Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracat mesajı
Koronavirüsten 187 kişi daha hayatını kaybetti
İYİ Partili Ümit Özlale iktidarı uyardı
TUİK’İN RAKAMLARINA KİMSE İNANMADI
ANAMUHALEFET LİDERİ TUİK’E ALINMADI


Torba Yasa İle OHAL 3 yıl uzatılıyor - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
TORBA YASA İLE OHAL 3 YIL UZATILIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 12-07-2021 / 22-26

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
Torba Yasa İle OHAL 3 yıl  uzatılıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi  tarafından Meclis’e sunulan torba yasa teklifinde OHAL’in üç yıl uzatılması istendi.

Teklife tepki gösteren muhalefet partileri, "OHAL’in üç yıl uzatılmasından nasıl bir sonuç alındı da uzatılmaya çalışılıyor? Bu, bir hukuk rejimi değişikliğidir" dedi. 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinin 18 farklı kanun ve 2 Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) düzenlemeyi öngören torba yasa teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler, Türkiye Büyük Milet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda tamamlandı.

25 maddelik yasa teklifi üzerine söz alan muhalefet milletvekilleri torba yasa ile OHAL uygulamalarının süresinin 3 yıl uzatılmasına tepki gösterdiler.

CHP’li Kaboğlu: Yasa yoluyla Anayasa dışı, örtülü OHAL’in üç yıl daha uzatılması öneriliyor.

HDP’li Paylan: OHAL’in sürmesi kaosun sürmesi demek.

İYİ Partili Tatlıoğlu: Amaç seçime OHAL şartlarında gitmek.


AKP tarafından geçtiğimiz cuma günü TBMM Başkanlığı’na sunulan 18 farklı kanun ve 2 kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması öngörülen 25 maddelik torba yasa teklifinin görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başladı. Muhalefet, darbe girişiminin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen ülkenin OHAL ile yönetilmesini eleştirerek bunun rejim değişiklği olduğunu savundu. 

Tatlıoğlu: Amaç seçime OHAL şartlarında gitmek

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, torba yasanın ana özelliğinin "Türkiye’nin önümüzdeki seçime olağanüstü hal şartlarında girmesini sağlamak" olduğunu ifade etti:

"OHAL uygulamalarının üçer yıl daha uzatılması teklif edilmektedir. Türkiye’ye de, 84 milyona da gerçekten yazık edilmektedir. 2021 yılında bütün dünya demokrasi ve özgürlüğe yelken açmışken, bir seçime daha OHAL şartlarında girme hesaplarının yapılması, Türkiye’nin patinaj yapmasının hatta bütün alanlarda geri düşüşünün temel nedeni olarak görülmektedir. Türkiye’nin anayasasında, kanunlarında ve devletin işleyişi içinde onlarca, yüzlerce tedbir vardır. Özgürlük alanlarının daha fazla daraltılması doğru değildir."

Tatlıoğlu, AKP’nin kanun teklifinin "Türkiye’nin kanun yapma sürecinin çöküşünün örneğini teşkil ettiğini" savundu. 25 maddenin 3 maddesinin Plan ve Bütçe Komisyonu ile ilgili olduğunu belirten Tatlıoğlu, "Yap boz tahtasına dönmüş bir kanun yapma süreci içindeyiz" dedi.

‘DARBENİN ÜZERİNDEN 5 YIL GEÇTİ, OHAL REJİMİNDE YAŞIYORUZ’ 

Anka‘nın haberine göre, CHP’li İbrahim Kaboğlu, “Bu, bir hukuk rejimi değişikliğidir. Olağan hukuk düzeninde mi olağanüstü hukuk düzeninde mi yönetileceğiz” dedi. HDP’li Garo Paylan, “Darbenin üzerinden beş yıl geçti farkında mısınız? OHAL rejiminde yaşıyoruz” dedi. İYİ Partili Durmuş Yılmaz, “2023’te seçime gireceğiz. OHAL ile mi gireceğiz” diye sordu.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmeler için söz alan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, OHAL tedbirlerinin bazılarının uygulama süresinin uzatılmasını içeren üç maddeyi, Anayasa’ya uygunluk çerçevesinde eleştirdi.

Kaboğlu, şöyle konuştu:

‘ÖRTÜLÜ OHAL’İN ÜÇ YIL DAHA UZATILMASI ÖNERİLİYOR’ 

“OHAL’in üç yıl uzatılmasından nasıl bir sonuç alındı da uzatılmaya çalışılıyor? Gerekçelerde de göremedim. Bu bir hukuk rejimi değişikliğidir. Olağan hukuk düzeninde mi olağanüstü hukuk düzeninde mi yönetileceğiz? 27. dönemin ilk yasası, Adalet Komisyonu’nda görüşüldü, yasa yoluyla OHAL dönemine geçildi, OHAL 18 Temmuz’da sona eriyordu, yasa ile OHAL’e geçildi. Yasa yoluyla Anayasa dışı, örtülü OHAL’in üç yıl daha uzatılması önerilmektedir

‘OHAL, ANAYASADA DÜZENLENMİŞTİR’ 

Ortak ifade ise ‘terörle mücadelenin etkin şekilde sürdürülmesi.’ Böyle bir gerekçe, hamaset siyasetinin önüne geçemiyor. OHAL, Anayasa’da düzenlenmiştir. Bu madde yürürlüğe girdiği zaman Avrupa Konseyi’ne bildirimde bulunma zorunluluğu vardır. Örtülü yasa yoluyla OHAL’i sürdürme biçiminde ortaya çıkacak olan kısıtlamalar için Avrupa Konseyi’ne bildirimde bulunulmamıştır.”

Yeni torba yasa teklifinde neler var?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekilleri, ekonomi, ek gözaltı süresi ve kamuda çalışanlara yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifini, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sundu.

AKP’nin "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" ile getirilmek istenen düzenlemelerin bazıları şöyle:

Ek gözaltı ve kamudan ihraçlar 3 yıl uzatılıyor

*Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021’den itibaren üç yıl uzatılıyor.

*Teklifle, terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi ihtiyaca binaen 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren üç yıl uzatılıyor.

*Teklifle, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun(TMSF) kayyım olarak atanmasına ilişkin hükmün, 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren üç yıl daha uygulanması amaçlanırken, bu üç yıllık süre zarfında, terör suçları bakımından yürütülen soruşturma veya kovuşturmalarda kayyım atanmasına karar verildiği takdirde, kayyımlık görevinin Fon tarafından yerine getirilmesi öngörülüyor.

AYM’nin iptal ettiği Cumhurbaşkanı Kararnamesi teklifte

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "kişiye özel" çıkarıldığı iddia edilen ve Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu’nun Merkez Bankası Meclis üyeliğine seçilmesinin önünü açan kararnamesini Haziran ayında iptal etmişti.

AKP teklifinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda yapılan değişiklikle Banka Meclisi üyeliği ile birleşen görevler arasına devlet üniversitelerindeki öğretim üyeliği de ekleniyor.

Teklifte eleştirilen "çift maaş" uygulamsıyla ilgili de bir düzenleme yer alıyor. Devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinden Banka Meclisi üyeliğine seçilenlere yapılacak ödeme dışında kadrolarına bağlı aylık ve diğer ödemeler kapsamında herhangi bir ad altında ödeme yapılmayacak.

TÜİK’in statüsü değişiyor

*Teklifle, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda yapılan değişiklikle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "özel bütçeli diğer idareler" bölümüne ekleniyor.

*Teklifle, Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik getirilen cezanın yürürlük tarihi 1 Ocak 2022’ye erteleniyor.

*Yeni Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yapılan değişiklikle, kooperatiflere, genel kurullarını 31 Ekim 2021 tarihine kadar yapabilme imkanı getiriliyor.

*Düzenlemeyle Kooperatifler Kanunu’nun, üniversitelerin ortak oldukları kooperatiflerin yönetim kurullarında üye bulundurabilme haklarını düzenleyen maddesi yürürlükten kaldırılıyor.

Korucu maaşlarına özel düzenleme

*Teklife göre, güvenlik korucularının aylık ücretlerinin, asgari ücretin altına düşmesi halinde aradaki fark tazminat olarak ödenecek.

*Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda tabip ve eczacı olarak çalışanlara, döner sermayeden ek ödeme yapılacak.

*Sağlık Bakanlığının, götürü bedel üzerinden sağlık hizmeti sunmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapmasına imkan veren ve süresi sona eren protokol, daimi düzenlemeye dönüştürülecek.

*Diş protez laboratuvarlarında, diş protez teknisyenleri ve diş protez teknikerlerine ait iş ve işlemlerde yardımcı olmak üzere 31 Aralık 2011 ile 23 Kasım 2015 arasında Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasında düzenlenmiş olan protokol kapsamında eğitim almış olan kişiler, yardımcı personel olarak çalışabilecek.

*2020 yılında meydana gelen depremlerde, binaları zarar gören vatandaşlar için devletin konut kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerde olası mağduriyetlerin giderilerek hak kayıplarının söz konusu olmaması, afetzedelere eşit ölçüde yardım eli uzatılabilmesi ve uygulama birliği sağlanması amacıyla düzenleme yapılacak. 

AHM


Torba Yasa İle OHAL 3 yıl uzatılıyor : Google'da Ara
Torba Yasa İle OHAL 3 yıl uzatılıyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  AVRUPA KONSEYİ, KAVALA KONUSUNDA 19


         Avrupa Konseyi Osman Kavala konusunda ihlal prosedürü başlatmak için düğmeye bastı, ama Ankara’ya son bir şans verdi. Avrupa Konseyi, Os

  KORONAVİRÜSTEN 187 KİŞİ DAHA HAYATINI


         Sağlık Bakanlığı’nın 3 Aralık’a ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 355 bin 226 testten 21 bin 495&rsquo

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Değerli Hocam Yazınizda 1400 yıldır muslümana insiyatif bırakılmadığını cok farklı bir üslüpla aktarmısışsınız... Topluma düşen birey ...

GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim