Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Bülent Arınç istifa etti
İBB Mezarlıklar Ölü sayısını 211 olarak
MSB’den aranan Türk gemisine ilişkin açıklama!
Amerika’da Dışişleri Bakanı belli oldu
16 MİLYON KAHRAMANA İHTİYAÇ VAR


TÜRK ASKERİ AZERBAYCANA GİDİYOR - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
 
TÜRK ASKERİ AZERBAYCANA GİDİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 19-11-2020 / 00-44

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
TÜRK ASKERİ AZERBAYCANA GİDİYOR

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin yasayı imzaladı. Yasa Resmi Gazete’de yayınlandı.

16 Ağustos 2010 tarihinde iki ülke arasında imzalanan "Türkiye ile Azerbaycan Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşması" uyarınca Azerbaycan’a askeri güç gönderiyor.

"Azerbaycan Ordusu toprak bütünlüğünü sağlamada büyük başarılar elde etti. Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan arasında imzalanan açıklamaya göre Rusya ile Türkiye arasında ateşkes izleme merkezi kurulması kararlaştırıldı. Türkiye her zaman Azerbaycan’ın yanında yer aldı ve olmaya da devam edecek. Belgede "Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği, Azerbaycan’ın egemenliğini korumak için uluslararası hukuka dayanmaktadır."

Yürürlüğe giren belgeye göre Türk ordusu, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Rus-Türk Ortak İzleme Merkezi’nde faaliyet gösterecek.

Kardeş ülkeye asker gönderme kararı tarihi öneme sahiptir. Türkiye ve Azerbaycan’daki siyasi irade, liderliğimizin tarihi kararlar alması, halkın istek ve isteklerini ifade etmesi bu konuda temel rol oynamaktadır.

KARAR AZERBAYCANDA MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Kardeş ülke Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılın Temmuz ayında Tovuz yönündeki Ermenistan’ın bir sonraki kışkırtıcı saldırısında "Gerekirse atalarımızın 100 yıl önce yaptıklarını tereddüt etmeden tekrar edeceğiz" uyarısını şükranla anıyoruz. Önceleri, 2018’de Bakü’deki Ortak Geçit Töreni’nde verilen ortak mesajların yanı sıra öncesi ve sonrası diğer mesajlar, yakın kardeşlik tarihimizin parlak sayfalarıdır. Özellikle 44 gün süren Azerbaycan Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Milli Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı, Parlamentoda temsil edilen başlıca partiler ve doğrudan TBMM Başkanı, çok sayıda Türk STK ve medya dahil olmak üzere Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından mesajlar verildi. Gösterilen ahlaki ve politik destek, kardeşlik destanımızın altın sayfalarında kesinlikle yerini bulacaktır. Böyle bir destek, bir bütün olarak Türk halkının istek ve arzularının bir ifadesiydi, kardeşlik ruhunun yükselişinin bir kutlamasıydı ve her zaman olacaktır! Usta Bakhtiyar Vahabzadeh, "Bizden önce de sonra da vatanımız var" dedi. Birimizin vatanı, diğerimizin vatanıdır.

Kazak düşünür Mustafa Çokay, "Dünyadaki her Türk’ün iki vatanı vardır: biri vatanı, diğeri Türkiye’dir." Mustafa Çokay’ın görüşünü Türk kardeşlerimizin gözünden okursak, vatanımız elbette Türk kardeşlerimizin vatanıdır.

Türk ordusunun cumhuriyetimize gelişi üzerine tartışmalar, bu tartışmalara karşı tavır, sevgi ve akıl birliğini gösteriyor bence… Bu aşk öldü, sadece aşk değil; Bu aynı derecede Türk devletinin zihnidir - dünyadaki en çok devleti ve kağanlığı inşa eden akıl! (Daha önce de belirttiğimiz gibi, en iyi fikir birliği muhtemelen devletin zihninin yanan bir kalp sevgisiyle birleşmesidir ...)

Azerbaycan-Türkiye, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri her zaman halkının karakteriyle öne çıkmıştır; insanların ruhunun cesaretiyle ayırt edilir. Dikenli teller, demir kapılar, ideolojik ve politik yasaklar vb. Kardeşliğimizi yok edemezdi. Kafkas Türk-İslam Ordusu’nun kurtuluş hareketi ile 20. yüzyılda zirveye ulaşan kardeşliğimiz, 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’de imtihan edildi. Kardeşler arasında bir test olmadığı doğrudur, bu test daha çok başkalarının görüşlerini, başkaları tarafından kurulan oyunları ihlal ettiğimiz ölçüde yaklaşımımızın bir ifadesidir. Gelinlerimizin kulaklarından küpe gönderdiği, genç adamlarımızın parmaklarından nişan yüzüklerini, ailelerin sandıklarındaki "kalp taşını" Çanakkale’de savaşan kardeşlerine gönderdiği ruhu hissediyor, biliyor ve dokunduk! O ruh, ey sevda,

102 yıl önce Azerbaycan’ı kurtarmaya gelen Nuru Paşa’nın askerleri savaşlardan yorulmasına rağmen aynı ruha sahipti. Nuru Paşa hareketinden sonraki yıllarda, Atatürk ve silah arkadaşlarının Anadolu’da bağımsızlık savaşı yaptığına ve "kardeşten kardeşe borç olmadığına" hükmeden devlet adamlarımız da aynı ruha sahipti. Tüm "imkansız" lara rağmen kardeşçe ilişkilerimizi mümkün kılmaya çalışan tüm aydınlarımızın ve adanmışlarımızın ruhları sevinsin! Yaşayan aydınlarımıza selamlar ve çalışma ekipmanları diliyoruz.

Burada ulusal lider Haydar Aliyev’in siyasi-ideolojik formülü "Biz bir milletiz, iki devletiz!" "Bu masada Türk temsilci yok ama ben buradayım" Size sözlerini hatırlatmak isterim. Bu sözleri hatırlarken büyük bir gururla söylemeliyiz ki onların sadece sözler değil, kendilerine ait olduklarını, kardeşlik bağlarımızın yeni fırsatlarla zenginleştiğini, yeni zorluklara haysiyetle cevap veren üstün bir seviyeye ulaştıklarını.

Kardeş ülkenin askeri kuvvetlerinin cumhuriyetimize konuşlandırılmasını memnuniyetle karşılayarak ve düşüncelerimi özetleyerek, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 10 Ekim 2020’de Rusya’nın RBK televizyon kanalıyla yaptığı röportajdan bir alıntıyı paylaşmak istiyorum. Gazetecinin açıklamasına cevaben Devlet Başkanı, "Bakü’de yürürken çok sayıda Azerbaycan bayrağı gördüm, birkaç tane ama yine de çok sayıda Türk bayrağı" dedi:

- Çok sayıda Türk bayrağının olması doğaldır. Biz kardeş uluslarız. Bugün Türkiye ile Azerbaycan arasındaki güven, karşılıklı destek ve ilişkiler öyle ki bence başka hiçbir ülke, hatta dünyanın en yakın ülkeleri arasında böyle bir düzey yok. Gerçek bu ve biz bu gerçeği - Türkiye ve Azerbaycan’ın liderliğini yarattık. Mesele ortak köklerimiz ve ortak tarihimizle ilgili değil. Dünyada Türkiye ve Azerbaycan gibi yakın etnik köklere sahip ancak birbirleriyle savaşan milletler var. Bunu çok iyi biliyorsun. Ya da birbirleriyle entrika kurarlar. Dolayısıyla Azerbaycan’da Türk bayraklarının varlığı bir gerçektir ve Türkiye’ye giderseniz birçok yerde Azerbaycan bayrakları göreceksiniz.

Kanımca Sayın Cumhurbaşkanımızın "Türk bayrağı dalgalansın" sözleri, Türk askerlerinin cumhuriyetimize konuşlandırılmasının temeli olan sosyal ağların Azerbaycan kesiminde binlerce yurttaşımızın sevinç, neşe ve gururla paylaştığı müjdeyi mükemmel bir şekilde ifade ediyor.

Kardeşliğimiz sonsuzdur!

Bayraklarımız yüksek olsun!


TÜRK ASKERİ AZERBAYCANA GİDİYOR : Google'da Ara
TÜRK ASKERİ AZERBAYCANA GİDİYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  AMERİKA’DA DIŞİŞLERİ BAKANI BELLİ OLDU


         Resmi olmayan sonuçlara göre ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminin galibi olan Demokrat Partili Joe Biden, kabinesinde yer alacak isimleri

  LAVROV AZERBAYCANDA ALİYEVLE GÖRÜŞTÜ


         Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul etti. Toplantıya Rusya’nın bakanlar arası heyeti üy

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
HASAN ALİ KURTULMUŞ

     Efeler Belediye Başkanına teşekkür ederim. Aydında 31 Ekimden bu yana Tedirginiz. Deprem olacak diyen Altımız üstümüz ...

ASTO STK PLATFORMU

     Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmasının ardından Batılı ülkelerin ve Rusya’nın yaptığı itidal ve müzakerelere geri dönülmesi yönündeki ...

VELİ TİRYAKİ

     Ekrem İmamoğlunun Taksi mafyasına karşı dik duruşunu takdir ediyorum. İstanbulda Taksi Plakaları birkaç mafyanın elinde 2.5 ...

VAHDET TUNUS

     AYDIN da Çerçioğlu diktası var. Maalesef benim aklım bana yeter diyen birisi tarafından yönetiliyoruz. Hiç bir ...

AVUKATLAR A.

     Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu reddetti, İçişleri Bakanlığı genelgeyle Baro genel kurulları ertelendi. (siyasi partiler yapabilir onlarda ...

OSMAN DAYI

     Meyve Veren ağaç taşlanır. Osman hoca sen bildiğin yolda yoluna devam et. Tarihte güzel işler yapıpta ...


           ANKET
İSTANBUL KANALI DEVLET PROJESİ MİDİR?
% 22 √ Toplam : 3 - DEVLET PROJESİDİR
% 79 √ Toplam : 11 - RANT PROJESİDİR
% 0 √ Toplam : 0 - FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim