken yemek yedik. O gün beni anladığını düşünüyorum. Sonra Necip’i anma törenine davet ettim. Bir kere ilettim, çıktı geldi. Hiçbir siyasi kimlikle orada olmadı. Bu önemli bir şey. Kadın duyarlılığı önemli bir şey. Sarıp sarmalanmak önemli bir duygu. İyi geliyor insana."

"HERKES KEMİK KOLEKSİYONCUSU"

Hablemitoğlu hesapsız kitapsız, pazarlıksız gitmiş adaylık başvurusu için İYİ Parti’ye. Peki ya bu kararıyla hesabını bozdukları? Onlar ne yapmış acaba? Alçaldıkça alçalmışlar kısaca:

Herkes kemik koleksiyoncusu bu memlekette. “Kocanın kemikleri sızlıyor”, peki... “Mezarında ters dönüyor”, peki... Gülüyorum bunlara. Bir ahlaksız var... Pis bir tivit attı. Pis bir insan o. “Stockholm Sendromu” dedi. Sen kimsin kardeşim! Benim pırıl pırıl kocamın adı etrafında şaibe yaratmaya çalışan kirli bir şeysin! Ucundan da bana dokunacaksın; hadi canım... “Verdiği bilmem ne ifadesine rağmen...” diyorlar. Ne ifadesi? Benim verdiğim öyle bir ifade filan yok. Bu yalan. Havuz medyasında biri “iktidar düşmanlığı” dedi. Dedim ki “iktidarın sizden iyi düşmanı olamaz”. Bana işlemez böyle şeyler. Umurumda değil. İktidar çok temkinli bu konuda; başkaları aracılığıyla yapıyor... Örneğin adaylıktan çekilmem için bile aracı geldi... Bunu durumdan vazife çıkararak da yapmış olabilir ama hiç öyle olduğunu zannetmiyorum. Bayağı ciddi bir şekilde geldi.

"ÇEKİLMİYORUM, GERİSİ TIYNETLERİNE KALMIŞ"

Ne dediler?

Benim zarar görmemi istemiyorlarmış. Seçimden önce partiye yönelik bir şey olabilirmiş...

Siz ne dediniz?

“Eyvallah” dedim. Herkes yoluna, ben buradayım. Buyursunlar. Bunu yapacak tıynetleri varsa zaten söyleyecek bir şeyim yok. Bak Necip’in bir çatısı yoktu. Burası (Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü) Necip’in çatısı. Ama burası bana kendi babamdan kalan, büyüdüğüm ev; hazine arazisi parçası değil. Bana 50 yıllığına kiralanmış değil. Benim ardımda hiçbir şey yok. Benim ardıma baktığın zaman yine ben varım. Bu durumdaki birine bir şey yapmak istiyorsa canları, benim söyleyecek bir lafım yok. Onların ahlaklarına insanlıklarına kalmış.

 

"SEÇİLİRSEM, NECİP İÇİN KİMSEYE YALVARMAK ZORUNDA KALMAYACAĞIM!"

“Ben genellikle bu olayı artık üzülerek hatırlamadığımı düşünüyordum ama bir süredir şuramı kanırtarak hatırlıyorum” diyor Hablemitoğlu cinayeti için. En çok iktidara kızgın:

"Kedinin fareyle oynadığı gibi bu cinayetle oynadılar. Bir numaralı sorumlusu bu partinin -16 yıl gereksiz uzun bir süre olduğu için birden çok dönemden oluşuyor çünkü- iktidarlarıdır. Bu anlamda çok kızgınım onlara. Bu cinayet, 2002 seçimlerinin hemen sonrasında gerçekleşti. O zaman başka bir dalga vardı. Vebalı gibi kaçıyordu insanlar bizden. Bir kesim var, onlar hemen İslami teröre yıktılar.

Bugün çok demokratik gibi görünen bir kesim, Necip Hablemitoğlu üzerinde bir kuşku yaratmaya çalıştılar hep; “Arkasında bir şey vardı. Onu bir şey idare ediyordu. Birileri adına konuşuyordu.” Bu o kadar standart, o kadar demode, o kadar aptalca bir kuşku konusu ki... Sanki ben evli olduğum adamı tanımıyorum. O kadar iğrenç bir duygu ki ona cevap veremiyor olmak. Kötü bir şey de söyleyemiyor “İşte saf temiz adam, kandırmışlar çocuğu...” Ne çocuğu ya, 48 yaşında, donanımlı, bu memlekete katma değer sağlama peşinde bir adam! İlgilendiği konular garip gelebilir ama iletişim mezunu.

Basın yayının basın yayın olduğu yılların mezunu; adam gazeteci. Pek çok faktör olabilir ilgilendiğiniz konuları belirleyen. Bugün ben kızlarımla çatışma yaşarım anne-kız ilişkisini yazarım, anlatırım sağda solda... O da, göçmenliğin, yoksulluğun bütün acılarını yaşamış bir ailenin çocuğu. Son derece mütevazı, medrese mezunu bir babanın çocuğudur ötesi yok bunun. Çok sıradan bir aileyiz. Sıradan ailelerin çocuklarıyız. Ama insanlar gelişir, hep ileriye doğru gider, gitmelidir. Benim insan olmaya dair algım bu; biz gelişmeye uygun varlıklarız. Necip böyle biriydi. Akıllı... Analiz yeteneği olan... Ortalıkta “biz FETÖ yazdık” diye dolaşan insanların tevatürler üzerinden yazdıklarıyla mukayese edilemez onun çalışmaları. Akademik sosyal bir bakış açısı vardır ama tek çalışması o değildir. Tarih alanında özellikle Rusya’daki Türk toplulukları üzerinde çalışan bir adam ve bunların hiçbiri tesadüf değil! Yaşam insanların ilgi alanlarını belirliyor. Ona dair yazılanların hepsini saklıyorum; koca koca iki cilt, belki onları da yazarım bir gün. Hepsini saklıyorum"

Geri dönüp okuyor musunuz peki?

"Hafıza çok acayip bir şey ;arada bir bakıyorum kimin ne olduğunu hatırlamak lazım. Bugün önümüze çıkan ve geçmişte neler söylediğini bildiğimiz insanların ne olduğunu kendimize hatırlatmak lazım."

"ÇOCUKLARIMA DUA ETSİNLER!"

Bu cinayetle kedinin fareyle oynadığı gibi oynandı diyordunuz...

"Evet... 2002’den sonra ilerleyen süreçte Ergenekon, Balyoz gibi davaların içine dahil edilmeye çalışıldı. Ne olduğu, ne yaptığı bilinmeyen insanların, nasıl Necip’in etrafında dolandıklarını gördüm o davalar sırasında. O dönemin savcısının nasıl bizi aile olarak davaya çekmeye çalıştığını biliyorum. 17-25 Aralık’ta, bir baktık ortalık birbirine girdi. O zaman da başka türlü kullanılmaya başlandı. Burası iktidara, iktidar da bu tarafa vurmak için kullandı bu cinayeti. Beni de arada bir şey söyletmek için epey uğraştılar."

Ama siz söylemediniz...

"Çocuklarıma dua etsinler! Çocuklarıma “paratoner” olmak zorundaydım. O çocukların geleceklerine yansıyacak bir adım atamazdım."

15 Temmuz’dan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen’le 6 saatlik bir görüşmeniz oldu ve “14 yıl sonra bir savcımız ve bir dosyamız oldu” dediniz. Ümitvardınız...

Ama ne oldu?

SORUŞTURMASI GEREKENLER KAÇAK

Evet ne oldu?

"O savcı gitti, başka savcı geldi. Yine kimse irtibat kurmuyor bizimle! İyi bir savcıydı Necip Cem İşçimen. Beyefendi, neyle karşı karşıya olduğunu bilen, bunu bize gösteren bir insandı. Kurşun çekirdeğini bile sonradan oradan buradan topladı; var olan deliler ortada yoktu! Dosya yoktu; dağıtılmıştı! Bu dosyayı oluşturması istenenlerin, şu anda aranan, kaçak durumdaki kamu görevlileri, polisler olduğu ortaya çıkmıştı. Hatta olay gecesi ortamda bulunanlarla ilgili teşhiste bulundum... Yani, bu dosya boşaltılmış karartılmış ve bir kenara atılmış. Bunu senin “Oh, kanka” dediğin adamlar, senin iktidarında yapıyor. Tabii ki sinirleneceğim iktidara, tabii ki bir şey bekleyeceğim. Bir de –bu da tam komedi- çatı davaya müdahil olduk. Niye? Eklerinde birisi “o öldürdü” diye isim veriyor diye! Esasında değil eklerinde! Ben artık şuna inanç taşımıyorum, bu insanlar (FETÖ ile iktidar) bizim yani Türk halkının çıkarı için ters düşmediler. Hiçbirine saygım yok. Umurumda da değiller.

"KİMSENİN İNSAFINA KALMAYACAĞIM"

Siyasette olmanızın nasıl bir artısı olacak bu sürece?

"En azından bunu gündeme getirecek bir başka Hablemitoğlu olacak orada! Bir başkasının soru önergesi verme insafına kalmayacağım! Bu çok önemli. Bir muhalefet partisinin vekiline gidip yalvarmayacağım; bir komisyon varmış da, ay ne olur bakın demeyeceğim. Diyeceğim ki, çatır çatır bu önergeyi ben veriyorum; her gün verebilirim ben bu önergeyi..."

Nihai beklentiniz nedir?

"Tek başına failin bulunması “Evet biz kabul ediyoruz, biz bu insanın zarar görmesine göz yumduk” denmesini bekliyorum. Başka bir şey istemiyorum kimseden..."

CUMHURİYET OLMASAYDI BELKİ DE KOCA ŞİDDETİNDEN ÖLÜP GİTMİŞTİM

“Var mı bir gelişme?” en sinir olduğu ve fakat en sık muhatap olduğu soruymuş Şengül Hablemitoğlu’nun; tanıdığı, tanımadığı, gazeteci ya da sokakta ilk defa karşılaştığı herhangi biri hepsinin değişmeyen ilk sorusu!

Keza aklınıza gelebilecek her şey sorulmuş bugüne kadar; bir şey hariç:

Siz bu 16 seneyi nasıl geçirdiniz?

Dön geriye; bu 15 seneyi, 14, seneyi, 13, 12, 11, 10, 9....

Siz bu seneleri nasıl geçirdiniz?

İnsan olmayı gerektirdiği için zahir kimse bunu merak etmemiş!

 

"BİZ 16 YILDIR OHAL’DE YAŞIYORUZ"

“Nasıl geçirdiniz” diyorum:

“Hiç kolay geçirmedik” diye kestirip atacak gibi oluyor önce. O çok güçlü görünen kadının gözlerine buğu düşüyor, boğazında bir düğüm... Eli boynundaki kolyeye gidiyor; üzerinde yanlış görmediysem “N” harfi var... Ama saniyelerle ölçülebilir ancak bu anlar; ışık hızıyla silkelenip yüzüne yine o dev “her şeyi aşmış kadın” ifadesini giyiniyor. Dimdik. Öyle her şeyi dillendirmekten hoşlanmıyor... Yaralarını çok açık etmeden şu kadarını söylüyor:

"Ağır geçti Çok ağır geçti. Hâlâ da devam ediyor o ağırlık. Tehdit de edildik. Evimize tehdit mektupları da bırakıldı. Korkutulduk da... “Biz Türkiye’deki herkes kadar risk altındayız” diyorum ama hayatımızı karartmak için her şey yapıldı. Biz 16 yıldır OHAL içindeyiz. Ben bu ülkede iş yapamaz hale getirilmeye çalışıldım. Üniversitede nefes alamaz hale getirilmeye çalışıldım. Toplumda karşılığı olan Hablemitoğlu soyadı her zaman önüme engel olarak kondu. Kamusal alanda benimle eş değer pozisyonda olan bir erkeğe onun anladığı dilden cevap verdiğimde “Kocası öldü ya deliliğe vurdu” dediler... Son 16 yılımı bazen üç, bazen dört, bazen beş insan kadar çalışarak geçirmek zorunda kaldım... Anne miydim, baba mıydım, çok belli değil; arada bir varlıktım. Evet ya kolay olmadı... Ama bak yetişkin, meslek sahibi kadınlar oldular... Çok memnunum çocuklarımdan..."

"BİR ’ŞENGÜL’ VAR ’HABLEMİTOĞLU’DAN İÇERİ..."

Bir de “Şengül”ü pek soran olmamış galiba Hablemitoğlu’na... Onu anlatmaya çok acıkmış ve gururlu bir hali var:

"Bir Hablemitoğlu soyadı var. Toplumda 16 yılda haklılığı tescillenmiş bir karşılığı var. O soyadının bu tarafında da evet bir Şengül var. Ve ben ömrümün son 15 yılını bu Şengül’ün de toplumda karşılık bulabilmesi için geçirdim. İnsanlar profesör olduğum için zengin olduğumu, çalışmadığımı falan düşünüyorlar. Oysa ben 13 yaşımdan beri çalışıyorum. Önceleri yoksul, sonraları orta halli olmuş, çocuklarını

mahalle mekteplerinde okutabilmiş bir ailenin çocuğuyum. Babam kadın terzisiydi onun yanında çalıştım; sabahlara kadar. Eve geldim –annem çok hastalanan bir kadındı- anneme çalıştım. Ailemin geldiği kültürde çocuklar iş yapar. Ücretsiz aile iş gücü... Cumhuriyet olmasaydı şimdi başka bir yerdeydim; belki de koca şiddetinden ölüp gitmiştim çoktan! Şimdi akademisyen kimliğim var, o çerçevede yapmam gereken her şeyi yapıyorum. “Şengül”, o hayatı son derece seven, başına gelenleri reddetmeyip her zaman kabul eden, yaşadığı travmadan sonra günlük dertlerle dertlenmemeyi, karşısına çıkan olayları “Ne olacak çözeriz, bizim için her şey” diye karşılamayı öğrenmiş biri... Söylemeye çalıştığım, ben sadece öldürülmüş birinin eşi değilim. Geride kalan olarak yapmam gerekenleri yapıyorum ama sadece geride kalan değilim."

"TEK MAHALLEM TÜRKİYE"

Hangi mahallede oturuyor Şengül?

"Bir tane mahallem var benim o da Türkiye. Bir tane sıfatım var: Türk vatandaşıyım. Bu ülkenin değerlerine inanıyorum. Laik demokratik hukuk devleti çok önemli; kadın olarak başka bir iklimde yaşamamıza imkan yok. Bu ülkenin bir çalışanıyım. Katma değer sağlamak için çalışıyorum"

 

Kaynak Yeniçağ: Hablemitoğlu: "Adaylıktan çekil diye aracı gönderdiler"


SİYASETİ ÖYLE KİRLETTİLER Kİ! : Google'da Ara
SİYASETİ ÖYLE KİRLETTİLER Kİ!


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  CUMHUR İTTİFAKINDA REVİZYON BAŞLADI


         MHP Çanakkale İl Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Hakan Pınar, genel merkez ile görüştükten sonra adaylıktan çekildiğini açıkladı

  BAKAN SOYLU ŞEHİT VE GAZİLERE


         İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karapürçek’te şehit yakınları, gaziler ve muhtarlar ile salon toplantısında bir araya geldi. Soylu, "Söy

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 19°C 7°C

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 18°C 9°C

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 19°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 30 √ Toplam : 54 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 45 √ Toplam : 82 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 13 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 20 √ Toplam : 37 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim