Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SezenAksu’dan açıklama: Beni öldüremezsin, ben herkesim
Son 24 saatte 72 bin 856
Sedef Kabaş tutuklandı
RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
21 Ocakta koronavirüsten 72 bin 555


Türkiye’deki Uygur Türklerinden Çin’e suç duyurusu - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
TÜRKİYE’DEKİ UYGUR TÜRKLERİNDEN ÇİN’E SUÇ DUYURUSU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 04-01-2022 / 18-41

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
Türkiye’deki Uygur Türklerinden Çin’e suç duyurusu

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri; soykırım, işkence, tecavüz ve insanlığa karşı suç işlemekle itham ettikleri Çinli yetkililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Türkiye’de yaşayan ve yakınlarının Çin’deki kamplarda tutulduğunu iddia eden Uygur Türkleri; soykırım, işkence, tecavüz ve insanlığa karşı suç işlemekle suçladıkları Çinli yetkililer hakkında hukuki girişimde bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan dokuzu Türk vatandaşı, 19 şikâyetçi adına konuşan avukat Gülden Sönmez, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın önünde yaptığı açıklamada, Sincan’da 2016 yılından beri yüz binlerce Uygur’u gözaltına alıp zorla çalıştırmakla suçlanan Çinli yetkililere karşı uluslararası kuruluşlarca hiçbir girişimde bulunulmadığı için böyle bir adım attıklarını söyledi.

Kaybettikleri akrabalarının fotoğraflarını ve Çinli yetkililerin yargılanması için çağrı yapılan dövizleri tutan 50’yi aşkın kişiyle birlikte açıklamada bulunan Sönmez, "Uluslararası Ceza Mahkemesi bu davayı çoktan açmalıydı. Ancak Çin, BM Güvenlik Konseyi üyesi olduğu için bu dinamikte pek mümkün görünmüyor" dedi.

Avukat Sönmez, Çin’de hâlen kamplarda tutulan ya da zorla kaybettirilen 116 kişi ve kamplarda ölenlere yönelik muameleyle ilgili olarak Çin Komünist Partisi üyeleri, çalışma kampı müdürleri, polis memurları ve yöneticilerden oluşan 112 ismin savcılığa bildirildiğini açıkladı. Suç duyurusunda bu kişiler hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması isteniyor.

Sönmez, "Türkiye’deki yasalar, evrensel yargı yetkisini tanıyor. İşkence, soykırım, tecavüz ve insanlığa karşı suçlar Türk mahkemelerinde kovuşturulabilir ve suçlular yargılanabilir" dedi.

Türk hükümetine çağrı

Suç duyurusunda bulunan Uygur Türklerinden Medine Nazimi, "Kız kardeşim Mevlüde Hilal, Türkiye vatandaşı olmasına rağmen dört senedir Çin’in karanlık toplama kamplarında tutulmaktadır. Dört senedir kardeşim hakkında bilgi alamadım. Çin Hükümeti kardeşim hakkında bilgi vermeyi reddediyor" dedi. Kendisinin de Türk vatandaşı olduğunu belirten Nazimi, Türk hükümetini kastederek "Hükümetimden kardeşimi kurtarmasını istiyorum" ifadesini kullandı. Nur Muhammet Uygur ise Çin’de 2017 yılında kampa kapatılan babasının 6 ay sonra öldüğünü söyledi. 

Çin önce bu kampların varlığını reddetmiş, daha sonra ise bunların aşırıcılıkla mücadele için kurulan meslek merkezleri olduğunu belirtmişti. Pekin yönetimi istismar suçlamalarınıysa tümüyle yalanlamıştı. Birleşmiş Milletler uzmanları ve insan hakları örgütleri, Sincan’daki kamplarda son yıllarda 1 milyondan fazla insanın tutulduğunu tahmin ediyor. Bu kişilerin büyük bölümünü Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklar oluşturuyor.

Türkiye’nin Çin politikası

Türkiye’de yaklaşık 50 bin Uygur’un yaşadığı tahmin ediliyor. Türkiye’de yaşayan bazı Uygurlar, Ankara’nın Çin’e yönelik yaklaşımını, iki ülke arasında imzalanan suçluların iadesi anlaşması sonrası eleştiriyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen Mart ayında yaptığı açıklamada bu anlaşmanın Ankara’nın diğer devletlerle imzaladığı anlaşmalara benzer olduğunu ve Uygurların Çin’e geri gönderilmesi gibi bir sonuca yol açmayacağını belirtti.

Türkiye’deki bazı muhalefet liderleriyse Ankara’yı Çin’le olan başka çıkarları nedeniyle Uygurların haklarını korumamakla suçluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen Temmuz ayında Çin lideri Şi Cinping’e Uygurların "Çin’in eşit vatandaşları" olarak huzur içinde yaşamasının Türkiye için önemli olduğunu söylemişti. Ancak Erdoğan Türkiye’nin Çin’in ulusal egemenliğine de saygı gösterdiğini belirtmişti.

Kaynak: DW,rtr,


Türkiye’deki Uygur Türklerinden Çin’e suç duyurusu : Google'da Ara
Türkiye’deki Uygur Türklerinden Çin’e suç duyurusu


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  KAZAKİSTANDA NAZARBEYEV TEMİZLİĞİ


         Kazakistan’da kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in damatları olarak bilinen Kayrat Şaripbayev ile Dimaş Dosanov’un, ulusal doğal gaz ve pet

  TDT DIŞİŞLERİ BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI


         Türk Devletleri Teşkilatı, Kazakistan’daki durumla ilgili Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı düzenlendi. Türk Devletleri Teşki

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SENEM ÖZTÜRK

     Başarı neye göre değerlendirelim. Aydını unutan Vekillerimi Degerlendirelim. Kendi Teşkilatına hiç uğramayan Vekilimi değerlendirelim. Aydında ilk ...

VELİ TİRYAKİ

     Birey olmanın yolu eğitimden geçer. Birey olmak, kişinin varlık koşulunun ve gerekçesinin anlamını kavramakla mümkündür. Kavramak ...

HASAN ALİ C.

     İyi Parti İl Başkanının görevden alınması gerekcesini öğrenemedik ama ihraç iyi olmamış. Dozu yüksek bir ceza. ...

NZL.ELEGESİ

     Secimde Süleyman Beye Oy vermedim. Ama Delege çoğunluğu onu setti. Eyvallah Başkanımiz oldu. Demokrasi böyle bir ...

SELİM CENGİZ

     İyi Parti üzerinde oynanan oyunun son perdesi Aydında oynanıyor. Bu oyun seneryosunu yazarı Kuşadası oyuncusu külah ...

SMO İL DELEGE

     İyi Parti yi de diğer Partiler gibi yapmaya çalışanlar. İYİ Parti Kitle partisi olduğunu unutmayın. Atama ...


           ANKET
Aydının 2021’de En Başarılı Milletvekili hangisidir?
% 10 √ Toplam : 43 - MUSTAFA SAVAŞ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BEKİR KUVVET ERİM (Ak Parti)
% 17 √ Toplam : 77 - RIZA POSACI (Ak Parti)
% 5 √ Toplam : 23 - METİN YAVUZ (Ak Parti)
% 6 √ Toplam : 27 - BÜLENT TEZCAN (CHP)
% 6 √ Toplam : 24 - HÜSEYİN YILDIZ (CHP)
% 17 √ Toplam : 76 - SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP)
% 1 √ Toplam : 3 - AYDIN ADNAN SEZGİN (İYİ PARTİ)
% 37 √ Toplam : 170 - HİÇBİRİ BAŞARILI DEĞİL
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim