Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
31 ildeki giriş çıkış yasağıyla ilgili
DÜNYADA KAYIP SAYISI 64 BİNİ GEÇTİ
Hayatını kaybedenlerin sayısı 501’e yükseldi
COVİD-19 MÜCADELESİNDE ÖZEL HASTANELERE DESTEK
155 solunum cihazı İstanbul’da


Trump: Her şey yolunda, - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
TRUMP: HER ŞEY YOLUNDA,
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 08-01-2020 / 22-36

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
Trump: Her şey yolunda,

ABD Başkanı Trump, Irak’taki ABD üslerine düzenlenen balistik füze saldırısıyla ilgili konuştu.

Trump Ulusa Sesleniş konuşması yaptı: İran’la yeni anlaşma yapılmalı, dünya daha barışçıl olmalı

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ta ABD tarafından öldürülmesi üzerine tırmanan gerginliğin ve İran’ın Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsleri hedef almasının ardından ABD Başkanı Donald Trump Ulusa Sesleniş konuşması yaptı.

ABD-İran gerginliğinin zirve yaptığı bir ortamda Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Trump, İran’ın dün gece Irak’taki ABD hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin canlı yayında ilk açıklamasını yaptı.

 

Trump, İran’ın Irak’taki 2 üsse düzenlediği saldırılarda hiçbir Amerikan askerinin zarar görmediğini vurguladı ve "Ben Başkan olduğum sürece İran asla nükleer silaha sahip olamayacak." değerlendirmesini yaptı.

İran’ın dünkü saldırılarına karşılık olarak bu ülkeye yeni ekonomik yaptırımlar getireceklerini belirten Trump, İran kurallara uygun davranana kadar bu yaptırımların uygulanmaya devam edeceğini söyledi.

Ortadoğu’daki sorunların çözümünün kolay olmadığını vurgulayan Trump, "NATO’nun bundan sonraki süreçte Ortadoğu’ya daha fazla müdahil olmasını isteyeceğim." ifadesini kullandı.

Trump’ın ifadeleri şöyle:

- ABD Başkanı olduğum sürece İran asla nükleer silaha sahip olamayacaktır. Sizi bu konuda bilgilendirmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

’İran saldırı pozisyonundan çekilmiş görünüyor’

- Dün akşamki saldırıda hiçbir Amerikalı yara almadı. Tüm askerlerimiz güven içinde. Çok az bir hasar söz konusu. Amerikan güçleri her şey için hazırdır. İran herkes için iyi olan bir hareketle, saldırı pozisyonundan çekilmiş görünüyor. 

 

- Hiçbir Amerikalı ve Iraklı alınan önlemlerden dolayı hayatını kaybetmedi. Erken uyarı sistemi kullandığımızdan dolayı. Amerika’nın kadınları ve erkekleri son derece iyi bir iş çıkardılar. Uzakta çalışıyorlar.

- Uzun zamandır, kesin olarak söylemek gerekirse, 1979’dan bu yana, İran’ın Ortadoğu’da ve ötesinde istikrarı bozan yıkıcı davranışlarını tolore etmeye çalışıyoruz. O günler geride kaldı. İran dünyada terörizmin en büyük sponsoru olmuş, nükleer silahlarla medeni dünyayı tehdit etmektedir. Biz hiçbir zaman bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.

’Süleymani’nin çok önceden öldürülmesi gerekiyordu’

- Geçen hafta Amerikan halkının hayatını tehdit eden bir teröristi durdurmak için kararlı bir adım attk. Benim emrimde ABD ordusu dünyanın bir numaralı teröristi Süleymani’yi ortadan kaldırmıştır. Kudüs Gücü’nün lideri Kasım Süleymani en kötü vahşetlerin bazılarından kişisel olarak sorumluydu. Hizbullah’ın da dahil olduğu terörist orduları eğitti ve sivilleri hedef alarak terör saldırıları düzenledi. Tüm bölgede kanlı iç savaşları körükledi. Acımasızca binlerce Amerikan askerini öldürdü, yaraladı ve yol kenarlarına ABD askerlerinin sakatlanmalarına neden olan bombaları yerleştirdi.

 

- Süleymani Irak’taki Amerikan personeline yönelik son zamanlarda düzenlenen ve 1 ABD askerinin öldüğü, 4’ünün de yaralandığı saldırıları yönetmişti. Bağdat’taki Amerikan Büyükelçiliğine saldırıyı da organize etmişti. Son günlerde Amerikan hedeflerine yönelik yeni saldırılar planlıyordu ancak onu durdurduk. Süleymani’nin ellerine, hem Amerikalıların hem de İranlıların kanı bulaşmıştı. Çok önceden öldürülmesi gerekiyordu. Kasım Süleymani’yi ortadan kaldırarak teröristlere çok güçlü bir mesaj vermiş olduk; "Hayatınıza kıymet veriyorsanız halkımızın hayatlarını tehdit etmeyeceksiniz."

’İran’a yönelik yeni yaptırımlar uygulayacağız’

- İran saldırganlığına yanıt olarak seçenekleri değerlendirmeye devam ederken, ABD İran rejimine yönelik ek yaptırımları derhal devreye sokacaktır. Bu güçlü yaptırımlar İran davranışını değiştirene kadar etkili olacaktır. Sadece son birkaç ayda İran uluslararası sularda gemilere el koymuş, sebepsiz yere Suudi Arabistan’a saldırı düzenlemiş ve iki Amerikan drone’u düşürmüştür.

 

- İran’ın saldırganlıkları, 2013’te yapılan aptalca nükleer anlaşmasından sonra artışa geçti. 150 milyar dolar verilmişti kendilerine, 1.8 milyarlık nakit paradan bahsetmiyorum bile. ABD’ye teşekkür ederiz demek yerine, anlaşmanın imzalandığı gün "Amerika’ya ölüm" sloganları attılar. İran, anlaşmadan elde ettiği parayla terör saldırılarına devam ederek Yemen’de, Suriye’de Lübnan’da, Afganistan’da ve Irak’ta cehennemi yaratmıştır. Dün gece bize ve müttefiklerimize atılan füzelerin parası, önceki ABD yönetiminin sağladığı fonla ödenmiştir. 

- İran nükleer emellerinden vazgeçmeli ve terörizme desteğine son vermelidir. İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin’in bu gerçeği idrak etmesinin zamanı gelmiştir. İran anlaşmasından geriye kalan ne varsa, bunlardan vazgeçmeliler ve İran’la dünyayı daha güvenli ve barışçıl kılacak bir anlaşma için hep birlikte çalışmalıyız. 

- Aynı zamanda, İran’ın gelişmesine ve zenginleşmesine imkan tanıyacak, henüz ortaya çıkarılmamış devasa potansiyelinden fayda sağlayacağı bir anlaşma yapmalıyız. İran harika bir ülke olabilir. İran şiddeti, huzursuzluğu, nefreti ve savaşı körüklediği sürece Ortadoğu’da barış ve istikrar sağlanamaz. Medeni dünya İran rejimine açık bir mesaj vermelidir; "Terör, cinayet ve kargaşa mücadeleniz artık tolore edilmeyecek." Daha ileri gitmesine izin verilmemelidir.

- Bugün, NATO’dan Ortadoğu sürecinde daha fazla müdahil hale gelmesini isteyeceğim. Benim yönetimimdeki üç yıllık sürede, ekonomimiz hiç olmadığı kadar güçlendi ve Amerika enerji bağımsızlığını elde etti. Bu tarihi başarılar stratejik önceliklerimizi gölgeliyor. Bu başarılar, ki daha önce hiç kimse bunların mümkün olabileceğini düşünmemişti, ve Ortadoğu’daki seçenekler mümkün hale geldi. Artık dünyanın 1 numaralı petrol ve doğalgaz üreticisiyiz. Bu konuda bağımlı değiliz ve Ortadoğu petrolüne ihtiyacımız yok. Amerikan ordusu benim yönetimim altında, 2.5 trilyon dolar maliyetle yeniden inşa edildi. ABD ordusu hiç olmadığı kadar güçlü. Füzelerimiz büyük, güçlü, hassas, ölümcül ve hızlı. Hala yapım aşamasında olan çok, birçok hipersonik füzelerimiz var. Fakat yine de bu harika ordu ve ekipmanlar, onları kullanmak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. Onları kullanmak istemiyoruz. Amerikan gücü, hem askeri hem ekonomik açıdan, en iyi caydırıcı faktör.

- Üç ay önce IŞİD’i yüzde yüz ortadan kaldırdık, sonra IŞİD’in vahşi lideri el Bağdadi’yi öldürdük. IŞİD’in yok edilmesi İran’ın da çıkarınadır, bu konuda birlikte çalışmalıyız. 

- İran halkına ve İran liderlerine: Sizin iyi bir geleceğinizin, hak ettiğiniz ve dünyadaki uluslarla uyumlu bir geleceğinizin olmasını istiyoruz. ABD barış isteyen herkesle barışı kucaklamaya hazır.

İran-ABD gerilimi

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye saatiyle 19.00’da açıklama yapacağı duyurulmuştu.  İran’ın ABD üslerine düzenlediği saldırı sonrası Trump’ın nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyordu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esad hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurmuştu. Pentagon’dan yapılan açıklamada da el-Esad ve Erbil üslerine 13’ten fazla balistik füze ile saldırı düzenlendiği belirtilmişti. İran’ın ABD’nin iki askeri üssüne 15 füze attığı açıklandı. 

İran devlet televizyonu saldırı sonrası 80’den fazla ABD askerinin öldüğünü duyurdu. ABD ve Irak ise saldırıda can kaybı yaşanmadığını ileri sürdü. 

İRAN BİLEREK ISKALADI MI?

İran’ın ABD’nin Irak’taki iki hava üssüne düzenlediği saldırılarda ölen olmadığının açıklanmasının ardından İran’ın füzelerini kasıtlı olarak üslere isabet ettirmemiş olabileceği haberleri basında ve haber ajanslarında yer aldı.

İran füzelerinin Erbil’deki ABD konsolosluğunu da vurabileceği ancak buna rağmen konsolosluğu hedef almadığı belirtildi.

AMERİKANINSESİ


Trump: Her şey yolunda, : Google'da Ara
Trump: Her şey yolunda,


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  31 İLDEKİ GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞIYLA


         İçişleri Bakanlığı, büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek

  DÜNYADA KAYIP SAYISI 64 BİNİ


         Son verilere göre dünya çapında 1 milyon 100 binden fazla kişi koronavirüse yakalanırken, Covid-19 kaynaklı ölüm sayısı ise 64 bini g

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
DAVUT K

     Yokuş, “Sağlık Bakanı’nın da açıklamalarına baktığınızda hayatını kaybedenlerin genelini umrecilerimiz oluşturuyor. Bu vatandaşlarımızın vebali başta Diyanet ...

SELİN SEVER

     ÖLÜM Sayların açıklanması ve bu konuda şeffaflık çok güzel. insanlara moral oluyor. Ancak Bazı uzmanların bazı ...

EREN EFE

     Sayın Başkan Atatürkün Kurduğu partinin başkanı olarak Atatürkün kurduğu ve yönetimini teslim ettiği İŞ BANKASI ile ...

HASAN ALİ CENK

     Ispartada 260 vakanın 241 i umreci sorumluları istifa ettimi soruşturma açıldımı. Merak ediyorum. ...

ARZU CEPRELLİ

     İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de ...

ABDULLAH KURU

     Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir. Asuman hanım... ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 20 √ Toplam : 18 - 1 Evet Gerekliidir.
% 55 √ Toplam : 50 - 2 Hayır Yapılmasın
% 26 √ Toplam : 23 - 3 Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim