Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Çocuk Şenliği Renkli Görüntülere Sahne Oldu
YSK’DAN ÇİFTE STANDART
YSK ARA KARARI VERDİ
EMİNAĞAOĞLU: OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ
YAVAŞ BŞB’DE RANTIN SEBEBİ ŞİRKETLERİDİR


TÜRKİYE OVAKÖYDE ISRARLI - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
TÜRKİYE OVAKÖYDE ISRARLI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 15-08-2018 / 00-28

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
TÜRKİYE OVAKÖYDE ISRARLI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı El-İbadi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Başta DEAŞ olmak üzere, tüm terör örgütleriyle mücadelede Irak ile dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz. PKK terör örgütüyle mücadelede Irak tarafından beklentilerimizi aktardım. PKK’nın Irak’tan tamamen temizlenmesi istikametinde çabalarımızı artırma hususunda görüş birliğine vardık” dedi.

Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nce (IKBY) açılan Habur Sınır Kapısı’na alternatif olması planlanan Ovaköy Sınır Kapısı’nı açma talebini koruyor ancak bunun için Bağdat’ta kurulacak yeni hükümetle temas bekleniyor.

Irak’ta 12 Mayıs’ta seçimlerin yapıldığını anımsatan Erdoğan, “Seçim sonrası sürecin ülkedeki tüm kesimleri kucaklayan ve Irak halkının ihtiyaçlarını cevap verebilecek bir hükümet kurulmasıyla neticelenmesi temenni ediyoruz. Türkiye, tüm Iraklı kardeşlerimizin yanındadır. Güvenlik ve ekonomi başta olmak üzere kritik alanlarda işbirliğimizi geliştirmek üzere kurulacak yeni hükümetle çalışmaya hazırız” diye konuştu.

Irak içerisindeki protesto gösterilerinde suistimal olduğunu ve şiddeti asla hak arama yöntemi olarak görmediklerini kaydeden Erdoğan, bu noktada kaygılarını ve Irak’ın huzuruna verdikleri desteği yeniden Abadi’ye ifade ettiğini de açıkladı.

“Irak Hükümeti önce DEAŞ (IŞİD) belasına ardından gayri meşru referanduma karşı gayet başarılı bir imtihan verdi” diyen Erdoğan, Irak’ın yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu da söyledi. Abadi ile açılacak yeni sınır kapısını da görüştüklerini belirten Erdoğan, “Açılacak yeni sınır kapısı hem Irak’ın hem de ülkemizin faydasına olacaktır. İnşallah bu konuda gereken adımları atacağımıza inanıyorum. Ayrıca gerek Musul gerekse Basra’da da başkonsolosluklarımızı da yeniden faaliyete geçirme konusunu kendileriyle görüştük” dedi.

Erdoğan bu sözleriyle Türkiye’nin, Irak’ta Kürt bölgesine açılan Habur Sınır Kapısı yerine Ovaköy Sınır Kapısı’nı açma kararını koruduğunu ortaya koymuş oldu. Türkiye, IKBY’nin 25 Eylül 2017’de bağımsızlık referandumu düzenlemesi üzerine özellikle tırlarla yürütülen ticari alışverişte geçiş noktası olan Habur’u kısa süreyle kapatmıştı. Ancak Irak’la karayolu ticareti durma noktası geldiği için Habur Sınır Kapısı, 12 Ekim 2017’de yeniden açılmıştı. Türkiye, o günden bugüne Şırnak ilinin Silopi ilçesine bağlı Ovaköy köyündeki sınır noktasında Irak’a yeni karayolu geçiş kapısı açmak istiyor. Ovaköy Sınır Kapısı, Türkmen nüfusa da sahip Telafer bölgesine açılmış olacak dolayısıyla oradan güneye Bağdat’a direkt karayolu bağlantısıyla ticari ulaşımın IKBY’nin kontrolü dışına çıkarılması amaçlanıyor.

Türkiye’nin Ovaköy Sınır Kapısı’nı açma noktasında, Irak tarafından da sınır geçişinde diğer tarafta gerekli giriş noktasını kurması gerekiyor. Ancak Abadi’nin görevini devredecek olması dolayısıyla Ovaköy Sınır Kapısı’nın açılması için Bağdat’ta yeni hükümetin göreve gelişi beklenecek görünüyor. Keza Erdoğan da Türkiye’nin yeni kurulacak hükümetle işbirliği talebinin altını çizdi.

Erdoğan, ayrıca terörle mücadele noktasında Türkiye’nin IŞİD ile PKK arasında fark görmediğini vurguladı.

“Türk parası meselesinde Türkiye’yle birlikteyiz”

Irak Başbakanı Haydar El Abadi ise, Ovaköy’deki yeni sınır kapısını açmak için teknik heyetler arasında görüşmeler yürütüldüğünü söyledi.

Abadi, Türkiye’nin mevcut ekonomik tablosuna ilişkin değerlendirmesinde, “Türk parası meselesinde Türkiye ile birlikteyiz. Alacağı her türlü tedbir konusunda Türkiye’yi destekliyoruz” açıklaması yaptı.

Abadi, “Irak topraklarından komşu ülkelere saldırılar yapılmasına izin vermeyeceğiz. Sınır güvenliği konusunda hemfikiriz. Hiçbir örgütün Irak topraklarında yuvalanmasını istemeyiz ve buna karşıyız. Ayrıca bütün Türk şirketlerine de söylüyoruz ki geliniz Irak’ta yatırım yapınız. Yakında Musul ve Basra’da başkonsolosluklar da açılacaktır ve yatırımları geliştirmeye vesile olacaktır” dedi.

Abadi, ayrıca Cizre’den Irak tarafına iletilebilecek elektrik hattını da beklediklerini ve yeni bir doğalgaz hattı planlamasını yürüttüklerini de bildirdi.

“TÜRKİYE İLE IRAK’IN KADERLERİ AYNIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ekonomik ilişkilerin de görüşmelerde öne çıkan bir diğer konu başlığı olduğunu ifade ederek, “Şu anda 2017 itibariyle aramızda yaklaşık 11 milyar dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Tabii biz bunu Türkiye-Irak arasında yeterli bulmuyoruz. Bunu daha da artırmak suretiyle Türkiye ve Irak’ın kendine yakışan bir ticaret hacmine sahip olması beklentimizdir” değerlendirmelerini yaptı.

Açıklamasında, “Türkiye ile Irak’ın kaderleri aynıdır. Irak’ın güvenlik, refah ve istikrarı, Türkiye’nin güvenlik, refah ve istikrarıdır” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla dost ve kardeş ülke Irak ile ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için temasların her konuda, her düzeyde sürdürüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Irak arasındaki en önemli sorunlardan bir tanesinin, Irak’taki su ve enerji sorunu olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Bu konuda görüşmelerimizi detaylandırdık ve ilgili bakanlarımızı bu noktada görevlendirdik. Şu anda da yine yukarıda arkadaşlarımız görüşmelerini yapıyorlar. Ve daha sonra da bölgeye gitmek suretiyle bölgede ne gibi adımlar enerjide atılması gerekiyor, suda ne gibi adımlar atılması gerekiyor, bunları zaten suda atılması gereken adımlar noktasında nedir biliyoruz, ama enerjiyle ilgili ne gibi adımlar atarız, bunları da aramızda konuşma fırsatımız oldu. Şu anda da bakan arkadaşlarımız yine ikili olarak birbirleriyle bu konuyu görüşüyorlar.”

Abadi’nin de açıklamasının ardından Erdoğan basın toplantısını sonlandırdı ve soru alınmadı.


TÜRKİYE OVAKÖYDE ISRARLI : Google'da Ara
TÜRKİYE OVAKÖYDE ISRARLI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  “ARŞİV, MİLLETİN VE DEVLETİN HAFIZASIDIR”


         Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Doğu Anadolu bölgemizdek

  AYM’DEN ‘KUVVETLER AYRILIĞI’ VURGUSU


         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 57. kuruluş yıl dönümü programına katıldı. Anayasa Mahkemesi’nin 57. kuru

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 13°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 29°C 12°C

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 15°C           YORUMLAR
AYŞE.

     MSB sonuçta bakan bu sözü kullanmış mı. Ben bakana yakıştıramadım. bunun mazereti olmaz. ...

CEMİL KAYA

     AKP Günlerdir kaybettiği seçimleri YSK Desteği ile almaya çalışyor.Demokrasinin teminatı Oy Torbalarını delmeye çalışyorlar. Etmeyin Vatandaşın ...

KÜRŞAT GÜLER

     İstanbul Seçimleri İstanbula İhanet Ettik etmeye devam ediyoruz diyenlere bir derstir... ...

FATMA ÇULHA

     Arzu kardeş Ülkemizin insanını ne güzel resmetmişsin. İş bu biziz AZ BİLE YAZMIŞSIN Kalemine sağlık... ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. ...

ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 45 √ Toplam : 13 - DEMOKRASİ
% 25 √ Toplam : 7 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 1 - AKP
% 4 √ Toplam : 1 - CHP
% 25 √ Toplam : 7 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim