Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
MUĞLA B.Ş BELEDİYESİNİN ÖRNEK ÇALIŞMASI
Mümtazer Türköne tahliye edildi
İLAÇ KRİZİ KAPIDA
MERKEZ BANKASI FAİZ ARTITIMINA GİTTİ
Mobilya ihracatı 2 milyar doları aştı


Tropik fırtına Filipini Vurdu - - Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
 
TROPİK FIRTINA FİLİPİNİ VURDU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 24-12-2019 / 12-42

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
Tropik fırtına Filipini Vurdu
  • Noel arifesinde yetkililer, vatandaşların kıyı bölgelerini boşaltmaları gerektiğini ve feribot hizmetlerinin kapatıldığı limanlarda binlerce kişinin daha mahsur kaldığını söyledi
  • Güçlü rüzgarlar ve sel, heyelanlar ve daha nadiren kıyılardaki deniz suyunun devasa dev duvarları her yıl insanların puanlarını öldürüyor

Ülke olarak tropik Tayfunlara sık sık maruz kalan orta Filipinler’deki binlerce kişiye şiddetli tropik fırtına yaklaştıkça evlerini terk etmeleri söylendikten sonra Noel planları harap oldu.


Noel arifesinde yetkililer, sakinlerin kıyı bölgelerini boşaltmaları gerektiğini ve ulusun yağmur ve kuvvetli rüzgarlar için batırıldığı feribot hizmetlerinin kapatıldığı limanlarda binlerce kişinin daha mahsur kaldığını söyledi.


Eyalet hava durumu servisi, Tropik Fırtına Phanfone’in Samar adasındaki öngörülen karayolunun öğleden önce saat 17: 00’de (GMT) erken saatlerinde Asya ülkesinin Pasifik kıyısındaki gale- fırtına-kuvvet rüzgarlarının zarar gördüğünü söyledi.
Çok daha zayıf olmasına rağmen, Phanfone, 2013 yılında 7.300’den fazla insanın öldüğünü veya kaybolduğunu kaydeden ülkenin en ölümcül siklonu Super Typhoon Haiyan ile benzer bir yol izliyordu.


Fırtınanın merkez adalar boyunca öngörülen yolundaki tüm gemilere limanda kalmaları emredilirken, oradaki yerel yöneticilere kıyı sakinlerinin yanı sıra sel ve toprak kaymasına eğilimli alanların güvenliğe taşınmasını söylediler.
Bölgesel sivil savunma yetkilisi Reyden Cabrigas, AFP’ye verdiği demeçte, "Bazı aileler, Noel’i evde kutlamak istedikleri için tahliye etmeye isteksiz, ancak yerel yetkililer uyarılarımızı dikkate almayı reddederse onları zorlayacaklar." Dedi.
Merkezi Tacloban kentinden telefonla konuşan Cabrigas, tahliyelerin Samar’ın yanı sıra orada da sürdüğünü, ancak derhal toplam sayımının olmadığını söyledi.


Cabrigas."Sıfır kayıp vermeyi hedefliyoruz,"


Sahil güvenlik görevlisi Salı günü yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak Katolik ulusunun Noel tatili için eve gitmeye çalışan 21.000’den fazla feribot yolcunun limanlarda mahsur kaldığını söyledi.
Yerel taşıyıcılar da düzinelerce yurt içi uçuşu askıya aldı.
Devlet hava durumu servisi, Laotian “hayvan” için Phanfone’un Çarşamba gecesi bir saatte 120 kilometreden (62 mil) fazla sürekli rüzgarları olan bir tayfun haline gelebileceğini söyledi.
Manila sakinleri de dahil olmak üzere sakinlere, zayıf yapılara zarar verebilecek yüksek rüzgarlardan kaçınmak için Noel Günü’nde kapalı kalmalarını tavsiye etti.
Filipinler, Pasifik siklon kuşağına bakan ilk büyük kara kütlesi ve takımadalar her yıl ortalama 20 fırtına ve tayfun tarafından vuruluyor ve milyonlarca insanı felakete açık bölgelere sürekli yoksulluk içinde sokuyor.
Güçlü rüzgarlar ve sel, toprak kayması gibi tehlikeler ve daha nadiren, kıyılardaki deniz suyunun devasa duvarları her yıl insanların puanlarını öldürür, çiftçilerin hasatlarını siler ve altyapıyı yok eder.
Çürük malzemelerle inşa edilen evler, sahiller, taşkın yatakları ve dağlık iç mekanlardaki nüfuslu alanlar genellikle en savunmasız olanlardır.

MANİLA


Tropik fırtına Filipini Vurdu : Google'da Ara
Tropik fırtına Filipini Vurdu


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
       

  UMMAN’A TÜRK ÜSSÜ KURULACAK


         Umman’ın yeni Sultanının Türkiye’den ülkesinde acil büyük çaplı bir askeri üs kurmasını talep ettiği ve ayrıca yurtdışın

  SUUDİ ARABİSTAN’A BALİSTİK FÜZE SALDIRISI


         Yemenli Husiler, Suudi Arabistan güney bölgesinde bulunan Jizan şehrindeki petrol tesisine, balistik füzeler ve kamikaze İHA’lar aracılığı ile s

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Çanakkale köprüsü Yeni bir Ekonomiye Karadelik olacak. Bu tür yatırımları devletin yapması gerekir. Bilgilendirmeniz için teşekkürler. ...

EREN EFE

     Konser yasak, tiyatro yasak, nişan yasak, düğün yasak, hatta taziye yasak siyasi etkinlik miting serbest. ...

AHSEN KURTULMUŞ

     Sağlık Bakanı bugün açıkladı 140 bin Covid hastası karantinaya uymamış bu ülkede karantinayı vatandaşa bırakırsan ...

SELİN SEVER

     Murat Başkanın sizin kadın ve çocuk hakları konusunda duyarlılığını yakınen biliyorum. İstanbul sözleşmesi yaşatır. İstanbul Sözleşmesi ...

ZİYARETÇİ

     hayırlı olsun paşam ...

AYŞEN SAĞIR

     Cesurların toplandığı Bir Partidir İYİ Parti. Tabiiki birileri karşımıza çıkaacak, Engeller çıkacak, Hatta çalışanlara çamur ...


           ANKET
Okulların açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
% 27 √ Toplam : 24 - Okulların açılması iyi olur.
% 73 √ Toplam : 66 - Okulların açılması vakaları olumsuz etkiler.
% 0 √ Toplam : 0 - Sene boyu Online eğitim yapılmalı.
% 2 √ Toplam : 1 - Pek bir fikrim yok.
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim